Pomarańczowe brodawki na pędach roślin? – to pasożytniczy grzyb gruzełek cynobrowy
10 kwietnia, 2022Ćma bukszpanowa – kiedy zwalczać wiosną?
25 kwietnia, 2022Znajomość biologii ćmy jest podstawą do jej zwalczania biologicznego lub chemicznego
Na ten badania nad biologią szkodnika wykonano na Podkarpaciu przez DIONP i IOR-PIB. Na ich podstawie stwierdzono, że owad rozwija 2 lub 3 pokolenia w ciągu roku, niemniej wszystko jest uzależnione od pogody, głównie temperatury. W Azji szkodnik może wydawać 4-5 pokoleń w roku.
Poważanym problemem jest to, że wyższe temperatury mogą bardzo przyśpieszać a niższe opóxniac rozwój szkodnika. To powoduje, że terminy pojawu poszczególnych stadiów rozwojowych ćmy mogą się zmieniać w latach. To bardzo utrudnia zwalczanie, dlatego tak bardzo się apeluje, żeby każdy ogrodnik sprawdzał rośliny i obserwował czy są na nich gąsienice, jaja i poczwarki, a za pomocą pułapek feromonowych sprawdzał kiedy latają motyle. Niestety, sa to obserwacje pracochłonne i trwają od wiosny do późnej jesieni.
Jak zwalczać ćmę bukszpanową? - 12 kroków
Niestety, czasami 4 zabiegi zwalczania gąsienic w ciągu roku są potrzebne
Poniżej zaprezentowaliśmy obserwacje nad terminami pojawu ćmy bukszpanowej i jej poszczególnych stadiów rozwojowych na przykładzie ciepłych lat 2018-2020. Wówczas owad może rozwinąć w Polsce nawet 3 pokolenia w roku. W lata chłodne i deszczowe tych pokoleń może być 2. Z tego powodu przesuwają się terminy występowania szkodnika, a to wpływa na przesuwanie się terminów obecności gąsienic na krzewach. Nic nie zastąpi własnych obserwacji, w tym ten nasz artykuł. Musimy pisać tak jak jest, ale skoro tyle bukszpanów ćma w Polsce zniszczyła już, to oznacza jedno - mamy do czynienia z bardzo groźnym szkodnikiem i między innymi to jego uzależnianie się od temperatur, które przyśpieszają bądź opóźniają rozwój sprawiają, że corocznie trzeba te terminy zwalczania od nowa ustalać. Bazować na wiedzy naukowej, ale samemu trzeba zaglądać do własnego ogrodu i sprawdzać co szkodnik robi i na jakim etapie rozwoju jest. To praca na cały etat!.
Trzeba pamiętać, że warunki klimatyczne na południu Polski są inne niż na chłodniejszej północy. To ma wpływ na terminy pojawu szkodnika, ale może mieć i wpływ na liczbę rozwijanych pokoleń w ciągu roku. Na północy zwykle są 2 pokolenia, a na południu może być 2 lub 3 w zależności od roku.
Przy ćmie bukszpanowej trzeba pamiętać, że niektóre pokolenia mogą na siebie zachodzić. Nie zawsze widać odstęp pomiędzy nimi. Na różnym etapie rozwoju mogą być też gąsienice na roślinach- od maleńkich tuż po wylęgu, po w pełni wyrośnięte. Trzeba też to mieć na uwadze.
Uproszczona biologia szkodnika