29 października, 2023

Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? – polecamy ich podwiązywanie (chochoły)

Trawy ozdobne to coraz częściej uprawiane w ogrodach rośliny. U gatunków i odmian średniowysokich i wysokich polecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich jesienne podwiązywanie. To nie tylko dekoracja na zimę, ale i ochrona karpy korzeniowej.
6 września, 2023

Własne przetwory warto robić. Jaka jest żywność w Polsce? Co mówi NIK na ten temat?

Raporty Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na temat żywności w Polsce, dodatków do niej, sprawowanej kontroli nad jej bezpieczeństwem są ogólnodostępne. Każdy może sobie poczytać. My osobiście, promujemy powrót do domowych przetworów, nawet wbrew temu co nam się wmawia, że to się nie opłaca pod żadnym względem.
23 sierpnia, 2023

Białe plamy na owocach pomidora i papryki – może to być oparzelina słoneczna

Pojaw na owocach papryki, pomidora, ale i niektórych innych warzyw jasnobrązowych bądź białawych plam od strony naświetlania przez słońce może świadczyć o ich uszkodzeniu przez silne promieniowanie. W niektóre lata się to może zdarzyć w okresie lata.
26 lipca, 2023

Dlaczego cukinia gnije na końcu owocu? – sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu

Gdy gniją kwiaty, zawiązki owoców oraz młodsze i starsze owoce cukinii od strony końca, gdzie był kwiat to może to być choroba fizjologiczna zwana suchą zgnilizną wierzchołkową, którą wywołuje niedobór wapnia w roślinie. Żaden środek ochrony roślin na to nie pomoże tylko dostarczenie wapnia np. w postaci saletry wapniowej poprzez opryskiwanie.
24 czerwca, 2023

Dlaczego liście pomidorów zwijają się? Oto kilka możliwych przyczyn

Liście ale niekiedy i pędy pomidorów mogą ulegać różnym deformacjom np. zwijają się. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, począwszy od wpływu wody, temperatury, nasłonecznienia, przez składniki pokarmowe, podatność odmian, po choroby i szkodniki.
25 maja, 2023

Pomidor DWARF – co to jest?

Przy nazwach niektórych odmian pomidorów możemy znaleść słowo "DWARF". Jest to określenie typu pomidora, który jest specyficzny, gdyz powstał wskutek bardzo ciekawego krzyżowania różnych odmian. Kto ma możliwość niech spróbuje wysiać nasiona pomidorów DWARF i porównać rośliny do "tradycyjnych".
6 maja, 2023

Sadzonki (rozsada) warzyw ze sklepu on-line – zrobiliśmy test i kupiliśmy ją

Nie każdy ma możliwość produkcji własnej rozsady warzyw w warunkach domowych. Część ogrodników ją kupuje. Obecnie oferta rynku z rozsadą warzyw jest bardzo duża. Na co zwracać zatem uwagę przy zakupie? Czy firma firmie równa pod kątem jakości rozsady?
1 kwietnia, 2023

Miejski Ogród. Uprawa warzyw i ziół na balkonach i tarasach – nasza książka

W kwietniu 2023 na rynku wydawniczym ukazała się nakładem wydawnictwa Dragon nasza nowa książka ogrodnicza związana z ogrodnictwem miejskim. "Ogród Miejski. Uprawa warzyw i ziół na balkonach i tarasach" to 240 stron z naszymi poradami opartmi doświadczeniem własnym.
26 marca, 2023

Żółte liście u pomidora – przykład braku światła i jego dostępności

Światło jest potrzebne dla rozwoju większości roślin mających chlorofil (fotosynteza). Gdy jest go zbyt mało, wówczas mniej chlorofilu powstaje, zatem liście żółkna i bledną, w tym ich łodygi mogą się silnie wydłużać, czasem się łamią.
26 marca, 2023

Kamera solarna w ogrodzie. Ochrona własności

Monitoring staje się w niektórych ogrodach koniecznością. Niestety, czasy mamy jakie mamy. Trzeba chronić swoją własność. Na rynku jest wiele kamer i rozwiązań do obserwacji. W ogrodach bez prądu sieciowego warto rozważyć montaż kamer solarnych z przesyłem danych.