18 grudnia, 2022

Łąka kwietna z makami

Łąki kwietne mają za zadawnie wspierać bioróżnorodność. W ich skład wchodzi wiele gatunków roślin, w tym znay mak polny. Obok jednak tego konkretnego gatunku maku można w mieszankach spotkać także tzw. maki ozdobne o pięknych kolorach i różnej budowie kwiatu.
10 grudnia, 2022

Kukurydza ozdobna tęczowa – odmiana Glass Gem (wielobarwna)

Kukurydza odmiany Glass Gem to roślina ozdobna o niesamowitych kolbach. Ziarniaki na jednej kolbie występują w kilku kolorach, od białego przez żółty, różowy, czerwony po ciemny fiolet. Jest to odmiana późna. Nie wszedzie dojrzeje. Nie jest to kukurydza GMO.
21 sierpnia, 2022

Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce

Śliwa wiśniowa czyli ałycza (Prunus cerasifera) odmiany „Nigra” występuje jako małe drzewo osiągające do 10 metrów wysokości, krzew lub jako forma szczepiona na pniu. Jest to roślina ozdobna, ale o jadalnych, smacznych owocach przypominających wiśnie lub czereśnie.
23 lipca, 2022

Komosa rózgowa (strawberry sticks) – uprawa w ogrodzie

Komosa rózgowa (Chenopodium foliosum) należy do rodziny komosowatych. Określana jest mianem truskawkoszpinaku. To roślina jadalna, jednoroczna. Liście je się podobnie jak szpinak. Owoce po dojrzeniu przypominają kształtem małe owoce morwy.
17 lipca, 2022

Ogórek Poona Kheera czyli ogórek siatkowy, ogórek indyjski, ogórek brązowy

Ogórki odmiany Poona Kheera są uprawiane na cele jadalne i dekoracyjne. Pochodzą z Indii. Po dojrzeniu mają ciekawy brązowy kolor skórki, którą pokrywa jaśniejsza siateczka powstała wskutek jej popękania. Uprawia się je identycznie jak inne dyniowate.
12 lipca, 2022

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie

W 2021 roku otwarto Ogród Japoński w stylu Tsukiyama w Parku Śląskim w Chorzowie. Odwiedziliśmy ten ogród rok później - w lipcu 2022. Ogród w momencie naszej wizyty miał powierzchnię 12,5 tyś. metrów kwadratowych.
16 czerwca, 2022

Tuje czernieją – co to za objaw?

Niekiedy się zdarza, że na żywotnikach (tujach) pojawiają się miejsca w których blaszki liściowe zmieniaja barwę na czarna lub czarno-brązową. Rzadko problem dotyczy całej rośliny. W miejscu zczernienia nie widać szkodników, ani typowych objawów chorobowych. Pojawia się wiele spekulacji na temat przyczyn tego problemu szpecącego rośliny.
16 czerwca, 2022

Lawenda wąskolistna – wymagania i uprawa w ogrodzie

Lawenda wąskolistna (Lavandula officinalis syn. Lavandula angustifolia) to zimozielona roślina pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego. Jest to roślina wieloletnia, wręcz długowieczna. Prezentujemy podstawowe informacje o jej uprawie w ogrodzie.
24 kwietnia, 2022

Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy (Dolny Śląsk) to ponad 60 hektarów różnego rodzaju nasadzeń roślin, w tym wchodzących w skład kolekcji narodowej. To miejsce zmieniające się o każdej porze roku, które każdy ogrodnik powinien odwiedzić.
10 kwietnia, 2022

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) – wiosenny kobierzec kwiatów w ogrodzie

Zawilec gajowy to powszechnie występująca w Polsce w warunkach naturalnych bylina cebulowa, tworząca kłącza z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Dostępna jest także w handlu pod różnymi odmianami. Kwitnie wczesną wiosną. Tworzy kobierce. Polecana na zacienione stanowiska jako roślina okrywowa.
9 kwietnia, 2022

Śnieżnik lśniący i inne śnieżniki (Chiondoxa) – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

W Polsce uprawia się głównie trzy gatunki śnieżnika: śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae) – najbardziej popularny, śnieżnik olbrzymi (Chionodoxa gigantea) i śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis). Są to rośliny cebulkowe, sadzone jesienią i kwitnące od końca zimy i wczesną wiosną.
16 marca, 2022

Krokusy w trawniku – czy warto sadzić cebulki w trawę?

