16 października, 2020

Jak odkazić szklarnię lub tunel w ogrodzie?

Prowadzenie uprawy amatorskiej pod osłonami nie jest łatwe, ale gdy się regularnie dba o glebę i o rośliny, to można zapanować nad organizmami szkodliwymi jakie się tu pojawiają. Profilaktyka to jednak klucz do sukcesu, stąd też bardzo ważne jest po zakończonym sezonie uprawy „odkażanie tunelu/szklarni”, ale rozumiane raczej jako niechemiczne ograniczanie obecności materiału infekcyjnego patogenów (wirusy, bakterie, grzyby) i stadiów rozwojowych niektórych szkodników obecnych w uprawach pod osłonami.
3 października, 2020

Profesjonalny a nieprofesjonalny użytkownik środków ochrony roślin

W Polsce obowiązuje obecnie podział użytkowników środków ochrony roślin na dwie kategorie - profesjonalny i nieprofesjonalny. Profesjonaliści muszą przechodzić specjalistyczne szkolenia ale za to mogą kupować i stosować środki dla nich przeznaczone, w tym mają szereg obowiązków, których złamanie grozi konsekwencjami karnymi. Nieprofesjonaliści (głównie działkowcy, ogrodnicy przydomowi, użytkownicy domowi) powinni stosować tylko te preparaty, które mają zapis na etykiecie, że są dla nieprofesjonalnych użytkowników.
27 września, 2020

Plaga gryzoni w 2020 roku

Gryzonie późnym latem zaatakowały naszą działkę produkcyjną. Przywędrowały z okolicznych pól i zarośli. Mocno uszkodziły nasze rośliny, w tym młode drzewka w sadzie. Nasze niechemiczne metody antyrgyzoniowe nie dały rady, więc sięgamy po dodatkowe sposoby.
26 września, 2020

Trufla meksykańska czyli jadalna choroba kukurydzy

Na plantacjach kukurydzy w Polsce coraz częściej spotyka się chorobę wywoływaną przez grzyb Ustilago maydis. Tworzy on charakterystyczne narośla na roślinach. Narośla te są przysmakiem choćby w Meksyku. Określa się je mianem Huitlacoche czyli truflą meksykańską dającą smak umami. Spróbowaliśmy ją zjeść.
22 września, 2020

Nie kupuj chorych cebulek i kłączy do ogrodu

Jesień oraz wczesna wiosna to czas, gdy kupujemy cebulki, kłącza lub bulwy różnych roślin do ogrodu. Niekiedy korzystamy z okazji cenowych. Czy jednak sprawdzamy jakość tego za co płacimy? Czy zawsze wsadzamy zdrowe rośliny? A może ryzykujemy? warto poczytać ten tekst.
18 września, 2020

Robaczywe owoce są zdrowe bo niepryskane?

W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
16 września, 2020

Szkodniki marchwi – mszyca głogowo-marchwiana

Gdy niedaleko upraw marchwi i innych roślin selerowatych rosną głogi, to rośliny może licznie opanować mszyca głogowo-marchwiana (Dysaphis crataegi). Jest to groźny szkodnik m.in. marchwi, pietruszki, selera, kopru, pasternaku i innych, który rozwija kilka pokoleń w ciągu roku. Warto poznać tego owada i metody jego zwalczania.
13 września, 2020

Ogrodnik to strateg i wojownik

Chwasty, choroby i szkodniki jeżeli licznie się pojawią i nic z nimi się nie robi w ogrodzie mogą uszkodzić rośliny, a także obniżyć wysokość oraz jakość plonu. To z tego powodu wdraża się niechemiczną bądź chemiczną ochronę roślin, aby temu zapobiec. Ochrona roślin nigdy nie powinna być prowadzona w ciemno, bez wiedzy o zagrożeniu, bez analizy przypadku, bez obserwacji rozwoju sytuacji.
12 września, 2020

Pędraki w trawniku – jak je zwalczać?

