15 października, 2021

Bezpieczna neutralizacja płynnych pozostałości środków ochrony roślin

Neutralizacja pozostałości środków ochrony roślin to niezmiernie ważny temat pod kątem bezpieczeństwa tak człowieka, jak i całego otaczającego go środowiska. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat.
14 października, 2021

Jak ograniczyć spływ powierzchniowy i wymywanie środków ochrony roślin do wód

Stosując środki ochrony roślin trzeba zwracać uwagę na zagrożenia jakie mogą stanowić, w tym poprzez spływ powierzchniowy bądź wymywanie. W materiale informujemy jak temu zaradzić
14 października, 2021

Jak odkazić szklarnię lub tunel w ogrodzie?

Prowadzenie uprawy amatorskiej pod osłonami nie jest łatwe, ale gdy się regularnie dba o glebę i o rośliny, to można zapanować nad organizmami szkodliwymi jakie się tu pojawiają. Profilaktyka to jednak klucz do sukcesu, stąd też bardzo ważne jest po zakończonym sezonie uprawy „odkażanie tunelu/szklarni”, ale rozumiane raczej jako niechemiczne ograniczanie obecności materiału infekcyjnego patogenów (wirusy, bakterie, grzyby) i stadiów rozwojowych niektórych szkodników obecnych w uprawach pod osłonami.
11 października, 2021

Jak to się robi na działce, czyli zasady zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin wymagają specjalnego traktowania. Nie są to zwykłe śmieci. Nie można ich ot tak wyrzucac do odpadów komunalnych. Co zatem z nimi robić? Co zrobić z resztkami pestycydów w opakowaniach?
11 października, 2021

Ochrona wód – zapobieganie znoszeniu środków ochrony roślin

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin to niezwykle obszerne zagadnienie. Wiele poradników, artykułów i filmów edukacyjnych powstało na ten temat. W niniejszym tekście poruszany jest problem znoszenia środków ochrony roślin.
27 września, 2021

Ochrona wód – zapobieganie skażeniom miejscowym

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin to niezwykle obszerne zagadnienie. Wiele poradników, artykułów i filmów edukacyjnych powstało na ten temat. Wsparciem dla użytkowników środków ochrony roślin są również aplikacje internetowe, które pomagają stosować preparaty w sposób bezpieczny dla środowiska.
26 września, 2021

Strzyżak jelenica czyli latający kleszcz – uciążliwy krwiopijca

W lasach ale już nie tylko w nich coraz częstszymi, natrętnymi owadami stają się strzyżaki, a zwłaszcza strzyżak jeleni (Lipoptena cervi) zwany także strzyżakiem sarnim, łowikiem, czy też wszą jelenią. Muchówki te mogą atakować także człowieka w poszukiwaniu krwi. U osób wrazliwych powodują różne odczyny alergiczne, czasami silne.
17 września, 2021

Jesienno-wiosenne opryskiwanie drzew owocowych mocznikiem

Mocznik (Azot 46%) to nic innego jak nawóz azotowy w formie amidowej. jest powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie do nawożenia roślin, w tym drzew i krzewów owocowych. Ma wiele zalet ten nawóz. Odgrywa także ogromną rolę w profilaktycznym zwalczaniu chorób roślin, a w szczególności parcha. Kiedy i jak go stosować? O tym w naszym materiale.
31 sierpnia, 2021

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin – ważny temat wart nagłośnienia

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin to niezwykle obszerne zagadnienie. Wiele poradników, artykułów i filmów edukacyjnych powstało na ten temat. Wsparciem dla użytkowników środków ochrony roślin są również aplikacje internetowe, które pomagają stosować preparaty w sposób bezpieczny dla środowiska.
26 sierpnia, 2021

Uszczykiwanie (ogławianie) papryki. Po co to robić? Kiedy i jak?

