5 lutego, 2023
Szkodniki glebowe są trudne do ograniczania. Są też groźne jak się liczniej pojawią. Potrafią zniszczyć uprawy w gruncie, pod osłonami, a niektóre nawet spotkamy w doniczkach. Najbardziej znane szkodniki glebowe to: nicienie, drutowce, pędraki, rolnice, lenie, gryzonie, mrówki, śmietki, połyśnice, niektóre pluskwiaki.
23 listopada, 2022
Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) to obcy, inwazyjny gatunek szkodnika pomidorów i innych psiankowatych, który od 2013 roku występuje w Polsce. Uszkadza głównie uprawy pod osłonami, rzadziej rosnące w gruncie. To owady wybitnie ciepłolubny. Może powodować poważne straty. Uszkadza liście, pędy i owoce.
22 listopada, 2022
Kruszynek (Trichogramma spp.) to jeden z najmniejszych owadów na świecie. Jest oofagiem czyli jego rozwój odbywa się w jajach innych owadów. Jest ich pasożytem. Różne gatunki kruszynka wykorzystuje się w biologicznej ochronie roślin przeciwko niektórym szkodnikom. W Polsce kruszynka najwięcej stosuje się na polach kukurydzy do zwalczania ekologicznego jaj omacnicy prosowianki.
24 lipca, 2022
Bakteria Erwinia amylovora wywołująca zarazę ogniową może porażać również pigwę pospolitą. Objawy w postaci brązowienia liści, pędów i czernienia owoców zdradzają pojaw tej groźnej choroby.
12 lipca, 2022
Skoczek kukurydziany (Zyginidia scutellaris) to nowy i coraz groźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce. Licznie pojawił się na kukurydzy w 2022 roku na Podkarpaciu. W materiale pokazujemy jak uszkodził rośliny, ale też znaleźliśmy przy okazji jego pasożyta zewnętrznego.
11 lipca, 2022
Bakteria Erwinia amylovora to bardzo groźny patogen wywołujący trudną do zwalczania chorobę jaką jest zaraza ogniowa. Pojawia się ona na gruszach, jabłoniach i innych roślinach z rodziny różowate. Na gruszach wywołuje m.in. brązowienie lub wręcz czernienie liści, które wyglądają jakby były spalone.
6 lipca, 2022
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) niszczy bukszpany w Polsce od 2012 roku. Obecnie występuje już w całym kraju. W tekście prezentujemy 12 kroków do jej skutecznego zwalczania. Im większy obszar zastosowania tych sposobów, tym wyższa skuteczność. Warto wspólnie z innymi ogrodnikami działać.
1 lipca, 2022
Krety odgrywa pożyteczną rolę w przyrodzie. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin nie mogą stosować środków zawierających toksyczny fosforowodór w tabletkach (Quickfos)
30 maja, 2022
Szara pleśń (Botrytis cinerea) poraża różne rośliny, w tym truskawki. Potrafi zniszczyć cały plon. Nie każdy ogrodnik chce ją zwalczać chemicznie, stąd coraz popularniejsze są metody ekologiczne, ale tu trzeba wiedzieć, że profilaktyka to klucz do sukcesu. Trzeba zapobiegać jej pojawowi, bo gdy się licznie pojawi to zwalczanie eko jest bardzo trudne.
22 maja, 2022
Śmietka kapuściana (Delia radicum) to jeden z najgroźniejszych szkodników warzyw kapustowatych w ogrodach. Rozwija do trzech pokoleń w ciągu roku. Do wyłapywania samic zanim złożą jaja warto wykorzystywać pułapki zapachowe.
18 maja, 2022
Nasionnica trześniówka to groźny szkodnik czereśni i wiśni, który odpowiada za robaczywienie owoców. Szkodnika tego trzeba monitorować i jak jest go dużo to zwalczać. Jedzenie robaczywych owoców nie jest ani ekologiczne, ani zdrowe.
25 kwietnia, 2022
Ćma bukszpanowa potrafi w krótkim czasie zniszczyć nawet kilkuset letnie bukszpany! To bardzo groźny szkodnik. Trzeba go zwalczac od wiosny do jesieni. Czasem 4 zabiegi są konieczne. Zwalczajmy gasienice po zimowym wybudzeniu. Nie mylmy ich z gasienicami wiosennego pokolenia - to coś odrębnego!
