26 grudnia, 2022

Jak uprawiać bataty w ogrodzie?

Wilca ziemniaczanego, czyli bataty (słodkie ziemniaki) da się uprawiać z powodzeniem w Polsce, tak w ogrodach jak i na balkonach. Warto jednak wcześniej zrobić jego sadzonki. Materiał rozmnożeniowy można kupić w marketach spożywczych.
31 lipca, 2022

Jak uprawiać pomidory w ogrodzie? – tak uprawia je DIONP

Pomidory można uprawiać w gruncie pod chmurką, pod osłonami, ale także na grządkach podwyższanych, czy też w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można je uprawiać mniej lub bardziej intensywnie, co wpływa też na koszty, ale i na uzyskiwane plony. Można prowadzić je ekologicznie lub w sposób tradycyjny. Pokazujemy uprawę pomidorów na naszym przykładzie.
17 lipca, 2022

Jak uprawiać ogórki w ogrodzie? – opisujemy jak uprawia je DIONP

Ogórek (Cucumis sativus) to popularne warzywo tak do gruntu, pod osłony, jak i na balkony. Na rynku można spotkać bardzo dużo różnych odmian, w tym o ciekawym kształcie i kolorze. W materiale prezentujemy najwazniejsze informacje uprawowe bazujące na naszym doświadczeniu.
15 lipca, 2022

Jak ukorzenić wilki pomidorów? Tworzymy nowe sadzonki z odrostów

Pędy boczne tzw. wilki lub dziki wytwarza większość odmian pomidorów. Ogrodnik zwykle wybiera 1, czasem 2 lub 3 pędy owoconośne, a reszta jest usuwana. Wilki usuwa się przez cały czas uprawy roślin. Warto wiedzieć, że z odrostów można stworzyć dodatkowe sadzonki danej odmiany. Będzie to sadzonka wegetatywna, pełnowartościowa.
16 czerwca, 2022

Lawenda wąskolistna – wymagania i uprawa w ogrodzie

Lawenda wąskolistna (Lavandula officinalis syn. Lavandula angustifolia) to zimozielona roślina pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego. Jest to roślina wieloletnia, wręcz długowieczna. Prezentujemy podstawowe informacje o jej uprawie w ogrodzie.
30 maja, 2022

Tuje w prywatnych ogrodach – nie ingerujmy w decyzje ogrodników

Tuje czyli żywotniki mają tyle samo zwolenników co przeciwników, ale hejtowanie ludzi, którzy je sadzą w swoich prywatnych ogrodach to brak kultury. Nie wolno obcym ludziom ingerować w wolnośc drugiego człowieka, gdy ten nie popełnia żadnego przestępstwa. Tuje są legalnymi roślinami na ten moment w Polsce i każdy może je sadzić.
29 kwietnia, 2022

Papryce żółkną liście na etapie sadzonek – dlaczego?

Ogrodników zajmujących się samodzielną produkcją w domach sadzonek papryk, niekiedy dotyka problem żółknięcia liści roślin. Czasami ujawnia się silna chloroza. Na różnym etapie rozwoju roślin liście mogą żółknąć. Stoi za tym szereg powodów. Podpowiadamy jakie i co warto robić.
24 kwietnia, 2022

Białe kryształki, grudki na liściach batata – co to jest?

Osoby uprawiające bataty (słodkie ziemniaki = wilca ziemniaczanego) w warunkach domowych, niekiedy na sadzonkach obserwują pojaw białawych grudek, przypominających kryształy cukru. Czy to choroba? Szkodnik? Odpowiadamy na to pytanie w tekście.
23 kwietnia, 2022

Tuje w ogrodzie – jak je pielęgnować wiosną?

Marzec i kwiecień to czas, gdy warto przystąpić do pielęgnacji żywotników, tak aby mogły wejść w pełnię okresu wegetacji w dobrej kondycji. Na naszym przykładzie prezentujemy, co wykonujemy corocznie na już posadzonych roślinach w okresie wiosennym.
16 kwietnia, 2022

Fioletowe liście pomidora – co je powoduje?

Przy uprawie pomidora w warunkach domowych, w tym po wsadzeniu roślin do gruntu, mogą się niekiedy ich liście przebarwiać na fioletowo - albo punktowo, albo całkowicie. Oto najczęstsze przyczyny tego zjawiska.
16 kwietnia, 2022

Jak przesadzać dyniowate? – ważne, by nie pikować!

