13 stycznia, 2024

Jak uprawiać fasolę? – podstawowe informacje

W Polsce uprawia się dwa gatunki fasoli – fasolę zwyczajną (Phaseolus vulgaris) oraz fasolę wielokwiatową (Phaseolus multiflorus). Fasole uprawiane są jako warzywa jednoroczne celem zdobycia miękkich strąków z nasionami bądź suchych nasion. W materiale opisujemy jak ją uprawiać.
11 stycznia, 2024

Jak uprawiać kurkumę?

Ostryż długi (Curcuma longa) czyli kurkuma, bywa nazywany także ostryżem indyjskim to bylina należąca do rodziny imbirowatych, występująca dziko w Indiach, skąd pochodzi. W Polsce jest znaną przyprawą dostępną zwykle w proszku lub w postaci kłącza. Można jednak ją samodzielnie w domu uprawiać.
11 stycznia, 2024

Jak uprawiać ciecierzycę – podstawowe informacje

Ciecierzyca to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Jest gatunkiem ciepłolubnym. W Polsce nie uprawia się ją na dużą skalę. Najwięcej jej wysiewają rolnicy i ogrodnicy hobbyści. Ciecierzyca zdobi, daje plon smacznych nasion i dodatkowo poprawia strukturę gleby oraz ją nawozi azotem.
11 stycznia, 2024

Jak uprawiać melony? – podstawowe informacje

Melon (Cucumis melo) to warzywo, choć przez swój słodki smak jest uważany za owoc. Melony są kojarzone ze sklepowych półek, ale udają się w uprawie pod osłonami oraz nawet w uprawie pod chmurką jak wybierze się dobrą odmianę, o krótkim okresie wegetacji. W materiale opisujemy jak je uprawiamy.
10 stycznia, 2024

Jak uprawiać bakłażany (oberżyny)? – podstawowe informacje

Bakłażan (oberżyna) to ciekawe warzywo, a raczej jagoda. Jako gatunek ciepłolubny wymaga dobrego stanowiska pod uprawę. Nadaje się tak do gruntu, jak i do tunelu/szklarni czy do uprawy w pojemnikach na balkonach. Kto jeszcze nie próbował, to warto zacząc jego uprawę.
10 stycznia, 2024

Jak uprawiać arbuzy (kawony)? – podstawowe informacje

Arbuzy czyli kawony (Citrullus lanatus) bez problemu mozna uprawiać w Polsce. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie odmiany, w tym pamiętać o tym, że sa to rośliny ciepłolubne, które przymrozki niszczą. DIONP uprawia kawony od wielu lat w gruncie, zatem możemy opisac jak to robimy w okolicach Rzeszowa.
10 stycznia, 2024

Jak uprawiać ogórki gruntowe? – podstawowe informacje

Ogórek (Cucumis sativus) to popularne warzywo tak do gruntu, pod osłony, jak i na balkony. Na rynku można spotkać bardzo dużo różnych odmian, w tym o ciekawym kształcie i kolorze. W materiale prezentujemy najwazniejsze informacje uprawowe bazujące na naszym doświadczeniu.
10 stycznia, 2024

Jak uprawiać paprykę słodką? – podstawowe informacje

Papryka słodka ma wielu zwolenników. Można ją uprawiać tak w gruncie, pod osłonami, na grządkach podwyższanych, jak również w doniczkach na balkonach, tarasach, czy też parapetach wewnątrz pomieszczeń. Ogrom odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że papryki to rośliny wymagające dobrych warunków.
10 stycznia, 2024

Jak uprawiać paprykę ostrą (chili)? – podstawowe informacje

Papryka ostra (chili, pikantna) ma wielu zwolenników. Niektórzy specjalizują się w jedzeniu najostrzejszych papryk świata. Chili można uprawiać tak w gruncie, pod osłonami, na grządkach podwyższanych, jak również w doniczkach na balkonach, tarasach, czy też parapetach wewnątrz pomieszczeń. Ogrom odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że papryki to rośliny wymagające dobrych warunków.
10 stycznia, 2024

