21 października, 2021

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
20 października, 2021

Jak zbudować domek dla jeża?

W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni oraz jeż europejski/zachodni. Oba gatunki są objęte częściową ochroną gatunkową. Są sprzymierzeńcami rolników i ogrodników w walce ze szkodnikami. Jeże są mięsożerne. Zjadają oseski gryzoni, a także różne owady. Ich smakołykiem są też dżdżownice. Odgrywają ogromną rolę w przyrodzie.
19 października, 2021

Odkażanie szklarni i tunelu siarką

Nawóz siarkowy wymieszany z potasem (np. siarczanem potasu, nadmanganianem potasu) i podpalony, wydziela toksyczny dwutlenek siarki, który jest wykorzystywany do odkażania szklarni i tuneli.
15 października, 2021

Bezpieczna neutralizacja płynnych pozostałości środków ochrony roślin

Neutralizacja pozostałości środków ochrony roślin to niezmiernie ważny temat pod kątem bezpieczeństwa tak człowieka, jak i całego otaczającego go środowiska. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat.
14 października, 2021

Jak ograniczyć spływ powierzchniowy i wymywanie środków ochrony roślin do wód

Stosując środki ochrony roślin trzeba zwracać uwagę na zagrożenia jakie mogą stanowić, w tym poprzez spływ powierzchniowy bądź wymywanie. W materiale informujemy jak temu zaradzić
14 października, 2021

Jak odkazić szklarnię lub tunel w ogrodzie?

Prowadzenie uprawy amatorskiej pod osłonami nie jest łatwe, ale gdy się regularnie dba o glebę i o rośliny, to można zapanować nad organizmami szkodliwymi jakie się tu pojawiają. Profilaktyka to jednak klucz do sukcesu, stąd też bardzo ważne jest po zakończonym sezonie uprawy „odkażanie tunelu/szklarni”, ale rozumiane raczej jako niechemiczne ograniczanie obecności materiału infekcyjnego patogenów (wirusy, bakterie, grzyby) i stadiów rozwojowych niektórych szkodników obecnych w uprawach pod osłonami.
14 października, 2021

Skulik przędziorkowiec – biedronka, która zjada przędziorki

Skulik przędziorkowiec (Stethorus punctillum) to chrząszcz należący do rodziny biedronkowatych, rodzaju Stethorus. Jest to najmniejsza z biedronek występujących naturalnie w Polsce, a tych gatunków jest ponad 70. Owad ten jest wrogiem naturalnym przędziorków.
13 października, 2021

Kukurydza ozdobna, kukurydza tęczowa – ciekawa roślina do ogrodu

Kukurydza ozdobna to ciekawa roślina do ogrodu. Może być traktowana jako wysoka roślina osłonowa, ale głównie sieje się ją dla kjolb. Może rozwijać jednokolorowe kolby, a także o wielokolorowych ziarniakach. Kolby są ciekawa atrakcją.
13 października, 2021

Pepino gold czyli psianka melonowa – uprawa i wykorzystanie

Pepino gold czyli psianka melonowa (Solanum muricatum) to egoztyczna roślina z tej samej rodziny co pomidor, papryka czy też bakłażan. Coraz częściej uprawia się ją w Polsce w celu pozyskania smacznych owoców.
11 października, 2021

Jak to się robi na działce, czyli zasady zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin wymagają specjalnego traktowania. Nie są to zwykłe śmieci. Nie można ich ot tak wyrzucac do odpadów komunalnych. Co zatem z nimi robić? Co zrobić z resztkami pestycydów w opakowaniach?
11 października, 2021

Ochrona wód – zapobieganie znoszeniu środków ochrony roślin

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin to niezwykle obszerne zagadnienie. Wiele poradników, artykułów i filmów edukacyjnych powstało na ten temat. W niniejszym tekście poruszany jest problem znoszenia środków ochrony roślin.
7 października, 2021

Pesto z liści, pąków i kwiatów nasturcji

Wszytskie nadziemne części nasturcji są jadalne i smaczne. Najlepsze są na świeżo, gdyż wówczas zachowują swój kolor, ostry smak i zapach, nie wspominając o wartościach odżywczych. Warto choćby z nasturcji zrobić pyszne pesto na kanapki. Jest dziecinnie proste w wykonaniu.
2 października, 2021

Grzyb owadobójczy Beauveria bassiana i jego rola w ekologicznej ochronie roślin

Beauveria bassiana to naturalnie występujący w przyrodzie grzyb owadobójczy, na bazie którego stworzono biopreparaty przeciwko niektórym szkodnikom roślin. Może pojawiać się samoczynnie i ograniczać różne owady, ale można go też celowo wprowadzać np. przez opryskiwanie roślin lub gleby.
27 września, 2021

Kwiatowe masło lub biały serek – zaskocz znajomych

Jadalne kwiaty robią ostatnio furorę. Nadają kolor, smak, a niekiedy i zapach potrawom. Mogą być nośnikiem różnych smaków, w tym na tyle intensywnych, że można je uznać za przyprawy. U nas w kuchni bardzo chętnie sięgamy po kwiaty nasturcji, które mają pikantny posmak i bajeczne kolory.
27 września, 2021

