26 sierpnia, 2021

Dlaczego pękają owoce pomidora? Jak temu zaradzić?

Pojawianie się spękań na skórce owoców pomidora może mieć różne przyczyny. Zwykle to duże skoki temperatur, ale nie zawsze tak jest. Warto poznać najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania temu zjawisku.
26 sierpnia, 2021

Dlaczego arbuzy pękają? Jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?

Arbuzy (kawony), jako rośliny, których owoce zawierają ponad 90% wody są narażone na pękanie ścian komórkowych. Z takim zjawiskiem można spotkać się w niektóre lata. Warto poznać najwazniejsze przyczyny tego zjawiska, w tym sposoby ograniczania strat.
20 maja, 2021

Fioletowe liście pomidora – co je powoduje?

Przy uprawie pomidora w warunkach domowych, w tym po wsadzeniu roślin do gruntu, mogą się niekiedy ich liście przebarwiać na fioletowo - albo punktowo, albo całkowicie. Oto najczęstsze przyczyny tego zjawiska.
16 maja, 2021

Jak uprawiamy paprykę w 2021 roku. Test kolejnych odmian

W 2021 roku wysialiśmy 24 odmiany papryk, większość chilli. Stawiamy nadal na utrzymanie żyzności gleby i jej funkcji życiowych. Wdrażyliśmy biostymulację oraz nowe metody ekologicznej ochrony roślin w oparciu o czynniki naturalne. Liczymy, że chemia nie będzie potrzebna, acz stale monitorujemy swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników.
15 maja, 2021

Jak uprawiamy pomidory w 2021 roku. Test kolejnych odmian

W 2021 roku wysialiśmy 38 odmian pomidorów. Stawiamy nadal na utrzymanie żyzności gleby i jej funkcji życiowych. Wdrażyliśmy biostymulację oraz nowe metody ekologicznej ochrony roślin w oparciu o czynniki naturalne. Liczymy, że chemia nie będzie potrzebna, acz stale monitorujemy swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników.
27 kwietnia, 2021

Czy uszczykiwać sadzonki papryki wiosną?

W internecie można spotkać się z poradami, że wiosną warto uszczykiwać sadzonki papryk, celem stymulowania ich wzrostu i lepszego pokroju. Czy faktycznie wiosenne ogławianie roślin jest dobre? A może warto trzymać się już znanych zaleceń?
24 kwietnia, 2021

Jak hartować rośliny? Dlaczego to takie ważne?

Hartowanie roślin to bardzo wżna czynność w ogrodnictwie. Polega na stopniowym adaptowaniu roślin (głównie sadzonek) do nowych warunków uprawy. To kluczowe, gdy z osłoniętego miejsca produkcji rozsady przenosimy roślinki na miejsce docelowej uprawy, które różni się od dotychczasowego m.in. temperaturą, wilgotnością, intensywnością światła itd.
4 kwietnia, 2021

Kolorowe grządki podwyższane – element małej architektury ogrodowej

Grządki podwyższane warto mieć w ogrodzie. Można w nich uprawiać różne rośliny, a same stają się dekoracją - ich kształt ale i kolor. Stają się elementem tzw. małej architektury ogrodowej.
2 stycznia, 2021

Jak zbadać zdolność kiełkowania starych nasion?

Gdy mamy stare oryginalne nasiona ziół, warzyw i kwiatów lub własnoręcznie zebrane, warto sprawdzić czy jeszcze kiełkują, zanim posiejemy je w gruncie lub do doniczek. Polecamy domowy test na zdolność kiełkowania.
12 listopada, 2020

Kompostownik z palet – proste, tanie a skuteczne

Drewniane palety transportowe to wspaniały materiał budulcowy do ogrodu. Obok tarasów, podestów, stołów, siedzisk, parawanów itd. można je wykorzystać do budowy kompostownika. Kompost to najlepsze podłoże w ogrodzie. Jest żyzny i w dodatku darmowy.
27 września, 2020

Susza w ogrodzie – jak jej przeciwdziałać?

