Pigwa pospolita – dlaczego zamierają jej liście i czarnieją owoce?
24 lipca, 2022Szkodniki glebowe w ogrodzie – jakie gatunki spotkamy i jak je ograniczać?
5 lutego, 2023Coraz więcej pluskwiaków na roślinach ogrodniczych
Wielu ogrodników zauważa, że na ich roślinach od kilku lat pojawia się coraz więcej dużych pluskwiaków (pomijając te małe - czyli głównie mszyce) żerujących na liściach i owocach różnych upraw. Dużo jest sygnałów o żerowaniu choćby odorka zieleniaka, zmienika lucernowca, pluskni jagodziak, ozdobnika lucernowca, wtyka amerykańskiego czy też wtyka straszyka. Ten ostatni zaczyna coraz liczniej pojawiać się w ogrodach i warto zwrócić na niego uwagę.
Wtyk straszyk (Coreus marginatus) to nowe zagrożenie dla roślin ogrodniczych, co prawdopodobnie wiąże się ze zmianami klimatu, które sprzyjają jego rozwojowi. Warto obserwować czy na uprawianych roślinach w ogrodzie już się nie pojawił, a jeżeli tak to jak jest liczny i czy przypadkiem nie powoduje już uszkodzeń zauważalnych "gołym" okiem.
Wtyk straszyk straszy ogrodników
Jak wygląda wtyk straszyk?
Wtyk straszyk należy do rodziny wtykowate (Coreidae), którego postacie dorosłe osiągają do 11-16 mm długości. Samce są nieco mniejsze od samic. Ciało mają wydłużone, grzbietobrzusznie spłaszczone, o zabarwieniu kamuflującym, najczęściej jasno- lub ciemnobrązowym, które upodabnia je do zaschłych liści. Głowa jest mała i znajdują się na niej dość długie, czteroczłonowe czułki, z których pierwszy człon jest najszerszy. Czułki samców są nieco dłuższe od czułek samic. Aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego przeznaczony do wysysania soków. Przedplecze ma trapezowaty kształt, a jego boczne kąty są tępo zaostrzone. Odwłok posiada po bokach rozszerzenia, a jego wierzchnia strona ma zabarwienie jaskrawo-pomarańczowe, które jest widoczne dopiero wówczas, gdy owad rozpościera skrzydła. Skrzydła są skórzaste i błoniaste. Odnóża typu krocznego. Larwy są znacznie mniejsze od postaci dorosłych lecz nie potrafią latać (mają tylko zawiązki skrzydeł). Pierwsze stadia larwalne sa niepodobne do dorosłego wtyka, stąd często mylone jako inny gatunek. Głowa i przedplecze są u nich wąskie w stosunku do zaokrąglonego i spłaszczonego odwłoka, który posiada jakby kolczaste wyrostki. Ponadto ich ubarwienie jest wyrazistsze niż form dorosłych, chociaż dalej jest utrzymane w odcieniach brązu. Starsze larwy już bez problemu można rozpoznać.
Biologia owada
W ciągu roku owad rozwija jedno pokolenie. Zimują osobniki dorosłe ukryte w ściółce. Wiosną, zwykle od kwietnia lub maja budzą się ze spoczynku i nalatują na rośliny żywicielskie różnych gatunków. Po kopulacji samice przystępują do składania jaj, co zwykle zaczyna się od maja a może kończyć nawet w lipcu. Jaja składane są głównie do gleby w pobliżu roślin żywicielskich, a czasem na blaszkach liściowych. Wylęg larw zaczyna się po 3-4 tygodniach. W trakcie swego rozwoju larwy przechodzą przez pięć wylinek (zwykle dwa pierwsze stadia rozwojowe trudno rozpoznać, że to wtyk). Osobniki dorosłe pojawiają się stopniowo od końca czerwca. Ostatnie pluskwiaki można zaobserwować na roślinach we wrześniu, a w lata ciepłe także i w październiku, po czym schodzą na zimowanie. Owadowi sprzyja ciepła i sucha pogoda.
Szkodliwość
Wtyk straszyk jest groźny tylko jak występuje licznie. Pojedynczych osobników nie ma się co bać. Wiele też zależy od gatunku rośliny, którą opanuje. Jeżeli są to rośliny wraźliwe na nakłucia i wysysanie soków to mogą pojawić się mniejsze bądź większe straty w wysokości oraz jakości plonów.
Szkodliwe są zarówno larwy jak i osobniki dorosłe, które niczym mszyce nakłuwają tkanki roślin i wysysają z nich soki. Ponieważ są większe i mobilniejsze niż mszyce, stąd też aktywnie przemieszczają się po roślinach. Owady nakłuwają zarówno liście jak i owoce, zwłaszcza miękkie, a postaci dorosłe często i twardsze tkanki pędów niezdrewniałych.
