27 listopada, 2024
W ramach współpracy z firmą Polskie Tunele Foliowe na naszej działce zmontowaliśmy nowy model szklarni poliwęglanowej na pełnej konstrukcji stalowej z serii Premium Plus, model "Ogórek" o wymiarach 3 x 6 metra i wysokości 220 cm
12 października, 2024
Nie każdy ma chłodną piwnicę lub ziemiankę. Trudno zatem dłużej przechowywać plony np. warzyw korzeniowych. Pomocą może być ich kopcowanie w wilgotnym piasku, co wydłuży ich okres przydatności do spożycia.
11 października, 2024
Zdarza się czasami, że owoce borówki amerykańskiej nagle tracą na etapie dojrzewania jędrność, kurczą się, marszczą, a nawet zasychają na roślinie. Może im towarzyszyć zamieranie całej rośliny lub jej części albo też pojawiają się plamy na liściach i nekrozy na pędach albo sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdy cały krzew wydaje się zdrowy. Oto kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
23 lipca, 2024
Gdy owoce warzyw dotknie sucha zgnilizna wierzchołkowa to rozwiązaniem na ten problem jest podanie im wapnia (Ca), najlepiej w postaci saletry wapniowej, zwłaszcza w postaci opryskiwania całych roślin
12 lipca, 2024
Nie każda plama na owocu pomidora to choroba grzybowa wymagająca użycia chemicznych środków ochrony roślin. Najlepszym tego przykładem jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora. To choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia (Ca).
4 maja, 2024
Na etapie tworzenia sadzonek pora lub w momencie ich wsadzania do gruntu można pokusić się o przycięcie liści. Nie jest to zabieg obowiązkowy, ale udowodniono, że ma bardzo dobry wpływ na system korzeniowy roślin.
2 maja, 2024
Tunele i szklarnie chlapane wapnem, pokrywane specjalnymi farbami bądź osłaniane tkaninami to fakt. Po co się to robi? Czy wszędzie trzeba? O tym nasz materiał
30 kwietnia, 2024
Poziomówka indyjska (Potentilla indica) to bylina. Roślina ta należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Indii i Azji Wschodniej, skąd się rozprzestrzeniła na Europę, Afrykę czy też Amerykę Północną. Można ją wykorzystać kulinarnie.
29 kwietnia, 2024
Skorupki z jajek to cenny surowiec ogrodniczy. Warto je zbierać i wykorzystać zwłaszcza jako formę nawozu wapniowego, rozluźniacz do gleby ciężkiej, ale można też je wykorzystać do tworzenia barier przeciwko ślimakom.
28 kwietnia, 2024
Biostymulatory to coraz częściej stosowane w ogrodnictwie preparaty do wspomagania rozwoju roślin które uprawiamy. Dzielą się one na te pochodzenia naturalnego bądź wytworzone syntetycznie. Warto je poznać.
28 marca, 2024
Owoce pomidorów czarne jak węgiel? Niejeden ogrodnik marzy, aby takie odmiany uprawiać i żeby faktycznie owoce były tak ciemne. Życie pokazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Czarny nie zawsze oznacza czarny.
26 marca, 2024
Mauzery coraz częściej używa się w ogrodach do gromadzenia wody do podlewania roślin. Czy pozostawianie w nich wody na okres zimy jest dobre? My zapomnieliśmy z jednego pojemnika wylać wodę a przyszedł mróz - oto co się stało.
16 marca, 2024
Glebogryzarki to urządzenia ułatwiające uprawę gleby celem jej przygotowania pod siewy bądź sadzenie roślin. Użyliśmy ją na naszych grządkach, w tym pod osłonami.
11 marca, 2024
Niektóre porady ogrodnicze zachęcają nas do sciółkowania gleby i roślin gazetami. Czy to jest sensowne, a zwłaszcza bezpieczne? Czy jest to dobry sposób zagospodarowywania makulatury? Czy gazeta to tylko celuloza czy może zawiera w sobie toksyczne związki?
25 lutego, 2024
Na rynku nasion marchwi można spotkać odmiany różniące się kształtem i wielkością korzeni. Warto poznać 19 typów korzeni tego warzywa. Nie wszystkie są spotykane u odmian, które można kupić w Polsce.
17 lutego, 2024
Nasiona warzyw i ziół niekiedy mają bardzo ciekawe kształty i kolory. Różnią się rozmiarami. Nasiona jednych gatunków są do siebie bardzo podobne, a innych diametralnie się różnią. Nawet pomiędzy odmianami tego samego gatunku różnice w nasionach mogą być duże.
4 lutego, 2024
Odmiany marchwi dzielą się na wczesne, średniowczesne, średniopóźne i późne. Podział ten zależy od liczby dni od siewu do zbioru plonu jaką potrzebuje dana odmiana. Jest to jej długość wegetacji.
1 lutego, 2024
Pojęcie „Trzech Sióstr” pochodzi od plemion indiańskich zwanych Irokezami, którzy na swoich ziemiach uprawiali tuż obok siebie trzy rośliny: kukurydzę, fasolę pnącą oraz dynię.
17 stycznia, 2024
W trakcie kopania korzeni marchwi w okresie lata i jesienią niekiedy się zdarza, że korzenie są popękane, a niekiedy także gniją. Jeżeli nie ma pleśni to takie korzenie można jeszcze użyć, ale jak pojawia się gnice to są do wyrzucenia.
3 stycznia, 2024
W Polsce naturalnie występuje 32 dżdżownice. Odpowiadają za procesy próchnicotwórcze, a także za obieg materii i przepływ energii. W ogrodnictwie zwykle stosuje się gatunek obcego pochodzenia jakim jest dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida), którą się kupuje celem produkcji wermikompostu. Opisujemy w tekście co ta dżdżownica lubi i jak ją hodować.