31 sierpnia, 2020

Jabłoń Antonówka Zwykła – stara odmiana, która wraca do ogrodów

Antonówka Zwykła to stara rosyjska odmiana jabłoni, która ma wielu zwolenników. Nadal jest starodrzewia można spotkać w kraju, w tym sadzi się nowe, na różnych podkładkach. Jest to wyjątkowo mrozoodporna odmiana, choć zmienna w plonowaniu. Ceniona za owoce, które są przetwarzane na różne sposoby.
26 sierpnia, 2020

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
10 sierpnia, 2020

Grusza Faworytka (Klapsa) – smaczna odmiana do ogrodu

Grusza Faworytka to odmiana polecana do przydomowego sadu. Owoce mają wysoką wartość smakową i przerobową. Choć długo się nie przechowują, to dostarczają niesamowitego smaku i zapachu w okresie lata. Odmiana podatna na parcha gruszy.
9 sierpnia, 2020

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych na gruszy, monilioza gruszy

Monilioza gruszy lub brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych to określenia na tą samą chorobę grzybową, która pojawia się na drzewach grusz. Chorobę wywołuje grzyb Monilia fructigena. Patogen ten niszczy owoce, które nie nadają się do spożycia, ale również powoduje uszkodzenia pędów i gałęzi. Ta sama choroba występuje także na jabłoniach.
19 lipca, 2020

Pomarszczone owoce borówki amerykańskiej – dlaczego zasychają?

Zdarza się czasami, że owoce borówki amerykańskiej nagle tracą na etapie dojrzewania jędrność, kurczą się, marszczą, a nawet zasychają na roślinie. Może im towarzyszyć zamieranie całej rośliny lub jej części albo też pojawiają się plamy na liściach i nekrozy na pędach albo sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdy cały krzew wydaje się zdrowy. Oto kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
28 czerwca, 2020

Poziomówka indyjska – inwazyjny chwast, który można jeść

Poziomówka indyjska (Potentilla indica) to bylina. Roślina ta należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Indii i Azji Wschodniej, skąd się rozprzestrzeniła na Europę, Afrykę czy też Amerykę Północną - była przywożona jako roślina ozdobna i jak to zwykle bywa znalazła bardzo dobre warunki do rozwoju w nowych warunkach i wymknęła się spod kontroli. DIONP próbuje z nią walczyć - zjadając ją. Smacznego !!
22 czerwca, 2020

Morwa w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Morwa (Morus spp.) to wysokie drzewo liściaste z rodziny morwowate osiągające nawet do 10-15 metrów wysokości, które wywodzi się z Azji, a w Europie jest w uprawie od XI wieku. Obok odmian wysoko rosnących są odmiany karłowe, w tym zwieszające się do małych ogrodów. Morwa biała, czarna, czerwona ma pyszne owoce, ale również jej liście, kora i korzenie są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
21 czerwca, 2020

Parch gruszy – jak zwalczać?

Parch gruszy to groźna choroba grzybowa, której sprawcą jest grzyb Venturia pirina. Infekcji roślin sprzyja wysoka wilgotność (zwilżenie liści minimum 9 godzin) oraz temperatura w granicach 17-23 stopni Celsjusza. Gdy odmiana jest bardzo podatna, a pogoda sprzyja rozwojowi parcha to straty w plonach owoców mogą sięgnąć 50%. Warto więc poznać tę chorobę i metody zapobiegania jej silnemu pojawowi.
15 maja, 2020

Poskręcane liście drzew i krzewów owocowych

Coraz częściej się zdarza, że od kwietnia lub maja, czyli na początku wegetacji roślin, część drzew i krzewów owocowych wykazuje objawy większego bądź mniejszego skręcenia liści. Na niektórych mogą się ponadto pojawiać różne przebarwienia, zgrubienia czy wręcz narośla. Jako DIONP dostajemy zapytania o rozpoznanie przyczyn, a tych może być wiele.
26 kwietnia, 2020

Murarka ogrodowa – pszczoła, która pomaga ogrodnikom

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) to wiosenna pszczoła samotnica, którą wykorzystuje się do zapylania roślin w ogrodzie. Jest bardzo efektywna, dlatego też w ogrodach, w których występuje licznie, uzyskuje się bardzo dobre zapylenie roślin. Jest powszechnie stosowana w sadach towarowych. Pszczoła ta choć żyje krótko i w okresie lata już jej nie ma, to bardzo pomaga człowiekowi uzyskiwać wysokie i smaczne plony warzyw i owoców. Występuje naturalnie w przyrodzie, ale często kupuje się jej kokony i buduje odpowiednie dla niej ule. Pszczoła ta nie daje miodu.
28 marca, 2020

Śliwa mirabelka

Śliwa mirabelka to odmiana pochodząca od gatunku śliwy domowej (Prunus domestica L.), podgatunku lubaszka. Pochodzi z Azji. To mały krzew lub drzewko. W Polsce jest zarówno rośliną uprawianą celowo w ogrodach (na rynku są różne odmiany, szczepione głównie na ałyczy), ale występuje także w stanie zdziczałym. Często jest rozprzestrzeniania przez ptaki, które rozrzucają pestki po różnych obszarach. Posiada małe wymagania co do stanowiska, choć najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na glebach gliniastych. Owoce są małe, 2-3 cm średnicy i pojawiają się zwykle latem. Są żółte lub zielonkawożółte, słodkie i aromatyczne.