Wtyk nakłuwając tkanki zwiększa proces parowania wody, prowadząc do więdnięcia, żółknięcia a nawet zamierania fragmentów lub całych liści i pędów. Jest to groźne przy licznym ich żerowaniu oraz w lata z niedoborem wody, których z powodu zmian klimatu jest coraz więcej. Owad w przypadku żerowania na liściach i owocach przeznaczonych do bezpośredniego spożycia może powodować ich uszkodzenia, co zmniejsza wartość konsumpcyjną. Żerując na owocach delikatnych jak np. jeżyny, maliny, poziomek może powodować ich odbarwienia oraz zapadanie się miąższu. często w to miejsce wnikają patogeny powodujące choroby np. szara pleśń. Silnie uszkodzone owoce stają się nieatrakcyjne i mogą być niesmaczne.
Wtyk straszyk ma gruczoły, które w sytuacji zagrożenia mogą uwolnić silnie pachnące, drażniące, lotne związki zapachowe. Skład chemiczny wydzieliny obronnej jest podobny u samców i samic, chociaż proporcje poszczególnych komponentów są różne. U samic najbardziej rozpowszechnionym związkiem chemicznym jest kwas heksanowy, natomiast u samców jest to kwas stearynowy. Jeżeli owad opryska tą wydzieliną owoce stają się one niesmaczne. Kilka owoców opryskanych przez pluskwiaka kwasem heksanowym lub stearynowym może popsuć smak całego przetworu np. soku, dżemu, wina itp.
Na jakich roślinach można wtyka spotkać?
Wtyk często spotykany jest na oście, szczawiu polnym i szczawiu tępolistnym, ostrożniu, popłochu pospolitym, różnych gatunkach rdestów, mleczu polnym, mniszku lekarskim i innych. Jeżeli zatem grządki i ich okolice są zachwaszczone tymi roślinami, to wtyk straszyk ma większą szansę masowo wystąpić na roślinach uprawianych przez człowieka.
Dla każdego ogrodnika ważne jest to jakie rośliny wtyk uszkadza. Pluskwiaka można znaleść na wielu roślinach ozdobnych jednorocznych, jak i bylinach np. mieczyckach, dzielżanie, piwoniach, hortensjach. Jego szkodliwość dla tych roślin jest zwykle niewielka o ile nie występują masowo.
Najważniejsze jest żerowanie owada na tych roślinach, które człowiek spożywa. Z uwagi na naturalne występowanie owada na roślinach rdestowatych i różowatych, w ostatnim czasie coraz liczniej zaczął pojawiać się na rabarbarze i szczawiu uprawnym oraz na malinach i jeżynach. Osobniki tego gatunku spotkano także na truskawce (w tym powtarzającej owocowanie), poziomce, agreście i porzeczce, dyni, melonie i arbuzie, jagodzie goi, owocach borówki amerykańskiej, na winorośli, a także na liściach buraka ćwikłowego i pastewnego. Kolejne sygnały mówią o pojawie owadów na ziemniaku, pomidorze, słoneczniku, rokitniku, kukurydzy i szpinaku. Lista roślin na jakich owad żeruje zmienia się w zależności od rozwoju sytuacji.
Zwalczanie
Aktualnie wtyk straszyk nie jest objęty chemiczną ani biologiczną ochroną roślin z powodu braku zarejestrowanych do tego celu środków. Jest jednak prawdopodobieństwo, że stosowanie nieselektywnych insektycydów przeciwko innym gatunkom może ograniczać jego populacje niejako przy okazji.
Na ten moment należy starać się nie dopuszczać do licznego pojawu owada. W tym zaleca się dokładne wykaszanie w pobliżu i na grządkach oraz w jagodnikach wyżej wymienionych dzikich roślin (chwastów) na których się wtyk licznie pojawia (zwłaszcza rdestów). Na roślinach mniej delikatnych na zgniecenie można owady zbierać z liści za pomocą siatki entomologicznej (takiej jak do łapania motyli) i je zgniatać mechanicznie. Nie poleca się łapania owadów w ręce z powodu śmierdzącej substancji jaką wydzielają.
Z uwagi na to, że wtyka straszyka jest coraz więcej w ogrodach bylibyśmy wdzięczni za zgłaszanie nam na jakich innych roślinach się pojawia poza wyżej wymienionymi. Można zostawić komentarz pod niniejszym materiałem.
144 Comments
Wtyk straszyk masowo obsiadł moje róże i wysysa pąki, są dziesiątki sztuk.
Jest go niestety coraz więcej. Kilka lat temu informowaliśmy o nim, że może stac się zagrożeniem i niestety nie pomyliliśmy się. Kilka osób je odławia do siatki na motyle i mechanicznie zgniata. Nie ma środków ochrony roślin na tego owada, ale wiemy, że osoby stosujące preparaty na mszyce na różach przy okazji zwalczały też wtyka.
U mnie niestety ppjawiły się na szczawiu , ale pojedyncze sztuki .Natomiast na lisciach rabarbaru jest tego dużo .Mąż wyciął rabarbar ,a one posadowiły się w inne miejsca 😭😭
Niestety, ten rok pokazuje, że trzeba będzie go wpisać na listę typowych szkodników różnych roślin, w tym ogrodniczych. Gdy nagrywaliśmy film o nim kilka lat temu nie był problemem na taką skalę, a w tym roku okazuje się, że jest go bardzo dużo.
U mnie pojawił się w większych ilościach na ziemniakach i na bobie.
