16 października, 2020

Jak odkazić szklarnię lub tunel w ogrodzie?

Prowadzenie uprawy amatorskiej pod osłonami nie jest łatwe, ale gdy się regularnie dba o glebę i o rośliny, to można zapanować nad organizmami szkodliwymi jakie się tu pojawiają. Profilaktyka to jednak klucz do sukcesu, stąd też bardzo ważne jest po zakończonym sezonie uprawy „odkażanie tunelu/szklarni”, ale rozumiane raczej jako niechemiczne ograniczanie obecności materiału infekcyjnego patogenów (wirusy, bakterie, grzyby) i stadiów rozwojowych niektórych szkodników obecnych w uprawach pod osłonami.
10 października, 2020

Odmiany dyni do uprawy w ogrodzie

Dynie to wspaniałe warzywa. Każda dynia jest jadalna, nawet ozdobna, ale pod cele kulinarne uprawia się te dedykowane z uwagi na walory smakowe. W naszych testach sprawdzamy różne odmiany - krajowe i zagraniczne.
6 października, 2020

Jakie ziemniaki wybrać? – charakterystyka 25 odmian

Na rynku jest wiele odmian ziemniaków jadalnych, różniących się kolorem skórki, miąższu, wielkością bulw, a zwłaszcza smakiem, w tym różnym typem przydatności kulinarnej. W 2020 roku wysadziliśmy 25 odmian, należących do typu użytkowego od A do C.
29 sierpnia, 2020

Pomidor koktajlowy Indygo Kumquat

Indygo Kumquat to amerykańska odmiana koktajlowa (typ cherry) o pięknie wybarwionej żółto-mandarynkowej skórce z naciekami w kolorze indygo i o żółtawym miąższu.
27 sierpnia, 2020

Pomidor Clackamas Blueberry – ciemny owoc

Pomidor Clackamas Blueberry to bardzo ciekawa, ciemna odmiana powstała z krzyżówki z dzikimi pomidorami z wyspy Galapagos. Odmiana wywodzi się z USA. Jest odmianą zawierająca dużo antocyjanów.
27 sierpnia, 2020

Pomidor w kształcie cytryny – Citrina

W teście DIONP pomidor gruntowy wysoki odmiany Citrina bez problemu udał się w uprawie gruntowej i szklarniowej, choć wymagał ochrony przed zarazą ziemniaka. Owoce pięknie się wybarwiły na żółto i przybrały kształt cytryny. Były bardzo smaczne. Pomidor nosi nazwę koktajlowego, co w naszym przekonaniu nie pasuje do tej odmiany z uwagi na to, że owoce nie należą rozmiarowo do tej grupy odmian.
26 sierpnia, 2020

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
24 sierpnia, 2020

Pomidor gruntowy odmiany Bobcat F1

W teście DIONP pomidor Bobcat F1 był uprawiany zarówno w gruncie jak i w szklarni. W roku 2020, gdy zaraza ziemniaka niszczyła uprawy wykazał się mniejszą podatnością na tą chorobę, choć wymagał także ochrony. Cechą wyróżniającą tą odmianę na tle innych są bardzo duże owoce o kulistym kształcie. Są one wyrównane, a część z nich przekroczyła masę 500 gramów.
22 sierpnia, 2020

Ogławianie roślin – sposób na przyśpieszenie wzrostu i dojrzewania owoców

Kiedy rośliny zbyt mocno się rozrastają (zwłaszcza mocno nawożone azotem) i tracą energię na rozwój pędów, tworzenie nowych kwiatów i zawiązków owoców, zamiast na wzrost i dojrzewanie tych owoców, które już są i którym grozi, że nie dojrzeją przed końcem wegetacji, to można ten proces przerwać i przekierować siły witalne na rozrost plonu i przyśpieszenie jego dojrzewania. Tą metodą jest sierpniowe ogławianie pędów
20 sierpnia, 2020

Pustowatość bulw ziemniaka – skąd się bierze?

Uprawiasz ziemniaki w ogrodzie? A może kupujesz je na bazarze, w warzywniaku lub markecie? Nie jest ważne miejsce pochodzenia ziemniaków, aby natknąć się na ciekawą chorobę fizjologiczną jaką jest pustowatość bulw. Wiele osób odkryło tą chorobę już na talerzu, gdy ugotowanego ziemniaka zaczęli jeść. Warto dowiedzieć skąd się to bierze.
17 sierpnia, 2020

Pomidor Gargamel – trójkolorowy owoc

Gargamel to bardzo ciekawa, amerykańska odmiana o wydłużonym kształcie. Ma czerwono-fioletowo-żółtawą skórkę i czerwony miąższ. Niedojrzały przybiera fioletowo-zielony kolor, czasem padający niemal w czerń. Bardzo dobrze sobie radzi w gruncie i pod osłonami. Jest dość tolerancyjny na zarazę ziemniaka.
14 sierpnia, 2020

Pomidor White Beauty – żółtokremowy owoc

Pomidor White Beauty to odmiana o żółtokremowym, dużym, żeberkowanym owocu i jasnym miąższu. Jest to odmiana wysokorosnąca, stąd wymaga podpory.
9 sierpnia, 2020