Rośliny dyniowate typu ogórek, arbuz, dynia, cukinia, melon, tykwa itd. charakteryzuje to, że jak się je sieje, to potem się ich nie pikuje. One tego nie lubią. Nie lubią jak uszkadza się im korzonki, w tym otrząsuje z gleby. Trzeba przy ich uprawie być delikatnym.
15 kwietnia, 2022

Kwiaty na sadzonkach papryki – co robić z nimi?

Kto sam sieje i tworzy rozsadę papryki wie, że czasami na parapecie niektóre sadzonki zaczynają rozwijac kwiaty, a niekiedy i pierwsze owoce. Kiedy jest to problemem? Czy trzeba coś z tym robić? W materiale prezentujemy własny pogląd na sytuację.
14 kwietnia, 2022

Typowe błędy popełniane podczas siewu i tworzenia rozsady warzyw w pomieszczeniach

Produkcja własnych sadzonek roślin na oknie w okresie zimowo-wiosennym pozwala uprawiać w ogrodzie i na balkonie ciekawe gatunki warzyw, ziół i kwiatów. Jakie błędy popełniamy na tym etapie? Dlaczego niektóre sadzonki wyglądają tragicznie, a inne są doskonałe?
3 kwietnia, 2022

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
3 kwietnia, 2022

Jak uprawiać bakłażany (oberżyny) w ogrodzie?

Bakłażan (oberżyna) to ciekawe warzywo, a raczej jagoda. Jako gatunek ciepłolubny wymaga dobrego stanowiska pod uprawę. Nadaje się tak do gruntu, jak i do tunelu/szklarni czy do uprawy w pojemnikach na balkonach. Kto jeszcze nie próbował, to warto zacząc jego uprawę.
30 marca, 2022

Kiedy i jak pikować sadzonki papryki w domu? – wskazówki DIONP

Przy uprawie papryki z siewu w warunkach domowych, bardzo ważną czynnością jest jej przesadzanie czyli pikowanie. To zabieg, który polega na przerzedzeniu roślin w miejscu uprawy (aby ze sobą nie konkurowały w miejscu wysiewu), dania im pojedynczych doniczek, ale to czynność stymulująca też wzrost korzeni, a tym samym całych roślin. Pokazujemy jak i kiedy DIONP to robi.
23 marca, 2022

Stymulacja wzrostu korzeni – hydrotropizm i jego wykorzystanie w ogrodnictwie

Hydrotropizm to zjawisko wywołane przez hormony roślinne, które polega na podążaniu systemu korzeniowego roślin w kierunku źródła wody (wilgoci) - w dół, na bok lub ku górze. Hydrotropizm dodatni wykazują korzenie rośliny, a ujemny - łodygi. Ze zjawiska tego można skorzystać przy produkcji własnej rozsady warzyw, a pozwoli on uzyskać bujniejszy system korzeniowy
21 marca, 2022

Susza w ogrodzie – jak jej przeciwdziałać?

Zmiany klimatu postępują. Czasami są nieoczywiste, czasami zaskakujące, ale niestabilność pogodowa postępuje. Musimy być przygotowani nie tylko na wzrost temperatur, jej wahania, ale także na powodzie i suszę. Ten ostatni czynnik daje się ostatnimi czasy we znaki. jak sobie radzić z susza w ogrodzie?
15 marca, 2022

Kiedy ciąć lawendę? – wiosenne, letnie i jesienne cięcie

Lawenda, a zwłaszcza popularna w ogrodach lawenda wąskolistna to wspaniała roślina ozdobno-użytkowa, która ma coraz większe zastosowanie, w tym w kuchni. Wymaga ona dla prawidłowego wzrostu dobrych warunków glebowych, stanowisk ciepłych, ale nie można zapominać o regularnym cięciu. Ono jest bardzo ważne i nie można o nim zapominać.
19 stycznia, 2022

Jak uprawiać melony w ogrodzie? – opisujemy jak uprawia je DIONP

Melon (Cucumis melo) to warzywo, choć przez swój słodki smak jest uważany za owoc. Melony są kojarzone ze sklepowych półek, ale udają się w uprawie pod osłonami oraz nawet w uprawie pod chmurką jak wybierze się dobrą odmianę, o krótkim okresie wegetacji. W materiale opisujemy jak je uprawiamy.
5 stycznia, 2022

Uprawa pomidorów w zimie na parapecie okiennym

Okres jesienno-zimowy to czas odpoczynku od ogrodu i balkonu, ale nie musi on oznaczać rezygnacji z uprawy niektórych warzyw. Obok ziół można na parapecie okiennym uprawiać choćby miniaturowe papryczki, ale coraz częściej wysiewa się także i pomidory, głównie te nisko rosnące. DIONP wykonał własny test, który zakończył się sukcesem.
11 grudnia, 2021

Jak zbadać zdolność kiełkowania starych nasion?

