Azadyrachtyna – naturalny związek owadobójczy pozyskiwany z miodli indyjskiej
27 lutego, 2021Ćma bukszpanowa – groźny szkodnik bukszpanów
14 kwietnia, 2021Nie każda pajęczyna na bukszpanie to objaw ćmy bukszpanowej
Dostajemy wiele informacji, że wiosną oraz jesienią na bukszpanach pojawia się delikatna przędza, która niekiedy pokrywa cały krzew. Zwykle jednak pojawia się placowo. Część ogrodników bez zaglądania do środka podejmuje decyzję - mam ćmę bukszpanową i muszę ją zwalczać. Wykonują wówczas zabieg chemiczny, zwłaszcza jak jeszcze na forach ogrodniczych zostaną do tego zachęceni przez niespecjalistów, którzy nie potrafią odróżniać przędzy ćmy od przędzy wytwarzanej od innych gatunków. Takie zabiegi chemiczne to zabiegi wykonywane w ciemno. Żeby móc zastosować legalnie chemię, trzeba potwierdzić, że na roślinie jest gatunek szkodliwy. Sama przędza nie jest tego dowodem - trzeba wiedzieć czy zrobił ją gatunek szkodliwy, a nie pożyteczny.
Pajęczyna na bukszpanie
Ponieważ ogrodnicy sami się traktują jako miłośników przyrody, dlatego raczej większość z nich sprawdza co powoduje przędzę na bukszpanach. A może ją powodować wiele organizmów. W zdecydowanej większości przypadków przędza znajdująca się na powierzchni krzewu to nic innego jak przędza pająków sieciowych (gatunków jest wiele). Pająki to gatunki pożyteczne, które ograniczają nam w ogrodzie szkodniki i natarczywe owady, więc zabijanie ich środkami chemicznymi jest działaniem wbrew ekologii. Mało tego, jak mamy na bukszpanie duże gatunki pająków, to nawet mogą w sieć odłowić motyle ćmy bukszpanowej. Pająki to mięsożercy, zatem jak w pobliżu pojawią się młode gąsienice ćmy jest szansa, że mogą i je zaatakować. Taka pajęczyna pojawia się wiosną (zwykle kwiecień/maj) oraz jesienią (wrzesień/październik), w tym ta jesienna to często tzw. babie lato.
Zupełnie inna sytuacja będzie wówczas, gdy za taką przędzę odpowiadają roztocza (zaliczane także do gromady pajęczaków jak inne pająki) m.in. przędziorkowate np. przędziorek bukszpanowiec lub przędziorek chmielowiec - to są szkodniki roślin i je się zwalcza. One nie są mięsożerne, lecz roślinożerne - wysysają soki z tkanek roślin i je osłabiają. Ich przędza jest bardzo delikatna, przypomina nieco przędzę innych pająków, ale wystarczy się przyjrzeć i można zobaczyć jak poruszają się po niej malusieńkie pajączki (dobrze to widać pod lupa powiększającą). To są szkodniki, ale pamiętajmy - nie są to owady, więc na przędziorki stosuje się akarycydy (środki przędziorkobójcze) a nie insektycydy
Gąsienice ćmy bukszpanowej również wytwarzają przędzę, jednak ona nie pokrywa roślin z wierzchu. Wewnątrz krzewu gąsienice szkodnika zlepiają ze sobą liście. Ta przędza jest gruba, silnie ze sobą spleciona i często tworząca jakby kokony z przędzy. Zwykle w tej przędzy jest sporo zaschniętych liści bukszpanu. Dodatkowo na niej widoczne są gąsienice lub niekiedy poczwarki motyla. Ćma bukszpanowa nie tworzy delikatnej przędzy na powierzchni krzewu.
Ćma bukszpanowa to ogromne zagrożenie dla roślin, dlatego trzeba ją zwalczać, ale musimy być odpowiedzialni za swoje decyzje i zanim otworzymy środek chemiczny upewnijmy się, że za przędze pokrywającą bukszpan odpowiada ćma lub przędziorki (to są szkodniki) a nie pająki sieciowe zaliczane do gatunków pożytecznych.
2 Comments
Witam,
Ćma bikszpanowa jest już na terenie mazowieckim, okolice Sochaczewa. Pojawiła się 2 tygodnie przed świętami Wielkanocnymi.
Pozdrawiam
Serdecznie dziękujemy za tą niezwykle cenną wiadomość. Trzymamy kciuki żeby w tym roku nie zwiększyła u Was szkodliwości. Mocno pozdrawiamy Ogrodników z Mazowsza