14 stycznia, 2024

Fasolnik chiński odmiany Thai Solider – nakrapiane strąki

Rośliny fasolnika odmiany Thai Solider charakteryzują się krzaczastym pokrojem. Cechą charakterystyczną odmiany są długie strąki grubości ołówka, które mogą osiągać ok. 20-40 cm długości. Strąki rosną parami, są proste, bezwłókniste, zielone z nieregularnymi smugami w ciemnoczerwono-brązowym kolorze.
14 stycznia, 2024

Fasolnik chiński odmiany Chinese Red Noodle – bordowe strąki

Fasolnik chiński Chinese Red Noodle ma bardzo długie i wąskie strąki, które mogą osiągać ok. 40-90 cm długości w zależności od warunków uprawy. Strąki są proste, bezwłókniste, rosną parami. Skórka jest błyszcząca, ma bordowy kolor, natomiast wnętrze jest zielone.
14 stycznia, 2024

Fasolnik chiński odmiany Sperling’s Liane – zielone strąki

Fasolnik chiński Sperling's Liane (można go znaleźć też pod nazwą Sperling's Line) to jednoroczne pnącze, którego pędy mogą osiągać 2-3 m długości. Długie i wąskie strąki, które mogą osiągać ok. 40-90 cm długości w zależności od warunków uprawy.
7 stycznia, 2024

Fasola na suche nasiona odmiany 1500 Year Old Cave

Fasola 1500 Year Old Cave to amerykańska odmiana. Podobno jej nasiona zostały znalezione w zapieczętowanym glinianym garnku w jaskini, którą zamieszkiwali Indianie Anasazi, a datowanie węglowe wykazało, że mają ok. 1500 lat. Nasiona są duże, mają nerkowaty kształt i interesujący kolor – biały z bordowo-fioletowymi cętkami, czy też plamkami różnej wielkości.
7 stycznia, 2024

Fasola mung na suche nasiona – uprawa z nasion na kiełki

Fasola mung, nazywana także fasolą zieloną lub złotą. Nasiona do siewu pozyskaliśmy z torebek z nasionami przeznaczonymi na kiełki. Nasiona są bardzo małe, twarde i błyszczące, mają cylindryczny lub bardziej okrągły kształt i oliwkowo-zielony kolor skórki.
6 stycznia, 2024

Fasola na suche nasiona odmiany Black Knight – czerwone kwiaty, tyczna

Fasola Black Knight to bardzo ciekawa brytyjska odmiana fasoli wielokwiatowej o interesującej barwie strąków oraz nasion. Nasiona są duże, mają owalny kształt, początkowo są różowe, jednak w miarę dojrzewania zmieniają kolor na różowo-fioletowy, a nawet czarny. Wyschnięte nasiona przybierają odcień brązowawy.
31 grudnia, 2023

Fasola na suche nasiona odmiany Igołomska – wczesna

Fasola Igołomska to bardzo wczesna odmiana. Strąki w większości są proste, dojrzewają równomiernie, co ułatwia zbiór. Nasiona są średniej wielkości, mają cylindryczny, wydłużony kształt, okrywa nasienna jest biała z nielicznym ciemniejszym żyłkowaniem.
3 sierpnia, 2023

Fasolka szparagowa – warzywo o bogatej ofercie odmian

Na rynku jest wiele odmian fasoli szparagowej. Róznią się między sobą m.in. kolorem strąków, ich kształtem, długością, szerokością. Oczywiście dochodzą do tego kwestie smakowe. Same rośliny mogą być karłowe, wzniesione bądź tyczne. Warto szukać i testować nowe odmiany
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Sonesta – żółta, średniowczesna

Sonesta to średniowczesna (choć niektórzy podają, że wczesna) odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami. Strąki rosną w górnej części rośliny, co zapobiega zabrudzeniom i ułatwia ich zbiór.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Maxidor – żółta, wczesna

