25 marca, 2024

Budki lęgowe dla małych ptaków w ogrodzie

Budki lęgowe dla ptaków mają na celu pomoc ptakom w rozmnażaniu się. Są ważnym elementem ochrony bioróżnorodności. W małych ogrodach zwykle instaluje się budki dla małych ptaków, głównie owadożernych. Spotykamy zatem budki w typie A1, A i B. Warto z głową instalować budki lęgowe, aby nie skrzywdzić ptaków.
13 marca, 2024

Krokusy w trawniku – czy warto sadzić cebulki w trawę?

Ciekawym trendem w ogrodnictwie jest wsadzanie roślin cebulowych zakwitających końcem zimy i wczesną wiosną w trawnik. Sadzone pojedynczo bądź grupowo tworzą kobierce, które zdobią trawę po zimie, a tym samym ogród, a także przywabiają różne owady, w tym pszczoły. Mają zatem wpływ na ochronę bioróżnorodności.
28 października, 2023

Domek dla biedronek i innych stworzeń – jak zbudować?

Obok typowych hoteli dla owadów pomagających chronić bioróżnorodność można tworzyć także bardzo proste konstrukcje z doniczek, w których owady i pajęczaki będą zimowały. Takie "domki" można powiesić na drzewach ale można i ustawić na ziemi.
20 października, 2023

Jak zbudować domek dla jeża?

W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni oraz jeż europejski/zachodni. Oba gatunki są objęte częściową ochroną gatunkową. Są sprzymierzeńcami rolników i ogrodników w walce ze szkodnikami. Jeże są mięsożerne. Zjadają oseski gryzoni, a także różne owady. Ich smakołykiem są też dżdżownice. Odgrywają ogromną rolę w przyrodzie.
8 czerwca, 2023

Paź królowej w ogrodzie – warto o niego dbać choć nie jest objęty ochroną

Paź królowej (Papilio machaon) to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i największych dziennych motyli w Polsce. W ciągu roku owad rozwija dwa pokolenia. Motyle latają wiosną i następnie końcem lata i jesienią. Gąsienice żerują na roślinach selerowatych
1 lipca, 2022

Ogrodniku – nie zabijaj kretów fosforowodorem

Krety odgrywa pożyteczną rolę w przyrodzie. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin nie mogą stosować środków zawierających toksyczny fosforowodór w tabletkach (Quickfos)
18 marca, 2022

Wypalanie traw niszczy życie

Wypalanie traw przez część jeszcze osób jest uważane za naturalny zabieg imitujący naturalne pożary w przyrodzie. Uważają oni również, że to ważny zabieg użyźniający glebę oraz ograniczający chwasty, choroby i szkodniki roślin. Obecny postęp naukowy pokazuje, że celowe podpalanie traw niesie przyrodzie i człowiekowi więcej szkód niż pożytku.
11 marca, 2022

Dlaczego wiosną warto ograniczyć koszenie mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski uznawany jest za chwast, ale ma także zastosowanie choćby w kuchni, medycynie, kosmetyce. Nie wszyscy go akceptują w swoich ogrodach, stąd jest zwalczany. Zachęcamy jednak do tego, żeby w okresie kwietnia do początku maja wstrzymać się z jego koszeniem, po to aby cenne gatunki skorzystały z jego pyłku i nektaru.
22 lutego, 2022

Dzikie tulipany z Bystrzycy Kłodzkiej

Czy tulipan może występować w stanie dzikim? O tym niesamowitym odkryciu w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej pisze Iwona Sakowicz z DIONP. Dziki tulipan zwany też leśnym tulipanem (Tulipa sylvestris) jest prawdopodobnie gatunkiem obcym, który kiedyś pojawił się na ziemiach polskich. Można go znaleźć w spisie polskich kenofitów.
8 lutego, 2022

Ważki w ogrodzie – nasi sprzymierzeńcy. Jak je zwabić?

Ważki (Odonata) to niewyspecjalizowane drapieżniki (larwy i dorosłe), których rozwój jest związany ze zbiornikami wodnymi. Obejmują wiele rodzin i gatunków. W Polsce część z nich jest pod ochroną. Warto zapraszać ważki do ogrodów, w których pomagają walczyć ze szkodnikami i uciążliwymi owadami.
28 listopada, 2021

Hotel dla owadów – zainspiruj się różnymi modelami

Hotel dla owadów to celowo ustawiana w ogrodzie lub na balkonie/tarasie konstrukcja utworzona z surowców naturalnych, której głównym celem jest ochrona bioróżnorodności w naszym otoczeniu. Hotel stanowi miejsce schronienia, zimowania oraz niekiedy wstępnego rozwoju niektórych gatunków.
14 października, 2021

Skulik przędziorkowiec – biedronka, która zjada przędziorki

Skulik przędziorkowiec (Stethorus punctillum) to chrząszcz należący do rodziny biedronkowatych, rodzaju Stethorus. Jest to najmniejsza z biedronek występujących naturalnie w Polsce, a tych gatunków jest ponad 70. Owad ten jest wrogiem naturalnym przędziorków.
13 sierpnia, 2021

