
Dlaczego marchew pęka? Oto przyczyny pękania korzenia
17 grudnia, 2024
Nasionnica trześniówka – kiedy ją zwalczać na czereśniach i wiśniach?
18 grudnia, 2024Nicienie owadobójcze przeciwko pędrakom w ogrodzie
Na ten moment, nicienie owadobójcze jako makroorganizmy nie wymagają rejestracji jako biopreparaty, stąd wielokierunkowość ich stosowania. Są m.in. polecane przez producentów do ograniczania liczebności pędraków w różnych uprawach, ale i innych szkodników także.
Zazwyczaj biopreparaty nematologiczne zalecane przez producentów do ograniczania pędraków czy też opuchlaków zawierają jeden lub dwa gatunki nicieni: Heterorhabditis bacteriophora oraz Steinernema feltiae.
Należy pamiętać, że biopreparaty zawierające nicienie dostępne na rynku nie zawsze są wysoce skuteczne przeciwko chrabąszczowatym. Poniekąd wiąże się to z tym, że nicienie mogą mieć problem z wnikaniem do wnętrza ciała owadów przez przetchlinki, które są na tyle małe, że nicień może mieć problem z przeciśnięciem się przez nie. U poczwarek pędraków jednak przetchlinki są nieosłonięte siateczką i przypominają okrągłe dziury, przez co łatwiej jest nicieniom przeniknąć. Z tego powodu zwalczanie poczwarek pędraków może być efektywniejsze.
Na poniższym schemacie pokazaliśmy graficznie jak wygląda działanie nicieni owadobójczych aplikowanych do gleby przeciwko m.in. pędrakom.
Co wpływa na skuteczność biopreparatów zawierających nicienie owadobójcze?
- wilgotność gleby (gleba musi być wilgotna przed, w czasie i do 10-14 dni po aplikacji biopreparatu, absolutnie nie wolno zalać gleby),
- temperatura gleby (musi być powyżej 5-10 stopni Celsjusza w zależności od biopreparatu ale nie wyższa niż 33 stopnie),
- temperatura wody (przy rozrabianiu biopreparatu potrzebna jest woda w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, bez chloru),
- promieniowanie UV (zabieg musi być wykonany wieczorem, promienie UV niszczą nicienie),
- dawka (musi być zgodna z zaleceniami producenta),
- termin zwalczania (musi być związany z cyklem rozwojowym szkodnika),
- aplikacja biopreparatu (musi być wykonana sprzętem opryskującym pozbawionym filtrów, aby zawiesina z nicieniami wydostała się przez dyszę do średnio lub grubokroplistego oprysku, cały czas należy mieszać ciecz w opryskiwaczu).
- świeżość biopreparatu (przeterminowany może być nieskuteczny, w tym przechowywany w złych warunkach).
Skuteczność nicieni w zalczaniu pędraków w ogrodzie DIONP?
W naszym ogrodzie testowaliśmy dwa biopreparaty do zwalczania pędraków ukrywających się w glebie. Gatunek Heterorhabditis bacteriophora okazał się lepszy niż gatunek Steinernema feltiae, jednakże nie udało się całkowicie zwalczyć szkodników. Pomimo utrzymywania wilgoci w glebie i zabiegu wykonanego wieczorem, nie każdy pędrak był podatny na atak nicieni. Bioreparaty aplikowaliśmy dwa razy w odstępie 14 dni. Nie można zatem mówić i pisać, że stosując nicienie owadobójcze na pędraki uzyska się pełną skuteczność, bo tak nie jest. Owszem, można ograniczyć pędraki ale część przeżyje. Niestety starsze osobniki są trudniejsze do zwalczania niż młodsze. Trzeba zatem wdrażać biologiczną ochronę jak pędraki są jeszcze małe, czyli najlepiej w 2-3 roku ich rozwoju. Trzeba pamiętać także, że biopreparaty z nicieniami, które są zalecane do ograniczania opuchlaków mogą także ograniczać pędraki, gdyż larwy opuchlaków także są pędrakami.
Materiał o tym jak działają biopreparaty z nicieniami owadobójczymi oraz ich wykaz na polskim rynku podaliśmy TUTAJ.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
