27 września, 2020

Susza w ogrodzie – jak jej przeciwdziałać?

Zmiany klimatu postępują. Czasami są nieoczywiste, czasami zaskakujące, ale niestabilność pogodowa postępuje. Musimy być przygotowani nie tylko na wzrost temperatur, jej wahania, ale także na powodzie i suszę. Ten ostatni czynnik daje się ostatnimi czasy we znaki. jak sobie radzić z susza w ogrodzie?
27 września, 2020

Plaga gryzoni w 2020 roku

Gryzonie późnym latem zaatakowały naszą działkę produkcyjną. Przywędrowały z okolicznych pól i zarośli. Mocno uszkodziły nasze rośliny, w tym młode drzewka w sadzie. Nasze niechemiczne metody antyrgyzoniowe nie dały rady, więc sięgamy po dodatkowe sposoby.
18 września, 2020

Robaczywe owoce są zdrowe bo niepryskane?

W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
12 września, 2020

Minecraft uczy ogrodnictwa i rolnictwa

Minecraft to gra komputerowa, w którą gra spora część dzieci. Jest to gra wykorzystywana także do nauki programowania. Warto ją wykorzystać praktycznie do nauki ogrodnictwa i rolnictwa, zwłaszcza, że częśc zjawisk jakie gra generuje ma faktycznie przełożenie na to co się dzieje w świecie rzeczywistym.
31 sierpnia, 2020

Uśmiechnij się! – ogrodnictwo to cudowne hobby

Ogrodnictwo to wspaniałe hobby, które choć wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, to daje także ogrom satysfakcji. Praca w ogrodzie to najlepszy środek na odstresowanie się. Cieszmy się zatem, że mamy ogrody, balkony, tarasy, ale także i zwykłe parapety - rośliny można uprawiać prawie wszędzie.
22 sierpnia, 2020

Ogławianie roślin – sposób na przyśpieszenie wzrostu i dojrzewania owoców

Kiedy rośliny zbyt mocno się rozrastają (zwłaszcza mocno nawożone azotem) i tracą energię na rozwój pędów, tworzenie nowych kwiatów i zawiązków owoców, zamiast na wzrost i dojrzewanie tych owoców, które już są i którym grozi, że nie dojrzeją przed końcem wegetacji, to można ten proces przerwać i przekierować siły witalne na rozrost plonu i przyśpieszenie jego dojrzewania. Tą metodą jest sierpniowe ogławianie pędów
9 sierpnia, 2020

Jak przyśpieszyć dojrzewanie owoców w domu?

Czasami się zdarza, że celem ratowania plonu warzyw i owoców np. z powodu silnego pojawu chorób i szkodników trzeba je przedwcześnie zebrać zanim dojrzeją lub też same opadają np. wskutek pojawu nawałnic lub silnych wiatrów. Żeby nie stracić cennego plonu można próbować przyśpieszyć dojrzewanie owoców w sposób w 100% naturalny. Wykorzystuje się do tego celu etylen (eten).
19 lipca, 2020

Pomarszczone owoce borówki amerykańskiej – dlaczego zasychają?

Zdarza się czasami, że owoce borówki amerykańskiej nagle tracą na etapie dojrzewania jędrność, kurczą się, marszczą, a nawet zasychają na roślinie. Może im towarzyszyć zamieranie całej rośliny lub jej części albo też pojawiają się plamy na liściach i nekrozy na pędach albo sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdy cały krzew wydaje się zdrowy. Oto kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
11 lipca, 2020

Kupne zioła w doniczce – na co zwracać uwagę?

Nie wszyscy z nas mają możliwość (bez wnikania w powody) uprawy ziół we własnych mieszkaniach czy też domach. Wiadomym jest jednak, że zioła powinny gościć w naszej diecie cały rok, a w szczególności zimą. Rozwiązaniem może być zakup gotowych sadzonek. Co zrobić, żeby dłużej nam służyły i były zdrowe?
12 czerwca, 2020

Usuwanie pędów bocznych pomidorów – dlaczego warto to robić?