Maxidor to wczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, jak również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Strąki dojrzewają stopniowo, początkowo są zielone, jednak w miarę wzrostu stają się żółte. Rosną proste, chociaż zdarzają się też lekko zagięte.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Erla – żółta, wczesna

Erla to jedna z najwcześniejszych odmian fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami. Strąki rosną w górnej części rośliny, co zapobiega zabrudzeniom i ułatwia ich zbiór.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Golden Goal – żółta, wczesna

Golden Goal to wczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna. Strąki dojrzewają stopniowo, początkowo są zielone, jednak w miarę wzrostu i dojrzewania stają się intensywnie żółte z lekkim połyskiem.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Daniela – żółta, średniopóźna

Daniela to średniopóźna odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, jak również w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rośliny mają krzaczasty, zwarty pokrój.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Złota Saxa – żółta, wczesna

Złota Saxa to jedna z najwcześniejszych odmian fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, często wybierana przez plantatorów do uprawy na cele przetwórcze.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa tyczna odmiany Blauhilde – fioletowa, średniowczesna

Blauhilde to średniowczesna odmiana fasoli szparagowej tycznej o bardzo ciekawym wyglądzie oraz rzadko spotykanym kolorze strąków, które są fioletowe. Przeznaczona jest do uprawy w gruncie, ale można ją uprawiać także w donicach na balkonie lub tarasie gdzie może być wykorzystana jako zielony parawan z uwagi na obfite ulistnienie.
1 sierpnia, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Galopka – żółta, wczesna

Galopka to wczesna (choć niektórzy podają, że średniowczesna) odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, z powodzeniem może być również uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.
31 lipca, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Voltage – żółta, wczesna

Voltage to wczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, może być również uprawiana w donicach na balkonach i tarasach. Rośliny mają krzaczasty pokrój, bardzo silną łodygę i mocny system korzeniowy - nie wykazują tendencji do wylegania.
31 lipca, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Stanley – zielona, średniowczesna

Stanley to średniowczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o zielonej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami. Rośliny mają zwarty smukły pokrój i bardzo silną łodygę - nie wykazują tendencji do wylegania nawet po ulewnych deszczach.
31 lipca, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Esterka – zielona, wczesna

Esterka to wczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o typowej zielonej barwie strąków. Jest to odmiana plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, udaje się również w uprawie w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rośliny mają krzaczasty pokrój.
31 lipca, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Goussdor – żółta, wczesna

Goussdor to wczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Rośliny mają zwarty krzaczasty pokrój i mocną łodygę, nie wykazują tendencji do wylegania. Strąki osadzone są w górnej części rośliny, co zapobiega zabrudzeniom i ułatwia ich zbiór.
28 lipca, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Primel – zielona, średniopóźna

Primel to średniopóźna odmiana fasoli szparagowej karłowej o zielonej barwie strąków. Rośliny mają zwarty krzaczasty pokrój, osiągają zazwyczaj do 35-45 cm wysokości. Nie wykazują tendencji do wylegania. Kwiaty są białe. Strąki od początku są zielone.
28 lipca, 2023

Fasola szparagowa karłowa odmiany Rocdor – żółta, wczesna

Rocdor to wczesna odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Rośliny mają zwarty krzaczasty pokrój, osiągają zazwyczaj do 35-40 cm wysokości. Nie wykazują tendencji do wylegania. Strąki początkowo są zielone, jednak w miarę wzrostu i dojrzewania stają się żółte.
19 stycznia, 2022

Fasola odmiany Borlotto (borlotti, fasola żurawinowa)

Fasola borlotto (borlotti) jest podstawą kuchni włoskiej i portugalskiej. Charakteryzuje się kolorowymi strąkami i nasionami. Może być uprawiana na szparagówkę bądź na suche nasiona. Na rynku są różne odmiany, w tym nisko i wysoko rosnące. Można ją uprawiać w gruncie i w pojemnikach.