25 grudnia, 2022
Larwy biedronki azjatyckiej tak jak i biedronki siedmiokropki polują na różne szkodniki roślin, głównie mszyce. Nieraz obok siebie żeruje kilka gatunków biedronek. Jak odróżnić larwę siedmiokropki od azjatki?
6 lipca, 2022
W 2021 roku zbudowaliśmy na działce ROD oczko wodne kopane w gruncie, połączone ze skalniakiem i kaskadą. Nasze prace obejmują zagospodarowywanie okolicy i toni wodnej poprzez nasadzenia roślinne. Cały czas trzeba także walczyć o czystość wody. Nie żałujemy jednak tej decyzji. Oczko wodne to bardzo ciekawy element ubogacający ogród, a zwłaszcza bioróżnorodność.
1 lipca, 2022
Krety odgrywa pożyteczną rolę w przyrodzie. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin nie mogą stosować środków zawierających toksyczny fosforowodór w tabletkach (Quickfos)
18 marca, 2022
Wypalanie traw przez część jeszcze osób jest uważane za naturalny zabieg imitujący naturalne pożary w przyrodzie. Uważają oni również, że to ważny zabieg użyźniający glebę oraz ograniczający chwasty, choroby i szkodniki roślin. Obecny postęp naukowy pokazuje, że celowe podpalanie traw niesie przyrodzie i człowiekowi więcej szkód niż pożytku.
16 marca, 2022
Ciekawym trendem w ogrodnictwie jest wsadzanie roślin cebulowych zakwitających końcem zimy i wczesną wiosną w trawnik. Sadzone pojedynczo bądź grupowo tworzą kobierce, które zdobią trawę po zimie, a tym samym ogród, a także przywabiają różne owady, w tym pszczoły. Mają zatem wpływ na ochronę bioróżnorodności.
11 marca, 2022
Murarka ogrodowa (Osmia rufa) stała się pszczołą hodowlaną. Zbiera się jesienią lub kupuje zimą jej kokony. Powstaje jednak pytanie - kiedy je wiosną wykładać i jak to robić, aby zasiedliła ule i hotele jakie dla niej zbudowano?
11 marca, 2022
Mniszek lekarski uznawany jest za chwast, ale ma także zastosowanie choćby w kuchni, medycynie, kosmetyce. Nie wszyscy go akceptują w swoich ogrodach, stąd jest zwalczany. Zachęcamy jednak do tego, żeby w okresie kwietnia do początku maja wstrzymać się z jego koszeniem, po to aby cenne gatunki skorzystały z jego pyłku i nektaru.
22 lutego, 2022
Czy tulipan może występować w stanie dzikim? O tym niesamowitym odkryciu w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej pisze Iwona Sakowicz z DIONP. Dziki tulipan zwany też leśnym tulipanem (Tulipa sylvestris) jest prawdopodobnie gatunkiem obcym, który kiedyś pojawił się na ziemiach polskich. Można go znaleźć w spisie polskich kenofitów.
8 lutego, 2022
Ważki (Odonata) to niewyspecjalizowane drapieżniki (larwy i dorosłe), których rozwój jest związany ze zbiornikami wodnymi. Obejmują wiele rodzin i gatunków. W Polsce część z nich jest pod ochroną. Warto zapraszać ważki do ogrodów, w których pomagają walczyć ze szkodnikami i uciążliwymi owadami.
30 listopada, 2021
Ptaki odgrywają ogromną, pozytywną rolę w przyrodzie, w tym w naszych ogrodach. Choć klimat się zmienia i coraz trudniej spotkać śnieg, to jednak w niektóre lata trzeba wspomóc te zwierzęta dokarmiając je. Trzeba to jednak robić z głową.
28 listopada, 2021
Hotel dla owadów to celowo ustawiana w ogrodzie lub na balkonie/tarasie konstrukcja utworzona z surowców naturalnych, której głównym celem jest ochrona bioróżnorodności w naszym otoczeniu. Hotel stanowi miejsce schronienia, zimowania oraz niekiedy wstępnego rozwoju niektórych gatunków.
6 listopada, 2021
Woda w ogrodzie to życie w ogrodzie, dlatego warto mieć choć małe źródło wody w nim. W naszym ogrodzie zbudowaliśmy oczko wodne. Zdecydowaliśmy się na oczko kopane w glebie, połączone ze skalniakiem z kaskadą. Pomysł i wykonanie w 100% własne.