24 kwietnia, 2022
Ćma bukszpanowa to najgroźniejszy szkodnik bukszpanów w Polsce. Zaczyna uszkadzać już inne rośliny. Owad wymaga zwalczania biologicznego lub chemicznego. Kiedy wykonać zabiegi? Na podstawie unikalnych badań krajowych podajemy te terminy na podstawie biologii szkodnika poznanej w Polsce przez DIONP i IOR-PIB. Czasami 4 zabiegi ochrony roslin są konieczne!
26 marca, 2022
Brzoskwinie, ale również nektaryny i morele mogą być mniej lub silniej uszkadzane przez kędzierzawość liści brzoskwini. Jest to choroba grzybowa wywoływana przez Taphrina deformans. Niezwalczana choroba może z czasem zniszczyć podatne odmiany roślin.
9 stycznia, 2022
Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis Hbn.) to groźny szkodnik kukurydzy i innych roślin. Przedstawiamy poradnik do identyfikacji owada opisujący wygląd, biologię oraz szkodliwość, w tym metody zwalczania. Poradnik on-line tylko dla nabywców pułapki świetlnej marki DIONP.
31 grudnia, 2021
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) występuje w Polsce od 2012 roku. To obcy, inwazyjny gatunek, który wpierw opanował południową, a potem środkową część Polski, a jego ekspansja przesuwa się ku północy. Warto zapoznać się z mapami jego występowania z lat 2012-2020, które opracował DIONP.
28 grudnia, 2021
Pleśń śniegowa (zwana wiosenną pleśnią) to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Microdochium nivale. Pojawia się w czasie śnieżnych zim, ale także i deszczowych. Grzyb potrafi zniszczyć wygląd trawnika, stąd trzeba ograniczac jego liczebność i szkodliwość.
21 listopada, 2021
Gdy kupujemy rośliny oleandra lub już je mamy w domach i gdy stwierdzimy pojaw na liściach, pędach i kwiatostanach żółto-czarnych mszyc, to jest wysoce prawdopodobne, że zawlekliśmy sobie do domu egzotyczny gatunek mszycy, który nie występuje naturalnie w Polsce, a jest nim mszyca oleandrowa (Aphis (Aphis) nerii).
20 listopada, 2021
Tarcznik oleandrowiec (Aspidiotus nerii) to egzotyczny szkodnik roślin należący do pluskwiaków, który w Polsce pojawia się głównie w uprawie roślin ozdobnych, pod osłonami, ale i w uprawie domowej. Zwykle można go spotkać na oleandrach, roślinach cytrusowych, czy też drzewkach oliwkowych.
19 października, 2021
Nawóz siarkowy wymieszany z potasem (np. siarczanem potasu, nadmanganianem potasu) i podpalony, wydziela toksyczny dwutlenek siarki, który jest wykorzystywany do odkażania szklarni i tuneli.
14 października, 2021
Prowadzenie uprawy amatorskiej pod osłonami nie jest łatwe, ale gdy się regularnie dba o glebę i o rośliny, to można zapanować nad organizmami szkodliwymi jakie się tu pojawiają. Profilaktyka to jednak klucz do sukcesu, stąd też bardzo ważne jest po zakończonym sezonie uprawy „odkażanie tunelu/szklarni”, ale rozumiane raczej jako niechemiczne ograniczanie obecności materiału infekcyjnego patogenów (wirusy, bakterie, grzyby) i stadiów rozwojowych niektórych szkodników obecnych w uprawach pod osłonami.
2 października, 2021
Beauveria bassiana to naturalnie występujący w przyrodzie grzyb owadobójczy, na bazie którego stworzono biopreparaty przeciwko niektórym szkodnikom roślin. Może pojawiać się samoczynnie i ograniczać różne owady, ale można go też celowo wprowadzać np. przez opryskiwanie roślin lub gleby.
17 września, 2021
Mocznik (Azot 46%) to nic innego jak nawóz azotowy w formie amidowej. jest powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie do nawożenia roślin, w tym drzew i krzewów owocowych. Ma wiele zalet ten nawóz. Odgrywa także ogromną rolę w profilaktycznym zwalczaniu chorób roślin, a w szczególności parcha. Kiedy i jak go stosować? O tym w naszym materiale.