Uszczykiwanie pędów papryki to zabieg pozwalający przyśpieszyć wzrost i dojrzewanie owoców. Warto go połączyć z nawożeniem fosforowo-potasowym. Wykonuje się go późnym latem, a nie wiosną.
22 sierpnia, 2021

Muzeum techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redeczu Krukowym

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego znajduje się w Redczu Krukowym w województwie kujawsko–pomorskim. Jest to prywatne muzeum udostępnione do zwiedzania. Założycielem jest właściciel firmy "Krukowiak". Muzem obejmuje zbiory własne założyciela, ale także są to eksponaty od darczyńców.
16 sierpnia, 2021

Ścieżka w ogrodzie. Jaką wykonać? Oto nasz pomysł

Ścieżki w ogrodzie spełniają różne funkcje. Można wybrać różne rozwiązania na ich budowę. Na naszej działce ROD zbudowaliśmy prostą ścieżkę z naturalnych surowców - bali sosnowych oraz drobnego klińca. Jest to ścieżka przepuszczalna dla wody opadowej, ale zarazem spełniająca funkcję komunikacyjną i dekoracyjną, w tym aranżująca nam przestrzeń ogrodu.
4 sierpnia, 2021

Gorzkie ogórki – dlaczego takie są? Z czego to wynika?

Niektóre ogórki charakteryzują się gorzkim smakiem po zerwaniu i zjedzeniu na świeżo. Zjawisko to zwykle występuje w lata upalne i suche. Jest związane z kukurbitacynami czyli naturalnymi substancjami, które ogórki wytwarzają. Ich duża zawartość w owocach to często objaw stresu środowiskowego.
11 lipca, 2021

Uprawa warzyw i zbóż bez chemii – wizyta w gospodarstwie Pawła

W lipcu 2021 odwiedziliśmy wieś Wilkowiecko, w której jest gospodarstwo Pawła, specjalizujące się w uprawie warzyw i reliktowych zbóż bez chemii. Pracy ogrom, satysfakcja jest, klienci zadowoleni, czyli da się produkować ekstensywnie rośliny na lokalny rynek pod potrzeby konkretnych odbiorców. Jest też i ogrom problemów, ale one są wszędzie i trzeba radzić sobie z nimi.
3 lipca, 2021

Nie dajmy się cenom żywności – uprawiajmy własne warzywa i owoce

Ceny żywności rosną. Klimat się zmienia. Zmieniają się uwarunkowania ekonomiczne. Czekają nas trudne czasy w niestabilnej pogodzie. Warto jednak próbować uprawiać własne owoce i warzywa, aby nie być w pełni zależnym od przemysłu rolno-spożywczego. To zupełnie inny smak ale i pełna kontrola nad uprawą. Nawet mały ogród pozwala zebrać większe bądź mniejsze plony.
29 czerwca, 2021

Wlotka murarkowa (Cacoxenus indagator) – kleptopasożyt pszczół samotnic

W gniazdach murarki ogrodowej i innych pszczół samotnic mogą pojawiac się kleptopasożyty, które okradają larwy pszczół z pyłku. Przykładem takiego gatunku jest wlotka murarkowa (Cacoxenus indagator).
27 czerwca, 2021

Pielęgnacja trawnika w czasie suszy

Trawnik w okresie pogłębiającej się suszy wymaga należytej troski, ale jego pielęgnacja musi być prowadzona z głową, aby go nie zniszczyć. Brak wody w glebie to dla roślin poważny stres, który mogą pogłębić niektóre działania pielęgnacyjne człowieka
1 czerwca, 2021

Poparzenia słoneczne roślin – białe plamy na liściach

Niekiedy na roślinach pojawiają się białawe plamy, które z czasem brązowieją i wykruszają się. Zwykle spotyka się je na rozsadzie roślin, tak w gruncie, jak i pod osłonami. W wielu przypadkach powodem jest oparzenie słoneczne, a dokładniej - efekt soczewki.
26 maja, 2021

Ekologia w ogrodzie – konferencja 2021

W ramach konferencji Eco Future Meet organizowanej przez G2A Arena w dniu 26 maja 2021 zaprezentowaliśmy jako DIONP wykład o ekologii w ogrodzie, w tym o ochronie bioróżnorodności, a także uprawie własnych warzyw.
14 maja, 2021

Pasożyty murarki ogrodowej – roztocz murarkowy (Chaetodactylus osmiae)

Hotele dla owadów, domki, czy też ule przeznaczone do hodowli murarki ogrodowej i innych dziko występujących pszczół-samotnic mogą być zasiedlane przez ich wrogów naturalnych. Jednymi z nich są roztocza, w tym roztocz murarkowy (Chaetodactylus osmiae), który jest kleptopasożytem czyli szkodnikiem zabierającym pokarm.