Jak uprawiać pomidory? – podstawowe informacje

Pomidory można uprawiać w gruncie pod chmurką, pod osłonami, ale także na grządkach podwyższanych, czy też w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można je uprawiać mniej lub bardziej intensywnie, co wpływa też na koszty, ale i na uzyskiwane plony. Można prowadzić je ekologicznie lub w sposób tradycyjny. Pokazujemy uprawę pomidorów na naszym przykładzie.
4 stycznia, 2024

Typowe błędy popełniane podczas siewu i tworzenia rozsady warzyw w pomieszczeniach

Produkcja własnych sadzonek roślin na oknie w okresie zimowo-wiosennym pozwala uprawiać w ogrodzie i na balkonie ciekawe gatunki warzyw, ziół i kwiatów. Jakie błędy popełniamy na tym etapie? Dlaczego niektóre sadzonki wyglądają tragicznie, a inne są doskonałe?
20 sierpnia, 2023

Ogławianie pomidorów – po co to się robi i czy trzeba?

Ogławianie pomidorów wysokorosnących uprawianych pod osłonami oraz w gruncie ma na celu ograniczenie ich rozwoju wegetatywnego na wysokość, w tym tworzenia nowych kwiatów i owoców po to, by roślina zdążyła wykarmić już zawiązane owoce, w tym aby szybciej dojrzały. Nie każda odmiana tego wymaga. Jest to dobrowolny zabieg.
26 lipca, 2023

Kiedy zbierać fasolkę szparagową?

Fasola szparagowa w zależności od odmiany, terminu siewu ale i pogody dojrzewa w różnych okresach. Strąki nie dojrzewają równocześnie na całej roślinie, tylko etapami, stąd zbiera się je co kilka dni. Najsamczniejsze są młode strąki, z małymi nasionami, które osiągneły kolor skórki charakterystyczny dla danej odmiany.
7 czerwca, 2023

Uprawa roślin w workach z ziemią ogrodniczą

Worki z kupną ziemią ogrodniczą są niekiedy wykorzystywane jako gotowe "donice", w które bezpośrednio wsadza się sadzonki różnych roślin bądź sieje nasiona. Tak można uprawiać niektóre rośliny na balkonach, tarasach, ale także w ogrodzie czy też w tunelach. Polecamy tylko roczną uprawę w danym worku, aby nie doszło do uwalniania mikroplastiku.
5 czerwca, 2023

Kiedy obrywać liście pomidorów wokół owoców? Czy zawsze jest to potrzebne?

Obrywanie liści wokół owoców pomidora stało się bardzo modnym zabiegiem, choć nie zawsze jest to potrzebne. Czynność ta z założenia ma za zadanie wspomóc doświetlenie skórki owoców celem szybszego ich dojrzenia, ładnego wybarwienia i nabrania lepszego smaku. Gdy nie ma potrzeby nie obrywajmy liści karmiących całą roślinę!
28 maja, 2023

Kiedy obrywać dolne liście pomidorów i pędy boczne na początku wegetacji roślin?

Obrywanie dolnych liści pomidorów ma na celu ograniczać rozwój chorób. Usuwanie nadmiaru pędów bocznych pozwala poprawić plonowanie. Zazwyczaj prowadzi się pomidory na 1, 2 lub 3 pędy. Im ich więcej, tym więcej sił musi wydatkować roślina na rozwój owoców.
17 maja, 2023

Dlaczego nie powinno się sadzić ogórków obok pomidorów, a pomidorów obok papryki i bakłażanów? 

Dlaczego nie powinno się sadzić ogórków obok pomidorów, a pomidorów obok papryki i bakłażanów w tunelu lub szklarni ale i na grządkach? Nasz Czytelnik od lat tak robi i nie widzi problemów. DIONP też w tunelu czy szklarni ma te rośliny obok siebie - z czego zatem wynikają te zalecenia?
24 kwietnia, 2023

Jak hartować rośliny? Dlaczego to takie ważne?

Hartowanie roślin to bardzo wżna czynność w ogrodnictwie. Polega na stopniowym adaptowaniu roślin (głównie sadzonek) do nowych warunków uprawy. To kluczowe, gdy z osłoniętego miejsca produkcji rozsady przenosimy roślinki na miejsce docelowej uprawy, które różni się od dotychczasowego m.in. temperaturą, wilgotnością, intensywnością światła itd.
15 marca, 2023

Jak podkiełkować ziemniaki i kiedy to robić? A może tylko je pobudzić?

