21 sierpnia, 2022

Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce

Śliwa wiśniowa czyli ałycza (Prunus cerasifera) odmiany „Nigra” występuje jako małe drzewo osiągające do 10 metrów wysokości, krzew lub jako forma szczepiona na pniu. Jest to roślina ozdobna, ale o jadalnych, smacznych owocach przypominających wiśnie lub czereśnie.
3 czerwca, 2022

Świdośliwa czyli gołębia jagoda – niedoceniana roślina w ogrodzie

Bez względu na nazwę (świdośliwa, świdośliwka, drzewo rodzynkowe, gołębia jagoda), jagody świdośliwy są warte tego, żeby krzew je rodzący znalazł swoje miejsce w ogrodach, w których uprawia się owoce o cennych walorach odżywczych. Jeżeli rośliny zabezpieczy się przed ptakami, to będzie mozna cieszyć się wspaniałymi owocami.
13 października, 2021

Pepino gold czyli psianka melonowa – uprawa i wykorzystanie

Pepino gold czyli psianka melonowa (Solanum muricatum) to egoztyczna roślina z tej samej rodziny co pomidor, papryka czy też bakłażan. Coraz częściej uprawia się ją w Polsce w celu pozyskania smacznych owoców.
6 kwietnia, 2021

Nektaryna – uprawa i pielęgnacja

Nektaryna (Prunus persica var. nucipersica) to forma brzoskwini, tylko bez meszku na skórce. Jest to wartościowe drzewo owocowe. Warto rozważyć, czy nie wdrożyć jej uprawy do własnego ogrodu.
17 lutego, 2021

Brzoskwinia płaskoowocowa, UFO – uprawa i pielęgnacja

Brzoskwinia płaskoowocowa (Prunus persica) nazywana jest także brzoskwinią ciasteczkową, spodkową, talerzową, UFO lub brzoskwinią parguyao. Warto rozważyć, czy nie wdrożyć jej uprawy do własnego ogrodu.
13 lutego, 2021

Porzeczkoagrest – uprawa, pielęgnacja i wykorzystanie

Porzeczkoagrest (Ribes nidigrolaria) to krzyżówka porzeczki czarnej z agrestem. Łączy w sobie cechy obu gatunków stając się rośliną odrębną od tych, z których ją wytworzono. Nie jest to roślina GMO. Warto ją uprawiać w ogrodzie.
9 stycznia, 2021

Bawełnica korówka na jabłoniach – szkodliwość i zwalczanie

Gdy na roślinach (pędach i pniach) jabłoni, rzadziej gruszy, pigwy, głogów, jarzębiny czy irgi od wiosny zacznie się pojawiać biały puszek przypominający watę, to możemy mieć pewność, że rośliny opanowała bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). To groźny szkodnik roślin sprzyjający chorobom kory i drewna.
22 listopada, 2020

Jagody goji można uprawiać we własnym ogrodzie

Krzew goji to nic innego jak kolcozwój szkarłatny (Lycium barbarum L.). Można go uprawiać w Polsce, ale warto poznać jakie warunki preferuje. Owoce goji z uwagi na cenne właściwości odżywcze zaliczane są do superfoods.
31 sierpnia, 2020

Jabłoń Antonówka Zwykła – stara odmiana, która wraca do ogrodów

Antonówka Zwykła to stara rosyjska odmiana jabłoni, która ma wielu zwolenników. Nadal jest starodrzewia można spotkać w kraju, w tym sadzi się nowe, na różnych podkładkach. Jest to wyjątkowo mrozoodporna odmiana, choć zmienna w plonowaniu. Ceniona za owoce, które są przetwarzane na różne sposoby.
10 sierpnia, 2020

Grusza Faworytka (Klapsa) – smaczna odmiana do ogrodu

Grusza Faworytka to odmiana polecana do przydomowego sadu. Owoce mają wysoką wartość smakową i przerobową. Choć długo się nie przechowują, to dostarczają niesamowitego smaku i zapachu w okresie lata. Odmiana podatna na parcha gruszy.
22 czerwca, 2020

Morwa w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Morwa (Morus spp.) to wysokie drzewo liściaste z rodziny morwowate osiągające nawet do 10-15 metrów wysokości, które wywodzi się z Azji, a w Europie jest w uprawie od XI wieku. Obok odmian wysoko rosnących są odmiany karłowe, w tym zwieszające się do małych ogrodów. Morwa biała, czarna, czerwona ma pyszne owoce, ale również jej liście, kora i korzenie są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
28 marca, 2020

Śliwa mirabelka w ogrodzie

Śliwa mirabelka to odmiana pochodząca od gatunku śliwy domowej (Prunus domestica L.), podgatunku lubaszka. Pochodzi z Azji. To mały krzew lub drzewko. W Polsce jest zarówno rośliną uprawianą celowo w ogrodach (na rynku są różne odmiany, szczepione głównie na ałyczy), ale występuje także w stanie zdziczałym.
24 marca, 2020
Watermelon blossom end rot czyli zgnilizna końca kwiatu arbuza to choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia w roślinie

Zgnilizna końca kwiatu arbuza

Zgnilizna końca kwiatu arbuza (z ang. Watermelon blossom end rot) to tzw. choroba fizjologiczna (a więc nie jest to grzyb, bakteria, wirus). Choroba ta związana jest z niedoborem wapnia (Ca) w roślinie/glebie.