21 października, 2021

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
13 października, 2021

Pepino gold czyli psianka melonowa – uprawa i wykorzystanie

Pepino gold czyli psianka melonowa (Solanum muricatum) to egoztyczna roślina z tej samej rodziny co pomidor, papryka czy też bakłażan. Coraz częściej uprawia się ją w Polsce w celu pozyskania smacznych owoców.
5 września, 2021

Odmiany arbuzów (kawonów) w naszych testach w 2021 roku

Arbuzy (kawony) uprawiamy od wielu lat, w tym co roku testujemy coraz to inne odmiany z krajowego jak i zagranicznego rynku. W materiale prezentujemy część odmian wysianych w 2021 roku na naszej działce w warunkach polowych (bez osłon). Nie każda dojrzała w pełni.
26 sierpnia, 2021

Uszczykiwanie (ogławianie) papryki. Po co to robić? Kiedy i jak?

Uszczykiwanie pędów papryki to zabieg pozwalający przyśpieszyć wzrost i dojrzewanie owoców. Warto go połączyć z nawożeniem fosforowo-potasowym. Wykonuje się go późnym latem, a nie wiosną.
26 sierpnia, 2021

Dlaczego pękają owoce pomidora? Jak temu zaradzić?

Pojawianie się spękań na skórce owoców pomidora może mieć różne przyczyny. Zwykle to duże skoki temperatur, ale nie zawsze tak jest. Warto poznać najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania temu zjawisku.
4 sierpnia, 2021

Głąbigroszek – uprawa w ogrodzie i wykorzystanie

Głąbigroszek (Lotus tetragonolobus L.) to jeszcze rzadko uprawiana w Polsce jednoroczna roślina ozdobno-użytkowa. Zdobi, a jego strąki wykorzystuje się w kuchni, podobnie jak fasolkę szparagową.
4 sierpnia, 2021

Gorzkie ogórki – dlaczego takie są? Z czego to wynika?

Niektóre ogórki charakteryzują się gorzkim smakiem po zerwaniu i zjedzeniu na świeżo. Zjawisko to zwykle występuje w lata upalne i suche. Jest związane z kukurbitacynami czyli naturalnymi substancjami, które ogórki wytwarzają. Ich duża zawartość w owocach to często objaw stresu środowiskowego.
1 sierpnia, 2021

Pomidor koktajlowy: jakie odmiany uprawiać w ogrodzie? – test DIONP

Jako DIONP co roku wysiewamy różney odmiany pomidora koktajlowego (miniaturka, typ cherry) o różnym kształcie i kolorze owoców oraz o zmiennym pokroju roślin, co pozwala na ich uprawę w gruncie, w szklarni, na rabacie podwyższonej i na balkonie. Polecamy poznać odmiany, które sami wysialiśmy.
25 lipca, 2021

Kolorowe ziemniaki – 19 odmian w testach DIONP

W 2021 roku wysadziliśmy kolekcję 19 "kolorowych" odmian ziemniaka, a także kilka o nietypowym kształcie bulw. Dominowały odmiany o fioletowej skórce i miąższu. Obok nich mieliśmy na poletkach także odmiany polecane do ekologii. Próbne wykopki w okresie lipca pozwoliły nam ocenić sytuację.
3 lipca, 2021

Nie dajmy się cenom żywności – uprawiajmy własne warzywa i owoce

Ceny żywności rosną. Klimat się zmienia. Zmieniają się uwarunkowania ekonomiczne. Czekają nas trudne czasy w niestabilnej pogodzie. Warto jednak próbować uprawiać własne owoce i warzywa, aby nie być w pełni zależnym od przemysłu rolno-spożywczego. To zupełnie inny smak ale i pełna kontrola nad uprawą. Nawet mały ogród pozwala zebrać większe bądź mniejsze plony.
16 maja, 2021

Jak uprawiamy paprykę w 2021 roku. Test kolejnych odmian

W 2021 roku wysialiśmy 24 odmiany papryk, większość chilli. Stawiamy nadal na utrzymanie żyzności gleby i jej funkcji życiowych. Wdrażyliśmy biostymulację oraz nowe metody ekologicznej ochrony roślin w oparciu o czynniki naturalne. Liczymy, że chemia nie będzie potrzebna, acz stale monitorujemy swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników.
15 maja, 2021

