21 sierpnia, 2022

Dlaczego róże kalafiora białego są żółte? Załamywanie liści, gumkowanie lub szycie kalafiorów

Część róż odmian kalafiora białego żółknie, stając się nieapetycznymi. Żeby temu zapobiec stosuje się ich osłanianie przed światłem. profesjonalni ogrodnicy do tego celu stosują załamywanie liści, gumkowanie lub szycie. Na rynku są odmiany odporne na światło.
20 sierpnia, 2022

Jak zebrać nasiona z pomidorów? Kilka słów o nasionach F1

Pomidory ale i wiele innych warzyw można rozmnażać z własnoręcznie zebranych nasion z ogordu, czy też z kupnych owoców. Trzeba pamiętać jednak o odmianach pokolenia F1 oraz o licencjach. Lepiej nie wprowadzać na rynek własnych nasion bez zgody organów państwowych.
20 sierpnia, 2022

Uprawiamy własne jedzenie – czyli dlaczego warto mieć własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
6 lipca, 2022

Oczko wodne w ogrodzie – jak wygląda w drugim roku od budowy?

W 2021 roku zbudowaliśmy na działce ROD oczko wodne kopane w gruncie, połączone ze skalniakiem i kaskadą. Nasze prace obejmują zagospodarowywanie okolicy i toni wodnej poprzez nasadzenia roślinne. Cały czas trzeba także walczyć o czystość wody. Nie żałujemy jednak tej decyzji. Oczko wodne to bardzo ciekawy element ubogacający ogród, a zwłaszcza bioróżnorodność.
16 czerwca, 2022

Tuje czernieją – co to za objaw?

Niekiedy się zdarza, że na żywotnikach (tujach) pojawiają się miejsca w których blaszki liściowe zmieniaja barwę na czarna lub czarno-brązową. Rzadko problem dotyczy całej rośliny. W miejscu zczernienia nie widać szkodników, ani typowych objawów chorobowych. Pojawia się wiele spekulacji na temat przyczyn tego problemu szpecącego rośliny.
29 maja, 2022

Tujofobia i tujoagresja a niechęć do tuj – dwie różne reakcje człowieka na żywotniki

Czy można bać się żywotników czyli tuj? Czy strach do tuj może wywoływać w nas agresję do roślin i osób je uprawiających? Kiedy kończy się atak werbalny na tuje, a kiedy może dojść do ataku fizycznego? Nasza parodio-diagnoza osób, które śmią atakować ogrodników za to, że ci mają w swoich ogrodach żywotniki. Nie pozwalajmy sobie, aby obcy ingerowali w nasze ogrody i to co uprawiamy. Tuje są roślinami legalnymi! które ogrodnicy uprawiają w prywatnych ogrodach.
29 maja, 2022

Tunel stalowy w ogrodzie – 3 x 6 metra (18 m2)

W maju 2022 roku zainstalowaliśmy tunel foliowy (model Pawełek) o konstrukcji stalowej. To tunel przeznaczony do samodzielnego montażu. Wytrzymały na wiatry. Wybraliśmy opcję 3 x 6 metra (18 m2), ale producent daje możliwość manipulacji długością co 1,5 metra, bo taki jest rozstaw słupków.
27 maja, 2022

Dżdżownica kalifornijska – jak ją hodować?

W Polsce naturalnie występuje 32 dżdżownice. Zwierzęta te odgrywają ogromną rolę w przyrodzie. Odpowiadają za procesy próchnicotwórcze, a także za obieg materii i przepływ energii. W ogrodnictwie zwykle stosuje się gatunek obcego pochodzenia jakim jest dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida), którą się kupuje celem produkcji wermikompostu. Opisujemy w tekście co ta dżdżownica lubi i jak ją hodować.
22 maja, 2022

Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?

W sytuacji, gdy nie da się zgromadzić w beczkach dużych ilości wody do podlewania roślin trzeba zacząć ją gromadzić także w inny sposób – w glebie. Do tego celu stosuje się m.in. kompost, zeolit, wermikulit, perlit, naturalne ściółkowanie roślin oraz rośliny zadarniające. gdy problem suszy jest poważny, wówczas można wdrożyć hydrożel.
7 maja, 2022

Ściółkowanie gleby i roślin gazetami – nie rób tego! Nie wiesz co w nich jest!