Zmiany klimatu postępują. Czasami są nieoczywiste, czasami zaskakujące, ale niestabilność pogodowa postępuje. Musimy być przygotowani nie tylko na wzrost temperatur, jej wahania, ale także na powodzie i suszę. Ten ostatni czynnik daje się ostatnimi czasy we znaki. jak sobie radzić z susza w ogrodzie?
27 września, 2020

Plaga gryzoni w 2020 roku

Gryzonie późnym latem zaatakowały naszą działkę produkcyjną. Przywędrowały z okolicznych pól i zarośli. Mocno uszkodziły nasze rośliny, w tym młode drzewka w sadzie. Nasze niechemiczne metody antyrgyzoniowe nie dały rady, więc sięgamy po dodatkowe sposoby.
18 września, 2020

Robaczywe owoce są zdrowe bo niepryskane?

W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
12 września, 2020

Minecraft uczy ogrodnictwa i rolnictwa

Minecraft to gra komputerowa, w którą gra spora część dzieci. Jest to gra wykorzystywana także do nauki programowania. Warto ją wykorzystać praktycznie do nauki ogrodnictwa i rolnictwa, zwłaszcza, że częśc zjawisk jakie gra generuje ma faktycznie przełożenie na to co się dzieje w świecie rzeczywistym.
31 sierpnia, 2020

Uśmiechnij się! – ogrodnictwo to cudowne hobby

Ogrodnictwo to wspaniałe hobby, które choć wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, to daje także ogrom satysfakcji. Praca w ogrodzie to najlepszy środek na odstresowanie się. Cieszmy się zatem, że mamy ogrody, balkony, tarasy, ale także i zwykłe parapety - rośliny można uprawiać prawie wszędzie.
22 sierpnia, 2020

Ogławianie roślin – sposób na przyśpieszenie wzrostu i dojrzewania owoców

Kiedy rośliny zbyt mocno się rozrastają (zwłaszcza mocno nawożone azotem) i tracą energię na rozwój pędów, tworzenie nowych kwiatów i zawiązków owoców, zamiast na wzrost i dojrzewanie tych owoców, które już są i którym grozi, że nie dojrzeją przed końcem wegetacji, to można ten proces przerwać i przekierować siły witalne na rozrost plonu i przyśpieszenie jego dojrzewania. Tą metodą jest sierpniowe ogławianie pędów
9 sierpnia, 2020

Jak przyśpieszyć dojrzewanie owoców w domu?

Czasami się zdarza, że celem ratowania plonu warzyw i owoców np. z powodu silnego pojawu chorób i szkodników trzeba je przedwcześnie zebrać zanim dojrzeją lub też same opadają np. wskutek pojawu nawałnic lub silnych wiatrów. Żeby nie stracić cennego plonu można próbować przyśpieszyć dojrzewanie owoców w sposób w 100% naturalny. Wykorzystuje się do tego celu etylen (eten).
11 lipca, 2020

Kupne zioła w doniczce – na co zwracać uwagę?

Nie wszyscy z nas mają możliwość (bez wnikania w powody) uprawy ziół we własnych mieszkaniach czy też domach. Wiadomym jest jednak, że zioła powinny gościć w naszej diecie cały rok, a w szczególności zimą. Rozwiązaniem może być zakup gotowych sadzonek. Co zrobić, żeby dłużej nam służyły i były zdrowe?
7 czerwca, 2020

Grządki podwyższane (wzniesione)

Grządki podwyższane (wzniesione) to nie tylko modne rozwiązanie do każdego ogrodu, ale także praktyczność użytkowania. Wykorzystywane są głównie pod warzywa, rośliny jagodowe i zioła, a także pod niektóre rośliny ozdobne. Doskonale sprawdzają się w ramach tzw. upraw współrzędnych.
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
24 maja, 2020

Jak sadziliśmy pomidory i paprykę w szklarni w 2020 roku

W materiale prezentujemy w jaki sposób przygotowaliśmy szklarnię do posadzenia rozsady pomidorów i papryki w 2020 roku. Stawiamy na życie biologiczne w glebie, racjonalne nawożenie, ale także ochronę roślin na bazie produktów ekologicznych, ale gdy zawiodą to wdrażamy walkę chemiczną celem ratowania plonu.
7 maja, 2020

Jak siać płaskie nasiona – na płasko czy pionowo?