Jak uprawiamy pomidory w 2021 roku. Test kolejnych odmian

W 2021 roku wysialiśmy 38 odmian pomidorów. Stawiamy nadal na utrzymanie żyzności gleby i jej funkcji życiowych. Wdrażyliśmy biostymulację oraz nowe metody ekologicznej ochrony roślin w oparciu o czynniki naturalne. Liczymy, że chemia nie będzie potrzebna, acz stale monitorujemy swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników.
5 maja, 2021

Dlaczego sadzonka pomidora na parapecie ma żółte liście?

Wiele osób samodzielnie sieje nasiona i tworzy własne sadzonki pomidorów w warunkach pokojowych. czasami pojawiają się jednak różne problemy z tym związane, w tym żółknięcie liści lub całych roślin. Gdy sadzonki pomidora na oknie zaczną żółknąć to oznaka, że coś im dolega. Powodów może być wiele od gleby, przez temperaturę po złą pielęgnację.
25 kwietnia, 2021

Kolorowe rzodkiewki warto uprawiać

Postęp hodowlany odmian rzodkiewek jest niesamowity. Na polskim rynku można znaleść wiele odmian różniących się kształtem korzenia ale i jego kolorem. Od standardowej czerwieni po fiolet i czerń - takie kolory korzenia rzodkiewek istnieją w naturze i nie są GMO. Różny jest także kształt korzeni - od okrągłego, po wydłużony. Podobnie jest z ostrością - od łagodnej po tnącej język, choć w tym przypadku akurat duży wpływ na to mają warunki pogodowe, zwłaszcza dostępność wody.
12 lutego, 2021

Patison – jak uprawiać w ogrodzie?

Patison to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych. Jest łatwy w uprawie i smaczny. Jadalne sa kwiaty, młode zawiązki owoców, jak również te w pełni wyrośnięte. Najwięcej smaku mają owoce nieprzerośnięte.
31 stycznia, 2021

Jakie pomidory do uprawy w gruncie i pod osłonami? – test DIONP 2020

W 2020 roku wysialiśmy w gruncie i szklarni różne odmiany pomidora o różnym kształcie i kolorze owoców oraz o zmiennym pokroju roślin.
20 stycznia, 2021

Burak ćwikłowy – jakie odmiany warto wysiać? – test DIONP 2020

W 2020 roku wysialiśmy w gruncie kilka odmian buraka ćwikłowego w trzech kolorach oraz liściowego. Bardzo ładnie się udały i można je polecić
19 stycznia, 2021

Papryka ostra (chilli): jakie odmiany uprawiać w ogrodzie? – test DIONP 2020

W 2020 roku wysialiśmy odmiany papryki ostrej (chilli) o zmiennym kolorze, kształcie owoców, ale zwłaszcza o różnej zawartości kapsaicyny. Każda z odmian dojrzała w okolicach Rzeszowa, choć plon był zależny od wielkości owoców jakie roslina wydaje.
18 stycznia, 2021

Papryka: jakie odmiany uprawiać w ogrodzie? – test DIONP 2020

W 2020 roku wysialiśmy w gruncie i pod osłonami kilka odmian papryki słodkiej o różnym kształcie owoców i kolorze. Każda odmiana się udała.
14 stycznia, 2021

Krzywe marchewki? – 11 przyczyn deformacji korzenia

Marchew (Daucus carota) może niekiedy mieć zdeformowane korzenie spichrzowe. To często poważny problem dla producentów. Nie tylko o samą krzywiznę chodzi ale o degenerację całego korzenia. Warto poznać 11 przyczyn tego zjawiska.
13 stycznia, 2021

Kolorowe odmiany marchwi – czy warto wysiewać?

