Jak zwalczać chwasty bez chemii w ogrodzie?
11 lutego, 2023Karbid na krety i nornice w ogrodzie
24 marca, 2023Nornica i karczownik mają duże znaczenie w naszych ogrodach
W naszych ogrodach może pojawić się kilka gatunków gryzoni, których pojaw może doprowadzić do poważnych strat w roślinach uprawianych tak na rabatach, jak również mogą przedostać się do grządek podwyższanych, a także do tuneli i szklarni. Niekiedy są w stanie całkowicie zniszczyć nam uprawy, jeżeli jest ich więcej.
Aktualnie największe straty w uprawach powodują nornice (głównie nornica ruda, nornik zwyczajny) i karczownik ziemnowodny. W niektórych ogrodach pojawia się mysz polna, mysz badylarka, mysz leśna oraz mysz domowa. Są jednak regiony, w których obecne są także szczury: szczur wędrowny czy szczur śniady.
Niestety, zdarzają się bardzo poważne błędy ogrodników, którzy szkodliwe gryzonie niszczące rośliny w ogrodzie mylą z pożytecznymi sorkami czyli zwierzętami z rodziny ryjówkowate, które po pierwsze nie są gryzoniami, a po drugie żywią się głównie owadami. Do ryjówkowatych spotykanych w Polsce zalicza się: ryjówkę aksamitną, ryjówkę malutką, ryjówkę górską, ryjówkę średnią. Obok nich spotyka się owadożerne rzęsorki (rzęsorek mniejszy i rzęsorek rzeczek) i dwa gatunki zębiełków (zębiełek karliczek i zębiełek białawy).
Gryzonie, a zwłaszcza wspomniane nornice i karczownik mogą niektóre ogrody bardzo silnie zasiedlać. Są lata, że pojawiają się masowo. Ich główna szkodliwość polega na podgryzaniu roślin tak ozdobnych, jak również z których są jadalne plony. Mogą niszczyć korzenie włośnikowe i właściwe różnych roślin, włącznie z drzewami i krzewami. Są groźne dla trawników, warzywników, rabat kwietnych, upraw pod osłonami, ale także dla sadów.
Warto choćby wspomnieć, że nornik zwyczajny to niesamowicie płodny gatunek. Może wydać nawet do 10 miotów w ciągu roku (mysz polna tylko 3-4 mioty). W miocie jest do 8-12 młodych (u mszycy polnej 2-9 młodych). Dojrzałość płciową nornik uzyskuje już w 2 miesiącu życia, a średnia długośc życia osobnika to 12 miesięcy. Masowe pojawy norników mogą mieć miejsce co 2-5 lat.
Nornikom szczególnie sprzyja pogoda, a także dostępność pokarmu. Lubią gleby lekkie, o niskim poziomie wód gruntowych (bo to gatunek stepowy). Z tego powodu choćby w lata suche częściej się pojawiają. Gdy nie mają w pobliżu wystarczającej liczebności wrogów naturalnych, to szybko się namnażają.
Ich żerowanie osłabia wzrost roślin, ale może powodować ich zamieranie. Podobnie mogą czynić, gdy zjadają rozłogi, bulwy, korzenie spichrzowe i cebule. Niekiedy ogrodnikom poważnie niszczą plony. Jeżeli podgryzą gatunki o jadalnych częściach podziemnych, to często w miejscu gryzienia pojawiają się patogeny wywołujące zgnilizny. Jest to dodatkowa szkodliwość.
Nie można zapominać także o tym, że gryzonie mogą tworzyć pod ziemią rozległe korytarze. Gdy ich nory i komory lęgowe są pod systemem korzeniowym roślin może to powodować zapadanie się roślin i obsychanie ich korzeni. Mogą także wychodzić na powierzchnię i podgryzać łodygi roślin, w tym zjadać korę. U roślin niezdrewniałych powoduje to często ich ścięcie. Gryzonie uszkadzają bądź niszczą nasze rośliny głównie wieczorami i nocą.
Gdy gryzoni jest dużo, trzeba je przepłaszać a czasami bezwzględnie zwalczyć, bo straty mogą być bardzo duże.
Jak ograniczać pojaw gryzoni?