Pędraki są to larwy chrabąszczowatych. Najczęściej spotyka się larwy chrabąszcza majowego, ale gatunków jest wiele. Problemem jest to, że większość pędraków żyje w trawniku przez kilka lat, stąd są w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć darń. Jak radzić sobie z nimi? O tym w naszym materiale.
6 września, 2020

Jesienno-wiosenne opryskiwanie drzew owocowych mocznikiem

Mocznik (Azot 46%) to nic innego jak nawóz azotowy w formie amidowej. jest powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie do nawożenia roślin, w tym drzew i krzewów owocowych. Ma wiele zalet ten nawóz. Odgrywa także ogromną rolę w profilaktycznym zwalczaniu chorób roślin, a w szczególności parcha. Kiedy i jak go stosować? O tym w naszym materiale.
19 sierpnia, 2020

Wtyk straszyk na owocach jeżyny

Wtyk straszyk, straszyk szczawiowiec (Coreus marginatus) uszkadza coraz więcej roślin w Polsce, w tym liście i owoce jeżyny, malin i wielu innych. Pluskwiak w ramach obrony wytwarza śmierdzący płyn, który psuje smak owoców. Jeden owoc z wydzieliną owada psuje smak reszty w przetworach.
18 sierpnia, 2020

Jak chronić własne zdrowie podczas oprysku?

Zagadnieniem ochrony operatora Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zajmuje się od 2008 roku, prowadząc Inicjatywę bezpiecznego i zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochronny”. Partnerem Inicjatywy jest DIONP, a honorowy patronat nad Inicjatywą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
15 sierpnia, 2020

Jak ekologicznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) zagraża istnieniu bukszpanów w Polsce. Szkodnik rozwija kilka pokoleń w ciągu roku, stąd też uszkadza rośliny od marca/kwietnia do nawet listopada. Można ją zwalczać ekologicznie za pomocą bakterii Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki zawartych w specjalnych biopreparatach przeznaczonych do opryskiwania roślin.
9 sierpnia, 2020

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych na gruszy, monilioza gruszy

Monilioza gruszy lub brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych to określenia na tą samą chorobę grzybową, która pojawia się na drzewach grusz. Chorobę wywołuje grzyb Monilia fructigena. Patogen ten niszczy owoce, które nie nadają się do spożycia, ale również powoduje uszkodzenia pędów i gałęzi. Ta sama choroba występuje także na jabłoniach.
23 lipca, 2020

Monitoring omacnicy prosowianki

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis Hbn.) to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy (zwyczajnej, słodkiej, popcorn i ozdobnej) w Polsce. Może uszkadzać też inne rośliny np. jabłonie, maliny, chmiel, proso, sorgo, rabarbar, paprykę, pomidora, fasolę, winorośl, buraka i wiele innych. Dla potrzeb jej zwalczania biologicznego lub chemicznego prowadzi się jej monitoring występowania i sygnalizację terminu zwalczania. warto znać techniki monitoringowe jakie są wykorzystywane do obserwacji tego szkodnika. Centrum Uprawy, Nawożenia i Ochrony Roślin (CUNIOR) od 2020 roku prowadzi własny monitoring tego owada.
19 lipca, 2020

Pomarszczone owoce borówki amerykańskiej – dlaczego zasychają?

