30 kwietnia, 2024

Poziomówka indyjska – ekspansywna roślina imitująca poziomkę, którą można jeść

Poziomówka indyjska (Potentilla indica) to bylina. Roślina ta należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Indii i Azji Wschodniej, skąd się rozprzestrzeniła na Europę, Afrykę czy też Amerykę Północną. Można ją wykorzystać kulinarnie.
11 marca, 2024

Ściółkowanie gleby i roślin gazetami – nie rób tego! Nie wiesz co w nich jest!

Niektóre porady ogrodnicze zachęcają nas do sciółkowania gleby i roślin gazetami. Czy to jest sensowne, a zwłaszcza bezpieczne? Czy jest to dobry sposób zagospodarowywania makulatury? Czy gazeta to tylko celuloza czy może zawiera w sobie toksyczne związki?
17 lutego, 2024

Nasiona warzyw i ziół – jak wyglądają?

Nasiona warzyw i ziół niekiedy mają bardzo ciekawe kształty i kolory. Różnią się rozmiarami. Nasiona jednych gatunków są do siebie bardzo podobne, a innych diametralnie się różnią. Nawet pomiędzy odmianami tego samego gatunku różnice w nasionach mogą być duże.
3 stycznia, 2024

Dżdżownica kalifornijska – jak ją hodować w kompostowniku?

W Polsce naturalnie występuje 32 dżdżownice. Odpowiadają za procesy próchnicotwórcze, a także za obieg materii i przepływ energii. W ogrodnictwie zwykle stosuje się gatunek obcego pochodzenia jakim jest dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida), którą się kupuje celem produkcji wermikompostu. Opisujemy w tekście co ta dżdżownica lubi i jak ją hodować.
26 grudnia, 2023

Lampy do uprawy roślin w domu – czy warto je stosować?

Specjalistyczne lampy do uprawy roślin w domu dzięki odpowiedniemu źródłu światła zastępują słońce. Pomagają doświetlać rośliny, a niektóre urządzenia całkowicie zastępują słońce. Dziś są to głównie lampy LED, które mniej energii potrzebują.
26 grudnia, 2023

Tunel w ogrodzie. Jaki model wybrać? Jaką folię zastosować?

Tunel foliowy to jedna z najczęściej spotykanych osłon w ogrodach hobbystycznych. Tunele podobnie jak i szklarnie pozwalają wydłużyc okres wegetacyjny roślin, ale także uprawiać więcej gatunków ciepłolubnych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tunelu? Jak ważna jest konstrukcja i jakość folii?
24 grudnia, 2023

Ogrody działkowe w miastach – dlaczego są takie ważne dla otoczenia i należy je chronić ?

Ogrody miejskie, w tym ogrody działkowe (tzw. ROD-y) zlokalizowane w centrach bądź na obrzeżach miast to miejsca specyficzne, które mają ogromny wpływ na otoczenie. To miejsca ważne z przyrodniczego punktu widzenia, ale też miejsca integracji społecznej. Tego typu oazy zieleni powinny być objęte szczególną ochroną przed potencjalnymi zakusami likwidacyjnymi.