Gdy mamy stare oryginalne nasiona ziół, warzyw i kwiatów lub własnoręcznie zebrane, warto sprawdzić czy jeszcze kiełkują, zanim posiejemy je w gruncie lub do doniczek. Polecamy domowy test na zdolność kiełkowania.
13 listopada, 2021

Jak przygotować szklarnię lub tunel do zimy?

Po sezonie wegetacyjnym, nasze szklarnie czy wielosezonowe tunele dobrze jest przygotować do zimowego spoczynku, w tym do kolejnego sezonu uprawowego. jesienią naprawia się ich konstrukcje, konserwuje, ale też i oczyszcza. W materiale pokazujemy nasze postępowanie.
23 października, 2021

Jak uprawiać arbuzy (kawony) w ogrodzie? – opisujemy jak uprawia je DIONP

Arbuzy czyli kawony (Citrullus lanatus) bez problemu mozna uprawiać w Polsce. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie odmiany, w tym pamiętać o tym, że sa to rośliny ciepłolubne, które przymrozki niszczą. DIONP uprawia kawony od wielu lat w gruncie, zatem możemy opisac jak to robimy w okolicach Rzeszowa.
26 sierpnia, 2021

Dlaczego arbuzy pękają? Jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?

Arbuzy (kawony), jako rośliny, których owoce zawierają ponad 90% wody są narażone na pękanie ścian komórkowych. Z takim zjawiskiem można spotkać się w niektóre lata. Warto poznać najwazniejsze przyczyny tego zjawiska, w tym sposoby ograniczania strat.
16 maja, 2021

Jak uprawiać paprykę? – wskazówki DIONP

Papryka słodka, chilli, czy też ozdobna ma wielu zwolenników. Można ją uprawiać tak w gruncie, pod osłonami, na grządkach podwyższanych, jak również w doniczkach na balkonach, tarasach, czy też parapetach wewnątrz pomieszczeń. Ogrom odmian sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że papryki to rośliny wymagające dobrych warunków.
27 kwietnia, 2021

Czy uszczykiwać sadzonki papryki wiosną?

W internecie można spotkać się z poradami, że wiosną warto uszczykiwać sadzonki papryk, celem stymulowania ich wzrostu i lepszego pokroju. Czy faktycznie wiosenne ogławianie roślin jest dobre? A może warto trzymać się już znanych zaleceń?
24 kwietnia, 2021

Jak hartować rośliny? Dlaczego to takie ważne?

Hartowanie roślin to bardzo wżna czynność w ogrodnictwie. Polega na stopniowym adaptowaniu roślin (głównie sadzonek) do nowych warunków uprawy. To kluczowe, gdy z osłoniętego miejsca produkcji rozsady przenosimy roślinki na miejsce docelowej uprawy, które różni się od dotychczasowego m.in. temperaturą, wilgotnością, intensywnością światła itd.
4 kwietnia, 2021

Kolorowe grządki podwyższane – element małej architektury ogrodowej

Grządki podwyższane warto mieć w ogrodzie. Można w nich uprawiać różne rośliny, a same stają się dekoracją - ich kształt ale i kolor. Stają się elementem tzw. małej architektury ogrodowej.
12 lutego, 2021

Patison – jak uprawiać w ogrodzie?

Patison to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych. Jest łatwy w uprawie i smaczny. Jadalne sa kwiaty, młode zawiązki owoców, jak również te w pełni wyrośnięte. Najwięcej smaku mają owoce nieprzerośnięte.
12 listopada, 2020

Kompostownik z palet – proste, tanie a skuteczne

Drewniane palety transportowe to wspaniały materiał budulcowy do ogrodu. Obok tarasów, podestów, stołów, siedzisk, parawanów itd. można je wykorzystać do budowy kompostownika. Kompost to najlepsze podłoże w ogrodzie. Jest żyzny i w dodatku darmowy.
29 października, 2020

Dlaczego warto przekopywać grządki w ogrodzie?