Dziękujemy za te cenne informacje
Witam, walczę z nimi już 3 rok, ale do tej pory atakował tylko rabarbar, który mi wykończył 😔. W tym roku wykańcza maliny, buraka ćwikłowego i truskawki z poziomkami. Zauważyłam go nawet na liściach cukini, które też są poobgryzane, ale jeszcze nie wiem czy to ślimaki czy też niestety wtyki. A może wiadomo jak zniszczyć gniazdo i gdzie go szukać?
Bardzo nam przykro. To jednak cenny głos pokazujący jak mocno się rozmnożył i jak wiele roślin atakuje. Zbieramy dane po to, żeby pomóc opracować metodę jego ograniczania, gdyż do tej pory owad ten nie stanowił dużego zagrożenia, więc się nim nie interesowano. Klimat się zmienia i takie pluskwiaki mają się coraz lepiej. Bedziemy na bieżąco informować o postępach prac nad jego ograniczaniem.
U mnie od lat bytuje na rabarbarze, czasem na pomidorach. Ale wbrew temu co się mówi i co piszecie powyżej nie mam z tego powodu absolutnie żadnych strat w hodowanej roślinności.
Dziękujemy za zgłoszenie. Szkodliwośc zależy od liczebności. na niektórych roślinach rabarbaru żeruje po kilkaset wtyków i rabarbar zasycha w ciągu kilkunastu dni. Wtedy jest szkodnikiem. Pojedyncze osobniki nie są groźne.
Pojawiły się u mnie na malinach i jeżynach… Straciłam wszystkie owoce. Po ścięciu całkowitym jeżyn przeniosły się na agrest.
U mnie pojawił się n ziemniskach i szpinaku…..
Dziękujemy za zgłoszenie
U mnie obsiadły licznie fasolke szparagowa. Na całe szczęście przykolegowal się gdy fasolka jest już prawie do zbioru
Licze że zostanie tylko na liściach.
U mnie od kilku lat jest inwazja wtyka straszyka na szczawiu i rabarbarze! Często spotykam je również na malinach. Na razie ich nie tępiłam, dopiero zainteresiwałam się ich nazwę, dziękuję więc za informacje, trzeba się ich pozbywać!
Dzień dobry, u mnie zaatakowały maliny…
Dziękujemy za zgłoszenie
U mnie również na szczawiu i jest tego coraz więcej. Czym opryskać szczaw ? Jak zwalczyć tego szkodnika ?
Dzień dobry
U mnie robactwo pojawiło się wiosna na rabarbarze, wyrwałam rabarbar bo wyczytałam, że lubi te roślinę. Niestety teraz pojawił się na slonecznokachi i tam jest go sporo. Mam reż maliny i inne krzewy owocowe i martwe sie, że się rozniesie i wszystko będzie zniszczone. Codziennie zakładam rękawice i wyłapuje do butelki z wodą…
Dzień dobry. Bardzo dziękujemy za takie cenne dane. Przykro nam, że problem pojawił się w ogrodzie, ale to tez pokazuje, że dobrze że kilka lat temu podjęliśmy ten temat, bo jak widać nie tylko dostknął naszego ogrodu. Wtyk straszyk rozlewa się na cały kraj już widać.
Dzień dobry, u nas całe mnóstwo na rabarbarze. W ubiegłym roku również było bardzo dużo: rabarbar, szczaw, maliny, koper
Bardzo dziękujemy za przekazaną informację. Zaczęliśmy nagłaśniać ten temat żeby zainteresować jednostki opracowaniem programu ochrony roślin przed tym pluskwiakiem.
W moim ogrodzie zjada wszystkie kwiaty w rozkwicie, w tym nigdy nie omija piwoniii. W maju, przed rozkwitem kwiatów, setki tego parzy się na liściach wrotyczu.
Bardzo dziękujemy za to zgłoszenie. Te komentarze czytają specjaliści z różnych ośrodków badawczych i bardzo im pomagaja poznać skalę problemu. Każdy głos na wagę złota.
Zaatakował moje buraki.
Ciekawe czy nie zaszkodzi całemu warzywu …
Proszę bacznie obserwować – jak obsiądą licznie liście buraków, to ich liście zaczną zamierać. Lepiej więc je zbierać ręcznie i utylizować. Trzeba zatem obserwować co z roślinami będzie się dziać.
U mnie w tym roku załatwiły malinę i przeniosły się na rdestowiec auberta, zjadają też lilaki. Mieszkam w lesie i jest tego mnóstwo…..
Witam! U mnie jest tego bardzo dużo na liściach buraka. Czy jest jakaś możliwość żeby to zwalczyć chemicznie?
Niestety nic na wtyka nie ma, dlatego, że nie wiedziano jak on licznie się pojawia i na jak wielu roślinach. Z tego powodu napisaliśmy kilka artykułów żeby podjąć temat, co jak widac było słuszne skoro tak wiele osób notuje tego owada u siebie. To cenna informacja dla firm żeby coś zarejestrowały i temat ten podsuniemy kilku firmom żeby się zainteresowały. Dziękujemy za kolejne cenne informacje.