Zdarza się czasami, że owoce borówki amerykańskiej nagle tracą na etapie dojrzewania jędrność, kurczą się, marszczą, a nawet zasychają na roślinie. Może im towarzyszyć zamieranie całej rośliny lub jej części albo też pojawiają się plamy na liściach i nekrozy na pędach albo sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdy cały krzew wydaje się zdrowy. Oto kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
13 lipca, 2020

Środki ochrony roślin są przebadane lepiej niż leki

Obawiasz się stosować środki ochrony roślin? Stosowanie środków ochrony roślin wymaga wiedzy i doświadczenia. Wymaga też uważności i odpowiedzialności. Sposób postępowania z produktem określa etykieta-instrukcja dołączona do opakowania. Czy wiesz, że opracowanie nowego środka ochrony roślin trwa około 11 lat i obejmuje ponad 150 różnego rodzaju badań – od podstawowych testów chemicznych i fizycznych po badania toksykologiczne i ekotoksykologiczne?
8 lipca, 2020

Licinek tujowiaczek i licinek jałowcowiaczek – groźne szkodniki żywotników, cisów i jałowców

W Polsce narasta od kilku lat problem zasychania ulistnienia żywotników (tuj), cisów i jałowców, przez co tracą walory dekoracyjne. Pojawia się coraz więcej chorób grzybowych, a dodatkowo pogoda nie sprzyja roślinom (np. susza glebowa) i też mogą zamierać. Niestety, ale nasila się również problem szkodników, a zwłaszcza dwóch gatunków uszkadzających ulistnienie - licinka tujowiaczka i licinka jałowcowiaczka.
21 czerwca, 2020

Parch gruszy – jak zwalczać?

Parch gruszy to groźna choroba grzybowa, której sprawcą jest grzyb Venturia pirina. Infekcji roślin sprzyja wysoka wilgotność (zwilżenie liści minimum 9 godzin) oraz temperatura w granicach 17-23 stopni Celsjusza. Gdy odmiana jest bardzo podatna, a pogoda sprzyja rozwojowi parcha to straty w plonach owoców mogą sięgnąć 50%. Warto więc poznać tę chorobę i metody zapobiegania jej silnemu pojawowi.
21 czerwca, 2020

Ploniarka zbożówka – szkodnik traw i warzyw

Osoby uprawiające kukurydzę, proso zwyczajne, sorgo, a także mający ogródki z trawnikiem oraz trawami ozdobnymi np. miskantami, kostrzewami, życicami, trawami pampasowymi, rozplenicami, prosem rózgowatym, turzycami i innymi roślinami z rodziny wiechlinowate mogą spotkać zamierające rośliny na skutek żerowania znanego szkodnika - ploniarki zbożówki.
11 czerwca, 2020

Jak pogodzić ochronę roślin z ochroną zapylaczy?

Czy są na rynku preparaty do ochrony roślin, które nie szkodzą pszczołom? Na takie pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Upraszczając – tak, są takie preparaty które nie szkodzą zapylaczom. Co nie oznacza, że przy ich stosowaniu nie trzeba przestrzegać pewnych zasad i ograniczeń, które zawarte są w etykiecie-instrukcji stosowania. Bo trzeba jasno powiedzieć, że pszczoły nie giną przez opryski jako takie, ale przez nieprawidłowo wykonywane opryski.
31 maja, 2020

Plamistość liści rododendrona

Plamistość liści rododendrona to choroba grzybowa, którą może powodować wiele gatunków grzybów chorobotwórczych. Podaje się w literaturze, że do takich grzybów należą choćby różne gatunki z rodzaju Septoria, Cercospora i inne. Plamistość liści zmniejsza atrakcyjność dekoracyjną roślin, osłabia fotosyntezę, oddychanie i transpirację i może nawet spowodować zamieranie rośliny jeżeli nie podejmie się ochrony roślin.
24 maja, 2020

Turkuć podjadek w ogrodzie – szkodnik czy nie?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z większych owadów występujących w Polsce. Część ogrodników niestety ma z nim przykre doświadczenia w postaci uszkodzonych bądź zniszczonych upraw. Problematyczne jest to, że owad ten ma dwojaką naturę – pożyteczną oraz może być szkodnikiem w ogrodzie. Na którą szalę przechyli się jego status zależy od liczebności.
22 maja, 2020

