26 kwietnia, 2024

Zwalczanie ślimaków – uwaga na metaldehyd. Ostrożnie z nim!

Preparaty ślimakobójcze zawierające w sobie metaldehyd wymagają bardzo ostrożnego stosowania, aby nie zaszkodzić środowisku. Bardzo polecamy, aby w ogrodach nie rozsypywać go na glebę lecz na tacki. Martwe ślimaki należy szybko zbierać i utylizować.
29 grudnia, 2023

Słonecznica orężówka (Helicoverpa armigera) – groźny szkodnik roślin

Słonecznica orężówka (Helicoverpa armigera) to gatunek obcy, coraz częściej nalatujący do Polski. Jest groźnym szkodnikiem warzyw, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych. Dla niektórych gatunków roślin ma status organizmu kwarantannowego.
23 grudnia, 2023

Żółte tablice i pułapki chwytne na szkodniki. Jak je stosować w ogrodzie?

Żółte tablice lepowe oraz żółte pułapki chwytne (w tym wspomożone feromonem) są wykorzystywane do obserwacji i ekologicznego wyłapywania niektórych szkodników roślin. Kolor żółty jest nieselektywny dla wielu owadów, dlatego jest to kolor uniwersalny.
23 grudnia, 2023

Kanianka czyli diabelskie włosy – ciekawa roślina pasożytnicza

Kanianki to rośliny należące do rodziny kaniankowatych (Cuscutaceae) lub powojowatych (Convolvulaceae). W Polsce występuje 10-11 gatunków. Są to pasożyty innych roślin, które żyją kosztem żywicieli, bo same nie są w stanie się wyżywić. Dawniej były obligatoryjnie zwalczane. Dziś kontroluje się materiał siewny niektórych roślin na ich obecność.
18 grudnia, 2023

Drobna plamistość liści kukurydzy (Aureobasidium zeae)

Drobna plamistość liści kukurydzy wywoływana przez grzyb Aureobasidium zeae to jedna z najpowszechniej występujących w Polsce chorób liści kukurydzy (zwykłej, cukrowej, ozdobnej, popcorn itd.). Przy silnym pojawie może poważnie obniżyć proces fotosyntezy i zaburzyć inne funkcje życiowe liści.
20 sierpnia, 2023

Rdza pora – poraża różne rośliny cebulowe: por, czosnek, cebulę, szczypiorek

Rdza pora to choroba grzybowa, która występuje najczęściej na szczypiorku, siedmiolatce, rzadziej na cebuli, czosnku, porze i innych warzywach cebulowych. Jak pojawi się w dużym nasileniu może poważnie obniżyć plon. Jest trudna do zwalczania w ogrodach hobbystycznych.
18 sierpnia, 2023

Szara pleśń na pomidorze – jak sobie z nią radzić?

Szara pleśń jest wywoływana przez grzyb Botritis cinerea. Grzyb też poraża większość roślin w ogrodzie. Bardzo łatwo jest go spotkać w uprawach pomidorów. Jest to groźna choroba, która potrafi poważnie zmniejszyć plon owoców. W artykule prezentujemy jak sobie radzą ogrodnicy z tą chorobą.
5 sierpnia, 2023

Szkodniki glebowe w ogrodzie – jest ich wiele

Szkodniki glebowe są trudne do ograniczania. Są też groźne jak się liczniej pojawią. Potrafią zniszczyć uprawy w gruncie, pod osłonami, a niektóre nawet spotkamy w doniczkach. Najbardziej znane szkodniki glebowe to: nicienie, drutowce, pędraki, rolnice, lenie, gryzonie, mrówki, śmietki, połyśnice, niektóre pluskwiaki.
23 lipca, 2023

Szkodniki pomidora – skośnik pomidorowy (Tuta absoluta)

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) to obcy, inwazyjny gatunek szkodnika pomidorów i innych psiankowatych, który od 2013 roku występuje w Polsce. Uszkadza głównie uprawy pod osłonami, rzadziej rosnące w gruncie. To owady wybitnie ciepłolubny. Może powodować poważne straty. Uszkadza liście, pędy i owoce.
15 lipca, 2023

Kruszynek (Trichogramma ssp.) – błonkówka pasożytująca jaja szkodników

Kruszynek (Trichogramma ssp.) to jeden z najmniejszych owadów na świecie. Jest oofagiem czyli jego rozwój odbywa się w jajach innych owadów. Jest ich pasożytem. Różne gatunki kruszynka wykorzystuje się w biologicznej ochronie roślin przeciwko niektórym szkodnikom. W Polsce kruszynka najwięcej stosuje się na polach kukurydzy do zwalczania ekologicznego jaj omacnicy prosowianki.
30 maja, 2023

Szara pleśń na truskawce – jak ograniczać pojaw choroby bez chemii?