Na rynku krajowym i zagranicznym jest wiele odmian kolorowych marchwi. Od białej, przez żółtą, pomarańczową, fioletową po niemal czarną. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie. DIONP prowadził własne testy takich marchewek.
9 stycznia, 2021

Warto uprawiać warzywa bogate w antocyjany, bo w sklepach jest ich niewiele

Fioletowe warzywa są coraz częściej uprawiane w ogrodach i spożywane. Zawierają cenne dla zdrowia antycyjany. Warto z nimi eksperymentować, tym bardziej, że wiele gatunków i odmian nie da się kupić na bazarach czy w marketach. To często rośliny niszowe, tylko dla hobbystów.
3 stycznia, 2021

Jakie odmiany arbuzów uprawiać w ogrodzie?

Arbuzy (kawony) to warzywa/owoce, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce jeżeli się wybierze dobrą odmianę. Prezentujemy te odmiany, które wysialiśmy w okolicach Rzeszowa i które nam dojrzały.
13 grudnia, 2020

Marchew kulista, marchew paryska, marchew „baby”

Marchew (Daucus carota) to nie tylko podłużny kształt. Coraz większą popularnością cieszy się marchew paryska czyli okrągła. Warto ją wysiać. DIONP prowadził własne testy takich marchewek.
11 grudnia, 2020

Biały ogórek – czyli ogórek o jasnej skórce

Na rynku dostępne są odmiany ogórka o białawej skórce. Istnieją one już od 1893 roku w USA. Polecane są na świeżo, konserwowania i kiszenia. Przykładem białego ogórka jest odmiana "White Wonder"
21 listopada, 2020

Imbir w doniczce – uprawa w domu

Imbir to znana roślina w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce. Bez problemów można ją uprawiać w warunkach domowych uzyskując plon świeżych, smacznych i odżywczych kłączy.
9 listopada, 2020

Topinambur w ogrodzie – jadalny, ozdobny ale inwazyjny

Topinambur (Helianthus tuberosus) czyli słonecznik bulwiasty to roślina ozdobna, ale o smacznych bulwach, które są w pełni jadalne i mają właściwości prozdrowotne. Ponieważ jest to roślina inwazyjna, dlatego trzeba nad nią panować. Obecnie wraca do łask i uprawy na większą skalę.
6 listopada, 2020

Typy kulinarne ziemniaków warto znać

Ziemniaki dostępne w handlu obok nazwy odmiany często mają podaną klasę (typ kulinarny) np. A, B, AB, BC, C - co to oznacza? Wyjaśniamy, bo to ważne w kuchni
5 listopada, 2020

Ziemniak – 10 odmian polecanych do ekologii

Ktokolwiek uprawia ziemniaki bez chemii, w sposób w pełni ekologiczny ten wie, że zaraza ziemniaka potrafi zniszczyć cały plon. Są jednak odmiany tej rośliny mało podatne na tę chorobę, które warto zacząć sadzić w ogrodach
29 października, 2020

Dlaczego warto przekopywać grządki w ogrodzie?

Przekopywanie grządek przed zimą spełnia wiele zadań w ogrodnictwie, choćby przykrywa resztki roślin oraz ogranicza organizmy szkodliwe. Na glebach ciężkich sprzyja pojawowi struktury gruzełkowatej. Nie można jednak przesadzać z kopaniem.
29 października, 2020

Ziemniak – porozmawiajmy o tej roślinie

Ziemniak, pyra, kartofel, bulwa itd. Wiele nazw na tą samą roślinę. Dawniej kojarzona z biedą. Dziś wraca na salony w niesamowitych odmianach. O tej roślinie rozmawiamy z dr Michałem Noworólem z PODR w Boguchwale koło Rzeszowa
10 października, 2020

Odmiany dyni do uprawy w ogrodzie

Dynie to wspaniałe warzywa. Każda dynia jest jadalna, nawet ozdobna, ale pod cele kulinarne uprawia się te dedykowane z uwagi na walory smakowe. W naszych testach sprawdzamy różne odmiany - krajowe i zagraniczne.
6 października, 2020

Jakie ziemniaki wybrać? – charakterystyka 25 odmian

Na rynku jest wiele odmian ziemniaków jadalnych, różniących się kolorem skórki, miąższu, wielkością bulw, a zwłaszcza smakiem, w tym różnym typem przydatności kulinarnej. W 2020 roku wysadziliśmy 25 odmian, należących do typu użytkowego od A do C.
29 sierpnia, 2020