8 września, 2021
Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) może w Polsce rozwinąć dwa pokolenia w ciągu roku. Ostatnie pokolenie z chwilą braku zielonej naci może migrować na późne odmiany lub chronione, ewentualnie może żerować na odsłoniętych bulwach ziemniaków.
17 sierpnia, 2021
Osoby uprawiające szparagi w ogrodzie, tak na cele ozdobne, jak i spożywcze mogą obserwować na roślinach chrząszcze i larwy poskrzypki szparagowej. Jest to szkodnik szparagów.
20 czerwca, 2021
Gdy pędy jabłoni lub całe drzewa zaczyna pokrywać biała przędza, z czasem brązowiejąca to jest to oznaka, że rośliny zasiedlił namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus). Jego gąsienice żerują na liściach i otaczają się przędzą. Masowe pojawy szkodnika zdarzają się co 8-10 lat.
11 czerwca, 2021
Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to groźny szkodnik wiśni i czereśni. Występuje razem z nasionnicą wschodnią (Rhagoletis cingulata) i powoduje tzw. robaczywienie owoców. Wyjada je, ale także zanieczyszcza odchodami i wydzielinami ciała. Sprzyja pojawowi chorób roślin, które jeszcze bardziej uszkadzają owoce.
17 maja, 2021
Pędraki to larwy chrabąszczowatych. Mogą powodowac poważne szkody w ogrodach, stąd warto je zwalczać. Nicienie owadobójcze to jedna z opcji, którą w Polsce wdrożono do praktyki. Sprawdzamy jak działają.
5 maja, 2021
Pędraki są to larwy chrabąszczowatych. Najczęściej spotyka się larwy chrabąszcza majowego, ale gatunków jest wiele. Problemem jest to, że większość pędraków żyje w trawniku przez kilka lat, stąd są w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć darń. Jak radzić sobie z nimi? O tym w naszym materiale.
1 maja, 2021
Karczownik ziemnowodny (Arvicola amphibius) od 2020 roku coraz liczniej występuje w okolicach Rzeszowa i wyrządza poważne szkody. Potrafi powaznie zniszczyć uprawy i tak też czyni na działce DIONP. Próbujemy użyć karbidu do jego przepędzenia.
30 kwietnia, 2021
Roślinom grusz w Polsce zagraża wiele szkodników. Jednymi z najczęściej pojawiających się są miodówki, w tym miodówka gruszowa czerwonawa. To owady pokrewne dla mszyc i żerują w podobny sposób jak one. Są to groźne szkodnik w okresach licznego pojawu. Osłabiają rośliny, mogą deformować ich tkanki, wytwarzają lepką spadź i przenoszą sprawców chorób.
27 kwietnia, 2021
Ćma bukszpanowa niszczy bukszpany od 2012 roku. Obecnie występuje w całej Polsce. Wiosną 2020 roku preparat Mospilan 20 SP (zwierający acetamipryd) uzyskał rejestrację MRiRW do zwalczania ćmy bukszpanowej na bukszpanie uprawianym w gruncie i pod osłonami, zarówno dla profesjonalnych jak i nieprofesjonalnych użytkowników (działkowców, ogrodników przydomowych).
15 kwietnia, 2021
W kwietniu 2021 roku w internecie pojawił się wpis i fotografia wskazujące, że niebieska pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową odławia trzmiele. To żadne zaskoczenie, bowiem kolor niebieski trzmiele uwielbiają. To jednak przestroga, że pułapki kolorowe to nie zabawki.
14 kwietnia, 2021
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pochodzi z Azji. W Polsce wykryto ją po raz pierwszy w 2012 roku, w województwie dolnośląskim. To gatunek obcy, inwazyjny z którym mierzy się środowisko ogrodników nie tylko w Polsce. Jest bardzo żarłoczny i płodny, a dodatkowo rozwija aż 3 pokolenia w ciągu roku. Polska dawno nie widziała tak ekspansywnego szkodnika na swoim obszarze. Owadowi niestety sprzyja ocieplanie się klimatu.
23 marca, 2021
Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) to pluskiwak, który wysysa soki z roślin, osłabia je, może przenosić choroby i pozostawia spadź na której rozwijają się grzyby sadzakowe. To coraz groźniejszy szkodnik roślin kapustowatych.