Ochrona wód – zapobieganie skażeniom miejscowym

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin to niezwykle obszerne zagadnienie. Wiele poradników, artykułów i filmów edukacyjnych powstało na ten temat. Wsparciem dla użytkowników środków ochrony roślin są również aplikacje internetowe, które pomagają stosować preparaty w sposób bezpieczny dla środowiska.
26 września, 2021

Strzyżak jelenica czyli latający kleszcz – uciążliwy krwiopijca

W lasach ale już nie tylko w nich coraz częstszymi, natrętnymi owadami stają się strzyżaki, a zwłaszcza strzyżak jeleni (Lipoptena cervi) zwany także strzyżakiem sarnim, łowikiem, czy też wszą jelenią. Muchówki te mogą atakować także człowieka w poszukiwaniu krwi. U osób wrazliwych powodują różne odczyny alergiczne, czasami silne.
25 września, 2021

Kiszone arbuzy – jak to zrobić? Czy jest to smaczne?

Gdy obrodzą nam arbuzy (kawony) w ogrodzie i nie mamy co zrobić z plonem a nie chcemy go zmarnować, to dobrze jest część owoców przemienić w kiszonki. Kiszenie zaliczane jest do prozdrowotnych metod konserwujących żywność, a same kiszonki mają pozytywny wpływ na nasz organizm.
17 września, 2021

Chutney z pomidorów koktajlowych

Pomidory koktajlowe (miniaturki, cherry) są idealne na świeżo, ale można z nich zrobić pyszny chutney, który można jeść na bieżąco lub zapasteryzować, dzięki czemu w zimie można poczuć smak lata. Chutney jest idealny na kanapki albo dodatek do potraw.
17 września, 2021

Jesienno-wiosenne opryskiwanie drzew owocowych mocznikiem

Mocznik (Azot 46%) to nic innego jak nawóz azotowy w formie amidowej. jest powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie do nawożenia roślin, w tym drzew i krzewów owocowych. Ma wiele zalet ten nawóz. Odgrywa także ogromną rolę w profilaktycznym zwalczaniu chorób roślin, a w szczególności parcha. Kiedy i jak go stosować? O tym w naszym materiale.
13 września, 2021

Co zrobić z zielonymi pomidorami? – sałatkę z zielonych pomidorów!

Czasami zdarza się, że musimy szybko zebrać zielone pomidory zanim te dojrzeją. Zaraza ziemniaka, pękanie owoców, nadejście przymrozków to główne przyczyny takich zbiorów. Żeby ich nie wyrzucać, część plonu można przeznaczyć na sałatkę. Nie jada się zielonych pomidorów na surowo - wyjątkiem są odmiany zielone.
8 września, 2021

Stonka ziemniaczana żeruje na bulwach ziemniaków

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) może w Polsce rozwinąć dwa pokolenia w ciągu roku. Ostatnie pokolenie z chwilą braku zielonej naci może migrować na późne odmiany lub chronione, ewentualnie może żerować na odsłoniętych bulwach ziemniaków.
5 września, 2021

Odmiany arbuzów (kawonów) w naszych testach w 2021 roku

Arbuzy (kawony) uprawiamy od wielu lat, w tym co roku testujemy coraz to inne odmiany z krajowego jak i zagranicznego rynku. W materiale prezentujemy część odmian wysianych w 2021 roku na naszej działce w warunkach polowych (bez osłon). Nie każda dojrzała w pełni.
2 września, 2021

Kapary z nasion nasturcji – proste, a ciekawe

Nasturcja to z jednej strony roślina ozdobna, a z drugiej w pełni jadalna, o charakterystycznym, ostrym wyrazistym smaku. Obok pędów, liści i kwiatów swój niepowtarzalny smak mają także nasiona, które się zbiera zanim dojrzeją. Można z nich przygotować choćby imitację "kaparów" jako dodatek do różnych dań.
31 sierpnia, 2021

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin – ważny temat wart nagłośnienia

Ochrona wód przed zanieczyszczeniem środkami ochrony roślin to niezwykle obszerne zagadnienie. Wiele poradników, artykułów i filmów edukacyjnych powstało na ten temat. Wsparciem dla użytkowników środków ochrony roślin są również aplikacje internetowe, które pomagają stosować preparaty w sposób bezpieczny dla środowiska.
26 sierpnia, 2021

Uszczykiwanie (ogławianie) papryki. Po co to robić? Kiedy i jak?

Uszczykiwanie pędów papryki to zabieg pozwalający przyśpieszyć wzrost i dojrzewanie owoców. Warto go połączyć z nawożeniem fosforowo-potasowym. Wykonuje się go późnym latem, a nie wiosną.
26 sierpnia, 2021

Dlaczego pękają owoce pomidora? Jak temu zaradzić?

Pojawianie się spękań na skórce owoców pomidora może mieć różne przyczyny. Zwykle to duże skoki temperatur, ale nie zawsze tak jest. Warto poznać najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania temu zjawisku.
26 sierpnia, 2021

Dlaczego arbuzy pękają? Jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?