Ciekawym trendem w ogrodnictwie jest wsadzanie roślin cebulowych zakwitających końcem zimy i wczesną wiosną w trawnik. Sadzone pojedynczo bądź grupowo tworzą kobierce, które zdobią trawę po zimie, a tym samym ogród, a także przywabiają różne owady, w tym pszczoły. Mają zatem wpływ na ochronę bioróżnorodności.
22 lutego, 2022

Dzikie tulipany z Bystrzycy Kłodzkiej

Czy tulipan może występować w stanie dzikim? O tym niesamowitym odkryciu w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej pisze Iwona Sakowicz z DIONP. Dziki tulipan zwany też leśnym tulipanem (Tulipa sylvestris) jest prawdopodobnie gatunkiem obcym, który kiedyś pojawił się na ziemiach polskich. Można go znaleźć w spisie polskich kenofitów.
9 lutego, 2022

Trytoma groniasta czyli Kniphofia – uprawa w ogrodzie

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) to egzotyczna bylina o pięknych kwiatostanach w kolorach od zieleni po czerwień. U odmian z czerwonymi kwiatami przypomina płonąca pochodnię. Wymaga okrywy na zimę.
7 lutego, 2022

Miechunka rozdęta – uprawa w ogrodzie

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi) jest byliną z rodziny psiankowate. Bywa nazywana garliczką lub pęcherznicą. Bez problemu rośnie w Polsce, choć potrafi szybko opanowac ogród. Choć jej dojrzałe owoce nie trują, to nie są smaczne. Reszta rośliny jest trująca.
4 lutego, 2022

Nikandra miechunkowa – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Nikandra miechunkowa (Nicandra physalodes) to roślina jednoroczna należąca do rodziny psiankowatych. Rośnie wysoko, kwitnie na niebiesko, ale kwiaty zamykają się w dni pochmurne i na wieczór. Tworzy torebki, w których znajduje się jagoda z nasionkami.
20 stycznia, 2022

Rośliny na skalniaki: goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis)

Goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis) to niska bylina, idealna na skalniaki, która wytwarza duże, niebieskie kwiaty przypominające trąbki. Kwitnie w maju i czerwcu. Preferuje stanowiska słoneczne.
18 stycznia, 2022

Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Orliki (Aquilegia) to bardzo atrakcyjne rośliny ozdobne należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Jest to także bardzo zróżnicowana grupa, obejmująca różne gatunki, w tym mieszańce, nie wspominając o różnych odmianach. Większość orlików to byliny, mrozoodporne. Można też kupić ziekawe gatunki i odmiany do uprawy sezonowej, które nie przezimują.
16 stycznia, 2022

Szkarłatka chińska – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szkarłatka chińska (Phytolacca polyandra synonim Phytolacca clavigera) zwana niekiedy szkarłatką jagodową jest bardzo często na różnych forach ogrodniczych mylona ze szkarłatką amerykańską (Phytolacca americana). To ładna, wieloletnia bylina o pięknych kwiatostanach, które później zdobią ciemne, żeberkowane owoce.
12 stycznia, 2022

Fikus dębolistny, figowiec lirowaty (Ficus lyrata) – wydał nam owoce !