10 marca, 2021
Pajęczyna/przędza na bukszpanie zwykle ogrodnikom przypomina o ćmie bukszpanowej (Cydalimia perspectalis), która jest największym zagrożeniem dla tych roślin w Polsce. Powstaje jednak pytanie, czy każda przędza na roślinach to ćma? Czy w ciemno należy stosować środki ochrony roślin jak widzi się taką przędzę?
27 lutego, 2021
Azadyrachtyna to naturalna substancja pozyskiwana z miodli indyjskiej (Azadirachta indica). Jest składnikiem biopreparatów ograniczających szkodniki. Zaburza rozwój larw, ogranicza żerowanie i płodność niektórych gatunków.
15 lutego, 2021
Pienikowate, w tym pienik ślinianka (Philaenus spumarius) są bardzo ciekawą rodziną, która charakteryzuje się tym, że ich larwy żerują pod pienistą otoczką z odchodów, która przypomina ślinę.
14 lutego, 2021
Dziurkowatość liści drzew pestkowych wywołuje grzyb Clasterosporium carpophilum. Choroba poraża liście, pędy, rzadziej owoce. Objaw choroby może być mylony z żerowaniem szkodników. Warto poznać tą chorobę bo powszchnie się pojawia.
8 lutego, 2021
Biopreparaty zawierające wyselekcjonowane, pozyteczne nicienie do zwalczania szkodników upraw (głównie owadów) zwykle mają postać stałą. Ponieważ zawierają żywy organizm w stanie przetrwalnikowym to nie można ich długo magazynować.
5 lutego, 2021
Turkuć podjadek oraz ślimaki nagie w niektórych ogrodach stanowią bardzo duże zagrożenie. Warto wykorzystać pułapki chwytne przeciwko nim. Mogą one odławiać żywe osobniki lub je uśmiercać - ogrodnik sam decyduje o tym.
5 lutego, 2021
W niechemicznej ochronie roślin przed niektórymi szkodnikami stosuje się preparaty na bazie silikonów, które służą do duszenia szkodników. Takie preparaty nie są środkami ochrony roślin, ale ich użycie nie jest tak wszechstronne jak choćby oleju rydzowego
4 lutego, 2021
Żółte tablice lepowe oraz żółte pułapki chwytne (w tym wspomożone feromonem) są wykorzystywane do obserwacji i ekologicznego wyłapywania niektórych szkodników roślin. Kolor żółty jest nieselektywny dla wielu owadów, dlatego jest to kolor uniwersalny.
1 lutego, 2021
Ziemia okrzemkowa (diatomit) powstała z pancerzyków mikroskopijnych okrzemek zasiedlających dawne zbiorniki wodne. Jest to surowiec naturalny. Zawiera głównie krzem. Pomaga niechemicznie walczyć z niektórymi szkodnikami roślin w ogrodzie
28 stycznia, 2021
W niechemicznej ochronie roślin przed niektórymi szkodnikami coraz powszechniej stosuje się preparaty na bazie olejów roślinnych lub mineralnych. Niestety, nie zawsze są stosowane rozważnie. Niekiedy robi się ich "domowe podróbki", które mogą być groźne dla roślin.
24 stycznia, 2021
Mech nie zawsze jest mile widzianym gościem w ogrodzie, zwłaszcza na trawniku. Rozwija się także na grządkach, roślinach i architekturze ogrodowej. Często myli się go z porostami i glonami. Dlaczego się licznie pojawia? Czy go ograniczać? Jak to robić?
17 stycznia, 2021
Objaw poskręcanych liści kopru ogrodowego powstaje w następstwie żerowania mszyc, zwłaszcza mszycy wierzbowo-marchwiowej i mszycy wierzbowo-baldaszkowej. Te same gatunki mozna spotkać na innych roślinach selerowatych.
16 stycznia, 2021
Olej rydzowy pochodzi z lnicznika pospolitego (Camelia sativa). Jest stosowany w kuchni i kosmetyce. Robi się z niego preparaty na niektóre szkodniki, głównie mszyce, miodówki, przędziorki, miseczniki i tarczniki. Używa się go do ograniczania kleszczy w ogrodzie.
14 stycznia, 2021
Preparaty do ochrony roślin to specyficzne produkty. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z produktem oznaczonym jako ekologiczny, czy nie, ich stosowanie wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
13 stycznia, 2021
Strąkowiec fasolowy (Acanthoscelides obtectus) to groźny szkodnik dla przechowywanej fasoli ale i niektórych grochów. Potrafi zniszczyć plon. Warto poznać sposoby na jego wykrycie i na zwalczanie.