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) to choroba grzybowa wywoływana przez dwa patogeny: Monilinia laxa i Monilina fructigena. Chorobie sprzyja obecność na drzewach lub pod drzewami tzw. mumii owocowych, czyli zaschniętych, chorych owoców na których są zarodniki grzybów patogenicznych. Monilioza poraża zwłaszcza wiśnie, śliwy oraz czereśnie, ale także można ją czasem spotkać na brzoskwiniach i morelach.
16 maja, 2020

Chemiczna ochrona roślin w ogrodzie – kompendium wiedzy DIONP

Chemiczna ochrona roślin jest stosowana na działkach i ogrodach do ograniczania chwastów, chorób i szkodników. Musi być zawsze wykorzystywana jako ostatnia deska ratunku, gdy metody niechemiczne nie poradzą sobie z zagrożeniem. Ponieważ środki ochrony roślin nie są obojętne dla człowieka, zwierząt i środowiska muszą być stosowane ostrożnie, z rozwagą podobnie jak lekarstwa, które przyjmujemy w chorobie. Tak jak lekarstwem możemy się sami zatruć, tak środkami ochrony roślin niewłaściwie zastosowanymi możemy zrobić podobnie, tyle że na większą skalę. jak poprawnie stosować metodę chemiczną w ogrodzie? O tym jest nasz poradnik.
15 maja, 2020

Poskręcane liście drzew i krzewów owocowych

Coraz częściej się zdarza, że od kwietnia lub maja, czyli na początku wegetacji roślin, część drzew i krzewów owocowych wykazuje objawy większego bądź mniejszego skręcenia liści. Na niektórych mogą się ponadto pojawiać różne przebarwienia, zgrubienia czy wręcz narośla. Jako DIONP dostajemy zapytania o rozpoznanie przyczyn, a tych może być wiele.
14 maja, 2020

Mospilan 20 SP zarejestrowany do zwalczania ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa niszczy bukszpany od 2012 roku. W niektórych miejscowościach szkodnik niemal wytępił te piękne rośliny. Ponieważ owad rozwija 3 pokolenia w ciągu roku, jest bardzo żarłoczny i płodny, stąd też walka z nim nie jest łatwa. Wiosną 2020 roku preparat Mospilan 20 SP (zwierający acetamipryd) uzyskał rejestrację MRiRW do zwalczania ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis) na bukszpanie uprawianym w gruncie i pod osłonami, zarówno dla profesjonalnych jak i nieprofesjonalnych użytkowników (działkowców, ogrodników przydomowych).
10 maja, 2020

Szarek komośnik i ryjosz burakowiec – szkodniki buraka ćwikłowego

Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris) oraz ryjosz burakowiec (Tanymecus palliatus) to duże chrząszcze z rodziny ryjkowcowate (Curculionidae). W ostatnich latach stały się dużym zagrożeniem dla buraków w Polsce. Szczególnie groźny jest szarek komośnik, który niszczy rośliny na dużym obszarze. Czynników może być wiele odpowiedzialnych za taki stan rzeczy, w tym zmiany klimatu. Wzrost szkodliwości nastąpił nagle, doprowadzając do poważnych strat w zasiewach buraków cukrowych. Owad żeruje głównie na roślinach szarłatowatych (lub wg. innej nomenklatury na komosowatych) do których zalicza się wszystkie buraki, ale choćby i chwasty np. łobody, szarłaty, komosy. W ciągu kilku godzin potrafi całkowicie zniszczyć wschodzące siewki buraków.
3 maja, 2020

Pasożyt turkucia podjadka

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to dla niektórych ogrodników szkodnik, choć trzeba pamiętać, że odgrywa też pozytywną rolę w przyrodzie. Ogrodnicy wyłapują turkucie uszkadzające ich rośliny. Pomagają im ptaki, jeże, jaszczurki, węże czy też ryjówki. Okazuje się, że turkuć ma także swoich pasożytów zewnętrznych (ektopasożyty). Przykład znaleźliśmy na działce DIONP podczas rozkopywania pułapki z obornikiem, w której pojawiły się młode turkucie. Część z nich miała na ciele pasożyty wpojone w przestrzenie pomiędzy tarczkami chityny.
1 maja, 2020

