Drożdże piekarskie w ochronie roślin – jak stosować?
2 kwietnia, 2023Dziury w rzodkiewce – co je powoduje? Znaleźliśmy prosionka szorstkiego
7 maja, 2023Mszyce ukryte pod spodem liści
Na liściach porzeczki czerwonej, białej, a rzadziej czarnej w okresie kwietnia i maja coraz częściej można spotkać deformacji blaszek, ale także ich przebarwiania się na czerwony a następnie bordowy kolor. Taka deformacja zmniejsza powierzchnię asymilacyjną liści i utrzymuje się do końca wegetacji.
Za pojaw deformacji i przebarwień odpowiedzialne są mszyce, głównie mszyca porzeczkowo-czyściecowa (Cryptomyzus ribis). Mszyce na porzeczkach opisaliśmy w odrębnym artykule dostępnym TUTAJ.
Mszyce na porzeczce to nie tylko problem z deformacją liści. Owady te wysysają soki z tkanek, przez co osłabiają rośliny i mogą wpłynąć na niższy plon owoców i ich gorszą jakość. Dodatkowo, słodka spadź wytwarzana przez mszyce powodować może rozwój grzybów sadzakowych, które dodatkowo obniżają fotosyntezę. O tych grzybach piszemy TUTAJ.
Co jednak ważne to, że przyroda próbuje ograniczać pojaw mszyc. W ich koloniach można spotkać choćby biedronkowate, bzygowate, złotookowate, czy też mszycarzowate. Warto z chwilą wykrycia pierwszych objawów pojawu mszyc pod liśćmi zastosować ich zwalczanie. Chodzi o niedopuszczenie do licznego rozwoju mszyc. Można do tego celu użyć zarejestrowane preparaty ekologiczne (np. na bazie olejów roślinnych np. rydzowego, spinosadu, azadyrachtyny), ewentualnie chemiczne. Walkę ze szkodnikami utrudnia to, że żerują pod spodem liści, a deformacje blaszek utrudniają dojście cieczy ze środkiem ochrony roślin. Zwalczania mszyc za pomocą środków ochrony roślin nie prowadzi się w czasie kwitnięcia porzeczek, które odwiedzają choćby pszczoły i trzmiele. Zabiegi wykonuje się wieczorem po zakończeniu lotu owadów zapylających. Można próbować także domowych metod np. użycia wrotyczu.
Poleca się także z chwilą wykrycia pierwszych deformacji liści rozwiesić żółte wstążeczki, które kolorem przyciągają niektóre owady pożyteczne, głównie bzygi, ale także i biedronkowate.