Ochrona bioróżnorodności
20 października, 2020

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – wrzesień 2020

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej znajduje się w Wasilikowie tuż koło Białegostoku. Obejmuje obszar ok. 30 ha. Można tu znaleść ok. 50 zabytków z tego regionu, w tym czasowe wystawy. Muzeum to wizytowaliśmy we wrześniu 2020 roku (czas pandemii COVID-19).
19 października, 2020

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) – jak rozpoznać?

Biedronka azjatycka (arlekin) to gatunek inwazyjny ale zadomowiony w Polsce. Ma wiele form kolorystycznych chrząszczy, co utrudnia jej rozpoznanie. Nie ma obecnie statusu szkodnika roślin w Polsce, lecz pomaga zwalczać mszyce.
18 października, 2020

Palmiarnia miejska w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach zajmuje obszar 0,2 ha. Znajduje się na terenie Parku im. Chopina. Składa się z pięciu pawilonów z ponad 5500 roślinami, w tym palmami mającymi ponad 100 lat. Są tu też obecne różne zwierzęta, zwłaszcza ryby, ale także niektóre ptaki, gady oraz owady.
13 października, 2020

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu – wrzesień 2020

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego rodziny Starzeńskich. W skansenie zgromadzono 43 zabytkowe obiekty. W ramach skansenu warto zwiedzić Muzeum Pisanki, Muzeum Chleba, Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego, Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne.
11 października, 2020

Muzeum Wsi Lubelskiej – wrzesień 2020

Skanseny to miejsca, w których czas się zatrzymał, ale zarazem miejsca, które zmieniają nie o różnych porach roku. We wrześniu 2020 roku wizytowaliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to dość duży skansen położony na uboczu miasta Lublina.
8 października, 2020

Szukają schronienia na zimę – nie zabijaj ich!

Od września, przez październik do listopada do naszych domów i mieszkań na wsiach i w miastach zaczynają wchodzić różne owady i pajęczaki. To naturalne zjawisko. Niektóre jak np. biedronka azjatycka masowo migrują, inne pojedynczo. Odpowiedzialna osoba za przyrodę nigdy nie będzie wzywała do ich zabijania. Polecamy budowanie hoteli dla owadów, które staną się dla nich alternatywnym miejscem zimowania.
7 października, 2020

Biedronka mączniakówka (kroszela) zjada grzyby w ogrodzie

Ciekawym gatunkiem, o którym jednak niewielu ogrodników słyszało jest biedronka mączniakówka zwana kroszelą (Psyllobora vigintiduopunctata), która odżywia się grzybami, zwłaszcza pasożytniczymi należącymi do workowców, w tym wywołującymi znane mączniaki na roślinach ozdobnych, warzywnych i owocowych. .
2 października, 2020

Rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży

Rezerwat znajduje się na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Jego rodowód sięga 1929 r. Obecnie ma powierzchnię około 30 ha. Na wybiegach spotkać: żubry, koniki polskie, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, rysia i wilki.
25 września, 2020

Pomagamy pszczołom wiosną – sadzimy kwiaty cebulkowe

Kwiaty cebulkowe zakwitające od zimy do wiosny, odgrywają bardzo dużą rolę w ochronie owadów zapylających, w tym pszczół. Warto je sadzić w ogrodach, gdyż dają nektar i pyłek w okresach, gdy inne rośliny są jeszcze w pąkach.
21 września, 2020

Zmiany klimatu a nowe gatunki w Polsce – wywiad na Newsweek Polska

Miło nam poinformować, że współzałożyciel DIONP był jednym z czterech profesorów, którzy udzielili wywiadu pani red. Katarzynie Burda na temat wpływu zmian klimatu na pojaw nowych gatunków organizmów w Polsce i zmian zachodzących w przyrodzie. Materiał ukazał się w Newsweek Nr 39/2020 na stronach 72-74.
10 lipca, 2020