20 października, 2021
W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni oraz jeż europejski/zachodni. Oba gatunki są objęte częściową ochroną gatunkową. Są sprzymierzeńcami rolników i ogrodników w walce ze szkodnikami. Jeże są mięsożerne. Zjadają oseski gryzoni, a także różne owady. Ich smakołykiem są też dżdżownice. Odgrywają ogromną rolę w przyrodzie.
14 października, 2021
Skulik przędziorkowiec (Stethorus punctillum) to chrząszcz należący do rodziny biedronkowatych, rodzaju Stethorus. Jest to najmniejsza z biedronek występujących naturalnie w Polsce, a tych gatunków jest ponad 70. Owad ten jest wrogiem naturalnym przędziorków.
13 sierpnia, 2021
Na terenie Polski występuje modliszka zwyczajna (Mantis religiosa L.), dokładnie jej dwa podgatunki: M. religiosa polonica oraz M. religiosa religiosa. Drugi człon łacińskiej nazwy gatunku „religiosa” odwołuje się do postawy modliszki, której przednie odnóża typu chwytnego są tak ułożone, jakby się modliła. Modliszka jest owadem pożytecznym, podlegającym ochronie. W ogrodzie pomaga ograniczać uciążliwe owady, w tym szkodniki.
3 czerwca, 2021
Majkowate inaczej oleicowate (Meloidae) charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, co zwłaszcza niesamowitym cyklem rozwojowym. Są one zaliczane do pasożytów niektórych pszczół samotnic. W Polsce występuje 18 gatunków majkowatych, z czego 11 uznano za ginące i zagrożone wyginięciem, więc jak spotkacie majkowate u siebie w ogrodzie to czujcie się jako nieliczni jacy ją zobaczyli.
26 maja, 2021
W ramach konferencji Eco Future Meet organizowanej przez G2A Arena w dniu 26 maja 2021 zaprezentowaliśmy jako DIONP wykład o ekologii w ogrodzie, w tym o ochronie bioróżnorodności, a także uprawie własnych warzyw.
30 kwietnia, 2021
Aż 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest zapylane przez owady. Motyle, pszczoły samotnice, bzygi czy chrząszcze ciężko pracują, by dostarczyć pokarm dzikim zwierzętom, ale przede wszystkim, by zwiększyć wysokość i jakość plonów. Dbanie o nie, jest więc dobre nie tylko dla nich samych, ale także dla ogrodu, bioróżnorodności i przyrody.
12 marca, 2021
Hotel (domek) dla owadów stanowi miejsce schronienia, zimowania oraz niekiedy wstępnego rozwoju niektórych gatunków zwierząt, nie tylko owadów. Warto go zbudować bazując na surowcach naturalnych, które sa wokół nas.
21 lutego, 2021
Pająki (Araneae) i Kosarze (Opiliones) należą do pajęczaków. Choć to odrębne rzędy systematyczne, to jako niewyspecjalizowane drapieżniki pomagają nam walczyć z wieloma szkodnikami w ogrodzie, w tym natrętnymi owadami. Są bardzo pożyteczne
20 lutego, 2021
Gady (Reptilia) są reprezentowane przez wiele gatunków. Wśród nich dla ogrodników szczególnie pożyteczne są: zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka i padalec. Warto je chronić a nie zabijać, co zdarza się w przypadku zaskrońca i padalca.
16 lutego, 2021
Bzygowate (Syrphidae), w tym bzyg pospolity, bzyg brzęk, bzyg prążkowany, to wrogowie naturalni mszyc i innych szkodników roślin. Sa to bardzo pożyteczne owady, choć larwy wskutek swojego małoatrakcyjnego wyglądu niekiedy są mylone ze szkodnikami i zabijane.
14 lutego, 2021
Złotookowate (Chrysopidae) są reprezentowane przez złotooka pospolitego (Chrysopa carnea). To wrogowie naturalni mszyc, przędziorków i innych szkodników. Mogą zjadać jaja, larwy, gąsienice, a niekiedy i osobniki dorosłe. Warto je chronić.
16 stycznia, 2021
Nie trzeba daleko szukać, aby podziwiać piękno przyrody. Czasami ucieka nam to, co nas otacza tu i teraz. Wystarczy się rozglądnąć. Wystarczy przystanąć, czasem schylić się i podziwiać piękno rodzimej flory ale i fauny. Nasze ogrody powinny być miejscami łączącymi to co dzikie z tym co celowo wprowadzamy. Musimy wyczuć granice bycia perfekcjonistami w tym co w nich robimy, aby nie zmienić ogrodów w sztuczne twory.
