Namiotnik jabłoniowy – wygląd, szkodliwość, zwalczanie w ogrodzie
20 czerwca, 2021Stonka ziemniaczana żeruje na bulwach ziemniaków
8 września, 2021Poskrzypka szparagowa – ładny chrząszcz, ale może być groźny dla szparagów
Szparag lekarski (Asparagus officinalis) to roślina, którą można spotkać w niektórych ogrodach. Pełni w nich głównie funkcję ozdobną, ale są i takie miejsca, w których uprawia się ją pod cele kulinarne. Smakoszy szparagów nie brakuje, choćby ze względu na bardzo cenne wartości odżywcze tej byliny.
Bez względu na kierunek uprawy tej rośliny warto wiedzieć, że można na niej spotkać bardzo ciekawego pod kątem wyglądu chrząszcza. Jest nim poskrzypka szparagowa (Crioceris asparagi). Problemem jest tylko to, że przy licznym pojawie jest to szkodnik tej rośliny, który może ją uszkadzać. Stadium szkodliwym są zarówno chrząszcze, jak i ich larwy.
Poskrzypka szparagowa występuje tam, gdzie uprawia się szparagi. Jako że są to rośliny wieloletnie, stąd owad ten wiąże się z daną lokalizacją. Jest choćby obecny w ogrodach działkowych na których szparagi rosną.
Poskrzypka szparagowa należy do rodziny stonkowatych (tak jak np. stonka ziemniaczana, poskrzypka cebulowa, poskrzypka liliowa i inne). Chrząszcz osiąga do 6 mm długości. Ciało jest metalicznie błyszczące. Przedplecze czerwone. Pokrywy czarne z czerwonym obrzeżeniem i dużymi jasnymi plamami, po trzy sztuki na każdej pokrywie skrzydeł. Głowa i nogi są czarne. Jaja są wrzecionowate, koloru szarego. Larwy osiągają do 7- 8 mm długości. Są walcowate, barwy oliwkowo szarej z czarną głową i czarnymi plamkami. Posiadają trzy pary nóg. Chrząszcze i larwy mają aparat gębowy typu gryzącego.
Stadium zimującym są chrząszcze ukryte w ściółce, pod pędami obumarłych roślin, na nieużytkach itd. Postacie dojrzałe spotyka się od kwietnia do września na dziko rosnących i uprawnych szparagach. Chrząszcze po przezimowaniu żerują na pędach i liściach szparagów. W maju samica składa jaja. Przykleja je do gałązek szparagów. Po kilku lub kilkunastu dniach (5-12) wylęgają się larwy, które żerują na roślinach około 21 dni. Gdy dojrzeją, schodzą do gleby, gdzie tworzą oprzęd poczwarkowy. Po 12-20 dniach od przemienienia się w poczwarkę wylatują chrząszcze nowego pokolenia, które mogą dalej żerować, po czym schodzą na zimowanie. Dadzą one początek nowemu pokoleniu w kolejnym roku.
Chrząszcze, jak i larwy żerują od wiosny na nadziemnych częściach szparagów uszkadzając blaszki liściowe, młode pędy i później kwiaty. Obraz szkód zależy od ich liczebności. Przy licznym pojawie mogą powodować gołożery, a rośliny są osłabione we wzroście.
Na amatorskich uprawach szparagów można chrząszcze i larwy ręcznie zbierać. Można je siatką entomologiczną odławiać z roślin i mechanicznie zwalczać. Przy licznym wystąpieniu można sprawdzić, czy są dedykowane środki ochrony roślin do ich zwalczania.