Fikus dębolistny (lirowaty) to znana roślina doniczkowa o ozdobnych, dużych liściach. Bardzo rzadko kwitnie i owocuje w warunkach domowych. Na oknie w naszej uprawie, okaz mający ponad 10 lat jakimś cudem zakwitł i wydał 2 owoce. To rzadkość !
21 listopada, 2021

Żółta mszyca na oleandrze – mszyca oleandrowa (Aphis (Aphis) nerii)

Gdy kupujemy rośliny oleandra lub już je mamy w domach i gdy stwierdzimy pojaw na liściach, pędach i kwiatostanach żółto-czarnych mszyc, to jest wysoce prawdopodobne, że zawlekliśmy sobie do domu egzotyczny gatunek mszycy, który nie występuje naturalnie w Polsce, a jest nim mszyca oleandrowa (Aphis (Aphis) nerii).
20 listopada, 2021

Tarcznik oleandrowiec (Aspidiotus nerii) na drzewie oliwnym

Tarcznik oleandrowiec (Aspidiotus nerii) to egzotyczny szkodnik roślin należący do pluskwiaków, który w Polsce pojawia się głównie w uprawie roślin ozdobnych, pod osłonami, ale i w uprawie domowej. Zwykle można go spotkać na oleandrach, roślinach cytrusowych, czy też drzewkach oliwkowych.
13 października, 2021

Kukurydza ozdobna, kukurydza tęczowa – ciekawa roślina do ogrodu

Kukurydza ozdobna to ciekawa roślina do ogrodu. Może być traktowana jako wysoka roślina osłonowa, ale głównie sieje się ją dla kjolb. Może rozwijać jednokolorowe kolby, a także o wielokolorowych ziarniakach. Kolby są ciekawa atrakcją.
4 sierpnia, 2021

Głąbigroszek – uprawa w ogrodzie i wykorzystanie

Głąbigroszek (Lotus tetragonolobus L.) to jeszcze rzadko uprawiana w Polsce jednoroczna roślina ozdobno-użytkowa. Zdobi, a jego strąki wykorzystuje się w kuchni, podobnie jak fasolkę szparagową.
18 lipca, 2021

Mydleniec wiechowaty – rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach

Mydleniec wiechowaty to gatunek pochodzący z Azji mający postać drzewa. W warunkach Polski przyjmuje zwykle postać wysokiego krzewu lub mniejszego drzewka o wysokości 4-8 metrów. Pięknie kwitnie i pachnie, a także tworzy dekoracyjne owoce. Jest rzadko spotykany.
27 czerwca, 2021

Pielęgnacja trawnika w czasie suszy

Trawnik w okresie pogłębiającej się suszy wymaga należytej troski, ale jego pielęgnacja musi być prowadzona z głową, aby go nie zniszczyć. Brak wody w glebie to dla roślin poważny stres, który mogą pogłębić niektóre działania pielęgnacyjne człowieka
31 maja, 2021

Zimowit jesienny – ciekawa roślina do Twojego ogrodu

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to bylina należąca do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). Występuje naturalnie w Polsce na niektórych stanowiskach, ale też jest gatunkiem uprawianym w ogrodach. Ma bardzo ciekawy cykl rozwojowy.
4 maja, 2021

Petunia odmiany „Midnight Gold” – żółto-fioletowe, pełne kwiaty

Petunia odmiany Midnight Gold ma piękne, dwubarwne, pełne kwiaty przybierające niesamowity kolor żółtawo-fioletowy, którym dodatkowo uroku dodaje karbowanie na brzegach. Niekiedy głębia fioletu jest tak duża, że wydaje się jakby kwiat zczerniał.
20 kwietnia, 2021

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Pradel, Rzeszów, Słocińska

Jak co roku odwiedziliśmy gospodarstwo ogrodnicze pana Łukasza Pradel z Rzeszowa celem obserwacji na jakim etapie rozwoju są rośliny balkonowe i rabatowe, które trafiają na lokalny rynek.
14 lutego, 2021

Aksamitka w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Aksamitka (Tagetes L.) występuje pod kilkoma nazwami np. jako turki, śmierdziuch, kopciuszki. To prosta w uprawie roślina jednoroczna na rabaty i balkony. Cechuje się wieloma odmianami o pieknych kolorach i budowie kwiatów.
27 stycznia, 2021