10 stycznia, 2021
Na drzewach grusz jednocześnie mogą się pojawić dwaj sprawcy odpowiedzialni za rdzawy kolor - jeden to groźny grzyb - rdza gruszy, a drugi to niegroźne glony - trentepolia. Warto poznać obu sprawców rdzawego koloru, aby ich nie mylić i niepotrzebnie nie zwalczać glonów.
9 stycznia, 2021
Gdy na roślinach (pędach i pniach) jabłoni, rzadziej gruszy, pigwy, głogów, jarzębiny czy irgi od wiosny zacznie się pojawiać biały puszek przypominający watę, to możemy mieć pewność, że rośliny opanowała bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). To groźny szkodnik roślin sprzyjający chorobom kory i drewna.
4 stycznia, 2021
Pchełki ziemne (Alticinae) to nazwa obejmująca różne gatunki chrząszczy z rodziny stonkowate. Są małe, ale żarłoczne i mogą silnie uszkadzać rośliny, zwłaszcza kapustowate.
1 stycznia, 2021
Pułapka świetlna (samołówka) to urządzenie do monitorowania lotu owadów nocnych, w tym szkodników. Służy badaniom nad bioróżnorodnością, ale i ważna jest w ochronie roślin pozwalając wydawać komunikaty o zagrożeniach.
28 grudnia, 2020
Śmietka kapuściana (Delia radicum) to jeden z najgroźniejszych szkodników warzyw kapustowatych w ogrodach. Rozwija do trzech pokoleń w ciągu roku. Prezentujemy jak ją monitorować i zwalczać metodami ekologicznymi i chemicznymi.
25 grudnia, 2020
Na kukurydzy cukrowej (słodkiej), niebieskiej, pop-corn oraz ozdobnej może pojawiać się groźna choroba grzybowa zwana rdzą, która uszkadza głównie liście. Liście jak wiadomo są fabryką odżywiającą kolby
15 grudnia, 2020
Grzyb Sphacelotheca reiliana wywyłuje głownię pylącą na kukurydzy, w tym kukurydzy słodkiej. Zamiast kolb pojawia się zdeformowany twór pełen zarodników a wiechy wyglądają jak spalone.
2 grudnia, 2020
Pułapka świetlna czyli samołówka to urządzenie, które pozwala odławiać nocne owady, reagujące na światło. Pokazuje różne gatunki, w tym te szkodliwe. Odgrywa zatem dużą rolę w faunistyce ale i ochronie roślin
30 listopada, 2020
Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) ma pomnik w Zwierzyńcu upamiętniający jej pojaw w 1711 roku. Czy pojawi się ponownie? A może już jest w Polsce? Czy w dobie zmian klimatu zagrozi naszym uprawom?
27 listopada, 2020
Trociniarka czerwica (Cossus cossus) to groźny szkodnik drzew liściastych, zwłaszcza o miękkim drewnie. Jej gąsienice dorastają aż do 10 cm długości, stąd są zaliczane do grupy największych owadów w Polsce.
24 listopada, 2020
Kolonie mszyc są dla mrówek niczym „owady mlekodajne”. Mrówki wcielają się w rolę pasterzy bądź wręcz hodowców, którzy dbają o swą mszycową trzódkę, którą następnie „doją”. Jest to nic innego jak trofobioza.
23 listopada, 2020
Niekiedy na roślinach w ogrodzie, na balkonie i w domu pojawia się czarny nalot na liściach, pędach, kwiatach i owocach. To grzyby sadzakowe. Sprzyja im pojaw szkodników-pluskwiaków. Czy są groźne dla roślin, człowieka i zwierząt?
18 listopada, 2020
Ćma bukszpanowa to bardzo groźny szkodnik bukszpanów. Atakuje już inne rośliny. Do jej obserwacji stosuje się pułapki feromonowe o różnej budowie. Warto je poznać i warto stosować w swoich ogrodach.
16 listopada, 2020
Słonecznica orężówka (Helicoverpa armigera) to gatunek obcy, coraz częściej nalatujący do Polski. Jest groźnym szkodnikiem warzyw, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych. Dla niektórych gatunków roślin ma status organizmu kwarantannowego.