Większość odmian pomidorów karłowych, średnio i wysoko rosnących obok pędu głównego wytwarza w kątach liści sporo pędów bocznych. Są to pędy, które mogą zawiązywać owoce. Problemem jest jednak to, że im więcej roślina wytworzy pędów, tym słabiej i później będzie owocowała, a same owoce będą mniejsze, w tym mogą być mniej smaczne. Należy bowiem pamiętać o tym, że całą roślinę karmi tylko jeden system korzeniowy, który ma ograniczone rozmiary oraz swoją wydolność.
7 czerwca, 2020

Grządki podwyższane (wzniesione)

Grządki podwyższane (wzniesione) to nie tylko modne rozwiązanie do każdego ogrodu, ale także praktyczność użytkowania. Wykorzystywane są głównie pod warzywa, rośliny jagodowe i zioła, a także pod niektóre rośliny ozdobne. Doskonale sprawdzają się w ramach tzw. upraw współrzędnych. Są szczególnie polecane w ogrodach, których właściciele nie chcą kopać grządek warzywno-zielarskich np. w trawnikach, a zarazem chcą zacząć przygodę z ich uprawą. Sprawdzą się w ogrodach, w których nie ma wiele miejsca na uprawy.
30 maja, 2020

Doniczka ze skrzynki na owoce lub warzywa

Drewniane skrzynki na owoce to już nie tylko element kojarzący się z sadownictwem i warzywnictwem, do których umieszcza się zebrane plony. Coraz łatwiej je spotkać w domach np. jako stoliki, krzesełka, wiszące meble, ale także zdobywają również ogrody oraz balkony. Niewielkim kosztem można z nich zrobić meble ogrodowe, ale i choćby duże donice na różne rośliny.
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
24 maja, 2020

Jak sadzimy pomidory i paprykę w szklarni

Uprawy pod osłonami to coraz częściej spotykana forma produkcji roślin ciepłolubnych w ogrodach przydomowych oraz na działkach ROD. Zwykle nie są to duże konstrukcje, dlatego też w dużej mierze o plonowaniu roślin decydują zabiegi pielęgnacyjne jakie wykonują ogrodnicy. Należy pamiętać, że na powodzenie produkcji wpływa wiele czynników, ale do najważniejszych należy: jakość gleby, jakość materiału roślinnego (w tym jego zdrowotność) oraz późniejsza pielęgnacja. Na przykładzie własnej, nowej szklarni z poliwęglanu prezentujemy tok naszego postępowania. Czy będzie on słuszny? Czas pokaże.
20 maja, 2020

Szklarnia z poliwęglanu do ogrodu

Czytelnicy DIONP pytają się nas o opinię na temat uprawy roślin w tunelach i szklarniach. Na tym się znamy, bo foliowce czy szklane szklarnie były przez nas wykorzystywane zarobkowo do produkcji rozsady warzyw, kwiatów balkonowych i rabatowych, czy też chryzantem. Świat idzie jednak z postępem i na rynku zaczęły pojawiać się szklarnie modułowe wykonane z płyt poliwęglanowych osadzanych na lekkich konstrukcjach albo plastikowych, albo stalowych albo mieszanych. DIONP nie miał do czynienia z takimi szklarniami w swej praktyce, dlatego zdecydowaliśmy się to zmienić.
17 maja, 2020

Dlaczego sadzonka pomidora na parapecie ma żółte liście?

Wiele osób samodzielnie sieje nasiona i tworzy własne sadzonki pomidorów w warunkach pokojowych. czasami pojawiają się jednak różne problemy z tym związane, w tym żółknięcie liści lub całych roślin. Gdy sadzonki pomidora na oknie zaczną żółknąć to oznaka, że coś im dolega. Powodów może być wiele od gleby, przez temperaturę po złą pielęgnację.
17 maja, 2020

Kukurydza po przymrozkach

Osoby uprawiający amatorsko kukurydzę np. cukrową (słodką), zwyczajną, ozdobną, popcorn czy niebieską zwykle wysiewają ją pod koniec kwietnia lub w maju. W niektóre lata zdarza się, że po siewach ale i w trakcie wschodów pojawia się przymrozek lub śnieg. Po jego przejściu kukurydza może wyglądać zupełnie inaczej, stąd część osób uznając, że zgineła wykopuje ją i albo sieje od nowa albo rezygnuje z uprawy. Czy kukurydza po przymrozku jest zniszczona całkowicie?
7 maja, 2020

Jak siać płaskie nasiona – na płasko czy pionowo?

Dostajemy sporo zapytań jak poprawnie wkładać do gleby nasiona roślin, które są płaskie lub prawie płaskie? Dodatkowo czytelnicy pytają - którą stroną należy je zagłębiać w glebie, tak aby kiełek wyrósł? Temat wydaje się prosty, choć faktycznie daje dużo do myślenia, stąd też nasza odpowiedź.
3 maja, 2020

Dlaczego rabarbar kwitnie wiosną?

Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać wczesną wiosną kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny. Co jest tego powodem i co robić takiej sytuacji?
30 kwietnia, 2020

Pierwsze warsztaty ogrodnicze DIONP

Działka i Ogród Nasza Pasją obok zajmowania się profesjonalnym doradztwem ogrodniczym działa także na polu zaszczepiania pasji do roślin i zwierząt w sercach najmłodszych. Dzięki życzliwości Dyrekcji oraz Pracowników Bajkowego Przedszkola w Rzeszowie w dniu 17 maja 2019 roku odbyły się pierwsze DIONP-owe warsztaty ogrodnicze dla dzieciaczków. Sadziliśmy roślinki i rozmawialiśmy o ogrodnictwie. Ogrodnictwo jest przyszłością, więc bardzo nam miło, że dzieciaczki tak ochoczo zabierały się do sadzenia roślin jakie ufundowało nam Gospodarstwo Ogrodnicze Pana Łukasza Pradla z Rzeszowa.
25 kwietnia, 2020

Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?

W Polsce narasta problem suszy. A bez wody nie da się uprawiać roślin w ogrodach, zwłaszcza, gdy pojawiają się problemy z jej dostawą w postaci zakazu podlewania, czy wręcz jej wyłączania. Woda pitna jest na wagę złota, jednak wiele ogrodów nie posiada alternatywnych ujęć np. w postaci studni. W sytuacji, gdy nie da się zgromadzić w beczkach dużych ilości wody do podlewania roślin trzeba zacząć ją gromadzić także w inny sposób – w glebie. Do tego celu stosuje się m.in. kompost, zeolit, wermikulit, perlit, naturalne ściółkowanie roślin oraz rośliny zadarniające. gdy problem suszy jest poważny, wówczas można wdrożyć hydrożel.
19 kwietnia, 2020

Jak uprawiać melony w ogrodzie?

Melon (Cucumis melo) to warzywo, choć przez swój słodki smak jest uważany za owoc. Melony są kojarzone ze sklepowych półek, ale udają się w uprawie pod osłonami oraz nawet w uprawie pod chmurką jak wybierze się dobrą odmianę, o krótkim okresie wegetacji. Ostatnie lata bardzo ciepłe sprzyjają ich uprawie w ogrodach.
18 kwietnia, 2020

Kiedy siać i pikować pomidory?

Wielu ogrodników decyduje się na samodzielny zakup, siew i uprawę pomidorów. Powstaje pytanie – po co to robić, skoro można kupić gotową sadzonkę? Odpowiedź jest banalnie prosta – pasja do pracy z roślinami połączona z chęcią posiadania konkretnej odmiany. Nie ma możliwości technicznych, aby kupić sadzonkę każdej odmiany jaka jest na polskim rynku. Własny siew pozwala zatem na uprawę konkretnych odmian, którymi jesteśmy zainteresowani, bez względu czy to pomidor miniaturka, średnio czy wysoko rosnący, a także czy do gruntu otwartego czy do tunelu/szklarni.
8 kwietnia, 2020

Jak ograniczać gryzonie w sadzie bez chemii?

W przydomowych sadach, ale także i na działkach ROD spotyka się kilka gatunków gryzoni uszkadzających posadzone drzewka i krzewy owocowe. Najczęściej pojawia się nornik polny, nornica ruda, mysz polna, mysz zaroślowa, czy też karczownik ziemnowodny. Gatunki te mogą występować na terenie całego ogrodu, gdyż są wielożerne. Uszkadzają obok roślin sadowniczych, także rośliny ozdobne (w tym trawniki) i warzywa. Nie są wybredne.
3 kwietnia, 2020

Zeolit w ogrodnictwie

Zeolit zwany potocznie klinoptylolitem to wulkaniczny minerał glinokrzemianowy, w 100% naturalny, ekologiczny, a tym samym bezpieczny dla środowiska i człowieka. Wiąże i oddaje roślinom wodę oraz składniki odżywcze. Rozluźnia, napowietrza i stabilizuje pH gleby. Użyźnia i wspomaga życie biologiczne. Wiąże szkodliwe związki z wody i gleby. Wykorzystywany jest jako biofiltr, drenaż i dekoracja.