Przekopywanie grządek przed zimą spełnia wiele zadań w ogrodnictwie, choćby przykrywa resztki roślin oraz ogranicza organizmy szkodliwe. Na glebach ciężkich sprzyja pojawowi struktury gruzełkowatej. Nie można jednak przesadzać z kopaniem.
18 września, 2020

Robaczywe owoce są zdrowe bo niepryskane?

W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
31 sierpnia, 2020

Uśmiechnij się! – ogrodnictwo to cudowne hobby

Ogrodnictwo to wspaniałe hobby, które choć wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, to daje także ogrom satysfakcji. Praca w ogrodzie to najlepszy środek na odstresowanie się. Cieszmy się zatem, że mamy ogrody, balkony, tarasy, ale także i zwykłe parapety - rośliny można uprawiać prawie wszędzie.
22 sierpnia, 2020

Ogławianie roślin – sposób na przyśpieszenie wzrostu i dojrzewania owoców

Kiedy rośliny zbyt mocno się rozrastają (zwłaszcza mocno nawożone azotem) i tracą energię na rozwój pędów, tworzenie nowych kwiatów i zawiązków owoców, zamiast na wzrost i dojrzewanie tych owoców, które już są i którym grozi, że nie dojrzeją przed końcem wegetacji, to można ten proces przerwać i przekierować siły witalne na rozrost plonu i przyśpieszenie jego dojrzewania. Tą metodą jest sierpniowe ogławianie pędów
12 czerwca, 2020

Usuwanie pędów bocznych (wilków) u pomidorów – dlaczego warto to robić?

Większość odmian pomidorów karłowych, średnio i wysoko rosnących obok pędu głównego wytwarza w kątach liści sporo pędów bocznych. Zbyt duża ilość pędów negatywnie wpływa na rozwój roślin. Z tego powodu dokonuje się ich selekcji.
7 czerwca, 2020

Grządki podwyższane (wzniesione)

Grządki podwyższane (wzniesione) to nie tylko modne rozwiązanie do każdego ogrodu, ale także praktyczność użytkowania. Wykorzystywane są głównie pod warzywa, rośliny jagodowe i zioła, a także pod niektóre rośliny ozdobne. Doskonale sprawdzają się w ramach tzw. upraw współrzędnych.
31 maja, 2020

Czy obrywać kwiaty rododendronów i azalii?

Chyba każdy ogrodnik chciałby mieć piękne krzewy rododendronów i azalii, które są zwarte i wspaniale obsypują się kwieciem co roku. Oprócz dobrej gleby i stanowiska pod kątem termiczno-świetlnym, a także nawożenia, podlewania i ochrony roślin dobrze jest wspomóc rośliny zabiegiem obrywania przekwitłych kwiatów oraz zamarłych pąków.
24 maja, 2020

Jak uprawialiśmy pomidory i paprykę w szklarni w 2020 roku – nasz test

W materiale prezentujemy w jaki sposób przygotowaliśmy szklarnię do posadzenia rozsady pomidorów i papryki w 2020 roku. Stawiamy na życie biologiczne w glebie, racjonalne nawożenie, ale także ochronę roślin na bazie produktów ekologicznych, ale gdy zawiodą to wdrażamy walkę chemiczną celem ratowania plonu.
20 maja, 2020

Szklarnia z poliwęglanu do ogrodu

Szklarnia z poliwęglanu to jedna z alternatyw do tuneli foliowych oraz typowych szklarni, zbudowanych ze stali i szkła. Tego typu konstrukcje są dośc proste w montażu, co na swoim przykładzie prezentujemy, gdyż zakupiliśmy taki model.
7 maja, 2020

Jak siać płaskie nasiona – na płasko czy pionowo?

Dostajemy sporo zapytań jak poprawnie wkładać do gleby nasiona roślin, które są płaskie lub prawie płaskie? Dodatkowo czytelnicy pytają - którą stroną należy je zagłębiać w glebie, tak aby kiełek wyrósł? Temat wydaje się prosty, choć faktycznie daje dużo do myślenia, stąd też nasza odpowiedź.
3 maja, 2020

Dlaczego rabarbar kwitnie wiosną?

Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać wczesną wiosną kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny. Co jest tego powodem i co robić takiej sytuacji?