Kiedy zwalczać ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to najgroźniejszy szkodnik bukszpanów w Polsce. zaczyna uszkadzać już inne rośliny. Owad wymaga zwalczania biologicznego lub chemicznego. Kiedy wykonać zabiegi? Na podstawie unikalnych badań krajowych podajemy te terminy na podstawie biologii szkodnika poznanej w Polsce przez DIONP, IOR-PIB i UR Rzeszów.
29 kwietnia, 2020

Mszyce na porzeczkach

Na porzeczkach dość często pojawiają się mszyce. Niektóre wywołują ciekawe objawy, jak pojaw narośli na liściach przebarwiających się na czerwono. Każda mszyca posiada aparat gębowy typu kłująco-ssącego za pomocą którego wbija się w tkankę i wysysa z niej soki. Im więcej mszyc na roślinie tym większe zagrożenie, zwłaszcza na początku wegetacji oraz w okresach suszy.
29 kwietnia, 2020

Rdza na rododendronie

Rdza rododendrona (różanecznika) pojawia się na liściach i ogonkach liściowych. Początkowo na wierzchniej stronie liści pojawiają się delikatne żółtawozielone plamki (punkciki). Dobrze są widoczne na tle ciemnozielonej tkanki liścia. Z czasem tych plamek przybywa i liść staje się znacznie jaśniejszy od zdrowych. Takie objawy mogą przypominać chlorozę wywołaną brakiem składników pokarmowych w glebie. Na spodzie liścia pojawiają się rdzawe poduszeczki co zdradza przyczynę choroby.
28 kwietnia, 2020

Mączniak jabłoni (Podosphaera leucotricha)

Mączniak jabłoni (Podosphaera leucotricha) to jedna z najbardziej charakterystycznych i łatwych do rozpoznania chorób jabłoni. Często się uważa, że pojawia się wyłącznie w lata ciepłe i deszczowe. Nie jest to jednak prawdą. Dobrze sobie radzi w lata suche bo do infekcji liście nie muszą być zwilżone. Sprzyjają mu łagodne zimy i lata o małej ilości opadów. Grzyb zimuje pomiędzy łuskami pąków i od wiosny zaczyna porażać rośliny. Wpierw występuje na liściach, stopniowo opanowując pędy a także i owoce.
26 kwietnia, 2020

Bawełnica korówka – szkodnik roślin

Gdy na roślinach (pędach i pniach) jabłoni, rzadziej gruszy, pigwy, głogów, jarzębiny czy irgi od wiosny zacznie się pojawiać biały puszek przypominający watę, to możemy mieć pewność, że rośliny opanowała bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Jest to nic innego jak mszyca z rodziny bawełnicowatre, co związane jest z przędzą jaką wytwarza. Jest to znany szkodnik roślin gdy występuje licznie. Rozwija nawet do 10 pokoleń w roku, ale najliczniej pojawia się wiosną i jesienią.
25 kwietnia, 2020

Pajęczyna na bukszpanie

Pajęczyna/przędza na bukszpanie zwykle ogrodnikom przypomina o ćmie bukszpanowej (Cydalimia perspectalis), która jest największym zagrożeniem dla tych roślin w Polsce. Powstaje jednak pytanie, czy każda przędza na roślinach to ćma? Czy w ciemno należy stosować środki ochrony roślin jak widzi się taką przędzę?
12 kwietnia, 2020

Miodówka gruszowa czerwonawa – szkodnik grusz

Roślinom grusz w Polsce zagraża wiele szkodników. Jednymi z najczęściej pojawiających się są miodówki, w tym miodówka gruszowa czerwonawa. To owady pokrewne dla mszyc i żerują w podobny sposób jak one. Są to groźne szkodnik w okresach licznego pojawu. Osłabiają rośliny, mogą deformować ich tkanki, wytwarzają lepką spadź i przenoszą sprawców chorób.
12 kwietnia, 2020