Witam u mnie też plaga na malinach połowę roślin uschniętych oby coś znaleźli na to diabelstwo
Bardzo nam przykro 🙁 Będziemy działać. Już każdy z nas wykonał najważniejszy krok – pokazaliśmy, że owad ten jest powszechny i uszkadza rośliny.
W tym roku pierwszy raz spotkałem się z tym szkodnikiem. Niestety cały krzak rabarbaru padł. Liście obgryzione, łodygi jakby uschły, twarde.
Współczujemy, ale zarazem bardzo dziękujemy za koleny bardzo ważny sygnał, że problem jest i trzeba koniecznie opracować program ochrony roślin przed tym szkodnikiem, bo póki co nie ma nic.
Dziś zauważyłam bardzo licznie na liściach buraczka. Ale nie ma zmian kolorów czy kształtów czy dziur na liściach.
U mnie zjada rabarbar.
Teraz właśnie dla nich dobry czas bo rabarbar wiosną wznawia wegetację.
Ja zauważyłam na liściach ziemniaka, a w powyższym materiale nic o tym nie ma, prędzej bym się spodziewała stonki, a nie tego pluskwiaka. Zrobiłam mu fotki.
Bardzo dziękujemy za ceną informację. Zakres roślin na których pojawia się ten owad stale się poszerza dzięki Państwa sygnałom.
Papryka
Popsikałam wywarem z czosnku tak jak mszyce.
Może pomoże. Odstraszy jakoś. Podeptałam kilka.
U mnie obsiadły koper 😐
Od 5 lat mam go na malinach,ale nie widziałam dużych szkód. Dziękuję za artykuł, będę w tym roku obserwować.
U mnie plaga na malinach..
Bardzo nam przykro. baliśmy się, że do tego dojdzie, ale nie spodziewaliśmy się, że tak mocno ten owad wystąpi.
Na malwach jest go sporo.
Witam
Wtyk straszyk gustuje również w liściach buraka i owocach pomidora, niestety…
Dziękujemy za tą cenną informację. Niestety, coraz go więcej…
U nas straszyk był na lisiach słonecznika
liściach buraków, na malinach i na młodych wierzbach…. bardzo go dużo.
Bardzo dziękujemy za ten cenny komentarz. Widzimy, że problem narasta. Postaramy się temat mocniej nagłośnić, aby zostały opracowane rózne metody ograniczania, zwłaszcza ekologiczne.
Opanowały rabarbar, buszują w kwietnej łące, spotykam pojedyncze sztuki na południowym tarasie. Paskudztwo!
Przykre to, ale to zarazem kolejna cegiełka pokazująca, że owad ten zaczyna coraz liczniej się pojawiać. Bardzo dziękujemy za wiadomość.
Dzien dobry, wtyk zagościł się na dobre w ziemniakach…
Dziękujemy za informację.
Witam.
U nas trochę nietypowo. Rok temu pojawił się na rokitnikach. Dziesiątki pluskwiaków łaziły parami do dwóch krzakach ( dwa inne krzaki były wolne).
Zbieraliśmy je do słoika z wodą. W tym roku są na tych samych rokitnikach i dodatkowo na jednym z drzewek gruszy.
Pomimo dużej liczby owadów jakiś większych szkód nie widzę.
Bardzo cenna informacja. O rokitnikach nie słyszeliśmy, a tu proszę. To tylko pokazuje, że jest jeszcze groźniejszy skoro tak rózne gatunki roślin wybiera (polifag). Oby szkód nie wywoływał. Trzymamy kciuki i prosze trzymać rękę na pulsie, gdyby na innych uprawach się pojawił.
U mnie występuje bardzo licznie na grządkach z selerem, buraczkami, na krzaczku maggi:(
Przykro, ale informacja dla nas cenna. Oby tylko poważysz szkód z czasem nie powodował. Dziękujemy
U mnie w tym roku po otrzepaniu z suchych liści zżółkłych
Pojawiły się na oknach elewacji
Bardzo dużo
Co robic???
Wtyk nie jest objęty metodami zwalczania, bo to nowy problem i póki co nie opracowano na niego metody. Jak jest na eleweacji to znaczy, że się wygrzewa do słonca. Trzeba jednak w ogrodzie obserwować na jakich roślinach się pojawi wpierw. Jak jest rabarbar to bacznie trzeba go obserwować, bo ten szkodnik go uwielbia. Można wtyka tak jak stonkę ziemniaczaną zbierac ręcznie bez chemii – tylko rękawiczki gumowe ubrać, bo wydziela smrodliwą ciecz. Można też użyć do oprysku ekologiczny, domowy środek odstraszający na bazie wrotyczu – wyciąg z liści. Nie jest on bardzo skuteczny ale jednak mimo wszystko pozwala nieco wtyków odstraszyć. Kilka osób nam zgłosiło, że oprysk wywarem z czosnku zniechęciło wtyka do siadania na rabarbarze, ale nie przetestowaliśmy jeszcze tego.
U mnie również bardzo dużo tego ba rabarbarze. Zamierzam go wyciąć żeby całkiem nie sniszczyl malin. Sporadycznie byl widywany na malinach ale sporo malin całkowicie zaschło.