Szara pleśń (Botrytis cinerea) poraża różne rośliny, w tym truskawki. Potrafi zniszczyć cały plon. Nie każdy ogrodnik chce ją zwalczać chemicznie, stąd coraz popularniejsze są metody ekologiczne, ale tu trzeba wiedzieć, że profilaktyka to klucz do sukcesu.
28 maja, 2023

Kiedy obrywać dolne liście pomidorów i pędy boczne na początku wegetacji roślin?

Obrywanie dolnych liści pomidorów ma na celu ograniczać rozwój chorób. Usuwanie nadmiaru pędów bocznych pozwala poprawić plonowanie. Zazwyczaj prowadzi się pomidory na 1, 2 lub 3 pędy. Im ich więcej, tym więcej sił musi wydatkować roślina na rozwój owoców.
28 maja, 2023

Rak bakteryjny drzew owocowych – przykład porażenia moreli

Raka bakteryjnego drzew owocowych wywołuje bakteria Pseudomonas syringae. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób drzew owocowych, w szczególności drzew pestkowych tj. wiśni, czereśni, moreli, brzoskwini, śliw. Lepiej zapobiegać tej chorobie bo zwalczanie jest trudne, a czasami niemożliwe.
15 maja, 2023

Pęcherze (narośla) na liściach gruszy – co je wywołuje? – uwaga na podskórnika gruszowego

Wiosną i latem na liściach grusz widoczne są pęrzerze/narośla początkowo żółtawe a następnie brunatne? Wczesną wiosną obserwuje się deformacje pierwszych liści? Może to być skutek żerowania roztocza, a dokładniej szpeciela zwanego podskórnikiem gruszowym (Eriophyes piri).

3 maja, 2023

Czerwone plamy na liściach porzeczki – co je powoduje i co robić?

Wypustki na liściach porzeczek, w tym pojaw czerwowanych plam niepokoi wielu ogrodników od wiosny. Wprawne oko dostrzeże jednak, że pod spodem takich liści znajdują się szkodniki, które są odpowiedzialne za deformacje. Główną przyczyną jest mszyca poprzeczkowo-czyściecowa.
5 lutego, 2023

Szkodniki glebowe w ogrodzie – jakie gatunki spotkamy i jak je ograniczać?

Szkodniki glebowe są trudne do ograniczania. Są też groźne jak się liczniej pojawią. Potrafią zniszczyć uprawy w gruncie, pod osłonami, a niektóre nawet spotkamy w doniczkach. Najbardziej znane szkodniki glebowe to: nicienie, drutowce, pędraki, rolnice, lenie, gryzonie, mrówki, śmietki, połyśnice, niektóre pluskwiaki.
14 sierpnia, 2022

Wtyk straszyk – coraz większy problem w ogrodnictwie

Wtyk straszyk, straszyk szczawiowiec (Coreus marginatus) uszkadza coraz więcej roślin w Polsce, w tym liście i owoce jeżyny, malin i wielu innych. Pluskwiak w ramach obrony wytwarza śmierdzący płyn, który psuje smak owoców. Jeden owoc z wydzieliną owada psuje smak reszty w przetworach.
12 lipca, 2022

Skoczek kukurydziany (Zyginidia scutellaris)- nowy i coraz groźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce

Skoczek kukurydziany (Zyginidia scutellaris) to nowy i coraz groźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce. Licznie pojawił się na kukurydzy w 2022 roku na Podkarpaciu. W materiale pokazujemy jak uszkodził rośliny, ale też znaleźliśmy przy okazji jego pasożyta zewnętrznego.
11 lipca, 2022

Czarne liście gruszy – uwaga na zarazę ogniową (Erwinia amylovora)