Dostajemy sporo zapytań jak poprawnie wkładać do gleby nasiona roślin, które są płaskie lub prawie płaskie? Dodatkowo czytelnicy pytają - którą stroną należy je zagłębiać w glebie, tak aby kiełek wyrósł? Temat wydaje się prosty, choć faktycznie daje dużo do myślenia, stąd też nasza odpowiedź.
3 maja, 2020

Dlaczego rabarbar kwitnie wiosną?

Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać wczesną wiosną kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny. Co jest tego powodem i co robić takiej sytuacji?
30 kwietnia, 2020

Pierwsze warsztaty ogrodnicze DIONP

Działka i Ogród Nasza Pasją obok zajmowania się profesjonalnym doradztwem ogrodniczym działa także na polu zaszczepiania pasji do roślin i zwierząt w sercach najmłodszych. Dzięki życzliwości Dyrekcji oraz Pracowników Bajkowego Przedszkola w Rzeszowie w dniu 17 maja 2019 roku odbyły się pierwsze DIONP-owe warsztaty ogrodnicze dla dzieciaczków. Sadziliśmy roślinki i rozmawialiśmy o ogrodnictwie. Ogrodnictwo jest przyszłością, więc bardzo nam miło, że dzieciaczki tak ochoczo zabierały się do sadzenia roślin jakie ufundowało nam Gospodarstwo Ogrodnicze Pana Łukasza Pradla z Rzeszowa.
25 kwietnia, 2020

Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?

W Polsce narasta problem suszy. A bez wody nie da się uprawiać roślin w ogrodach, zwłaszcza, gdy pojawiają się problemy z jej dostawą w postaci zakazu podlewania, czy wręcz jej wyłączania. Woda pitna jest na wagę złota, jednak wiele ogrodów nie posiada alternatywnych ujęć np. w postaci studni. W sytuacji, gdy nie da się zgromadzić w beczkach dużych ilości wody do podlewania roślin trzeba zacząć ją gromadzić także w inny sposób – w glebie. Do tego celu stosuje się m.in. kompost, zeolit, wermikulit, perlit, naturalne ściółkowanie roślin oraz rośliny zadarniające. gdy problem suszy jest poważny, wówczas można wdrożyć hydrożel.
19 kwietnia, 2020

Jak uprawiać melony w ogrodzie?

Melon (Cucumis melo) to warzywo, choć przez swój słodki smak jest uważany za owoc. Melony są kojarzone ze sklepowych półek, ale udają się w uprawie pod osłonami oraz nawet w uprawie pod chmurką jak wybierze się dobrą odmianę, o krótkim okresie wegetacji. Ostatnie lata bardzo ciepłe sprzyjają ich uprawie w ogrodach.
18 kwietnia, 2020

Kiedy siać i pikować pomidory?

Wielu ogrodników decyduje się na samodzielny zakup, siew i uprawę pomidorów. Własny siew pozwala na uprawę konkretnych odmian, którymi jesteśmy zainteresowani, bez względu czy to pomidor miniaturka, średnio czy wysoko rosnący, a także czy do gruntu otwartego czy do tunelu/szklarni.
8 kwietnia, 2020

Jak ograniczać gryzonie w sadzie bez chemii?

W przydomowych sadach, ale także i na działkach ROD spotyka się kilka gatunków gryzoni uszkadzających posadzone drzewka i krzewy owocowe. Najczęściej pojawia się nornik polny, nornica ruda, mysz polna, mysz zaroślowa, czy też karczownik ziemnowodny. Gatunki te mogą występować na terenie całego ogrodu, gdyż są wielożerne. Uszkadzają obok roślin sadowniczych, także rośliny ozdobne (w tym trawniki) i warzywa. Nie są wybredne.
3 kwietnia, 2020

Zeolit w ogrodnictwie

Zeolit zwany potocznie klinoptylolitem to wulkaniczny minerał glinokrzemianowy, w 100% naturalny, ekologiczny, a tym samym bezpieczny dla środowiska i człowieka. Wiąże i oddaje roślinom wodę oraz składniki odżywcze. Rozluźnia, napowietrza i stabilizuje pH gleby. Użyźnia i wspomaga życie biologiczne. Wiąże szkodliwe związki z wody i gleby. Wykorzystywany jest jako biofiltr, drenaż i dekoracja.