Bulwy ziemniaków można pobudzać do rozwoju lub podkiełkować. Pierwszy proces trawa krócej, a drugi dłużej. Oba pozwalają przyśpieszyć rozwój roślin. W ogrodnictwie hobbystycznym oba sposoby są stosowane przy uprawie pyr/kartofli/gruli.
9 lutego, 2023

Rwana rozsada z „gołym” korzeniem – sprawdza się przy części roślin, przy innych nie

Kto wytwarza własne sadzonki, ten niekiedy zamiast pikowanie do doniczek i multiplatów decyduje się na rwane sadzonki z "gołym" korzeniem. Część roślin bez problemu to znosi i ładnie się ukorzenia w docelowym miejscu uprawy.
15 lipca, 2022

Jak ukorzenić wilki pomidorów? Tworzymy nowe sadzonki z odrostów

Pędy boczne tzw. wilki lub dziki wytwarza większość odmian pomidorów. Ogrodnik zwykle wybiera 1, czasem 2 lub 3 pędy owoconośne, a reszta jest usuwana. Wilki usuwa się przez cały czas uprawy roślin. Warto wiedzieć, że z odrostów można stworzyć dodatkowe sadzonki danej odmiany. Będzie to sadzonka wegetatywna, pełnowartościowa.
29 kwietnia, 2022

Papryce żółkną liście na etapie sadzonek – dlaczego?

Ogrodników zajmujących się samodzielną produkcją w domach sadzonek papryk, niekiedy dotyka problem żółknięcia liści roślin. Czasami ujawnia się silna chloroza. Na różnym etapie rozwoju roślin liście mogą żółknąć. Stoi za tym szereg powodów. Podpowiadamy jakie i co warto robić.
16 kwietnia, 2022

Jak przesadzać dyniowate? – ważne, by nie pikować!

Rośliny dyniowate typu ogórek, arbuz, dynia, cukinia, melon, tykwa itd. charakteryzuje to, że jak się je sieje, to potem się ich nie pikuje. One tego nie lubią. Nie lubią jak uszkadza się im korzonki, w tym otrząsuje z gleby. Trzeba przy ich uprawie być delikatnym.
3 kwietnia, 2022

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
30 marca, 2022

Kiedy i jak pikować sadzonki papryki w domu? – wskazówki DIONP

Przy uprawie papryki z siewu w warunkach domowych, bardzo ważną czynnością jest jej przesadzanie czyli pikowanie. To zabieg, który polega na przerzedzeniu roślin w miejscu uprawy (aby ze sobą nie konkurowały w miejscu wysiewu), dania im pojedynczych doniczek, ale to czynność stymulująca też wzrost korzeni, a tym samym całych roślin. Pokazujemy jak i kiedy DIONP to robi.
23 marca, 2022

Stymulacja wzrostu korzeni – hydrotropizm i jego wykorzystanie w ogrodnictwie

Hydrotropizm to zjawisko wywołane przez hormony roślinne, które polega na podążaniu systemu korzeniowego roślin w kierunku źródła wody (wilgoci) - w dół, na bok lub ku górze. Hydrotropizm dodatni wykazują korzenie rośliny, a ujemny - łodygi. Ze zjawiska tego można skorzystać przy produkcji własnej rozsady warzyw, a pozwoli on uzyskać bujniejszy system korzeniowy
15 marca, 2022

Kiedy ciąć lawendę? – wiosenne, letnie i jesienne cięcie

Lawenda, a zwłaszcza popularna w ogrodach lawenda wąskolistna to wspaniała roślina ozdobno-użytkowa, która ma coraz większe zastosowanie, w tym w kuchni. Wymaga ona dla prawidłowego wzrostu dobrych warunków glebowych, stanowisk ciepłych, ale nie można zapominać o regularnym cięciu. Ono jest bardzo ważne i nie można o nim zapominać.
5 stycznia, 2022

Uprawa pomidorów w zimie na parapecie okiennym

Okres jesienno-zimowy to czas odpoczynku od ogrodu i balkonu, ale nie musi on oznaczać rezygnacji z uprawy niektórych warzyw. Obok ziół można na parapecie okiennym uprawiać choćby miniaturowe papryczki, ale coraz częściej wysiewa się także i pomidory, głównie te nisko rosnące. DIONP wykonał własny test, który zakończył się sukcesem.
26 sierpnia, 2021

Dlaczego arbuzy pękają? Jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?