Arbuzy (kawony), jako rośliny, których owoce zawierają ponad 90% wody są narażone na pękanie ścian komórkowych. Z takim zjawiskiem można spotkać się w niektóre lata. Warto poznać najwazniejsze przyczyny tego zjawiska, w tym sposoby ograniczania strat.
22 sierpnia, 2021

Muzeum techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redeczu Krukowym

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego znajduje się w Redczu Krukowym w województwie kujawsko–pomorskim. Jest to prywatne muzeum udostępnione do zwiedzania. Założycielem jest właściciel firmy "Krukowiak". Muzem obejmuje zbiory własne założyciela, ale także są to eksponaty od darczyńców.
17 sierpnia, 2021

Poskrzypka szparagowa (Crioceris asparagi) – szkodnik szparagów w ogrodzie

Osoby uprawiające szparagi w ogrodzie, tak na cele ozdobne, jak i spożywcze mogą obserwować na roślinach chrząszcze i larwy poskrzypki szparagowej. Jest to szkodnik szparagów.
16 sierpnia, 2021

Ścieżka w ogrodzie. Jaką wykonać? Oto nasz pomysł

Ścieżki w ogrodzie spełniają różne funkcje. Można wybrać różne rozwiązania na ich budowę. Na naszej działce ROD zbudowaliśmy prostą ścieżkę z naturalnych surowców - bali sosnowych oraz drobnego klińca. Jest to ścieżka przepuszczalna dla wody opadowej, ale zarazem spełniająca funkcję komunikacyjną i dekoracyjną, w tym aranżująca nam przestrzeń ogrodu.
13 sierpnia, 2021

Modliszka zwyczajna w Polsce

Na terenie Polski występuje modliszka zwyczajna (Mantis religiosa L.), dokładnie jej dwa podgatunki: M. religiosa polonica oraz M. religiosa religiosa. Drugi człon łacińskiej nazwy gatunku „religiosa” odwołuje się do postawy modliszki, której przednie odnóża typu chwytnego są tak ułożone, jakby się modliła. Modliszka jest owadem pożytecznym, podlegającym ochronie. W ogrodzie pomaga ograniczać uciążliwe owady, w tym szkodniki.
4 sierpnia, 2021

Głąbigroszek – uprawa w ogrodzie i wykorzystanie

Głąbigroszek (Lotus tetragonolobus L.) to jeszcze rzadko uprawiana w Polsce jednoroczna roślina ozdobno-użytkowa. Zdobi, a jego strąki wykorzystuje się w kuchni, podobnie jak fasolkę szparagową.
4 sierpnia, 2021

Gorzkie ogórki – dlaczego takie są? Z czego to wynika?

Niektóre ogórki charakteryzują się gorzkim smakiem po zerwaniu i zjedzeniu na świeżo. Zjawisko to zwykle występuje w lata upalne i suche. Jest związane z kukurbitacynami czyli naturalnymi substancjami, które ogórki wytwarzają. Ich duża zawartość w owocach to często objaw stresu środowiskowego.
1 sierpnia, 2021

Pomidor koktajlowy: jakie odmiany uprawiać w ogrodzie? – test DIONP

Jako DIONP co roku wysiewamy różney odmiany pomidora koktajlowego (miniaturka, typ cherry) o różnym kształcie i kolorze owoców oraz o zmiennym pokroju roślin, co pozwala na ich uprawę w gruncie, w szklarni, na rabacie podwyższonej i na balkonie. Polecamy poznać odmiany, które sami wysialiśmy.
25 lipca, 2021

Kolorowe ziemniaki – 19 odmian w testach DIONP

W 2021 roku wysadziliśmy kolekcję 19 "kolorowych" odmian ziemniaka, a także kilka o nietypowym kształcie bulw. Dominowały odmiany o fioletowej skórce i miąższu. Obok nich mieliśmy na poletkach także odmiany polecane do ekologii. Próbne wykopki w okresie lipca pozwoliły nam ocenić sytuację.
18 lipca, 2021

Mydleniec wiechowaty – rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach

Mydleniec wiechowaty to gatunek pochodzący z Azji mający postać drzewa. W warunkach Polski przyjmuje zwykle postać wysokiego krzewu lub mniejszego drzewka o wysokości 4-8 metrów. Pięknie kwitnie i pachnie, a także tworzy dekoracyjne owoce. Jest rzadko spotykany.
11 lipca, 2021

Uprawa warzyw i zbóż bez chemii – wizyta w gospodarstwie Pawła

W lipcu 2021 odwiedziliśmy wieś Wilkowiecko, w której jest gospodarstwo Pawła, specjalizujące się w uprawie warzyw i reliktowych zbóż bez chemii. Pracy ogrom, satysfakcja jest, klienci zadowoleni, czyli da się produkować ekstensywnie rośliny na lokalny rynek pod potrzeby konkretnych odbiorców. Jest też i ogrom problemów, ale one są wszędzie i trzeba radzić sobie z nimi.
8 lipca, 2021

Monitoring omacnicy prosowianki w 2021 roku

W niniejszym materiale podajemy aktualne na rok 2021 komunikaty sygnalizacyjne omacnicy prosowianki wykonywane na własnych polach oraz u zaprzyjaźnionych plantatorów kukurydzy.
3 lipca, 2021