Bardzo dużo osób potwierdza, że właśnie rabarbar w pierwszej kolejności jest zasiedlany, a potem te owady migrują na inne rośliny, w tym maliny. Zasadniczo on nie powinien doprowadzić do uschnięcia malin, bo wysysa soki z owoców i liści, więc mogło tu dojść do połączenia się różnych innych przyczyn, co jednak nie zaprzecza temu, że maliny stały się i tak zagrożone przez wtyka. Zaczęliśmy jednak informować o tym owadzie na większą skalę w artykułach pisanych np. w „Truskawka, Malina, Jagody”, czy też na stronie Ogrodoinfo – https://www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/wtyk-straszyk-czy-bedzie-kolejnym-szkodnikiem-upraw-w-polsce/ – potrzeba bowiem wspólnego działąnia aby poznać problem w całej Polsce.
U mnie jest tego bardzo dużo na burakach i nieco mniej ale też sporo na liściach pietruszki i marchwi
Pani Beato, bardzo dziękujemy za informację. Jest bardzo cenna, choć niestety wiąże się z problemem. Dziękujemy za pomoc.
Dziś zorientowałam się, że opanował kilkadziesiąt sztuk slonecznikow, lubczyk, maliny, młode drzewko czarnego bzu…Na liściach słonecznika jest ich po 4- 5 sztuk.
Dziękujemy za informację. To też pokazuje, jak szybko owad ten zaczyna wkraczać w nasze uprawy. Lista roślin na których się pojawia zaczyna się wydłużać, ale niepokoi tez to, że liczebność pluskwiaka się zwiększa. Raz jeszcze dziękujemy
U mnie wtyk żeruje na szpinaku, ziemniakach i burakach.
Dziękujemy za cenną informację.
Po raz pierwszy w bardzo dużej ilości mam je w tym roku na słonecznikach (woj świętokrzyskie). Liście więdną 🙁
Dziękujemy za informację. To może być problem, zwłaszcza jak dodatkowo rośliny męczy susza. Ponieważ w Polsce jest coraz więcej upraw słonecznika, to ta obserwacja nabiera nowego wymiaru, bo to też ostrzeżenie dla dużych rolników, by obserwowali swoje słoneczniki.
Ja wrzuciłem do wiadra z wodą nic im nie było do czasu jak dolałem mydła szarego myślę sobie ćmę bukszpanową ululało to może i tu pomoże i przestały się ruszać pewnie są na haju pytanie rodzi się jaką dawkę mydła szarego na oprysk żeby nie uszkodzić rośliny?
Mydło szare jako takie nie ma żadnych potwierdzonych właściwości owadobójczych. Czym innym jest utopienie owadów bo mydło może zmniejszać napięcie powierzchniowe wody a czym innym realne działanie owadobójcze poprzez opryskiwanie roślin. W mydle szarym nie ma żadnego składnika, który mógłby na roślinie zadziałać owadobójczo.Lepiej chyba zbierać ręcznie i topić w mydle szarym.
Dzień dobry. Zaaktakowaly maliny, buraki, szczaw, rabarbar – zniszczyły go totalnie. Truskawki, kalarepę… nie wiem jak z tym walczyć w tym roku
Dzień dobry, Dziękujemy za informację. Niestety na ten moment nie ma nic innego jak ręczne zbieranie owadów bo nie ma żadnego środka ochrony roślin zarejestrowanego do ich zwalczania. Były podejmowane próby opryskiwania roślin wyciągami z czosnku i cebuli ale tylko nieznacznie ograniczały ich żerowanie.
To badziestwo zniszczyło mi maliny, zwalałem na suszę i że młode nasadzenia na słabej glebie. Dopiero teraz dowiedziałem się co to za żuczek i zgniatam wszystkie jakie widzę. Pół plantacji stoi pół albo nie ma albo kwiczy. tyle roboty na marne. Cała rodzina sadziła a teraz gówno jak owoce są to całe wyschnięte i pojedyncze sztuki da się jakoś zjeść. Ciekawe kto nam to cholerstwo podrzucił Amerykanie? Izaelianie, Ruscy czy ogólnie NWO?
Nagle ze szczawiu i rabarbaru zaczął zjadać wszystko…
Borówki też jakieś wyschnięte i zamierają teraz wiem dlaczego.
Bardzo nam przykro, ale Pana wpis to kolejny dowód, że coś się stało, że tego wtyka jest tak dużo. Niestety, główne media ogrodnicze póki co milczą, ale nie jest możliwe, że owad ten atakuje tylko uprawy-hobbystów. Przecież musi też być na wielkich plantacjach, no chyba, że tam zwalczają, ale ciekawe czym, bo nic nie zarejestrowano na tego szkodnika. Będziemy przyglądać się tej sprawie i działać. U nas w tym roku jest liczny – co gorsze to teraz zbieramy jeżyny i maliny i tam gdzie owad wkłuwa się w owoc powstaje przebarwienie, więc wyglądają owoce nieapetycznie.