Ćma bukszpanowa – występowanie w Polsce

Grupowicze Działka i Ogród Naszą Pasją obecni na portalu Facebook dzięki swojemu zaangażowaniu pomogli stworzyć pierwszą w Polsce mapę zasięgu występowania ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis) na krzewach bukszpanu. Ćma pojawiła się w Polsce w 2012 roku na Dolnym Śląsku, ale już w latach 2018-2019 występowała już prawie w całym kraju.
12 kwietnia, 2020

Ćma bukszpanowa – groźny szkodnik bukszpanów

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pochodzi z Azji. Przypuszcza się, że na kontynent europejski została zawleczona wraz z materiałem roślinnym. W Polsce wykryto ją po raz pierwszy w 2012 roku, w województwie dolnośląskim. Ćma bukszpanowa nie na darmo jest nazywana „azjatyckim najeźdźcą”. To gatunek obcy, inwazyjny z którym mierzy się środowisko ogrodników nie tylko w Polsce. Jest bardzo żarłoczny i płodny, a dodatkowo rozwija aż 3 pokolenia w ciągu roku. Polska dawno nie widziała tak ekspansywnego szkodnika na swoim obszarze. Owadowi niestety sprzyja ocieplanie się klimatu.
11 kwietnia, 2020

Poraziki na liściach jabłoni

W okresie wiosennym w niektórych ogrodach można zobaczyć silnie poskręcane liście jabłoni. Na niektórych liściach może tworzyć się na górnej stronie jakby narośl. Jest twarda i często przybiera czerwony, czy też wręcz karminowy kolor. Co to jest? To nic innego jak efekt żerowania pod spodem liści porazika szczawiowego (odpowiada za te narośla) lub porazika jabłoniowo-babkowego. Poraziki to nic innego jak mszyce.
5 kwietnia, 2020

Wyszukiwarka środków ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Każda osoba stosująca w ogrodzie (w domu) chemiczne lub biologiczne środki ochrony roślin bez problemu znajdzie każdy preparat, który posiada rejestrację do stosowania w danej uprawie w Polsce. Z pomocą przychodzi darmowa, internetowa Wyszukiwarka Środków Ochrony Roślin zamieszczona na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyszukiwarka pokazuje tylko legalne środki ochrony roślin jakie wyłącznie można w Polsce stosować i które przeszły przez proces rejestracji dla konkretnej uprawy (gatunku rośliny). Nie ma tu mowy, aby natrafić na środki niedopuszczone do stosowania w kraju.
3 kwietnia, 2020
Nicienie groźne szkodniki roślin - wywiad DIONP

Nicienie – groźne szkodniki roślin

Nicienie (Nematoda) to groźne szkodniki roślin. Często nawet nie wiemy o ich obecności, gdyż tylko specjalistyczne laboratoria są w stanie je wykryć i poprawnie zidentyfikować. Jako ogrodnicy możemy się jedynie domyślać o ich obecności na grządkach patrząc w jaki sposób uprawiane przez nas rośliny są uszkadzane. Jak się jednak dowiecie często uszkodzenia przez nie powodowane można pomylić z chorobami grzybowymi.
2 kwietnia, 2020
Mumia owocowa - zaschnięty owoc - źródło chorób

Owocowe mumie – czy są groźne?