Róże na kwiat cięty – gospodarstwo ogrodnicze Aneta Haba

W Boguchwale koło Rzeszowa zlokalizowane jest jedno z większych w Polsce gospodarstw produkujących róże na kwiat cięty pod szkłem. Należy do pani Anety Haba, którą mieliśmy zaszczyt odwiedzić.
8 stycznia, 2021

Bratek ogrodowy (fiołek ogrodowy) – uprawa i pielęgnacja

Bratek ogrodowy (Viola x wittrockiana) zwany fiołkiem ogrodowym lub macoszkami to roślina jednoroczna lub dwuletnia o ogromnej liczbie odmian. Przeznaczony jest na rabaty, jak również do uprawy pojemnikowej. Kwiaty wykorzystywane są w kuchni.
1 stycznia, 2021

Cynie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Cynia (Zinnia) zwana jakobinką to jednoroczna roślina ozdobna. Występuje w wielu gatunkach i odmianach. Jej kwiaty są bajecznie kolorowe i o różnej budowie. Wśród odmian są i miniaturki, jak również rośliny mające do 1 metra wysokości.
25 grudnia, 2020

Rudbekie w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia (Rudbeckia) to rodzaj roślin ozdobnych reprezentowany przez kilkanaście gatunków, które mylone są z pokrewnymi jeżówkami. Obejmuje gatunki jednoroczne, dwuletnie oraz byliny kwitnące od lata do jesieni. Są to rośliny, które warto mieć w ogrodzie.
24 listopada, 2020

Bonsai – całoroczna wystawa w Palmiarni w Wałbrzychu

W Palmiarni w Wałbrzychu znajduje się całoroczna wystawa drzewek bonsai, w tym dzieła stworzone przez znanego bonsaistę Piotra Czerniachowskiego. Warto ją odwiedzić
16 listopada, 2020

Jeżówki w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Jeżówki (Echinacea) to wieloletnie byliny ozdobne, ale i o własciwościach leczniczych. Kwitną w okresie lata i jesieni. Cechują się bogactwem kształtów kwiatów i ich kolorystyką. Są wytrzymałe na trudne warunki.
9 listopada, 2020

Topinambur w ogrodzie – jadalny, ozdobny ale inwazyjny

Topinambur (Helianthus tuberosus) czyli słonecznik bulwiasty to roślina ozdobna, ale o smacznych bulwach, które są w pełni jadalne i mają właściwości prozdrowotne. Ponieważ jest to roślina inwazyjna, dlatego trzeba nad nią panować. Obecnie wraca do łask i uprawy na większą skalę.
4 listopada, 2020

Rośliny oczyszczające powietrze czy poprawiające jego jakość?

Rośliny w mieszkaniach spełniają szereg funkcji obok ozdobnej. Dostarczają tlen, ograniczają zapylenie, jonizują powietrze ale także część gatunków posiada zdolność neutralizacji niektórych związków chemicznych.
20 października, 2020

Chryzantema – roślina o wszechstronnym zastosowaniu

Chryzantema to nie tylko roślina cmentarna. To wspaniała ozdoba ogrodu, balkonu ale i mieszkania. Dzięki bogactwu odmian o różnym terminie zakwitania zdobi już od lata do późnej jesieni.
18 października, 2020

Palmiarnia miejska w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach zajmuje obszar 0,2 ha. Znajduje się na terenie Parku im. Chopina. Składa się z pięciu pawilonów z ponad 5500 roślinami, w tym palmami mającymi ponad 100 lat. Są tu też obecne różne zwierzęta, zwłaszcza ryby, ale także niektóre ptaki, gady oraz owady.
25 września, 2020

Pomagamy pszczołom wiosną – sadzimy kwiaty cebulkowe

Kwiaty cebulkowe zakwitające od zimy do wiosny, odgrywają bardzo dużą rolę w ochronie owadów zapylających, w tym pszczół. Warto je sadzić w ogrodach, gdyż dają nektar i pyłek w okresach, gdy inne rośliny są jeszcze w pąkach.
2 września, 2020

Czy tuje są szkodliwe dla człowieka?