Bakteria Erwinia amylovora to bardzo groźny patogen wywołujący trudną do zwalczania chorobę jaką jest zaraza ogniowa. Pojawia się ona na gruszach, jabłoniach i innych roślinach z rodziny różowate. Na gruszach wywołuje m.in. brązowienie lub wręcz czernienie liści, które wyglądają jakby były spalone.
6 lipca, 2022

Jak zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie? – 12 kroków

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) niszczy bukszpany w Polsce od 2012 roku. Obecnie występuje już w całym kraju. W tekście prezentujemy 12 kroków do jej skutecznego zwalczania. Im większy obszar zastosowania tych sposobów, tym wyższa skuteczność. Warto wspólnie z innymi ogrodnikami działać.
1 lipca, 2022

Ogrodniku – nie zabijaj kretów fosforowodorem

Krety odgrywa pożyteczną rolę w przyrodzie. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin nie mogą stosować środków zawierających toksyczny fosforowodór w tabletkach (Quickfos)
25 kwietnia, 2022

Ćma bukszpanowa – kiedy zwalczać wiosną?

Ćma bukszpanowa potrafi w krótkim czasie zniszczyć nawet kilkuset letnie bukszpany! To bardzo groźny szkodnik. Trzeba go zwalczac od wiosny do jesieni. Czasem 4 zabiegi są konieczne. Zwalczajmy gasienice po zimowym wybudzeniu. Nie mylmy ich z gasienicami wiosennego pokolenia - to coś odrębnego!
24 kwietnia, 2022

Kiedy zwalczać ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa to najgroźniejszy szkodnik bukszpanów w Polsce. Zaczyna uszkadzać już inne rośliny. Owad wymaga zwalczania biologicznego lub chemicznego. Kiedy wykonać zabiegi? Na podstawie unikalnych badań krajowych podajemy te terminy na podstawie biologii szkodnika poznanej w Polsce przez DIONP i IOR-PIB. Czasami 4 zabiegi ochrony roslin są konieczne!
10 kwietnia, 2022

Pomarańczowe brodawki na pędach roślin? – to pasożytniczy grzyb gruzełek cynobrowy

Pomarańczowe, a także karminowe grudki na pędach zamierających drzew i krzewów owocowych i ozdobnych? To może być pasożytniczy grzyb - gruzełek cynobrowy. Gdy się pojawi, może zagrażać osłabionym ale i zdrowym pędom. Lepiej zatem zapobiegać jego licznemu pojawowi.
26 marca, 2022

Kędzierzawość liści brzoskwini – groźna choroba brzoskwiń. Jak ją zwalczać?

Brzoskwinie, ale również nektaryny i morele mogą być mniej lub silniej uszkadzane przez kędzierzawość liści brzoskwini. Jest to choroba grzybowa wywoływana przez Taphrina deformans. Niezwalczana choroba może z czasem zniszczyć podatne odmiany roślin.
9 stycznia, 2022

Omacnica prosowianka: identyfikacja, biologia, monitoring i zwalczanie – poradnik on-line

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis Hbn.) to groźny szkodnik kukurydzy i innych roślin. Przedstawiamy poradnik do identyfikacji owada opisujący wygląd, biologię oraz szkodliwość, w tym metody zwalczania. Poradnik on-line tylko dla nabywców pułapki świetlnej marki DIONP.
31 grudnia, 2021

Ćma bukszpanowa w Polsce w latach 2012-2020

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) występuje w Polsce od 2012 roku. To obcy, inwazyjny gatunek, który wpierw opanował południową, a potem środkową część Polski, a jego ekspansja przesuwa się ku północy. Warto zapoznać się z mapami jego występowania z lat 2012-2020, które opracował DIONP.
28 grudnia, 2021

Pleśń śniegowa na trawniku – jak ją zwalczać?