Owocowe mumie mają niecodzienną nazwę. Jest inspirowana mumiami egipskimi, a więc zasuszonymi i zakonserwowanymi ciałami. W odróżnieniu jednak od tych egipskich powstały samoczynnie, bez skomplikowanych procesów balsamizacji i są oczywiście niczym innych jak zaschniętymi owocami. W ich komórkach i tkankach występowała woda i opływały je substancje odżywcze pompowane przez wiązki przewodzące. Tak było kiedyś, a dziś pozostała tylko martwa, pomarszczona powłoka – skórka, zaschnięty miąższ i pestka/pestki. Te mumie w odróżnieniu od egipskich są groźne - dla roślin. Znajdują się w nich patogeny, które będą porażać liście i owoce, stąd będą pierwotnym źródłem porażenia chorobami.
2 kwietnia, 2020
nicienie

Nicienie zwalczające szkodniki

Nicienie to zwierzęta bezkręgowe. Najwięcej ich zamieszkuje środowisko glebowe. W biologicznej ochronie roślin zazwyczaj bazuje się na nicieniach należących do dwóch rodzajów: Steinernema oraz Heterorhabditis. Stosuje się je m.in. przeciwko pędrakom, opuchlakom, rolnicom, turkuciowi, owocnicom, ziemiórkom i innym szkodnikom.
2 kwietnia, 2020
Pluskwiak śródziemnomorski (Oxycarenus lavaterae) - nowy, inwazyjny gatunek w Polsce

Pluskwiak śródziemnomorski (Oxycarenus lavaterae) – nowy, inwazyjny gatunek w Polsce

Pierwsze wykrycie tego gatunku w Polsce miało miejsce w 2014 roku na Podkarpaciu. W tamtym czasie jednego osobnika stwierdzono na korze platana klonolistnego (Platanus acerifolia) w parku okołodworskim Rzeszów-Słocina. Można zatem przypuszczać, że pierwszym regionem pojawu tego ciepłolubnego gatunku w Polsce jest Podkarpacie. Owad ten określany jest m.in. mianem pluskwiaka śródziemnomorskiego, ale stosuje się też inną nazwę – skupieniec lipowy. Jego pojaw w Polsce wiąże się z ocieplaniem się klimatu, ponieważ nie uległ do tej pory wyginięciu z powodu braku zim. Wykazano, że temperatury poniżej -15ºC oddziałujące przez kilka dni niemal w pełni wyniszczają ten gatunek. Gatunek żeruje głównie na roślinach ślazowatych.
2 kwietnia, 2020
Drożdże piekarskie stosuje się często w postaci opryskiwania liści

Drożdże piekarskie w ochronie roślin – jak stosować?

Drożdże piekarskie to znany od wielu lat ekologiczny sposób ograniczania pojawu niektórych chorób roślin w ogrodzie. Wykorzystuje się w tej metodzie zjawisko konkurencji. Poprzez odpowiednio wczesne wprowadzenie grzyba na rośliny (żywych drożdży) padające na liście zarodniki grzyba patogenicznego (chorobotwórczego) nie kiełkują w miejscu, w którym jest już obecny inny grzyb. Jeżeli jest to jednak grzyb wysoce patogeniczny może taką barierę pokonać, dlatego nie wszystkie patogeny daje się w ten sposób ograniczać.
1 kwietnia, 2020

Ochrona roślin czy medycyna roślin?

Ochrona roślin zwana coraz częściej medycyną roślin jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie różnych roślin, którym zagrażają organizmy szkodliwe. Specjalistów zajmujących się doradztwem, którzy ukończyli stosowne szkolenia nazywa się "lekarzami roślin" bądź "ochroniarzami roślin" i podobnie jak lekarze często się specjalizują w określonych problemach np. entomologii, mykologii, herbologii.
24 marca, 2020
Watermelon blossom end rot czyli zgnilizna końca kwiatu arbuza to choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia w roślinie

Zgnilizna końca kwiatu arbuza

Zgnilizna końca kwiatu arbuza (z ang. Watermelon blossom end rot) to tzw. choroba fizjologiczna (a więc nie jest to grzyb, bakteria, wirus). Choroba ta związana jest z niedoborem wapnia (Ca) w roślinie/glebie.