Oskarża się żywotniki (tuje), że zawarty w ich olejku eterycznym tujon jest groźny dla ludzi. Sęk w tym, że tuj się zwykle nie wącha, a już tym bardziej nie zjada. Co zatem zrobić z fantem, że tujon jest też obecny też w ziołach, które człowiek zjada lub robi z nich różne napary i maści np. w mięcie lekarskiej, piołunie. Czy te zioła należy zatem zwalczać?
31 maja, 2020

Czy obrywać kwiaty rododendronów i azalii?

Chyba każdy ogrodnik chciałby mieć piękne krzewy rododendronów i azalii, które są zwarte i wspaniale obsypują się kwieciem co roku. Oprócz dobrej gleby i stanowiska pod kątem termiczno-świetlnym, a także nawożenia, podlewania i ochrony roślin dobrze jest wspomóc rośliny zabiegiem obrywania przekwitłych kwiatów oraz zamarłych pąków.
31 maja, 2020

Plamistość liści rododendrona

Plamistość liści rododendrona to choroba grzybowa, którą może powodować wiele gatunków grzybów chorobotwórczych. Podaje się w literaturze, że do takich grzybów należą choćby różne gatunki z rodzaju Septoria, Cercospora i inne. Plamistość liści zmniejsza atrakcyjność dekoracyjną roślin, osłabia fotosyntezę, oddychanie i transpirację i może nawet spowodować zamieranie rośliny jeżeli nie podejmie się ochrony roślin.
14 maja, 2020

Barwinek większy (Vinca major Variegata)

Barwinek większy to bratnia roślina do popularnego w ogrodach barwinka mniejszego. Ta jednak odmiana charakteryzuje się pięknymi niebiesko-fioletowymi kwiatami, które pojawiają się na tle zimozielonych liści o pstrym zabarwieniu. Idealnie nadaje się na stanowiska cieniste i półcieniste, w tym pełni funkcję rośliny zadarniającej. Jej liście pozostając na roślinie przez okres zimy, są ozdobą całoroczną. Nie jest wymagający w uprawie, stąd warto go zaprosić do ogrodu.
11 maja, 2020

Jeżówka i rudbekia – cechy wspólne i różnice

Jeżówki (Echinacea) oraz Rudbekie (Rudbeckia) są ze sobą spokrewnione, na co wskazuje ich wygląd. To jednak odrębne rodzaje roślin z rodziny astrowate (Asteraceae). Warto poznać różnice jakie są pomiędzy nimi, choć wiele jest cech wspólnych.
29 kwietnia, 2020

Kwiecień w gospodarstwie ogrodniczym w Stobiernej k. Rzeszowa

Końcem kwietnia 2020 roku odwiedziliśmy Gospodarstwo Ogrodnicze Kolegi Andrzeja Bielendy ze Stobiernej koło Rzeszowa (Stobierna 745, www.kwiatoklimat.pl) celem obserwacji na jakim etapie znajdują się rośliny z przeznaczeniem na balkony i rabaty tuz przed majówką.
28 kwietnia, 2020

Topiary – roślinne rzeźby

Topiary to nic innego jak rzeźby o różnych kształtach powstałe z roślin. Można je tworzyć przez odpowiednie cięcie roślin lub użycie gotowych konstrukcji, które się wypełnia glebą i sadzi w nich konkretne gatunki.
26 kwietnia, 2020

W ogrodzie Kuby

Z wielką radością odwiedziliśmy pod koniec sierpnia 2019 ogród Kuby z Chorzowa, który jest znanym członkiem naszej Grupy dyskusyjnej na Facebook i którego działka jest często inspiracją dla innych. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Kubą m.in. na temat trawnika z którego jest rozpoznawalny, a naszemu Rozmówcy serdecznie dziękujemy za zaproszenie, pomoc w nagraniu materiału i mile spędzony czas w pięknej scenerii.
23 kwietnia, 2020