Modliszka zwyczajna w Polsce

Na terenie Polski występuje modliszka zwyczajna (Mantis religiosa L.), dokładnie jej dwa podgatunki: M. religiosa polonica oraz M. religiosa religiosa. Drugi człon łacińskiej nazwy gatunku „religiosa” odwołuje się do postawy modliszki, której przednie odnóża typu chwytnego są tak ułożone, jakby się modliła. Modliszka jest owadem pożytecznym, podlegającym ochronie. W ogrodzie pomaga ograniczać uciążliwe owady, w tym szkodniki.
3 czerwca, 2021

Majkowate (oleicowate) – coraz rzadsze pasożyty pszczół

Majkowate inaczej oleicowate (Meloidae) charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, co zwłaszcza niesamowitym cyklem rozwojowym. Są one zaliczane do pasożytów niektórych pszczół samotnic. W Polsce występuje 18 gatunków majkowatych, z czego 11 uznano za ginące i zagrożone wyginięciem, więc jak spotkacie majkowate u siebie w ogrodzie to czujcie się jako nieliczni jacy ją zobaczyli.
30 kwietnia, 2021

Rośliny miododajne – korzyści dla ogrodnika, smakosza i zapylaczy

Aż 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest zapylane przez owady. Motyle, pszczoły samotnice, bzygi czy chrząszcze ciężko pracują, by dostarczyć pokarm dzikim zwierzętom, ale przede wszystkim, by zwiększyć wysokość i jakość plonów. Dbanie o nie, jest więc dobre nie tylko dla nich samych, ale także dla ogrodu, bioróżnorodności i przyrody.
16 stycznia, 2021

Ogrodnictwo uczy obserwacji piękna przyrody

Nie trzeba daleko szukać, aby podziwiać piękno przyrody. Czasami ucieka nam to, co nas otacza tu i teraz. Wystarczy się rozglądnąć. Wystarczy przystanąć, czasem schylić się i podziwiać piękno rodzimej flory ale i fauny. Nasze ogrody powinny być miejscami łączącymi to co dzikie z tym co celowo wprowadzamy. Musimy wyczuć granice bycia perfekcjonistami w tym co w nich robimy, aby nie zmienić ogrodów w sztuczne twory.
30 października, 2020

Nie niszcz lasów – to dobro wspólne

Moda na "las w słoiku", grzyby leśne w ogrodzie, różne naturalistyczne dekoracje roślinne sprawiła, że przestępcy zaczęli dewastować lasy pozyskując surowiec. Trzeba pamiętać, że kradzież ściółki, mchów, porostów oraz roślin z lasów publicznych jest karalna.
25 października, 2020

Biedronka azjatycka w Polsce – czy jest groźna?

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) występuje w Polsce od 2006 roku. Aktualnie zasiedla już cały kraj. Efektywnie zwalcza mszyce i inne szkodniki. Czy stanowi jednak aktualnie zagrożenie dla roślin i bioróżnorodności? Czy powinna być zwalczana? O tym nasz artykuł.
8 października, 2020

Szukają schronienia na zimę – nie zabijaj ich!

Od września, przez październik do listopada do naszych domów i mieszkań na wsiach i w miastach zaczynają wchodzić różne owady i pajęczaki. To naturalne zjawisko. Niektóre jak np. biedronka azjatycka masowo migrują, inne pojedynczo. Odpowiedzialna osoba za przyrodę nigdy nie będzie wzywała do ich zabijania. Polecamy budowanie hoteli dla owadów, które staną się dla nich alternatywnym miejscem zimowania.
7 października, 2020

Biedronka mączniakówka (kroszela) zjada grzyby w ogrodzie

Ciekawym gatunkiem, o którym jednak niewielu ogrodników słyszało jest biedronka mączniakówka zwana kroszelą (Psyllobora vigintiduopunctata), która odżywia się grzybami, zwłaszcza pasożytniczymi należącymi do workowców, w tym wywołującymi znane mączniaki na roślinach ozdobnych, warzywnych i owocowych. .
21 września, 2020

Zmiany klimatu a nowe gatunki w Polsce – wywiad na Newsweek Polska

Miło nam poinformować, że współzałożyciel DIONP był jednym z czterech profesorów, którzy udzielili wywiadu pani red. Katarzynie Burda na temat wpływu zmian klimatu na pojaw nowych gatunków organizmów w Polsce i zmian zachodzących w przyrodzie. Materiał ukazał się w Newsweek Nr 39/2020 na stronach 72-74.
24 maja, 2020

Turkuć podjadek w ogrodzie – szkodnik czy nie?

Turkuć podjadek to jeden z większych owadów występujących w Polsce. Część ogrodników niestety ma z nim przykre doświadczenia w postaci uszkodzonych bądź zniszczonych upraw. Problematyczne jest to, że owad ten ma dwojaką naturę – pożyteczną oraz może być szkodnikiem w ogrodzie. Na którą szalę przechyli się jego status zależy od liczebności.