Arbuzy (kawony), jako rośliny, których owoce zawierają ponad 90% wody są narażone na pękanie ścian komórkowych. Z takim zjawiskiem można spotkać się w niektóre lata. Warto poznać najwazniejsze przyczyny tego zjawiska, w tym sposoby ograniczania strat.
27 kwietnia, 2021

Czy uszczykiwać sadzonki papryki wiosną?

W internecie można spotkać się z poradami, że wiosną i końcem lata warto uszczykiwać sadzonki bądź w pełni wyrośnięte rośliny papryk, celem stymulowania ich wzrostu, poprawienia pokroju bądź polepszenia owocowania. Czy faktycznie wiosenne ogławianie sadzonek jest dobre? Czy cięcie letnie jest potrzebne?
18 września, 2020

Robaczywe owoce są zdrowe bo niepryskane?

W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
31 sierpnia, 2020

Uśmiechnij się! – ogrodnictwo to cudowne hobby

Ogrodnictwo to wspaniałe hobby, które choć wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, to daje także ogrom satysfakcji. Praca w ogrodzie to najlepszy środek na odstresowanie się. Cieszmy się zatem, że mamy ogrody, balkony, tarasy, ale także i zwykłe parapety - rośliny można uprawiać prawie wszędzie.
12 czerwca, 2020

Usuwanie pędów bocznych (wilków) u pomidorów – dlaczego warto to robić?

Większość odmian pomidorów karłowych, średnio i wysoko rosnących obok pędu głównego wytwarza w kątach liści sporo pędów bocznych. Zbyt duża ilość pędów negatywnie wpływa na rozwój roślin. Z tego powodu dokonuje się ich selekcji.
7 czerwca, 2020

Grządki podwyższane (wzniesione)

Grządki podwyższane (wzniesione) to nie tylko modne rozwiązanie do każdego ogrodu, ale także praktyczność użytkowania. Wykorzystywane są głównie pod warzywa, rośliny jagodowe i zioła, a także pod niektóre rośliny ozdobne. Doskonale sprawdzają się w ramach tzw. upraw współrzędnych.
31 maja, 2020

Czy obrywać kwiaty rododendronów i azalii?

Chyba każdy ogrodnik chciałby mieć piękne krzewy rododendronów i azalii, które są zwarte i wspaniale obsypują się kwieciem co roku. Oprócz dobrej gleby i stanowiska pod kątem termiczno-świetlnym, a także nawożenia, podlewania i ochrony roślin dobrze jest wspomóc rośliny zabiegiem obrywania przekwitłych kwiatów oraz zamarłych pąków.
24 maja, 2020

Jak uprawialiśmy pomidory i paprykę w szklarni w 2020 roku – nasz test

W materiale prezentujemy w jaki sposób przygotowaliśmy szklarnię do posadzenia rozsady pomidorów i papryki w 2020 roku. Stawiamy na życie biologiczne w glebie, racjonalne nawożenie, ale także ochronę roślin na bazie produktów ekologicznych, ale gdy zawiodą to wdrażamy walkę chemiczną celem ratowania plonu.
7 maja, 2020

Jak siać płaskie nasiona – na płasko czy pionowo?

Dostajemy sporo zapytań jak poprawnie wkładać do gleby nasiona roślin, które są płaskie lub prawie płaskie? Dodatkowo czytelnicy pytają - którą stroną należy je zagłębiać w glebie, tak aby kiełek wyrósł? Temat wydaje się prosty, choć faktycznie daje dużo do myślenia, stąd też nasza odpowiedź.
3 maja, 2020

Dlaczego rabarbar kwitnie wiosną?

Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać wczesną wiosną kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny. Co jest tego powodem i co robić takiej sytuacji?