Nie dajmy się cenom żywności – uprawiajmy własne warzywa i owoce

Ceny żywności rosną. Klimat się zmienia. Zmieniają się uwarunkowania ekonomiczne. Czekają nas trudne czasy w niestabilnej pogodzie. Warto jednak próbować uprawiać własne owoce i warzywa, aby nie być w pełni zależnym od przemysłu rolno-spożywczego. To zupełnie inny smak ale i pełna kontrola nad uprawą. Nawet mały ogród pozwala zebrać większe bądź mniejsze plony.
29 czerwca, 2021

Wlotka murarkowa (Cacoxenus indagator) – kleptopasożyt pszczół samotnic

W gniazdach murarki ogrodowej i innych pszczół samotnic mogą pojawiac się kleptopasożyty, które okradają larwy pszczół z pyłku. Przykładem takiego gatunku jest wlotka murarkowa (Cacoxenus indagator).
27 czerwca, 2021

Pielęgnacja trawnika w czasie suszy

Trawnik w okresie pogłębiającej się suszy wymaga należytej troski, ale jego pielęgnacja musi być prowadzona z głową, aby go nie zniszczyć. Brak wody w glebie to dla roślin poważny stres, który mogą pogłębić niektóre działania pielęgnacyjne człowieka
20 czerwca, 2021

Namiotnik jabłoniowy – wygląd, szkodliwość, zwalczanie w ogrodzie

Gdy pędy jabłoni lub całe drzewa zaczyna pokrywać biała przędza, z czasem brązowiejąca to jest to oznaka, że rośliny zasiedlił namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus). Jego gąsienice żerują na liściach i otaczają się przędzą. Masowe pojawy szkodnika zdarzają się co 8-10 lat.
11 czerwca, 2021

Robaczywe czereśnie i wiśnie? – to zapewne nasionnica trześniówka i wschodnia

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to groźny szkodnik wiśni i czereśni. Występuje razem z nasionnicą wschodnią (Rhagoletis cingulata) i powoduje tzw. robaczywienie owoców. Wyjada je, ale także zanieczyszcza odchodami i wydzielinami ciała. Sprzyja pojawowi chorób roślin, które jeszcze bardziej uszkadzają owoce.
3 czerwca, 2021

Majkowate (oleicowate) – coraz rzadsze pasożyty pszczół

Majkowate inaczej oleicowate (Meloidae) charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, co zwłaszcza niesamowitym cyklem rozwojowym. Są one zaliczane do pasożytów niektórych pszczół samotnic. W Polsce występuje 18 gatunków majkowatych, z czego 11 uznano za ginące i zagrożone wyginięciem, więc jak spotkacie majkowate u siebie w ogrodzie to czujcie się jako nieliczni jacy ją zobaczyli.
1 czerwca, 2021

Poparzenia słoneczne roślin – białe plamy na liściach

Niekiedy na roślinach pojawiają się białawe plamy, które z czasem brązowieją i wykruszają się. Zwykle spotyka się je na rozsadzie roślin, tak w gruncie, jak i pod osłonami. W wielu przypadkach powodem jest oparzenie słoneczne, a dokładniej - efekt soczewki.
31 maja, 2021

Zimowit jesienny – ciekawa roślina do Twojego ogrodu

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) to bylina należąca do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). Występuje naturalnie w Polsce na niektórych stanowiskach, ale też jest gatunkiem uprawianym w ogrodach. Ma bardzo ciekawy cykl rozwojowy.
30 maja, 2021

Szara pleśń na truskawce – jak ograniczać pojaw choroby bez chemii?

Szara pleśń (Botrytis cinerea) poraża różne rośliny, w tym truskawki. Potrafi zniszczyć cały plon. Nie każdy ogrodnik chce ją zwalczać chemicznie, stąd coraz popularniejsze są metody ekologiczne, ale tu trzeba wiedzieć, że profilaktyka to klucz do sukcesu. Trzeba zapobiegać jej pojawowi, bo gdy się licznie pojawi to zwalczanie eko jest bardzo trudne.
26 maja, 2021

Ekologia w ogrodzie – konferencja 2021

W ramach konferencji Eco Future Meet organizowanej przez G2A Arena w dniu 26 maja 2021 zaprezentowaliśmy jako DIONP wykład o ekologii w ogrodzie, w tym o ochronie bioróżnorodności, a także uprawie własnych warzyw.
23 maja, 2021

Jak zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie? – 12 kroków

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) niszczy bukszpany w Polsce od 2012 roku. Obecnie występuje już w całym kraju. W tekście prezentujemy 12 kroków do jej skutecznego zwalczania. Im większy obszar zastosowania tych sposobów, tym wyższa skuteczność. Warto wspólnie z innymi ogrodnikami działać.
20 maja, 2021

Fioletowe liście pomidora – co je powoduje?

Przy uprawie pomidora w warunkach domowych, w tym po wsadzeniu roślin do gruntu, mogą się niekiedy ich liście przebarwiać na fioletowo - albo punktowo, albo całkowicie. Oto najczęstsze przyczyny tego zjawiska.
17 maja, 2021

Pędraki w ogrodzie – jak zwalczać za pomocą nicieni owadobójczych?