Pleśń śniegowa (zwana wiosenną pleśnią) to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Microdochium nivale. Pojawia się w czasie śnieżnych zim, ale także i deszczowych. Grzyb potrafi zniszczyć wygląd trawnika, stąd trzeba ograniczac jego liczebność i szkodliwość.
21 listopada, 2021

Żółta mszyca na oleandrze – mszyca oleandrowa (Aphis (Aphis) nerii)

Gdy kupujemy rośliny oleandra lub już je mamy w domach i gdy stwierdzimy pojaw na liściach, pędach i kwiatostanach żółto-czarnych mszyc, to jest wysoce prawdopodobne, że zawlekliśmy sobie do domu egzotyczny gatunek mszycy, który nie występuje naturalnie w Polsce, a jest nim mszyca oleandrowa (Aphis (Aphis) nerii).
20 listopada, 2021

Tarcznik oleandrowiec (Aspidiotus nerii) na drzewie oliwnym

Tarcznik oleandrowiec (Aspidiotus nerii) to egzotyczny szkodnik roślin należący do pluskwiaków, który w Polsce pojawia się głównie w uprawie roślin ozdobnych, pod osłonami, ale i w uprawie domowej. Zwykle można go spotkać na oleandrach, roślinach cytrusowych, czy też drzewkach oliwkowych.
2 października, 2021

Grzyb owadobójczy Beauveria bassiana i jego rola w ekologicznej ochronie roślin

Beauveria bassiana to naturalnie występujący w przyrodzie grzyb owadobójczy, na bazie którego stworzono biopreparaty przeciwko niektórym szkodnikom roślin. Może pojawiać się samoczynnie i ograniczać różne owady, ale można go też celowo wprowadzać np. przez opryskiwanie roślin lub gleby.
8 września, 2021

Stonka ziemniaczana żeruje na bulwach ziemniaków

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) może w Polsce rozwinąć dwa pokolenia w ciągu roku. Ostatnie pokolenie z chwilą braku zielonej naci może migrować na późne odmiany lub chronione, ewentualnie może żerować na odsłoniętych bulwach ziemniaków.
20 czerwca, 2021

Namiotnik jabłoniowy – wygląd, szkodliwość, zwalczanie w ogrodzie

Gdy pędy jabłoni lub całe drzewa zaczyna pokrywać biała przędza, z czasem brązowiejąca to jest to oznaka, że rośliny zasiedlił namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus). Jego gąsienice żerują na liściach i otaczają się przędzą. Masowe pojawy szkodnika zdarzają się co 8-10 lat.
11 czerwca, 2021

Robaczywe czereśnie i wiśnie? – to zapewne nasionnica trześniówka i wschodnia

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to groźny szkodnik wiśni i czereśni. Występuje razem z nasionnicą wschodnią (Rhagoletis cingulata) i powoduje tzw. robaczywienie owoców. Wyjada je, ale także zanieczyszcza odchodami i wydzielinami ciała. Sprzyja pojawowi chorób roślin, które jeszcze bardziej uszkadzają owoce.
5 maja, 2021

Pędraki w trawniku – jak je zwalczać?

Pędraki są to larwy chrabąszczowatych. Najczęściej spotyka się larwy chrabąszcza majowego, ale gatunków jest wiele. Problemem jest to, że większość pędraków żyje w trawniku przez kilka lat, stąd są w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć darń. Jak radzić sobie z nimi? O tym w naszym materiale.
30 kwietnia, 2021

Miodówka gruszowa czerwonawa – szkodnik grusz

Roślinom grusz w Polsce zagraża wiele szkodników. Jednymi z najczęściej pojawiających się są miodówki, w tym miodówka gruszowa czerwonawa. To owady pokrewne dla mszyc i żerują w podobny sposób jak one. Są to groźne szkodnik w okresach licznego pojawu. Osłabiają rośliny, mogą deformować ich tkanki, wytwarzają lepką spadź i przenoszą sprawców chorób.
27 kwietnia, 2021

Mospilan 20 SP zarejestrowany do zwalczania ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa niszczy bukszpany od 2012 roku. Obecnie występuje w całej Polsce. Wiosną 2020 roku preparat Mospilan 20 SP (zwierający acetamipryd) uzyskał rejestrację MRiRW do zwalczania ćmy bukszpanowej na bukszpanie uprawianym w gruncie i pod osłonami, zarówno dla profesjonalnych jak i nieprofesjonalnych użytkowników (działkowców, ogrodników przydomowych).
15 kwietnia, 2021

Niebieskie pułapki na ćmę bukszpanową – co z trzmielami?