U mnie rozmnożył się w delikatnych wierzchołkach hortensji ogrodowych. Najpierw zauważyłam w środku pąków liściowych małe robaczki, myślałam że to mszyce. Teraz juz podrosły i widać, że to ten szkodnik. Prawie 30 hortensji zaatakowanych. Listki są młode i zbyt delikatne aby zbierać ręcznie. Opryskuje codziennie Mospilanem, mam wrażenie że to nic nie daje. Już nie wiem co zrobić, by uratować moje ukochane hortensje
Bardzo ciekawa sprawa, bo nie było jeszcze zgłoszeń z hortensji. Przykro nam, że uszkadza rośliny, ale zarazem dziwne, że nie reaguje na środek, zwłaszcza że ma on działanie wgłębne, więc pluskwiak ten wysysając soki z hortensji preparat przecież pobiera do swego ciała. Temat ten zgłębimy bo jest wazny i ciekawy. Dziękujemy za to cenne zgłoszenie.
Rabarbar, maliny i w tym roku pomidory. Na pomidorach jest oblężenie liście, oraz owoce są podziurawione, krzaki pomidorów usychają.
Dziękujemy za zgłoszenie. Bardzo nam przykro. Mamy tylko prośbę odnośnie pomidorów – proszę sobie wpisać w internet hasełko „skośnik pomidorowy” – robi on ogromne spustoszenie teraz i możliwe, że to on u Pani niszczy rośliny pomidorów. Liście wówczas bieleją, zasychają i powstają dziury. Gąsienice skośnika też wgryzają się w owoce pomidorów. Wtyk straszyk jedynie wysysa sok z liści, więc dziur raczej nie powinien powodować.
U mnie, na północnym Mazowszu, rozpanoszyły się latem na malinach, coś potwornego, wyłapywałam je regularnie, codziennie, do słoika z wodą. Na szczęście są dosyć powolne i siedzą na szczytach pędów, więc nawet łatwo je znaleźć. Ograniczyło to zdecydowanie ich liczbę, ale pojawiły się na kwiatach, dzielżanach i mieczykach. Kwiaty to pół biedy, ale w malinach naprawdę narobiły mi szkód. W mojej okolicy jest kilka dużych plantacji malin, niemożliwe, żeby u nich nie było tego owada.
U mnie żerują na malinach ale w zeszłym roku obsiadły bardzo gromadnie na słonecznikach rosnących obok malin. Była tam całą chmara. Miałam wrażenie, że w słonecznikach mają tylko nocleg a stołują się w malinach…
Dziękujemy za kolejną bardzo cenną informację o tym szkodniku.
U mnie w ogrodzie bardzo zaatakował słoneczniki i maliny. Ja zbieram je ręcznie i wkładam do słoika i zakręcam, same padają z braku tlenu. Ale z roku na rok jest ich coraz więcej. Nic nie działa na nie,żaden oprysk. Może ktoś ma jakiś patent na te szkodniki??
Bardzo dziekujemy za ten cenny głos potwierdzający, że problem z wtykiem staje się coraz ważniejszy ale i coraz więcej ogrodników dotyka. Ręczne wyłapywanie jest OK, tylko pracochłonne. Nie ma na ten moment żadnego środka na nie. Niektórzy mający ogrody ekologiczne wskazują, że opryskiwanie roślin wyciągiem z wrotyczu ograniczyło ich obecność. My osobiście jeszcze tego nie próbowaliśmy.
Mam leśną działkę mieszkaniową; sosny, modrzewie,dęby, buki i naturalna trawa. Kwiaty sezonowe w doniczkach- pelargonie, begonie. Dom wewnątrz posiada elementy drewniane. Tej jesieni – zimy znajdujemy wtyki w domu, pomimo siatek na otwieranych oknach, Odchody ich są na firanach, serwetach itp. Łapiemy ręcznie i niszczymy mechanicznie. Dyskomfort w nocy jest ogromny, gości na nocleg nie przyjmujemy ze względu na te owady. Nasiliło się jesienią 2023 i nadal je znajdujemy siedzące; latające to tu tam. Co robić???
Ciekawa sytuacja pod tym kątem, że wtyki muasiały jesienią się przedostać do środka, a że w domu cieplej niz na zewnątrz to się wybudzają i są stwierdzane. Zasadniczo w domu tylko łapanie zostaje. Kilka osób nam zgłaszało, że próbowali je łapać na żółte tablice lepowe ale efekt był u nich słaby. Jako, że wtyki wysysają soki z roślin to niektóre osoby na oknach celowo stawiają kwiaty aby zwabiły wtyki i wówczas je się wyłapuje ręcznie w rękawiczkach aby palce nie śmierdziały. Niestety ostatnio jest ich coraz więcej i póki co nie ma metod ich zwalczania bezpośredniego.
Wrotycz tylko to zauważyłem, że odstrasza to badziewie. Z 550 krzaków malin tylko litrowe wiadereczko przez sezonzebrałem. Dramat, zgniatanie ich ręczne to masakra ale pomaga na 2 dni i można próbować coś zerwać z krzaka, krzaki zamierają od wysysania soków a owoce jeśli są to pomarszczone jak suszona śliwka i bez smaku.
