Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis Hbn.) to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy (zwyczajnej, słodkiej, popcorn i ozdobnej) w Polsce. Może uszkadzać też inne rośliny np. jabłonie, maliny, chmiel, proso, sorgo, rabarbar, paprykę, pomidory, fasolę, winorośl, buraki i wiele innych. Dla potrzeb jej zwalczania biologicznego lub chemicznego prowadzi się jej monitoring występowania i sygnalizację terminu zwalczania. warto znać techniki monitoringowe jakie są wykorzystywane do obserwacji tego szkodnika. DIONP od 2020 roku prowadzi własny monitoring tego owada na własnym polu kukurydzy. Współpracujemy także z osobami, które pracuja na pułapkach świetlnych i chcą przekazywać wyniki swojej pracy.
W monitoringu prowadzonym przez DIONP wykorzystywane są izolatory entomologiczne z zimującymi gąsienicami, pułapki świetlne własnej produkcji oraz bezpośrednie obserwacje roślin na obecność jaj i młodych gąsienic. Metody te wspomagane są liczeniem sumy temperatur efektywnych oraz pułapkami feromonowymi.
Poniżej można znaleść komunikaty z monitoringu omacnicy prosowianki.
Monitoring prowadzony przez DIONP dotyczy tylko tych miejscowości w których prowadzi się obserwacje. Odoszenie go do innych miejscowości, zwłaszcza z innych regionów kraju musi być podparty własnymi obserwacjami w tychże lokalizacjach. Lot szkodnika może się różnić pomiędzy sasiadującymi ze sobą polami. Proszę na to zważyć i nigdy nie rezygnować z własnych obserwacji. Tych nic nie zastąpi.
Bardzo prosimy o podawanie źródła czyli portalu DIONP przy powoływaniu się na nasz monitoring. Jest on objęty prawem autorskim.