Ogrodniku – nie zabijaj kretów fosforowodorem

Kret choć odgrywa ogromną, pożyteczną rolę w przyrodzie, w tym wspomaga rolników i ogrodników w walce z wieloma szkodnikami potrafi doprowadzić do spadku dekoracyjności ogrodu, ale także i do utraty niektórych roślin na skutek podkopywania ich korzeni bądź tworzenia kopców. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie kretów. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin jakimi są działkowcy i ogrodnicy przydomowi nie mogą zgodnie z prawem stosować środków ochrony roślin dla profesjonalistów, bez posiadania stosownych kursów. Tak samo jest z tabletkami zawierającymi fosforowodór zabijającymi krety i choćby szereg gryzoni. Te mogą stosować tylko wyszkolone ekipy deratyzacyjne.
8 lipca, 2020

Majkowate – coraz rzadsze pasożyty pszczół

Majkowate inaczej oleicowate (Meloidae) charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, co zwłaszcza niesamowitym cyklem rozwojowym. Są one zaliczane do pasożytów niektórych pszczół samotnic. W Polsce występuje 18 gatunków majkowatych, z czego 11 uznano za ginące i zagrożone wyginięciem, więc jak spotkacie majkowate u siebie w ogrodzie to czujcie się jako nieliczni jacy ją zobaczyli.
24 maja, 2020

Turkuć podjadek w ogrodzie – szkodnik czy nie?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z większych owadów występujących w Polsce. Część ogrodników niestety ma z nim przykre doświadczenia w postaci uszkodzonych bądź zniszczonych upraw. Problematyczne jest to, że owad ten ma dwojaką naturę – pożyteczną oraz może być szkodnikiem w ogrodzie. Na którą szalę przechyli się jego status zależy od liczebności.
13 maja, 2020

Dlaczego wiosną warto ograniczyć koszenie mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski uznawany jest za chwast, ale ma także zastosowanie choćby w kuchni, medycynie, kosmetyce. Nie wszyscy go akceptują w swoich ogrodach, stąd jest zwalczany. Zachęcamy jednak do tego, żeby w okresie kwietnia do początku maja wstrzymać się z jego koszeniem, po to aby cenne gatunki skorzystały z jego pyłku i nektaru.
7 maja, 2020

Dzikie tulipany z Bystrzycy Kłodzkiej

Czy tulipan może występować w stanie dzikim? O tym niesamowitym odkryciu w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej pisze Iwona Sakowicz z DIONP. Dziki tulipan zwany też leśnym tulipanem (Tulipa sylvestris) jest prawdopodobnie gatunkiem obcym, który kiedyś pojawił się na ziemiach polskich. Można go znaleźć w spisie polskich kenofitów.
3 maja, 2020

Konkurs z wiedzy ekologicznej

Zapraszamy do konkursu z wiedzy ekologicznej. Napisz na nasz adres e-mail, jakie organizmy pożyteczne można spotkać w ogrodzie i jakie szkodniki zwalczają? Na odpowiedzi czekamy do 8 maja 2020. Nagrodzimy 3 najbardziej obszerne, samodzielne wypowiedzi małymi hotelami dla owadów ufundowanymi przez Centrum Uprawy, Nawożenia i ochrony Roślin.
26 kwietnia, 2020

Murarka ogrodowa – pszczoła, która pomaga ogrodnikom

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) to wiosenna pszczoła samotnica, którą wykorzystuje się do zapylania roślin w ogrodzie. Jest bardzo efektywna, dlatego też w ogrodach, w których występuje licznie, uzyskuje się bardzo dobre zapylenie roślin. Jest powszechnie stosowana w sadach towarowych. Pszczoła ta choć żyje krótko i w okresie lata już jej nie ma, to bardzo pomaga człowiekowi uzyskiwać wysokie i smaczne plony warzyw i owoców. Występuje naturalnie w przyrodzie, ale często kupuje się jej kokony i buduje odpowiednie dla niej ule. Pszczoła ta nie daje miodu.
23 kwietnia, 2020