W kwietniu 2021 roku w internecie pojawił się wpis i fotografia wskazujące, że niebieska pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową odławia trzmiele. To żadne zaskoczenie, bowiem kolor niebieski trzmiele uwielbiają. To jednak przestroga, że pułapki kolorowe to nie zabawki.
14 kwietnia, 2021

Ćma bukszpanowa – groźny szkodnik bukszpanów

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pochodzi z Azji. W Polsce wykryto ją po raz pierwszy w 2012 roku, w województwie dolnośląskim. To gatunek obcy, inwazyjny z którym mierzy się środowisko ogrodników nie tylko w Polsce. Jest bardzo żarłoczny i płodny, a dodatkowo rozwija aż 3 pokolenia w ciągu roku. Polska dawno nie widziała tak ekspansywnego szkodnika na swoim obszarze. Owadowi niestety sprzyja ocieplanie się klimatu.
10 marca, 2021

Pajęczyna na bukszpanie

Pajęczyna/przędza na bukszpanie zwykle ogrodnikom przypomina o ćmie bukszpanowej (Cydalimia perspectalis), która jest największym zagrożeniem dla tych roślin w Polsce. Powstaje jednak pytanie, czy każda przędza na roślinach to ćma? Czy w ciemno należy stosować środki ochrony roślin jak widzi się taką przędzę?
14 lutego, 2021

Dziury w liściach drzew owocowych – co je powoduje? Dziurkowatość liści drzew pestkowych

Dziurkowatość liści drzew pestkowych wywołuje grzyb Clasterosporium carpophilum. Choroba poraża liście, pędy, rzadziej owoce. Objaw choroby może być mylony z żerowaniem szkodników. Warto poznać tą chorobę bo powszchnie się pojawia.
5 lutego, 2021

Preparaty silikonowe na szkodniki – na jakiej zasadzie działają?

W niechemicznej ochronie roślin przed niektórymi szkodnikami stosuje się preparaty na bazie silikonów, które służą do duszenia szkodników. Takie preparaty nie są środkami ochrony roślin, ale ich użycie nie jest tak wszechstronne jak choćby oleju rydzowego
28 stycznia, 2021

Preparaty olejowe przeciwko szkodnikom roślin

W niechemicznej ochronie roślin przed niektórymi szkodnikami coraz powszechniej stosuje się preparaty na bazie olejów roślinnych lub mineralnych. Niestety, nie zawsze są stosowane rozważnie. Niekiedy robi się ich "domowe podróbki", które mogą być groźne dla roślin.
16 stycznia, 2021

Olej rydzowy do ekologicznej ochrony roślin przed szkodnikami

Olej rydzowy pochodzi z lnicznika pospolitego (Camelia sativa). Jest stosowany w kuchni i kosmetyce. Robi się z niego preparaty na niektóre szkodniki, głównie mszyce, miodówki, przędziorki, miseczniki i tarczniki. Używa się go do ograniczania kleszczy w ogrodzie.
10 stycznia, 2021

Rdza na gruszy – czy to grzyb czy glony?

Na drzewach grusz jednocześnie mogą się pojawić dwaj sprawcy odpowiedzialni za rdzawy kolor - jeden to groźny grzyb - rdza gruszy, a drugi to niegroźne glony - trentepolia. Warto poznać obu sprawców rdzawego koloru, aby ich nie mylić i niepotrzebnie nie zwalczać glonów.
9 stycznia, 2021

Bawełnica korówka na jabłoniach – szkodliwość i zwalczanie

Gdy na roślinach (pędach i pniach) jabłoni, rzadziej gruszy, pigwy, głogów, jarzębiny czy irgi od wiosny zacznie się pojawiać biały puszek przypominający watę, to możemy mieć pewność, że rośliny opanowała bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). To groźny szkodnik roślin sprzyjający chorobom kory i drewna.
13 listopada, 2020

Przechowywanie preparatów do ochrony roślin

Jednym z elementów bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin jest ich prawidłowe przechowywanie. Powinno się to odbywać w myśl przepisów prawa, zaleceń producenta ale w oparciu też o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za siebie i innych.
10 listopada, 2020

Bezpieczne lekarstwa dla roślin to bezpieczny Działkowiec

Środki ochrony roślin to lekarstwa dla roślin, po które zawsze należy sięgać w ostateczności w oparciu o rzetelne doradztwo. To ostatnia deska ratunku, a nie droga na skróty. Niestety, już nawet ogrodnikom-hobbystom zagrażają podróbki środków ochrony roślin, dlatego trzeba być ostrożnym.