27 listopada, 2024

Szklarnia z poliwęglanu na konstrukcji stalowej – model Ogórek – składamy krok po kroku

W ramach współpracy z firmą Polskie Tunele Foliowe na naszej działce zmontowaliśmy nowy model szklarni poliwęglanowej na pełnej konstrukcji stalowej z serii Premium Plus, model "Ogórek" o wymiarach 3 x 6 metra i wysokości 220 cm
11 października, 2024

Dlaczego borówka amerykańska zasycha? Dlaczego marszczą się owoce?

Zdarza się czasami, że owoce borówki amerykańskiej nagle tracą na etapie dojrzewania jędrność, kurczą się, marszczą, a nawet zasychają na roślinie. Może im towarzyszyć zamieranie całej rośliny lub jej części albo też pojawiają się plamy na liściach i nekrozy na pędach albo sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdy cały krzew wydaje się zdrowy. Oto kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
12 lipca, 2024

Brązowe plamy na owocu pomidora? – sucha zgnilizna wierzchołkowa

Nie każda plama na owocu pomidora to choroba grzybowa wymagająca użycia chemicznych środków ochrony roślin. Najlepszym tego przykładem jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora. To choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia (Ca).
30 kwietnia, 2024

Poziomówka indyjska – ekspansywna roślina imitująca poziomkę, którą można jeść

Poziomówka indyjska (Potentilla indica) to bylina. Roślina ta należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Indii i Azji Wschodniej, skąd się rozprzestrzeniła na Europę, Afrykę czy też Amerykę Północną. Można ją wykorzystać kulinarnie.
11 marca, 2024

Ściółkowanie gleby i roślin gazetami – nie rób tego! Nie wiesz co w nich jest!

Niektóre porady ogrodnicze zachęcają nas do sciółkowania gleby i roślin gazetami. Czy to jest sensowne, a zwłaszcza bezpieczne? Czy jest to dobry sposób zagospodarowywania makulatury? Czy gazeta to tylko celuloza czy może zawiera w sobie toksyczne związki?
17 lutego, 2024

Nasiona warzyw i ziół – jak wyglądają?

Nasiona warzyw i ziół niekiedy mają bardzo ciekawe kształty i kolory. Różnią się rozmiarami. Nasiona jednych gatunków są do siebie bardzo podobne, a innych diametralnie się różnią. Nawet pomiędzy odmianami tego samego gatunku różnice w nasionach mogą być duże.
3 stycznia, 2024

Dżdżownica kalifornijska – jak ją hodować w kompostowniku?

W Polsce naturalnie występuje 32 dżdżownice. Odpowiadają za procesy próchnicotwórcze, a także za obieg materii i przepływ energii. W ogrodnictwie zwykle stosuje się gatunek obcego pochodzenia jakim jest dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida), którą się kupuje celem produkcji wermikompostu. Opisujemy w tekście co ta dżdżownica lubi i jak ją hodować.