Hotel dla owadów warto zbudować

Hotel (domek) dla owadów to celowo ustawiana w ogrodzie lub na balkonie/tarasie konstrukcja utworzona z surowców naturalnych, której głównym celem jest ochrona bioróżnorodności w naszym otoczeniu. Hotel stanowi miejsce schronienia, zimowania oraz niekiedy wstępnego rozwoju niektórych gatunków. Znajdą w nim miejsce także owady zapylające kwiaty oraz pomagające nam walczyć ekologicznie ze szkodnikami roślin.
13 kwietnia, 2020

Czy sprzątać hotel dla owadów?

Od kilku lat w Polsce trwa moda na budowanie w przestrzeni miejskiej, wiejskiej, w ogrodach zoologicznych, ogrodach botanicznych, arboretach, a w tym ogrodach przydomowych i na działkach ROD hoteli dla owadów tudzież zwanych domkami dla owadów. Czy to tylko moda? Czy to chęć posiadania ciekawej konstrukcji celem pochwalenia się innym? A może to faktycznie troska o przyrodę i chęć jej pomocy?
13 kwietnia, 2020

Modliszka zwyczajna w Polsce

Na terenie Polski występuje modliszka zwyczajna (Mantis religiosa L.), dokładnie jej dwa podgatunki: M. religiosa polonica oraz M. religiosa religiosa. Drugi człon łacińskiej nazwy gatunku „religiosa” odwołuje się do postawy modliszki, której przednie odnóża typu chwytnego są tak ułożone, jakby się modliła. Modliszka jest owadem pożytecznym, podlegającym ochronie. W ogrodzie pomaga ograniczać uciążliwe owady, w tym szkodniki.
1 kwietnia, 2020

Wypalanie traw niszczy życie

Wypalanie traw przez część jeszcze osób jest uważane za naturalny zabieg imitujący naturalne pożary w przyrodzie. Uważają oni również, że to ważny zabieg użyźniający glebę oraz ograniczający chwasty, choroby i szkodniki roślin. Obecny postęp naukowy pokazuje, że celowe podpalanie traw niesie przyrodzie i człowiekowi więcej szkód niż pożytku.
1 kwietnia, 2020

Jak zbudować domek dla jeża?

W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus concolor ) oraz jeż europejski/zachodni (Erinaceus europaeus). Oba gatunki są objęte częściową ochroną gatunkową. Są sprzymierzeńcami rolników i ogrodników w walce ze szkodnikami. Jeże są mięsożerne. Zjadają oseski gryzoni, a także różne owady. Ich smakołykiem są też dżdżownice. Odgrywają ogromną rolę w przyrodzie, stąd ich obecność w ogrodzie jest powodem do dumy. Polecamy zatem tworzyć dla nich miejsca do zimowania. Im prostsze, bardziej zbliżone do natury tym lepiej. Nie trzeba inwestować dużych środków, aby zapewnić jeżom udane zimowanie.
2 lutego, 2020

Dokarmianie ptaków zimą – jak to robić z głową?

Ptaki odgrywają ogromną, pozytywną rolę w przyrodzie, w tym w naszych ogrodach. Choć klimat się zmienia i coraz trudniej spotkać śnieg, to jednak w niektóre lata trzeba wspomóc te zwierzęta dokarmiając je. Trzeba to jednak robić z głową.
31 stycznia, 2020

ZOO we Wrocławiu – Afrykarium – pełen zapis – luty 2019

Ogrodnictwo to także troska o bioróżnorodność, to nauka. Ogrody zoologiczne to często ostoje gatunków jakie są zagrożone, ale także miejsca nauki o ochronie przyrody. Takie miejsca uczą, że trzeba dbać o to co wokół nas zanim utracimy bezpowrotnie wiele gatunków....to samo dotyczy się naszych ogrodów..