2 lipca, 2023

Sałata krucha odmiany Derel

Sałata odmiany Derel to sałata krucha (lodowa) o wyjątkowym bordowo-zielonym kolorze liści. Jest to odmiana średniowczesna. Roślina tworzy kuliste, zwarte główki średniej wielkości, które w sprzyjających warunkach mogą osiągać masę do 500 g. Liście są mocno zwinięte, bardzo chrupiące, soczyste i delikatne w smaku.
2 lipca, 2023

Sałata rzymska odmiany Parris Island Cos

Sałata rzymska odmiany Parris Island Cos tworzy wydłużone niezbyt ścisłe główki lub wzniesioną luźną rozetę sztywnych liści. Jest to odmiana średniowczesna polecana do uprawy wiosennej i jesiennej. Pochodzi z USA i została nazwana na cześć wyspy Parris w Karolinie Południowej.
23 czerwca, 2023

Sałata lodowa odmiany Traper – zielone, postrzępione liście

Sałata odmiany Traper to sałata krucha (lodowa). Jest to odmiana średniowczesna. Roślina tworzy duże, kuliste, zwarte główki. Liście są mocno zwinięte, bardzo chrupiące, soczyste i delikatne w smaku. Mają chropowatą powierzchnię i zielony kolor.
23 czerwca, 2023

Sałata liściowa odmiany Merlot – bordowe, karbowane liście

Sałata odmiany Merlot to sałata liściowa, uważana za jedną z najciemniejszych sałat o bordowym zabarwieniu liści. Jest to odmiana wczesna. Roślina przybiera formę luźnej rozety. Liście są duże, błyszczące, karbowane, o mocno pofalowanych brzegach.
23 czerwca, 2023

Sałata liściowa odmiany Rekord – zielone, silnie postrzępione liście

Sałata odmiany Rekord to sałata liściowa w typie Lollo Bionda. Jest to odmiana średniowczesna.Roślina tworzy małe, zwarte rozety liści. Liście są chrupiące, kruche, soczyste, słodkawe. Mają zielony kolor i mocno postrzępione krawędzie.
23 czerwca, 2023

Sałata dębolistna odmiany Red Salad Bowl – bordowo-zielone powcinane liście

Sałata odmiany Red Salad Bowl to sałata liściowa, dębolistna. Jest to odmiana wczesna. Roślina przybiera formę luźnej rozety, nie tworzy główki. Liście są mocno powcinane i przybierają ciemnobordowo-zielony lub brązowawy kolor.
23 czerwca, 2023

Sałata masłowa odmiany Quattro stagioni – głowiasta, bordowo-zielone liście

Sałata odmiany Quattro stagioni to sałata głowiasta masłowa o bardzo efektownym zabarwieniu liści, które są bordowo-zielone. Jest to odmiana wczesna. Roślina tworzy kuliste główki. Liście są lekko karbowane, mają zaokrąglony kształt i bordowo-zielony kolor.
4 czerwca, 2023

Koper ogrodowy odmiany Moravan – średniowczesny

Koper Moravan należy do odmian średniowczesnych, jest uważany za jedną z bardziej niezawodnych odmian pod kątem wysokości i jakości plonu. Rośliny są średniej wielkości, mają zwarty pokrój, osiągają 90-100 cm wysokości. Liście są ciemnozielone z delikatnym srebrnym nalotem, bardzo aromatyczne, pierzaste, drobne i delikatne, o nitkowatym kształcie.
4 czerwca, 2023

Koper ogrodowy odmiany Ambrozja – średniowczesny

Koper Ambrozja należy do odmian średniowczesnych, jest uważany za jedną z najbardziej aromatycznych odmian. Rośliny są średniej wielkości, mają zwarty pokrój, dorastają do ok. 40-50 cm wysokości (w fazie kwitnienia są wyższe). Liście są intensywnie zielone, bardzo aromatyczne, pierzaste, drobne i delikatne, o nitkowatym kształcie.
4 czerwca, 2023