14 listopada, 2020
Przed zimą należy zabezpieczyć środki ochrony roślin, biopreparaty i nawozy, aby nie uległy uszkodzeniu przez mróz i wilgotność. Warto dokonać selekcji tego co się posiada. Niebezpieczne substancje należy zutylizować zgodnie z prawem.
13 listopada, 2020
Jednym z elementów bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin jest ich prawidłowe przechowywanie. Powinno się to odbywać w myśl przepisów prawa, zaleceń producenta ale w oparciu też o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za siebie i innych.
10 listopada, 2020
Środki ochrony roślin to lekarstwa dla roślin, po które zawsze należy sięgać w ostateczności w oparciu o rzetelne doradztwo. To ostatnia deska ratunku, a nie droga na skróty. Niestety, już nawet ogrodnikom-hobbystom zagrażają podróbki środków ochrony roślin, dlatego trzeba być ostrożnym.
2 listopada, 2020
Rośliny przed chwastami, chorobami i szkodnikami w Polsce można chronić na dwa sposoby: ekologiczny lub integrowany. Totalna chemizacja jest prawnie zakazana. Warto poznać zatem różnice między tymi sposobami.
1 listopada, 2020
Pędraki to larwy chrabąszczowatych. Są szkodnikami wielu roślin. Żyją w glebie od 1 roku do nawet 4-5 lat. Uszkadzają podziemne i nadziemne części roślin. Są bardzo groźne, gdy pojawiają się masowo.
28 października, 2020
Chloropiryfos to neurotoksyna, która była stosowana do zwalczania niektórych szkodników w uprawach rolniczych, ogrodniczych i leśnych. Od 16 kwietnia 2020 nie może być leganie stosowana na obszarze Unii Europejskiej.
20 października, 2020
Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) została wykryta w Polsce w 2014 roku. Jest to bardzo groźny szkodnik roślin owocowych, głównie borówki wysokiej, czereśni, wiśni, ale i innych roślin.
14 października, 2020
Grzyby z rodzaju Fusarium wytwarzające toksyczne mykotoksyny mogą na kukurydzy wywoływać bardzo groźną chorobę - fuzariozę łodyg. Powoduje ona często zasychanie roślin i ich łamanie się.
3 października, 2020
W Polsce obowiązuje obecnie podział użytkowników środków ochrony roślin na dwie kategorie - profesjonalny i nieprofesjonalny. Profesjonaliści muszą przechodzić specjalistyczne szkolenia ale za to mogą kupować i stosować środki dla nich przeznaczone, w tym mają szereg obowiązków, których złamanie grozi konsekwencjami karnymi. Nieprofesjonaliści (głównie działkowcy, ogrodnicy przydomowi, użytkownicy domowi) powinni stosować tylko te preparaty, które mają zapis na etykiecie, że są dla nieprofesjonalnych użytkowników.
27 września, 2020
Gryzonie późnym latem zaatakowały naszą działkę produkcyjną. Przywędrowały z okolicznych pól i zarośli. Mocno uszkodziły nasze rośliny, w tym młode drzewka w sadzie. Nasze niechemiczne metody antyrgyzoniowe nie dały rady, więc sięgamy po dodatkowe sposoby.
26 września, 2020
Na plantacjach kukurydzy w Polsce coraz częściej spotyka się chorobę wywoływaną przez grzyb Ustilago maydis. Tworzy on charakterystyczne narośla na roślinach. Narośla te są przysmakiem choćby w Meksyku. Określa się je mianem Huitlacoche czyli truflą meksykańską dającą smak umami. Spróbowaliśmy ją zjeść.
22 września, 2020
Jesień oraz wczesna wiosna to czas, gdy kupujemy cebulki, kłącza lub bulwy różnych roślin do ogrodu. Niekiedy korzystamy z okazji cenowych. Czy jednak sprawdzamy jakość tego za co płacimy? Czy zawsze wsadzamy zdrowe rośliny? A może ryzykujemy? warto poczytać ten tekst.
18 września, 2020
W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
16 września, 2020
Gdy niedaleko upraw marchwi i innych roślin selerowatych rosną głogi, to rośliny może licznie opanować mszyca głogowo-marchwiana (Dysaphis crataegi). Jest to groźny szkodnik m.in. marchwi, pietruszki, selera, kopru, pasternaku i innych, który rozwija kilka pokoleń w ciągu roku. Warto poznać tego owada i metody jego zwalczania.