Kolorowa papryczka chilli – Piramida

Papryczka chilli odmiany Piramida to bardzo ciekawy okaz dla miłośników atrakcyjnych roślin. Może być uprawiana w gruncie, jak również i na balkonie/tarasie. Na okres zimy może być przeniesiona na parapet okienny i pędzona przez zimę. Cechuje się tym, że na jednej roślinie są owoce o różnych kolorach (odcieniach) od zielonego, przez żółty, pomarańczowy, czerwony po fioletowy. Owoce są jadalne i zawierają dużo kapsaicyny.
28 lipca, 2020

Sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora

Nie każda plama na owocu pomidora to choroba grzybowa wymagająca użycia chemicznych środków ochrony roślin. Najlepszym tego przykładem jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora. To choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia (Ca) w roślinie. Nie wymaga stosowania ochrony roślin lecz nawozu.
5 lipca, 2020

Kapusta Pak choi – uprawa i wykorzystanie

Kapusta biała Pak choi (Pak choy) nosi wiele innych nazw, z których pierwsza jest najbardziej popularna. Określana bywa także mianem kapusty chińskiej, bok choi, pok choi i kilkoma innymi. Jest dostępna w niektórych marketach, ale bez większego problemu udaje się w uprawie w ogrodzie, a nawet na balkonie. Jest rośliną dnia krótkiego, stąd też polecana jest albo do uprawy wczesno wiosennej albo od późnego lata. W warunkach dnia długiego, zwłaszcza przy wzroście temperatur roślina szybko rozwija kwiatostan zamiast cennych spożywczo liści.
22 czerwca, 2020

Fioletowy groszek cukrowy i kalarepa

Mając działkę lub ogródek przydomowy warto eksperymentować z różnymi gatunkami i odmianami roślin, w tym warzywnych. W 2020 roku na naszej działce zagościły różne warzywa, w tym o różnej kolorystyce. Lubimy się bawić kolorami i kształtami roślin. Tym razem prezentujemy fioletowe odmiany grochu siewnego (groszku cukrowego) oraz kalarepy fioletowej versus ich zielone odpowiedniki.
21 czerwca, 2020

Ploniarka zbożówka – szkodnik traw i warzyw

Osoby uprawiające kukurydzę, proso zwyczajne, sorgo, a także mający ogródki z trawnikiem oraz trawami ozdobnymi np. miskantami, kostrzewami, życicami, trawami pampasowymi, rozplenicami, prosem rózgowatym, turzycami i innymi roślinami z rodziny wiechlinowate mogą spotkać zamierające rośliny na skutek żerowania znanego szkodnika - ploniarki zbożówki.
12 czerwca, 2020

Usuwanie pędów bocznych pomidorów – dlaczego warto to robić?

Większość odmian pomidorów karłowych, średnio i wysoko rosnących obok pędu głównego wytwarza w kątach liści sporo pędów bocznych. Są to pędy, które mogą zawiązywać owoce. Problemem jest jednak to, że im więcej roślina wytworzy pędów, tym słabiej i później będzie owocowała, a same owoce będą mniejsze, w tym mogą być mniej smaczne. Należy bowiem pamiętać o tym, że całą roślinę karmi tylko jeden system korzeniowy, który ma ograniczone rozmiary oraz swoją wydolność.
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
25 maja, 2020

Własna rozsada warzyw i kwiatów – dlaczego warto?

Wśród ogrodników jest grono osób, które są zdecydowanie przeciwne siewowi, pikowaniu i eksperymentowaniu z tworzeniem rozsady warzyw i kwiatów w warunkach domowych, uważając że lepiej jest kupić gotowe (mniej pracy, mniej nerwów, lepsza sadzonka, a cenowo często taniej). Niektórzy tylko mają w tym rację, ale jest to związane tylko z tym, że nie w każdym domu czy mieszkaniu jest dobre miejsce na taką produkcję, zwłaszcza pod kątem dostępności światła słonecznego. Osobiście jesteśmy zwolennikami tworzenia własnej rozsady, gdyż nie każdą odmianę da się kupić, a ogrodnictwo ma być także zabawą i eksperymentowaniem. Przykładem są nasze eksperymenty odmianowe pomidorowo-paprykowe na rok 2020 - większości sadzonek testowanych odmian nie da się kupić np. w centrum ogrodniczym, czy na bazarze.
24 maja, 2020

Jak sadzimy pomidory i paprykę w szklarni

Uprawy pod osłonami to coraz częściej spotykana forma produkcji roślin ciepłolubnych w ogrodach przydomowych oraz na działkach ROD. Zwykle nie są to duże konstrukcje, dlatego też w dużej mierze o plonowaniu roślin decydują zabiegi pielęgnacyjne jakie wykonują ogrodnicy. Należy pamiętać, że na powodzenie produkcji wpływa wiele czynników, ale do najważniejszych należy: jakość gleby, jakość materiału roślinnego (w tym jego zdrowotność) oraz późniejsza pielęgnacja. Na przykładzie własnej, nowej szklarni z poliwęglanu prezentujemy tok naszego postępowania. Czy będzie on słuszny? Czas pokaże.
17 maja, 2020

Dlaczego sadzonka pomidora na parapecie ma żółte liście?