W ogrodzie Edmunda

W sierpniu 2019 roku wybraliśmy się na wakacyjny rajd po Polsce odwiedzając ciekawe miejsca pod kątem przyrodniczym. Mając w zanadrzu zaproszenie do Wielkopolski od Kolegi Edmunda Spychały z Grupy Dyskusyjnej DIONP na Facebook nie sposób było odmówić przyjazdu do Jego ogrodu. Z tej wizyty powstał nasz materiał filmowy, a zalewie rok później Kolegę odwiedziła Ekipa TVP prowadząca program "Rok w Ogrodzie Extra".
19 kwietnia, 2020

Petunia i calibrachoa na balkon i do ogrodu

Petunie (Petunia ×hybrida) to chyba jedne obok pelargonii z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych na balkonach i tarasach. Bogactwo odmian jest ogromne. Obok form o wzniesionym pokroju, które idealnie nadają się do skrzynek balkonowych ale i na rabaty, występuje ogromna ilość odmian o zwieszającym się pokroju. Petunia to popularne określenie, ale warto wiedzieć, że surfinie to nic innego jak odmiany petunii ogrodowej. Nie jest to zatem coś całkowicie odmiennego. Z petuniami i surfiniami mylona jest jednak często calibrachoa (znana pod nazwą milion dzwonków - Milion Bells). Milion dzwonków to już odrębny rodzaj, choć także z rodziny psiankowate.
18 kwietnia, 2020

Pelargonia – liście także są ozdobą

Pelargonie to podstawowe rośliny wykorzystywane w dekoracji balkonów, tarasów ale także i rabat. Zwykle dzieli się je na dwie grupy: rabatowe i bluszczolistne. Różnią się ulistnieniem ale i budową kwiatów.
3 kwietnia, 2020

Fiołek rogaty (bratek rogaty) – uprawa i pielęgnacja

Fiołek rogaty (Viola cornuta) nazywany potocznie bratkiem-miniaturką, bratkiem drobnokwiatowym lub bratkiem rogatym warto uprawiać w ogrodzie, ale także na balkonach i tarasach.
3 kwietnia, 2020

Wiosna w gospodarstwie ogrodniczym Kolegi Łukasza z Rzeszowa

Końcem marca 2020 roku odwiedziliśmy Gospodarstwo Ogrodnicze Kolegi Łukasza Pradel z Rzeszowa (ul. Słocińska 27) celem obserwacji na jakim etapie znajdują się rośliny z przeznaczeniem na balkony i rabaty. Jak można zobaczyć juz wiele się dzieje na miesiąc przed rozpoczęciem typowego sezonu sprzedaży.
2 kwietnia, 2020

Narcyz Babuni (Narcissus Actaea)

Narcyz Babuni (Narcissus Actaea) to narcyz wonny, wart uprawy w każdym ogrodzie, ale sprawdzi się również na balkonie i na tarasie. Coraz chętniej sadzi się go również w trawnikach obok krokusów jako wiosenny akcent. Jego piękno tkwi nie tylko w prostocie budowy kwiatu, ale zwłaszcza we wspaniałym zapachu, który przywołuje w pamięci dawne ogrody wiejskie.
28 marca, 2020

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zajmuje nieco ponad 6 ha powierzchni. Po przejściu przez niepozorną bramę przechodzimy do zupełnie innego świata. Widać ogrom pracy tamtejszych ogrodników.
3 lutego, 2020

Ogród Japoński we Wrocławiu – kwiecień 2019

Ogród japoński we Wrocławiu to ciekawe miejsce pod kątem ogrodniczym. Ma ponad 100 lat. Można tu spotkać wiele ciekawych gatunków, które przywołują klimat Japonii, a zarazem wytrzymują warunki glebowo-klimatyczne Polski. Ogród zmienia się wraz z porami roku.