Dziekujemy za zgłoszenie. Nie rozumiemy jednak tego, dlaczego wtyk straszyk nie jest obiektem zainteresowania firm i jednostek naukowych zajmujących się ogrodnictwem. Jest tak wiele sygnałów o jego pojawie i szkodliwości, a nic się nie dzieje.
U mnie w ogrodzie siedzą na rabarbarze, szpinaku i słonecznikach.
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie.
U mnie każdego roku niszczy rabarbar. Nic na nie działa.
U mnie atakuje ziemniaki.
Dziękujemy za cenną informację
U mnie w ubiegłym roku zajął ziemniaki a w tym roku pojawił się w dużych ilościach na burakach.
Ściągam ręcznie (w rękawiczkach) i dzięki uwagom powyżej, wiem skąd ten nieprzyjemny zapach.
Pojawił się na liściach botwinki. Zrzera mi liście. Jak się tego pozbyć ?
Aktualnie nie ma żadnego preparatu tylko zostaje ręczne zbieranie. Niektórzy mają taką małą siatkę jak na owady i za jej pomoca zbieraję owady z liści i potem zwalczają mechanicznie.
U mnie również żeruje. 4 lata temu był tylko na rabarbarze. Rok póžniej pojawił się licznie na malinach, poźniej na truskawkach, rok temu był już na rôżach. W tym roku mam wrażenie, że jest prawie wszędzie..
Witam
U mnie w tym roku pojawił się na ogrodzie. Niszczy truskawki, rabarbar, buraki, maliny, borówki. Coś strasznego. Nigdy ich tyle nie było.
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie. To prawda, jest go coraz więcej i na róznych roślinach. Problem z jego pojawem może niestety narastać
U mnie zjada rabarbar i biraki liściowe.
Dziękujemy za zgłoszenie
Znalazłam go żyjącego na kapuście pekińskiej
obłożonej ciasno zwiniętą folią. Zakup w sklepie Biedronka
a to ci niespodzianka. Chyba tego nikt by sie nie spodziewał. To też jednak pokazuje jak jest go coraz więcej skoro i nawet do gotowych produktów do sprzedaży się dostaje i na etapie foliowania go przeoczono.
Witam, dziś znalazłam duża grupę wtyków na słonecznikach.
Dziękujemy za zgłoszenie
U mnie unicestwił rabarbar i zajął rokitnika choć ten jeszcze nie owocuje, może nawet z ich powodu.
Owad ten bardzo sobie właśnie te nasze rabarbary upodobał, niestety…
Wtyk pojawił się na liściach buraków i ogórkach 🙁
Bardzo dziękujemy za zgłoszenie
oblazły mi maliny. liście robią się zółte a owoce zasychaja zanim zdążą dojrzeć. prawie nie ma juz co zbierać:( moge to jeszcze jakos zwalczyć? mam na krzakach jeszcze sporo zawiązanych owoców, niektóre maliny sa póxne i owocują do pazdziernika. Przez tego robala nie bedzie nic ze zbiorów;(
Niestety, na ten moment nie da się tego szkodnika zwalczyć. W okresie zbiorów plonów nie da się zaradzić sytuacji, a wszystko jeszcze komplikuje to, że nic nie zarejestrowano na tego pluskwiaka. Ogrodnicy próbowali różnych wywarów np. z cebuli, z wrotyczu, czosnku ale po pierwsze popsuli smak owoców malin, a po drugie prawie każdy stwierdził, że dalej owady są czyli nie zadziałało.
Znalazłem go na szczawiu, na rabarbarze i na malinach.
Na szczawiu i rabarbarze wytępiłem „mechanicznie”, ale pojedyncze sztuki wracają. Na malinach mam ich niestety sporo. 🙁
Dziękujemy za informację. Widać już z wielu źródeł, że maliny coraz częściej owad ten zasiedla.
wtyk pojawił się teraz na jeżynach :/
u nas także ponownie na jeżyny przeleciał
U mnie wcześniej żerował na burakach,a teraz pojawił się na daliach ☹️
Dziękujemy za informację
Zaatakował maliny i słonecznik.
Dziękujemy za informację
U mnie pojawił się w tym roku w zatrważającej ilości niszczac kompletnie poszczegolne egzemplarze rabarbarbaru i malin bytujac również na innych roślinach, jednak gustuje w tych dwóch doprowadzając do obumarcia rośliny. Na chwilę obecną zwalczam intruza odkurzaczem ze zbiornikiem z wodą (nie chcę opryskiwać roślin jadalnych) działa. Jest ich coraz mniej i pozostałe roślinki żyją.
Niestety u nas spotykam go w wielu miejscach: maliny, truskawki, buraki (liście zmasakrowane) a ostatnio urzędował w ogórkach.
Bardzo nam przykro, że tak licznie się pojawia, ale to kolejny sygnał dla nauki, że trzeba sprawą się zająć.
Nic pan nie napisał o skutkach po spiżyciu takiego skażonego owoca
Owoc nie jest skażony – jest jak najbardziej bezpieczny dla zdrowia acz jest paskudny w smaku z powodu goryczki. Zepsuty smak owocu lub przetworu z niego stworzonego pojawia się tylko wtedy, gdy owadów jest dużo i będą czuć się zagrożone. Dopiero wówczas mogą „obsikać” gorzką wydzieliną owoce.