Pędraki to larwy chrabąszczowatych. Mogą powodowac poważne szkody w ogrodach, stąd warto je zwalczać. Nicienie owadobójcze to jedna z opcji, którą w Polsce wdrożono do praktyki. Sprawdzamy jak działają.
16 maja, 2021

Jak uprawiamy paprykę w 2021 roku. Test kolejnych odmian

W 2021 roku wysialiśmy 24 odmiany papryk, większość chilli. Stawiamy nadal na utrzymanie żyzności gleby i jej funkcji życiowych. Wdrażyliśmy biostymulację oraz nowe metody ekologicznej ochrony roślin w oparciu o czynniki naturalne. Liczymy, że chemia nie będzie potrzebna, acz stale monitorujemy swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników.
15 maja, 2021

Jak uprawiamy pomidory w 2021 roku. Test kolejnych odmian

W 2021 roku wysialiśmy 38 odmian pomidorów. Stawiamy nadal na utrzymanie żyzności gleby i jej funkcji życiowych. Wdrażyliśmy biostymulację oraz nowe metody ekologicznej ochrony roślin w oparciu o czynniki naturalne. Liczymy, że chemia nie będzie potrzebna, acz stale monitorujemy swoje uprawy pod kątem chorób i szkodników.
14 maja, 2021

Pasożyty murarki ogrodowej – roztocz murarkowy (Chaetodactylus osmiae)

Hotele dla owadów, domki, czy też ule przeznaczone do hodowli murarki ogrodowej i innych dziko występujących pszczół-samotnic mogą być zasiedlane przez ich wrogów naturalnych. Jednymi z nich są roztocza, w tym roztocz murarkowy (Chaetodactylus osmiae), który jest kleptopasożytem czyli szkodnikiem zabierającym pokarm.
5 maja, 2021

Pędraki w trawniku – jak je zwalczać?

Pędraki są to larwy chrabąszczowatych. Najczęściej spotyka się larwy chrabąszcza majowego, ale gatunków jest wiele. Problemem jest to, że większość pędraków żyje w trawniku przez kilka lat, stąd są w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć darń. Jak radzić sobie z nimi? O tym w naszym materiale.
5 maja, 2021

Dlaczego sadzonka pomidora na parapecie ma żółte liście?

Wiele osób samodzielnie sieje nasiona i tworzy własne sadzonki pomidorów w warunkach pokojowych. czasami pojawiają się jednak różne problemy z tym związane, w tym żółknięcie liści lub całych roślin. Gdy sadzonki pomidora na oknie zaczną żółknąć to oznaka, że coś im dolega. Powodów może być wiele od gleby, przez temperaturę po złą pielęgnację.
4 maja, 2021

Petunia odmiany „Midnight Gold” – żółto-fioletowe, pełne kwiaty

Petunia odmiany Midnight Gold ma piękne, dwubarwne, pełne kwiaty przybierające niesamowity kolor żółtawo-fioletowy, którym dodatkowo uroku dodaje karbowanie na brzegach. Niekiedy głębia fioletu jest tak duża, że wydaje się jakby kwiat zczerniał.
2 maja, 2021

Spalasz lub gromadzisz toksyczne śmieci w ogrodzie – nie rób tego !

Ogrody działkowe i przydomowe mają być miejscami przyjaznymi i bezpiecznymi. Palenie toksycznych śmieci i trucie dymem oraz niebezpiecznymi substancjami całej okolicy, czy też robienie w ogrodzie składowiska odpadów, to są przykłady egoizmu, ale tego w najgorszym wydaniu.
1 maja, 2021

Karczownik ziemnowodny w ogrodzie – stosujemy karbid

Karczownik ziemnowodny (Arvicola amphibius) od 2020 roku coraz liczniej występuje w okolicach Rzeszowa i wyrządza poważne szkody. Potrafi powaznie zniszczyć uprawy i tak też czyni na działce DIONP. Próbujemy użyć karbidu do jego przepędzenia.
30 kwietnia, 2021

Miodówka gruszowa czerwonawa – szkodnik grusz

Roślinom grusz w Polsce zagraża wiele szkodników. Jednymi z najczęściej pojawiających się są miodówki, w tym miodówka gruszowa czerwonawa. To owady pokrewne dla mszyc i żerują w podobny sposób jak one. Są to groźne szkodnik w okresach licznego pojawu. Osłabiają rośliny, mogą deformować ich tkanki, wytwarzają lepką spadź i przenoszą sprawców chorób.
30 kwietnia, 2021

Rośliny miododajne – korzyści dla ogrodnika, smakosza i zapylaczy

Aż 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie jest zapylane przez owady. Motyle, pszczoły samotnice, bzygi czy chrząszcze ciężko pracują, by dostarczyć pokarm dzikim zwierzętom, ale przede wszystkim, by zwiększyć wysokość i jakość plonów. Dbanie o nie, jest więc dobre nie tylko dla nich samych, ale także dla ogrodu, bioróżnorodności i przyrody.
27 kwietnia, 2021

Mospilan 20 SP zarejestrowany do zwalczania ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa niszczy bukszpany od 2012 roku. Obecnie występuje w całej Polsce. Wiosną 2020 roku preparat Mospilan 20 SP (zwierający acetamipryd) uzyskał rejestrację MRiRW do zwalczania ćmy bukszpanowej na bukszpanie uprawianym w gruncie i pod osłonami, zarówno dla profesjonalnych jak i nieprofesjonalnych użytkowników (działkowców, ogrodników przydomowych).
27 kwietnia, 2021

Czy uszczykiwać sadzonki papryki wiosną?

