2 lutego, 2023
Część Ogrodników, która chce w swoich ogrodach rozwijać ekologię boi się się uprawy kukurydzy. Pojawiaja się obawy, że nasiona dostępne w Polsce mogą zawierać kukurydzę GMO czyli kukurydzę zmodyfikowaną genetycznie. Czy tak jest? Opisujemy sytuację w 2023 roku.
28 stycznia, 2023
Entomologia to nauka o owadach, które są kluczowym elementem całego życia na Ziemi. Jednym z jej działów jest entomologia stosowana, która jest wyjątkowo praktyczna bo stosowana niemal na codzień. Warto zagłębić się w tej tematyce bo owady otaczają nas z każdej strony.
21 stycznia, 2023
Zmiany klimatu pociągają za sobą coraz częstsze pojawy suszy. Woda pitna z wodociągu staje się coraz droższa. Czym zatem podlewać rośliny? Skąd wziąć wodę w ogrodzie, gdy nie ma się ujęcia? Na naszej działce wybraliśmy opcję budowy płytkiej studni.
17 grudnia, 2022
Warto uprawiać własne pomidory i je przetwarzać na pyszne produkty spożywcze. Tego koloru, zapachu i smaku nie kupi się w sklepach. Uprawa roślin jadalnych to synonim zaradności. Nie trzeba wszystkiego kupować! DIONP dąży do samowystarczalności na ile się to da. Propagujemy ten kierunek.
16 grudnia, 2022
Zimą gleba w tunelach i szklarniach silnie wysycha. To niekorzystne zjawisko. Śnieg, lód ale i woda w stanie ciekłym ją nawodnią. Warto to robić! To utrzyma żyzność w glebie, w tym jej życie biologiczne.
16 grudnia, 2022
Śnieżne zimy nie odeszły w niepamięć. Nadal występują. Gdy jednak pojawią się wielkie czapy śnieżne na naszych altanach, tunelach i szklarniach w okresie zimowym lepiej je ściągnąć, bo nie każda z tych budowli wytrzyma duży ciężar śniegu, zwłaszcza jak jest mokry.
10 grudnia, 2022
Do podłoży ogrodniczych w celu rozluźnienia gleby, napowietrzenia jej, odprowadzenia nadmiaru wody, akumulacji wody, drenażu, dekoracji itd. często dodaje się m.in. żwirek kwarcowy, bazalt, chipsy kokosowe, keramzyt, zeolit, lawę wulkaniczną, pumeks.
21 sierpnia, 2022
Część róż odmian kalafiora białego żółknie, stając się nieapetycznymi. Żeby temu zapobiec stosuje się ich osłanianie przed światłem. profesjonalni ogrodnicy do tego celu stosują załamywanie liści, gumkowanie lub szycie. Na rynku są odmiany odporne na światło.
20 sierpnia, 2022
Pomidory ale i wiele innych warzyw można rozmnażać z własnoręcznie zebranych nasion z ogordu, czy też z kupnych owoców. Trzeba pamiętać jednak o odmianach pokolenia F1 oraz o licencjach. Lepiej nie wprowadzać na rynek własnych nasion bez zgody organów państwowych.
20 sierpnia, 2022
DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
6 lipca, 2022
W 2021 roku zbudowaliśmy na działce ROD oczko wodne kopane w gruncie, połączone ze skalniakiem i kaskadą. Nasze prace obejmują zagospodarowywanie okolicy i toni wodnej poprzez nasadzenia roślinne. Cały czas trzeba także walczyć o czystość wody. Nie żałujemy jednak tej decyzji. Oczko wodne to bardzo ciekawy element ubogacający ogród, a zwłaszcza bioróżnorodność.
16 czerwca, 2022
Niekiedy się zdarza, że na żywotnikach (tujach) pojawiają się miejsca w których blaszki liściowe zmieniaja barwę na czarna lub czarno-brązową. Rzadko problem dotyczy całej rośliny. W miejscu zczernienia nie widać szkodników, ani typowych objawów chorobowych. Pojawia się wiele spekulacji na temat przyczyn tego problemu szpecącego rośliny.
29 maja, 2022
Czy można bać się żywotników czyli tuj? Czy strach do tuj może wywoływać w nas agresję do roślin i osób je uprawiających? Kiedy kończy się atak werbalny na tuje, a kiedy może dojść do ataku fizycznego? Nasza parodio-diagnoza osób, które śmią atakować ogrodników za to, że ci mają w swoich ogrodach żywotniki. Nie pozwalajmy sobie, aby obcy ingerowali w nasze ogrody i to co uprawiamy. Tuje są roślinami legalnymi!
które ogrodnicy uprawiają w prywatnych ogrodach.
27 maja, 2022
W Polsce naturalnie występuje 32 dżdżownice. Zwierzęta te odgrywają ogromną rolę w przyrodzie. Odpowiadają za procesy próchnicotwórcze, a także za obieg materii i przepływ energii. W ogrodnictwie zwykle stosuje się gatunek obcego pochodzenia jakim jest dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida), którą się kupuje celem produkcji wermikompostu. Opisujemy w tekście co ta dżdżownica lubi i jak ją hodować.
22 maja, 2022
W sytuacji, gdy nie da się zgromadzić w beczkach dużych ilości wody do podlewania roślin trzeba zacząć ją gromadzić także w inny sposób – w glebie. Do tego celu stosuje się m.in. kompost, zeolit, wermikulit, perlit, naturalne ściółkowanie roślin oraz rośliny zadarniające. gdy problem suszy jest poważny, wówczas można wdrożyć hydrożel.
7 maja, 2022
Niektóre porady ogrodnicze zachęcają nas do sciółkowania gleby i roślin gazetami. Czy to jest sensowne, a zwłaszcza bezpieczne? Czy jest to dobry sposób zagospodarowywania makulatury? Czy gazeta to tylko celuloza czy może zawiera w sobie toksyczne związki?
24 kwietnia, 2022
Osoby uprawiające bataty (słodkie ziemniaki = wilca ziemniaczanego) w warunkach domowych, niekiedy na sadzonkach obserwują pojaw białawych grudek, przypominających kryształy cukru. Czy to choroba? Szkodnik? Odpowiadamy na to pytanie w tekście.