29 października, 2023

Kasztan jadalny (Castanea sativa) w ogrodzie – jak uprawiać? Czy się uda wszędzie?

Kasztan jadalny (Castanea sativa) to roślina ciepłolubna, niemniej jest możliwa jego uprawa w cieplejszych regionach kraju. Wytrzymuje mało mroźne zimy. Nie jest to gatunek spokrewniony z kasztanowcem ozdobnym. To zupełnie inna roślina, której plonem jadalnym są nasiona zwane kasztanami. Dodatkowo roślina jest dekoracyjna.
29 sierpnia, 2023

Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce

Śliwa wiśniowa czyli ałycza (Prunus cerasifera) odmiany „Nigra” występuje jako małe drzewo osiągające do 10 metrów wysokości, krzew lub jako forma szczepiona na pniu. Jest to roślina ozdobna, ale o jadalnych, smacznych owocach przypominających wiśnie lub czereśnie.
3 czerwca, 2022

Świdośliwa czyli gołębia jagoda – niedoceniana roślina w ogrodzie

Bez względu na nazwę (świdośliwa, świdośliwka, drzewo rodzynkowe, gołębia jagoda), jagody świdośliwy są warte tego, żeby krzew je rodzący znalazł swoje miejsce w ogrodach, w których uprawia się owoce o cennych walorach odżywczych. Jeżeli rośliny zabezpieczy się przed ptakami, to będzie mozna cieszyć się wspaniałymi owocami.
9 stycznia, 2021

Bawełnica korówka na jabłoniach – szkodliwość i zwalczanie

Gdy na roślinach (pędach i pniach) jabłoni, rzadziej gruszy, pigwy, głogów, jarzębiny czy irgi od wiosny zacznie się pojawiać biały puszek przypominający watę, to możemy mieć pewność, że rośliny opanowała bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). To groźny szkodnik roślin sprzyjający chorobom kory i drewna.
31 sierpnia, 2020

Jabłoń Antonówka Zwykła – stara odmiana, która wraca do ogrodów

Antonówka Zwykła to stara rosyjska odmiana jabłoni, która ma wielu zwolenników. Nadal jest starodrzewia można spotkać w kraju, w tym sadzi się nowe, na różnych podkładkach. Jest to wyjątkowo mrozoodporna odmiana, choć zmienna w plonowaniu. Ceniona za owoce, które są przetwarzane na różne sposoby.
22 czerwca, 2020

Morwa w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Morwa (Morus spp.) to wysokie drzewo liściaste z rodziny morwowate osiągające nawet do 10-15 metrów wysokości, które wywodzi się z Azji, a w Europie jest w uprawie od XI wieku. Obok odmian wysoko rosnących są odmiany karłowe, w tym zwieszające się do małych ogrodów. Morwa biała, czarna, czerwona ma pyszne owoce, ale również jej liście, kora i korzenie są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
28 marca, 2020

Śliwa mirabelka w ogrodzie

Śliwa mirabelka to odmiana pochodząca od gatunku śliwy domowej (Prunus domestica L.), podgatunku lubaszka. Pochodzi z Azji. To mały krzew lub drzewko. W Polsce jest zarówno rośliną uprawianą celowo w ogrodach (na rynku są różne odmiany, szczepione głównie na ałyczy), ale występuje także w stanie zdziczałym.