W internecie można spotkać się z poradami, że wiosną warto uszczykiwać sadzonki papryk, celem stymulowania ich wzrostu i lepszego pokroju. Czy faktycznie wiosenne ogławianie roślin jest dobre? A może warto trzymać się już znanych zaleceń?
25 kwietnia, 2021

Kolorowe rzodkiewki warto uprawiać

Postęp hodowlany odmian rzodkiewek jest niesamowity. Na polskim rynku można znaleść wiele odmian różniących się kształtem korzenia ale i jego kolorem. Od standardowej czerwieni po fiolet i czerń - takie kolory korzenia rzodkiewek istnieją w naturze i nie są GMO. Różny jest także kształt korzeni - od okrągłego, po wydłużony. Podobnie jest z ostrością - od łagodnej po tnącej język, choć w tym przypadku akurat duży wpływ na to mają warunki pogodowe, zwłaszcza dostępność wody.
24 kwietnia, 2021

Jak hartować rośliny? Dlaczego to takie ważne?

Hartowanie roślin to bardzo wżna czynność w ogrodnictwie. Polega na stopniowym adaptowaniu roślin (głównie sadzonek) do nowych warunków uprawy. To kluczowe, gdy z osłoniętego miejsca produkcji rozsady przenosimy roślinki na miejsce docelowej uprawy, które różni się od dotychczasowego m.in. temperaturą, wilgotnością, intensywnością światła itd.
23 kwietnia, 2021

Zabezpieczony: Identyfikacja, biologia, monitoring i zwalczanie omacnicy prosowianki – poradnik on-line (dla nabywców pułapki świetlnej DIONP)

Brak zajawki, ponieważ wpis jest zabezpieczony hasłem.
20 kwietnia, 2021

Jak spowolnić wzrost sadzonek na parapecie okiennym?

Jak spowolnić wzrost sadzonek na parapecie okiennym? Pytanie może dziwne, ale niektórzy ogrodnicy mają problem z wybujałymi roślinami i brakiem dla nich miejsca. Co zatem zrobić? - ano nic innego, jak je zestresować.
20 kwietnia, 2021

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Pradel, Rzeszów, Słocińska

Jak co roku odwiedziliśmy gospodarstwo ogrodnicze pana Łukasza Pradel z Rzeszowa celem obserwacji na jakim etapie rozwoju są rośliny balkonowe i rabatowe, które trafiają na lokalny rynek.
15 kwietnia, 2021

Niebieskie pułapki na ćmę bukszpanową – co z trzmielami?

W kwietniu 2021 roku w internecie pojawił się wpis i fotografia wskazujące, że niebieska pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową odławia trzmiele. To żadne zaskoczenie, bowiem kolor niebieski trzmiele uwielbiają. To jednak przestroga, że pułapki kolorowe to nie zabawki.
14 kwietnia, 2021

Ćma bukszpanowa – groźny szkodnik bukszpanów

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pochodzi z Azji. W Polsce wykryto ją po raz pierwszy w 2012 roku, w województwie dolnośląskim. To gatunek obcy, inwazyjny z którym mierzy się środowisko ogrodników nie tylko w Polsce. Jest bardzo żarłoczny i płodny, a dodatkowo rozwija aż 3 pokolenia w ciągu roku. Polska dawno nie widziała tak ekspansywnego szkodnika na swoim obszarze. Owadowi niestety sprzyja ocieplanie się klimatu.
6 kwietnia, 2021

Nektaryna – uprawa i pielęgnacja

Nektaryna (Prunus persica var. nucipersica) to forma brzoskwini, tylko bez meszku na skórce. Jest to wartościowe drzewo owocowe. Warto rozważyć, czy nie wdrożyć jej uprawy do własnego ogrodu.
4 kwietnia, 2021

Kolorowe grządki podwyższane – element małej architektury ogrodowej

Grządki podwyższane warto mieć w ogrodzie. Można w nich uprawiać różne rośliny, a same stają się dekoracją - ich kształt ale i kolor. Stają się elementem tzw. małej architektury ogrodowej.
4 kwietnia, 2021

Pielęgnacja żywotników (tuj) w okresie wiosennym

Marzec i kwiecień to czas, gdy warto przystąpić do pielęgnacji żywotników, tak aby mogły wejść w pełnię okresu wegetacji w dobrej kondycji. Na naszym przykładzie prezentujemy, co wykonujemy corocznie na już posadzonych roślinach w okresie wiosennym.
1 kwietnia, 2021