Koper ogrodowy odmiany Lukullus – wczesny

Koper Lukullus należy do odmian wczesnych. Rośliny kopru tej odmiany są stosunkowo wysokie, mają zwarty pokrój, są gęsto ulistnione, dorastają do ok. 90-110 cm wysokości (w fazie kwitnienia). Liście kopru wyrastają z jednej prostej łodygi, są ciemnozielone, bardzo aromatyczne, drobne i delikatne, o nitkowatym kształcie.
8 maja, 2023

Musztardowiec odmiany Red Frills – wąskie, fioletowo-bordowe, silnie karbowane liście, ostry smak

Musztardowiec Red Frills to roślina o bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Liście tej odmiany są fioletowo/bordowo-zielone, wąskie i wydłużone, Mają charakterystyczny musztardowy, lekko ostry smak. Brzegi liści są mocno powcinane i postrzępione, rosną pionowo tworząc luźną, atrakcyjną wizualnie, rozetę.
8 maja, 2023

Musztardowiec Green In Snow – wąskie, zielone, lekko karbowane liście, ostry smak

Musztardowiec Green In Snow to odmiana o wąskich zielonych liściach, które tworzą rozetę. Liście mają musztardowy, ostry smak. Musztardowiec to roślina należąca do rodziny kapustowatych pochodząca z Azji. Inaczej nazywana też kapustą sitowatą lub gorczycą sarepską, a w niektórych rejonach sałatą azjatycką.
8 kwietnia, 2023

Musztardowiec odmiany Wasabino – wąskie, zielone, mocno karbowane liście, ostry smak

Musztardowiec Wasabino to ciekawa odmiana musztardowca o charakterystycznym wyglądzie i chrzanowym smaku liści. Liście Wasabino osadzone są na długich ogonkach i tworzą niezbyt gęstą rozetę. Są jasnozielone, wydłużone (węższe u nasady i poszerzające się w górnej części), z pofalowanymi i mocno karbowanymi/pierzastymi brzegami.
5 kwietnia, 2023

Koper ogrodowy odmiany Szmaragd – średniopóźny

Koper Szmaragd należy do odmian średniopóźnych, nadaje się do zbioru letniego. Rośliny charakteryzują się gęstym ulistnieniem, nie są zbyt wysokie, dorastają do ok. 30-40 cm wysokości w fazie zbiorczej (kwitnące rośliny są wyższe, osiągają ok. 80 cm wysokości). Liście są zielone, bardzo aromatyczne, pierzaste, drobne i delikatne, o nitkowatym kształcie.
5 kwietnia, 2023

Koper ogrodowy odmiany Oliver – średniowczesny

Koper Olivier należy do odmian średniowczesnych. Rośliny są gęsto ulistnione, osiągają 90-110 cm wysokości. Liście są intensywnie zielone, pierzaste, o nitkowatym kształcie. Dodatkowo są grubsze niż u innych odmian i charakteryzują się wyjątkowo silnym aromatem.
18 marca, 2023

Rukola, czyli rokietta siewna (Eruca vesicaria) – pikantny dodatek do sałatek

Rukola to roślina łatwa w uprawie, której częścią użytkową są pikantne w smaku liście. Jadalne są również kwiaty, a w niektórych rejonach świata z nasion tłoczy się olej. Istnieje wiele odmian różniących się kształtem liści. Łatwo rozsiewa się sama, a nasiona dobrze zimują w gruncie.
21 stycznia, 2022

Sałatę warto uprawiać – dla smaku, koloru, kształtu, wartości odżywczych

Sałata (Lactuca sativa) występuje w wielu odmianach. Można kupić m.in. sałatę dębolistną, sałaty liściowe o silnie frezowanych brzegach oraz sałatę rzymską. Dodatkowo, sałaty występują w zielonych i fioletowych wersjach kolorystycznych, co związane jest z różną zawartością barwników roślinnych m.in. chlorofilu czy też antocyjanów.