13 września, 2020
Chwasty, choroby i szkodniki jeżeli licznie się pojawią i nic z nimi się nie robi w ogrodzie mogą uszkodzić rośliny, a także obniżyć wysokość oraz jakość plonu. To z tego powodu wdraża się niechemiczną bądź chemiczną ochronę roślin, aby temu zapobiec. Ochrona roślin nigdy nie powinna być prowadzona w ciemno, bez wiedzy o zagrożeniu, bez analizy przypadku, bez obserwacji rozwoju sytuacji.
18 sierpnia, 2020
Zagadnieniem ochrony operatora Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zajmuje się od 2008 roku, prowadząc Inicjatywę bezpiecznego i zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochronny”. Partnerem Inicjatywy jest DIONP, a honorowy patronat nad Inicjatywą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
15 sierpnia, 2020
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) zagraża istnieniu bukszpanów w Polsce. Szkodnik rozwija kilka pokoleń w ciągu roku, stąd też uszkadza rośliny od marca/kwietnia do nawet listopada. Można ją zwalczać ekologicznie za pomocą bakterii Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki zawartych w specjalnych biopreparatach przeznaczonych do opryskiwania roślin.
9 sierpnia, 2020
Monilioza gruszy lub brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych to określenia na tą samą chorobę grzybową, która pojawia się na drzewach grusz. Chorobę wywołuje grzyb Monilia fructigena. Patogen ten niszczy owoce, które nie nadają się do spożycia, ale również powoduje uszkodzenia pędów i gałęzi. Ta sama choroba występuje także na jabłoniach.
8 sierpnia, 2020
Plusknia jagodziak (Dolycoris baccarum) to pluskwiak, który coraz częściej uszkadza rośliny w ogrodach, sadach, jagodnikach, ale także i na polach rolniczych. Wysysa soki z tkanek, osłabia rośliny, a także sprzyja gniciu owoców, w tym psuć może ich smak.
23 lipca, 2020
Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce. Może uszkadzać też inne rośliny np. jabłonie, maliny, chmiel, proso, sorgo, rabarbar, paprykę, pomidora, fasolę, winorośl, buraka i wiele innych. Dla potrzeb jej zwalczania biologicznego lub chemicznego prowadzi się jej monitoring występowania i sygnalizację terminu zwalczania.
13 lipca, 2020
Obawiasz się stosować środki ochrony roślin? Stosowanie środków ochrony roślin wymaga wiedzy i doświadczenia. Wymaga też uważności i odpowiedzialności. Sposób postępowania z produktem określa etykieta-instrukcja dołączona do opakowania. Czy wiesz, że opracowanie nowego środka ochrony roślin trwa około 11 lat i obejmuje ponad 150 różnego rodzaju badań – od podstawowych testów chemicznych i fizycznych po badania toksykologiczne i ekotoksykologiczne?
8 lipca, 2020
W Polsce narasta od kilku lat problem zasychania ulistnienia żywotników (tuj), cisów i jałowców, przez co tracą walory dekoracyjne. Pojawia się coraz więcej chorób grzybowych, a dodatkowo pogoda nie sprzyja roślinom (np. susza glebowa) i też mogą zamierać. Niestety, ale nasila się również problem szkodników, a zwłaszcza dwóch gatunków uszkadzających ulistnienie - licinka tujowiaczka i licinka jałowcowiaczka.
21 czerwca, 2020
Parch gruszy to groźna choroba grzybowa, której sprawcą jest grzyb Venturia pirina. Infekcji roślin sprzyja wysoka wilgotność (zwilżenie liści minimum 9 godzin) oraz temperatura w granicach 17-23 stopni Celsjusza. Warto poznać tę chorobę i metody zapobiegania jej silnemu pojawowi.
21 czerwca, 2020
Osoby uprawiające kukurydzę, proso zwyczajne, sorgo, a także mający ogródki z trawnikiem oraz trawami ozdobnymi np. miskantami, kostrzewami, życicami, trawami pampasowymi, rozplenicami, prosem rózgowatym, turzycami i innymi roślinami z rodziny wiechlinowate mogą spotkać zamierające rośliny na skutek żerowania znanego szkodnika - ploniarki zbożówki.