Wypalanie traw niszczy życie

Wypalanie traw przez część jeszcze osób jest uważane za naturalny zabieg imitujący naturalne pożary w przyrodzie. Uważają oni również, że to ważny zabieg użyźniający glebę oraz ograniczający chwasty, choroby i szkodniki roślin. Obecny postęp naukowy pokazuje, że celowe podpalanie traw niesie przyrodzie i człowiekowi więcej szkód niż pożytku.
27 marca, 2021

Kompostownik z drewna vs z plastiku

Kompostowniki mogą być tworzone z różnych materiałów. Osobiście zrezygnowaliśmy z plastikowych na rzecz drewnianych i to była słuszna decyzja. Okazało się, że plastikowe już po 1,5 roku zaczęły nam się rozpadać. Wygrało zatem w naszym ogrodzie drewno.
23 marca, 2021

Mączlik warzywny – jak go zwalczać w ogrodzie?

Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) to pluskiwak, który wysysa soki z roślin, osłabia je, może przenosić choroby i pozostawia spadź na której rozwijają się grzyby sadzakowe. To coraz groźniejszy szkodnik roślin kapustowatych.
20 marca, 2021

Ćma bukszpanowa w Polsce w latach 2012-2020

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) występuje w Polsce od 2012 roku. To obcy, inwazyjny gatunek, który wpierw opanował południową, a potem środkową część Polski, a jego ekspansja przesuwa się ku północy. Warto zapoznać się z mapami jego występowania z lat 2012-2020, które opracował DIONP.
14 marca, 2021

Murarka ogrodowa – jak i kiedy wykładać kokony?

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) stała się pszczołą hodowlaną. Zbiera się jesienią lub kupuje zimą jej kokony. Powstaje jednak pytanie - kiedy je wiosną wykładać i jak to robić, aby zasiedliła ule i hotele jakie dla niej zbudowano?
12 marca, 2021

Hotel dla owadów warto zbudować

Hotel (domek) dla owadów to celowo ustawiana w ogrodzie lub na balkonie/tarasie konstrukcja utworzona z surowców naturalnych, której głównym celem jest ochrona bioróżnorodności w naszym otoczeniu. Hotel stanowi miejsce schronienia, zimowania oraz niekiedy wstępnego rozwoju niektórych gatunków. Znajdą w nim miejsce także owady zapylające kwiaty oraz pomagające nam walczyć ekologicznie ze szkodnikami roślin.
10 marca, 2021

Pajęczyna na bukszpanie

Pajęczyna/przędza na bukszpanie zwykle ogrodnikom przypomina o ćmie bukszpanowej (Cydalimia perspectalis), która jest największym zagrożeniem dla tych roślin w Polsce. Powstaje jednak pytanie, czy każda przędza na roślinach to ćma? Czy w ciemno należy stosować środki ochrony roślin jak widzi się taką przędzę?
28 lutego, 2021

Pleśń śniegowa na trawniku – jak ją zwalczać?

Pleśń śniegowa (zwana wiosenną pleśnią) to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Microdochium nivale. Pojawia się w czasie śnieżnych zim, ale także i deszczowych. Grzyb potrafi zniszczyć wygląd trawnika, stąd trzeba ograniczac jego liczebność i szkodliwość.
27 lutego, 2021

Azadyrachtyna – naturalny związek owadobójczy pozyskiwany z miodli indyjskiej

Azadyrachtyna to naturalna substancja pozyskiwana z miodli indyjskiej (Azadirachta indica). Jest składnikiem biopreparatów ograniczających szkodniki. Zaburza rozwój larw, ogranicza żerowanie i płodność niektórych gatunków.
21 lutego, 2021

Pajęczaki – pożyteczne organizmy w ogrodzie

Pająki (Araneae) i Kosarze (Opiliones) należą do pajęczaków. Choć to odrębne rzędy systematyczne, to jako niewyspecjalizowane drapieżniki pomagają nam walczyć z wieloma szkodnikami w ogrodzie, w tym natrętnymi owadami. Są bardzo pożyteczne
20 lutego, 2021

Gady – pożyteczne organizmy w ogrodzie

Gady (Reptilia) są reprezentowane przez wiele gatunków. Wśród nich dla ogrodników szczególnie pożyteczne są: zaskroniec zwyczajny, jaszczurka zwinka i padalec. Warto je chronić a nie zabijać, co zdarza się w przypadku zaskrońca i padalca.
17 lutego, 2021

Brzoskwinia płaskoowocowa, UFO – uprawa i pielęgnacja

Brzoskwinia płaskoowocowa (Prunus persica) nazywana jest także brzoskwinią ciasteczkową, spodkową, talerzową, UFO lub brzoskwinią parguyao. Warto rozważyć, czy nie wdrożyć jej uprawy do własnego ogrodu.
16 lutego, 2021

Bzygowate – pożyteczne owady w naszych ogrodach

Bzygowate (Syrphidae), w tym bzyg pospolity, bzyg brzęk, bzyg prążkowany, to wrogowie naturalni mszyc i innych szkodników roślin. Sa to bardzo pożyteczne owady, choć larwy wskutek swojego małoatrakcyjnego wyglądu niekiedy są mylone ze szkodnikami i zabijane.
15 lutego, 2021