24 grudnia, 2020
Grube pnie i konary jakie zostały po ścięciu drzew warto przemienić w miejsca chroniące bioróżnorodność w ogrodzie. Staną się oazą dla wielu gatunków, które będą tu się chronić, zimować lub rozwijać.
13 grudnia, 2020
Niekiedy można spotkać opinie, że na kukurydzy nie ma żadnych pszczół, w tym pszczoły miodnej, ponieważ nie jest to roślina pyłkodajna. Czy faktycznie tak jest?
30 listopada, 2020
Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) ma pomnik w Zwierzyńcu upamiętniający jej pojaw w 1711 roku. Czy pojawi się ponownie? A może już jest w Polsce? Czy w dobie zmian klimatu zagrozi naszym uprawom?
30 października, 2020
Moda na "las w słoiku", grzyby leśne w ogrodzie, różne naturalistyczne dekoracje roślinne sprawiła, że przestępcy zaczęli dewastować lasy pozyskując surowiec. Trzeba pamiętać, że kradzież ściółki, mchów, porostów oraz roślin z lasów publicznych jest karalna.
25 października, 2020
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) występuje w Polsce od 2006 roku. Aktualnie zasiedla już cały kraj. Efektywnie zwalcza mszyce i inne szkodniki. Czy stanowi jednak aktualnie zagrożenie dla roślin i bioróżnorodności? Czy powinna być zwalczana? O tym nasz artykuł.
19 października, 2020
Biedronka azjatycka (arlekin) to gatunek inwazyjny ale zadomowiony w Polsce. Ma wiele form kolorystycznych chrząszczy, co utrudnia jej rozpoznanie. Nie ma obecnie statusu szkodnika roślin w Polsce, lecz pomaga zwalczać mszyce.
8 października, 2020
Od września, przez październik do listopada do naszych domów i mieszkań na wsiach i w miastach zaczynają wchodzić różne owady i pajęczaki. To naturalne zjawisko. Niektóre jak np. biedronka azjatycka masowo migrują, inne pojedynczo. Odpowiedzialna osoba za przyrodę nigdy nie będzie wzywała do ich zabijania. Polecamy budowanie hoteli dla owadów, które staną się dla nich alternatywnym miejscem zimowania.
7 października, 2020
Ciekawym gatunkiem, o którym jednak niewielu ogrodników słyszało jest biedronka mączniakówka zwana kroszelą (Psyllobora vigintiduopunctata), która odżywia się grzybami, zwłaszcza pasożytniczymi należącymi do workowców, w tym wywołującymi znane mączniaki na roślinach ozdobnych, warzywnych i owocowych. .
25 września, 2020
Kwiaty cebulkowe zakwitające od zimy do wiosny, odgrywają bardzo dużą rolę w ochronie owadów zapylających, w tym pszczół. Warto je sadzić w ogrodach, gdyż dają nektar i pyłek w okresach, gdy inne rośliny są jeszcze w pąkach.
25 września, 2020
Biedronki to wrogowie naturalni mszyc, ale także i innych szkodników. Drapieżne są chrząszcze i larwy. Potrafią zjeść do 2, a niektóre gatunki nawet do 5 tysięcy mszyc w ciągu życia. W Polsce jest ponad 60 gatunków biedronkowatych, które warto chronić.
21 września, 2020
Miło nam poinformować, że współzałożyciel DIONP był jednym z czterech profesorów, którzy udzielili wywiadu pani red. Katarzynie Burda na temat wpływu zmian klimatu na pojaw nowych gatunków organizmów w Polsce i zmian zachodzących w przyrodzie. Materiał ukazał się w Newsweek Nr 39/2020 na stronach 72-74.
24 maja, 2020
Turkuć podjadek to jeden z większych owadów występujących w Polsce. Część ogrodników niestety ma z nim przykre doświadczenia w postaci uszkodzonych bądź zniszczonych upraw. Problematyczne jest to, że owad ten ma dwojaką naturę – pożyteczną oraz może być szkodnikiem w ogrodzie. Na którą szalę przechyli się jego status zależy od liczebności.
13 kwietnia, 2020
Od kilku lat w Polsce trwa akcja na budowanie w przestrzeni miejskiej, wiejskiej, w ogrodach zoologicznych, ogrodach botanicznych, arboretach, a w tym ogrodach przydomowych i na działkach ROD hoteli dla owadów tudzież zwanych domkami dla owadów. Czy to tylko moda?
27 marca, 2020
Ule dla murarki ogrodowej (Osmia rufa) warto mieć w ogrodach i na balkonach. Owady preferują miejsca zaciszne ale ciepłe, w pobliżu kwiatów. Warto tworzyć dla nich miejsca ostojowe.