11 czerwca, 2020
Czy są na rynku preparaty do ochrony roślin, które nie szkodzą pszczołom? Na takie pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Upraszczając – tak, są takie preparaty które nie szkodzą zapylaczom. Co nie oznacza, że przy ich stosowaniu nie trzeba przestrzegać pewnych zasad i ograniczeń.
31 maja, 2020
Plamistość liści rododendrona to choroba grzybowa, którą może powodować wiele gatunków grzybów chorobotwórczych. Podaje się w literaturze, że do takich grzybów należą choćby różne gatunki z rodzaju Septoria, Cercospora i inne. Plamistość liści zmniejsza atrakcyjność dekoracyjną roślin, osłabia fotosyntezę, oddychanie i transpirację i może nawet spowodować zamieranie rośliny jeżeli nie podejmie się ochrony roślin.
24 maja, 2020
Turkuć podjadek to jeden z większych owadów występujących w Polsce. Część ogrodników niestety ma z nim przykre doświadczenia w postaci uszkodzonych bądź zniszczonych upraw. Problematyczne jest to, że owad ten ma dwojaką naturę – pożyteczną oraz może być szkodnikiem w ogrodzie. Na którą szalę przechyli się jego status zależy od liczebności.
22 maja, 2020
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) to choroba grzybowa wywoływana przez dwa patogeny: Monilinia laxa i Monilina fructigena. Chorobie sprzyja obecność na drzewach lub pod drzewami tzw. mumii owocowych, czyli zaschniętych, chorych owoców na których są zarodniki grzybów patogenicznych. Monilioza poraża zwłaszcza wiśnie, śliwy oraz czereśnie, ale także można ją czasem spotkać na brzoskwiniach i morelach.
16 maja, 2020
Chemiczna ochrona roślin jest stosowana na działkach i ogrodach do ograniczania chwastów, chorób i szkodników. Musi być zawsze wykorzystywana jako ostatnia deska ratunku, gdy metody niechemiczne nie poradzą sobie z zagrożeniem. Piszemy jak ją stosować z głową.
15 maja, 2020
Coraz częściej się zdarza, że od kwietnia lub maja, czyli na początku wegetacji roślin, część drzew i krzewów owocowych wykazuje objawy większego bądź mniejszego skręcenia liści. Na niektórych mogą się ponadto pojawiać różne przebarwienia, zgrubienia czy wręcz narośla.
10 maja, 2020
Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris) oraz ryjosz burakowiec (Tanymecus palliatus) to duże chrząszcze z rodziny ryjkowcowate (Curculionidae). W ostatnich latach stały się dużym zagrożeniem dla buraków w Polsce. Szczególnie groźny jest szarek komośnik, który niszczy rośliny na dużym obszarze. Czynników może być wiele odpowiedzialnych za taki stan rzeczy, w tym zmiany klimatu. Wzrost szkodliwości nastąpił nagle, doprowadzając do poważnych strat w zasiewach buraków cukrowych. Owad żeruje głównie na roślinach szarłatowatych (lub wg. innej nomenklatury na komosowatych) do których zalicza się wszystkie buraki, ale choćby i chwasty np. łobody, szarłaty, komosy. W ciągu kilku godzin potrafi całkowicie zniszczyć wschodzące siewki buraków.
3 maja, 2020
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to dla niektórych ogrodników szkodnik, choć trzeba pamiętać, że odgrywa też pozytywną rolę w przyrodzie. Ogrodnicy wyłapują turkucie uszkadzające ich rośliny. Pomagają im ptaki, jeże, jaszczurki, węże czy też ryjówki. Okazuje się, że turkuć ma także swoich pasożytów zewnętrznych (ektopasożyty). Przykład znaleźliśmy na działce DIONP podczas rozkopywania pułapki z obornikiem, w której pojawiły się młode turkucie. Część z nich miała na ciele pasożyty wpojone w przestrzenie pomiędzy tarczkami chityny.
29 kwietnia, 2020
Na porzeczkach dość często pojawiają się mszyce. Niektóre wywołują ciekawe objawy, jak pojaw narośli na liściach przebarwiających się na czerwono. Każda mszyca posiada aparat gębowy typu kłująco-ssącego za pomocą którego wbija się w tkankę i wysysa z niej soki. Im więcej mszyc na roślinie tym większe zagrożenie, zwłaszcza na początku wegetacji oraz w okresach suszy.