Pomidor koktajlowy Indygo Kumquat

Indygo Kumquat to amerykańska odmiana koktajlowa (typ cherry) o pięknie wybarwionej żółto-mandarynkowej skórce z naciekami w kolorze indygo i o żółtawym miąższu.
27 sierpnia, 2020

Pomidor Clackamas Blueberry – ciemny owoc

Pomidor Clackamas Blueberry to bardzo ciekawa, ciemna odmiana powstała z krzyżówki z dzikimi pomidorami z wyspy Galapagos. Odmiana wywodzi się z USA. Jest odmianą zawierająca dużo antocyjanów.
27 sierpnia, 2020

Pomidor w kształcie cytryny – Citrina

W teście DIONP pomidor gruntowy wysoki odmiany Citrina bez problemu udał się w uprawie gruntowej i szklarniowej, choć wymagał ochrony przed zarazą ziemniaka. Owoce pięknie się wybarwiły na żółto i przybrały kształt cytryny. Były bardzo smaczne. Pomidor nosi nazwę koktajlowego, co w naszym przekonaniu nie pasuje do tej odmiany z uwagi na to, że owoce nie należą rozmiarowo do tej grupy odmian.
24 sierpnia, 2020

Pomidor gruntowy odmiany Bobcat F1

W teście DIONP pomidor Bobcat F1 był uprawiany zarówno w gruncie jak i w szklarni. W roku 2020, gdy zaraza ziemniaka niszczyła uprawy wykazał się mniejszą podatnością na tą chorobę, choć wymagał także ochrony. Cechą wyróżniającą tą odmianę na tle innych są bardzo duże owoce o kulistym kształcie. Są one wyrównane, a część z nich przekroczyła masę 500-1000 gramów.
20 sierpnia, 2020

Pustowatość bulw ziemniaka – skąd się bierze?

Uprawiasz ziemniaki w ogrodzie? A może kupujesz je na bazarze, w warzywniaku lub markecie? Nie jest ważne miejsce pochodzenia ziemniaków, aby natknąć się na ciekawą chorobę fizjologiczną jaką jest pustowatość bulw. Wiele osób odkryło tą chorobę już na talerzu, gdy ugotowanego ziemniaka zaczęli jeść. Warto dowiedzieć skąd się to bierze.
17 sierpnia, 2020

Pomidor Gargamel – trójkolorowy owoc

Gargamel to bardzo ciekawa, amerykańska odmiana o wydłużonym kształcie. Ma czerwono-fioletowo-żółtawą skórkę i czerwony miąższ. Niedojrzały przybiera fioletowo-zielony kolor, czasem padający niemal w czerń. Bardzo dobrze sobie radzi w gruncie i pod osłonami. Jest dość tolerancyjny na zarazę ziemniaka.
14 sierpnia, 2020

Pomidor White Beauty – żółtokremowy owoc

Pomidor White Beauty to odmiana o żółtokremowym, dużym, żeberkowanym owocu i jasnym miąższu. Jest to odmiana wysokorosnąca, stąd wymaga podpory.
9 sierpnia, 2020

Kolorowa papryczka chilli – Piramida

Papryczka chilli odmiany Piramida to bardzo ciekawy okaz dla miłośników atrakcyjnych roślin. Może być uprawiana w gruncie, jak również i na balkonie/tarasie. Na okres zimy może być przeniesiona na parapet okienny i pędzona przez zimę. Cechuje się tym, że na jednej roślinie są owoce o różnych kolorach (odcieniach) od zielonego, przez żółty, pomarańczowy, czerwony po fioletowy. Owoce są jadalne i zawierają dużo kapsaicyny.
28 lipca, 2020

Sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora

Nie każda plama na owocu pomidora to choroba grzybowa wymagająca użycia chemicznych środków ochrony roślin. Najlepszym tego przykładem jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora. To choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia (Ca) w roślinie. Nie wymaga stosowania ochrony roślin lecz nawozu.
5 lipca, 2020