Wiele osób samodzielnie sieje nasiona i tworzy własne sadzonki pomidorów w warunkach pokojowych. czasami pojawiają się jednak różne problemy z tym związane, w tym żółknięcie liści lub całych roślin. Gdy sadzonki pomidora na oknie zaczną żółknąć to oznaka, że coś im dolega. Powodów może być wiele od gleby, przez temperaturę po złą pielęgnację.
17 maja, 2020

Kukurydza po przymrozkach

Osoby uprawiający amatorsko kukurydzę np. cukrową (słodką), zwyczajną, ozdobną, popcorn czy niebieską zwykle wysiewają ją pod koniec kwietnia lub w maju. W niektóre lata zdarza się, że po siewach ale i w trakcie wschodów pojawia się przymrozek lub śnieg. Po jego przejściu kukurydza może wyglądać zupełnie inaczej, stąd część osób uznając, że zgineła wykopuje ją i albo sieje od nowa albo rezygnuje z uprawy. Czy kukurydza po przymrozku jest zniszczona całkowicie?
16 maja, 2020

Kolorowe rzodkiewki warto uprawiać

Postęp hodowlany odmian rzodkiewek jest niesamowity. Na polskim rynku można znaleść wiele odmian różniących się kształtem korzenia ale i jego kolorem. Od standardowej czerwieni po fiolet i czerń - takie kolory korzenia rzodkiewek istnieją w naturze i nie są GMO. Różny jest także kształt korzeni - od okrągłego, po wydłużony. Podobnie jest z ostrością - od łagodnej po tnącej język, choć w tym przypadku akurat duży wpływ na to mają warunki pogodowe, zwłaszcza dostępność wody.
3 maja, 2020

Dlaczego rabarbar kwitnie wiosną?

Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać wczesną wiosną kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny. Co jest tego powodem i co robić takiej sytuacji?
26 kwietnia, 2020

Murarka ogrodowa – pszczoła, która pomaga ogrodnikom

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) to wiosenna pszczoła samotnica, którą wykorzystuje się do zapylania roślin w ogrodzie. Jest bardzo efektywna, dlatego też w ogrodach, w których występuje licznie, uzyskuje się bardzo dobre zapylenie roślin. Jest powszechnie stosowana w sadach towarowych. Pszczoła ta choć żyje krótko i w okresie lata już jej nie ma, to bardzo pomaga człowiekowi uzyskiwać wysokie i smaczne plony warzyw i owoców. Występuje naturalnie w przyrodzie, ale często kupuje się jej kokony i buduje odpowiednie dla niej ule. Pszczoła ta nie daje miodu.
19 kwietnia, 2020

Jak uprawiać melony w ogrodzie?

Melon (Cucumis melo) to warzywo, choć przez swój słodki smak jest uważany za owoc. Melony są kojarzone ze sklepowych półek, ale udają się w uprawie pod osłonami oraz nawet w uprawie pod chmurką jak wybierze się dobrą odmianę, o krótkim okresie wegetacji. Ostatnie lata bardzo ciepłe sprzyjają ich uprawie w ogrodach.
18 kwietnia, 2020

Kiedy siać i pikować pomidory?

Wielu ogrodników decyduje się na samodzielny zakup, siew i uprawę pomidorów. Powstaje pytanie – po co to robić, skoro można kupić gotową sadzonkę? Odpowiedź jest banalnie prosta – pasja do pracy z roślinami połączona z chęcią posiadania konkretnej odmiany. Nie ma możliwości technicznych, aby kupić sadzonkę każdej odmiany jaka jest na polskim rynku. Własny siew pozwala zatem na uprawę konkretnych odmian, którymi jesteśmy zainteresowani, bez względu czy to pomidor miniaturka, średnio czy wysoko rosnący, a także czy do gruntu otwartego czy do tunelu/szklarni.
10 kwietnia, 2020

Kiwano – uprawa w ogrodzie

Kiwano (Cucumis metuliferus) znane jest pod różnymi nazwami np. ogórek kolczasty, ogórek afrykański, afrykański melon lub ogórek rogaty. W Polsce ogórek kolczasty nie jest nowością, gdyż trafiał na sklepowe półki jako egzotyczne warzywo (tak jak ogórek zwykły) lub owoc. Nowością jest zasadniczo jego uprawa w ogrodach, stąd sympatycy jego smaku uniezależnili się od dostaw do sklepów.
1 kwietnia, 2020
Dziki szczypiorek choć przypomina trawę ma od niej zupełnie inne liście

Dziki szczypiorek – występowanie, uprawa oraz właściwości

Dziki szczypiorek to roślina naturalnie występująca w polskich lasach, starych parkach, na polanach. W stanie zdziczałym pojawia się także w innych miejscach. Cechuje go wspaniały czosnkowo-cebulowy smak, duża wytrzymałość na warunki pogodowe, ale i choroby i szkodniki.