Od kilkunastu lat występuje u mnie na porzeczkach czarnych, malinach (Mazury) nie wiedziałam, ze to szkodnik, chociaż nie zauważyłam wielu szkód. Myślałam, ze na owocach jeżyn niektóre kuleczki po prostu sparzyło słońce 🙈 już go nie lubię
Bardzo dziękujemy za komentarz i własne obserwacje. Póki nie ma dużych szkód nie ma co się przejmować. Warto jednak corocznie obserwować, bo jednak pogoda może temu owadowi sprzyjać, a będąc w Waszym regionie w czerwcu 2023 odczuliśmy i temperatury i problemy z wodą, a temu owadowi to sprzyja w rozwoju. Oby jednak nie robił większych szkód.
Zamieszkałam pod lasem, nowy dom.
Od czasu budowy zaobserwowałam obecność wtyków. Jesienią wygrzewały się na murze. Ale o zgrozo przez okres zimy co jakiś czas osobniki pokazują się w domu.
Na zewnątrz w dni bez mrozu pojawiają się na podjeździe, oknach, na murze.
Boję się o drzewa sosnowe….
To okolica Tworogu /Tarnogorkie/
Bardzo dziękujemy za komentarz. Prosimy się przyglądać ich liczebności w kolejnych latach. Sosnom raczej nie powinny zaszkodzić, ale ciekawe czy sobie znajdą inne rośliny do żerowania.
u mnie jest na rabarbarze; Lublin.
Dziękujemy za informację.
U mnie jest już niemal wszędzie. Dwa lata temu był tylko na rabarbarze i na malinach. Starałam się wyłapywać, ale w tym roku już nie byłam w stanie. Żerował nawet na lawędzie. Był prawie na wszystkich kwiatach, na buraku liściowym założył niezłą kolonie. Nie wiem ile słoików z nazgniatanymi wtykami powynosiłam.. i wciąż odnosze wrażenie, żebkońca nie widać. A teraz, jesienna pora, to z kolei następuje atak wtyka amerykańskiego. Okien nie można otworzyć, bo całe chmary pchają się do domu…
Na burakach dziś zauważyłem go
czerwiec 2024
u mnie wtyk zeruje na ziemniakach
juz sporo pozabijałam
ale ciężko jest wszystkie zauwazyc
U mnie najpierw pojawiły się na słoneczniku było ich tak dużo że musiałam wyrwać wszystko. Przez chwilę był spokój a teraz znowu jest ich mnóstwo na burakach czerwonych….. Katastrofa…. Pomocy
Słonecznik mocno zainfekowany wtykiem. Nieopodal jest sporo truskawki na której w tym roku go nie ma.
Spotkałam się z ciekawym sposobem na pozbycie się tego szkodnika – nalezy nałapać mniej więcej 1/3 szklanki tych owadów, zalać pół litrem wody i poczekać aż się rozłożą. Tym preparatem po przecedzeniu trzeba opryskiwać rośliny, można go długo przechowywać a nawet mrozić. Kłopotliwe w przygotowaniu, ale ponoć skuteczne.
U mnie wtyki są na malinach i burakach liściowych.
U mnie w tym roku wysyp na truskawkach i malinach. Mieszkam w okolicach Starogardu Gdańskiego. Nie nadążałam ze zgniataniem, jest ich cała masa 🙁
Dzień dobry – zaobserwowałam ostatnio wtyka straszyka w dużej ilości na mojej jeżynie bezkolcowej. Mieszkam w Sandomierzu. Zainteresowałam się tym szkodnikiem chcąc go zidentyfikować. W ubiegłym roku czyli 2023 również występował, ale w mniejszej ilości.
Zjada maliny
U mnie w sadzie przy domu wtyki zajęły się gruszkami i szarą rentą. Nakłuwają owoce, od tego miejsca szybko owoc gnije. Wszystkie renety ponakłuwane, zniszczone wszystkie owoce. Moderatorom mogę przesłać zdjęcia. Maliny też w tym roku marne, też zwalałem na suszę. Z komentarzy na forum wnioskuję, że to robota wtyka straszyka. Czy azadyrachtyna może na to pomóc? Stosowałem dwa razy, ale mam wrażenie że to za mało.
Lokalizacja: Siedlce
U mnie pojawił się na liściach hortensji.Od pewnego czasu nie mogłam znaleźć przyczyny degradacji liści hortensji, pogryzione, wiedniejace z plamkami a tu dzisiaj taki właśnie osobnik!!!
U mnie niszczy młody, jednoroczny rabarbar. Wydaje mi się, że uszkodzone liście są bardziej podatne na infekcje grzybowe, bo oprócz śladów żerowania pluskwiaka i zahamowania, stają się wiotkie i łamliwe, a nawet gniją. Przed jego pojawieniem się były idealnie zdrowe i pięknie rosły. Lokalizacja: Kraków.
Sandomierz.
Inwazja w burakach – liście zamierały. Buraczki rachityczne. Obecnie na róży.
W minionych latach nie występował. Jacyś krewniacy jednak byli w malinach.