Kapusta Pak choi – uprawa i wykorzystanie

Kapusta biała Pak choi (Pak choy) nosi wiele innych nazw, z których pierwsza jest najbardziej popularna. Określana bywa także mianem kapusty chińskiej, bok choi, pok choi i kilkoma innymi. Jest dostępna w niektórych marketach, ale bez większego problemu udaje się w uprawie w ogrodzie, a nawet na balkonie. Jest rośliną dnia krótkiego, stąd też polecana jest albo do uprawy wczesno wiosennej albo od późnego lata. W warunkach dnia długiego, zwłaszcza przy wzroście temperatur roślina szybko rozwija kwiatostan zamiast cennych spożywczo liści.
22 czerwca, 2020

Fioletowy groszek cukrowy i kalarepa

Mając działkę lub ogródek przydomowy warto eksperymentować z różnymi gatunkami i odmianami roślin, w tym warzywnych. W 2020 roku na naszej działce zagościły różne warzywa, w tym o różnej kolorystyce. Lubimy się bawić kolorami i kształtami roślin. Tym razem prezentujemy fioletowe odmiany grochu siewnego (groszku cukrowego) oraz kalarepy fioletowej versus ich zielone odpowiedniki.
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
24 maja, 2020

Jak sadziliśmy pomidory i paprykę w szklarni w 2020 roku

W materiale prezentujemy w jaki sposób przygotowaliśmy szklarnię do posadzenia rozsady pomidorów i papryki w 2020 roku. Stawiamy na życie biologiczne w glebie, racjonalne nawożenie, ale także ochronę roślin na bazie produktów ekologicznych, ale gdy zawiodą to wdrażamy walkę chemiczną celem ratowania plonu.
17 maja, 2020

Kukurydza po przymrozkach

Osoby uprawiający amatorsko kukurydzę np. cukrową (słodką), zwyczajną, ozdobną, popcorn czy niebieską zwykle wysiewają ją pod koniec kwietnia lub w maju. W niektóre lata zdarza się, że po siewach ale i w trakcie wschodów pojawia się przymrozek lub śnieg. Po jego przejściu kukurydza może wyglądać zupełnie inaczej, stąd część osób uznając, że zgineła wykopuje ją i albo sieje od nowa albo rezygnuje z uprawy. Czy kukurydza po przymrozku jest zniszczona całkowicie?
3 maja, 2020

Dlaczego rabarbar kwitnie wiosną?

Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać wczesną wiosną kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny. Co jest tego powodem i co robić takiej sytuacji?
19 kwietnia, 2020

Jak uprawiać melony w ogrodzie?

Melon (Cucumis melo) to warzywo, choć przez swój słodki smak jest uważany za owoc. Melony są kojarzone ze sklepowych półek, ale udają się w uprawie pod osłonami oraz nawet w uprawie pod chmurką jak wybierze się dobrą odmianę, o krótkim okresie wegetacji. Ostatnie lata bardzo ciepłe sprzyjają ich uprawie w ogrodach.
18 kwietnia, 2020

Kiedy siać i pikować pomidory?

Wielu ogrodników decyduje się na samodzielny zakup, siew i uprawę pomidorów. Własny siew pozwala na uprawę konkretnych odmian, którymi jesteśmy zainteresowani, bez względu czy to pomidor miniaturka, średnio czy wysoko rosnący, a także czy do gruntu otwartego czy do tunelu/szklarni.
10 kwietnia, 2020

Kiwano – uprawa w ogrodzie

Kiwano (Cucumis metuliferus) znane jest pod różnymi nazwami np. ogórek kolczasty, ogórek afrykański, afrykański melon lub ogórek rogaty. W Polsce ogórek kolczasty może być uprawiany z powodzeniem w ogrodach.
2 stycznia, 2020

Arbuz to owoc czy warzywo a może warzowoc?

Arbuz (kawon) to roślina dyniowata o różnym zastosowaniu kulinarnym. To głównie wykorzystanie plonu decyduje o tym, czy to owoc (jagoda) czy warzywo. Celem pogodzenia stron może warto go nazwać - warzowocem?