Pienikowate w ogrodzie – pienik ślinianka – pluskwiak „śliniący rośliny”

Pienikowate, w tym pienik ślinianka (Philaenus spumarius) są bardzo ciekawą rodziną, która charakteryzuje się tym, że ich larwy żerują pod pienistą otoczką z odchodów, która przypomina ślinę.
14 lutego, 2021

Złotooki – pożyteczne owady w naszych ogrodach

Złotookowate (Chrysopidae) są reprezentowane przez złotooka pospolitego (Chrysopa carnea). To wrogowie naturalni mszyc, przędziorków i innych szkodników. Mogą zjadać jaja, larwy, gąsienice, a niekiedy i osobniki dorosłe. Warto je chronić.
14 lutego, 2021

Dziury w liściach drzew owocowych – co je powoduje? Dziurkowatość liści drzew pestkowych

Dziurkowatość liści drzew pestkowych wywołuje grzyb Clasterosporium carpophilum. Choroba poraża liście, pędy, rzadziej owoce. Objaw choroby może być mylony z żerowaniem szkodników. Warto poznać tą chorobę bo powszchnie się pojawia.
14 lutego, 2021

Aksamitka w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Aksamitka (Tagetes L.) występuje pod kilkoma nazwami np. jako turki, śmierdziuch, kopciuszki. To prosta w uprawie roślina jednoroczna na rabaty i balkony. Cechuje się wieloma odmianami o pieknych kolorach i budowie kwiatów.
13 lutego, 2021

Jak zbadać pH gleby, czyli jej odczyn, kwasowość?

Odczyn gleby, czyli kwasowość (pH) to bardzo ważny parametr, który wpływa na kondycję roślin. Zmienia się w ciągu roku, stąd trzeba go mierzyć w ciągu sezonu wegetacyjnego.
13 lutego, 2021

Porzeczkoagrest – uprawa, pielęgnacja i wykorzystanie

Porzeczkoagrest (Ribes nidigrolaria) to krzyżówka porzeczki czarnej z agrestem. Łączy w sobie cechy obu gatunków stając się rośliną odrębną od tych, z których ją wytworzono. Nie jest to roślina GMO. Warto ją uprawiać w ogrodzie.
12 lutego, 2021

Patison – jak uprawiać w ogrodzie?

Patison to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych. Jest łatwy w uprawie i smaczny. Jadalne sa kwiaty, młode zawiązki owoców, jak również te w pełni wyrośnięte. Najwięcej smaku mają owoce nieprzerośnięte.
8 lutego, 2021

Jak wygląda biopreparat zawierający pożyteczne nicienie?

Biopreparaty zawierające wyselekcjonowane, pozyteczne nicienie do zwalczania szkodników upraw (głównie owadów) zwykle mają postać stałą. Ponieważ zawierają żywy organizm w stanie przetrwalnikowym to nie można ich długo magazynować.
5 lutego, 2021

Jak zwalczyć turkucia podjadka i ślimaki w ogrodzie? Pułapka chwytna

Turkuć podjadek oraz ślimaki nagie w niektórych ogrodach stanowią bardzo duże zagrożenie. Warto wykorzystać pułapki chwytne przeciwko nim. Mogą one odławiać żywe osobniki lub je uśmiercać - ogrodnik sam decyduje o tym.
5 lutego, 2021

Preparaty silikonowe na szkodniki – na jakiej zasadzie działają?

W niechemicznej ochronie roślin przed niektórymi szkodnikami stosuje się preparaty na bazie silikonów, które służą do duszenia szkodników. Takie preparaty nie są środkami ochrony roślin, ale ich użycie nie jest tak wszechstronne jak choćby oleju rydzowego
4 lutego, 2021

Żółte tablice i pułapki chwytne na szkodniki. Jak je stosować w ogrodzie?

Żółte tablice lepowe oraz żółte pułapki chwytne (w tym wspomożone feromonem) są wykorzystywane do obserwacji i ekologicznego wyłapywania niektórych szkodników roślin. Kolor żółty jest nieselektywny dla wielu owadów, dlatego jest to kolor uniwersalny.
3 lutego, 2021

Czy owady widzą kolory? Jakie ma to znaczenie dla ogrodników?

Kolory mają ogromne znaczenie w przyrodzie, w tym ich odróżnianie. Nie inaczej jest w świecie owadów, które wykorzystują je choćby w komunikacji między sobą ale i otoczeniem. W ogrodnictwie kolory można wykorzystać praktycznie np. w monitorowaniu szkodników roślin.
3 lutego, 2021

Świdośliwa czyli gołębia jagoda – niedoceniana roślina w ogrodzie

Bez względu na nazwę (świdośliwa, świdośliwka, drzewo rodzynkowe, gołębia jagoda), jagody świdośliwy są warte tego, żeby krzew je rodzący znalazł swoje miejsce w ogrodach, w których uprawia się owoce o cennych walorach odżywczych. Jeżeli rośliny zabezpieczy się przed ptakami, to będzie mozna cieszyć się wspaniałymi owocami.