Niektóre porady ogrodnicze zachęcają nas do sciółkowania gleby i roślin gazetami. Czy to jest sensowne, a zwłaszcza bezpieczne? Czy jest to dobry sposób zagospodarowywania makulatury? Czy gazeta to tylko celuloza czy może zawiera w sobie toksyczne związki?
30 kwietnia, 2022

Tunel w ogrodzie – przykład jak go zbudowaliśmy

W kwietniu 2022 roku zainstalowaliśmy tunel foliowy (model Pawełek) na naszej działce. Sporo pracy przy tym było, ale jesteśmy zadowoleni. W materiale pokazujemy co robiliśmy, a film przedstawia to niejako na "żywo".
24 kwietnia, 2022

Białe kryształki, grudki na liściach batata – co to jest?

Osoby uprawiające bataty (słodkie ziemniaki = wilca ziemniaczanego) w warunkach domowych, niekiedy na sadzonkach obserwują pojaw białawych grudek, przypominających kryształy cukru. Czy to choroba? Szkodnik? Odpowiadamy na to pytanie w tekście.
10 kwietnia, 2022

Szklarnia z poliwęglanu komorowego – jak wygląda po 2 latach użytkowania?

Szklarnie z poliwęglanu komorowego są obecnie bardzo modne. Postawiliśmy taką na działce ROD w maju 2020 roku. Wybraliśmy kształt "domku", choć były do wyboru inne - przypominające tunel. Zaczynamy w 2022 roku trzeci rok uprawy roślin w tym obiekcie i możemy już wyciągnąć pewne wnioski. Stawialiśmy szklarnię jako amatorzy budownictwa.
4 kwietnia, 2022

Jak spowolnić wzrost sadzonek na parapecie okiennym?

Jak spowolnić wzrost sadzonek na parapecie okiennym? Pytanie może dziwne, ale niektórzy ogrodnicy mają problem z wybujałymi roślinami i brakiem dla nich miejsca. Co zatem zrobić? - ano nic innego, jak je zestresować.
3 kwietnia, 2022

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
20 marca, 2022

Metamorfoza działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym – nasz ogród

W maju 2019 roku DIONP zakupił własną działkę ROD. Była zaniedbana, ale nie w tragicznym stanie. Nasz cel - stworzyć ogród zrównoważony, ozdobno-użytkowy, w którym odpoczniemy, popracujemy i który da nam pyszne plony. Ogród ma sprzyjać bioróżnorodności roślin i zwierząt. Oto efekt po 2 latach.
19 lutego, 2022

Jak zakwasić glebę w ogrodzie, czyli jak obniżyć jej pH?

Odczyn czyli pH gleby ma kluczowy wpływ na rozwój wielu roślin. Rośliny kwaśnolubne wymagają niskiego pH. Jak go osiągnąć w ogrodzie? W naszym materiale opisujemy różne sposoby obniżające wartość pH, ale też apelujemy o stosowanie kwasomierzy.
17 lutego, 2022

Jak zrobić domową zaprawę (otoczkę) do nasion i cebulek?

Nie ma już na rynku nasion dla ogrodników-hobbystów takich, które są pokryte zaprawą chemiczną. Tworzone sa jedynie zaprawy z biostymulatorami lub niechemiczne otoczki. W warunkach domowych można sobie takie otoczki na większe nasiona samodzielnie zrobić.
26 stycznia, 2022

Nie masz warunków lokalowych? Nie siej roślin za wcześnie!

Siew i produkcja własnej rozsady roślin to wspaniała przygoda. To także trud i wydatek finansowy. Dobra sadzonka, to potem lepszy rozwój w gruncie. Czy nie mając dobrych warunków warto się śpieszyć z siewami? Czy ogrodnictwo ma być torem wyścigowym?
24 stycznia, 2022

Jakie pH gleby pod zioła? – lista roślin z optymalnym pH dla rozwoju

pH gleby (odczyn, kwasowość) ma bardzo duży wpływ na rozwój ziół. Trzeba zatem na bieżąco badać pH, aby zapewnić roślinom dobre warunki. W materiale przedstawiamy listę wybranych ziół i roślin przyprawowych i optymalne dla ich rozwoju pH gleby.