8 lutego, 2023

Rzodkiewka okrągła odmiany Krakowianka – czerwona skórka z białym końcem

Rzodkiewka odmiany Krakowianka to bardzo plenna polska odmiana, która polecana jest do uprawy wiosennej i jesiennej. Zgrubienia korzeniowe są średniej wielkości, w większości kuliste, jednak zdarzają się też lekko spłaszczone. Skórka jest dwubarwna – w górnej części czerwona, przy korzonku biała. Miąższ jest biały, jednolity i chrupiący, o łagodnym smaku z pikantną nutą.
8 lutego, 2023

Rzodkiewka odmiany Malaga – okrągła lub lekko wydłużona, fioletowa skórka

Rzodkiewka odmiany Malaga to odmiana polecana do uprawy wiosennej i jesiennej. Wyróżnia się ciekawym kolorem skórki, która jest fioletowa. Zgrubienia korzeniowe są średnio duże, najczęściej kuliste, jednak zdarzają się też lekko wydłużone. Miąższ jest biały, jędrny i chrupiący, łagodny w smaku, odporny na parcenie.
8 lutego, 2023

Rzodkiewka podłużna odmiany Felicja – fioletowo-biała skórka, lekko ostra

Rzodkiewka odmiany Felicja ma wydłużone, walcowate, zgrubienia korzeniowe. Skórka jest dwubarwna – w większej części fioletowa z białą końcówką. Miąższ jest biały, jednolity i chrupiący, ma lekko ostry smak. Rzodkiewka Felicja nie ma skłonności do pękania i parcenia, wg producenta jest odporna na wybijanie w pęd kwiatostanowy.
7 lutego, 2023

Rzodkiewka biała odmiany Afrodyta – delikatny smak

Rzodkiewka odmiany Afrodyta ma biały kolor skórki korzeni. W sprzedaży można ją często spotkać w mieszankach nasion kolorowych rzodkiewek. Zgrubienia korzeniowe są średniej wielkości, kuliste lub lekko wydłużone, osiągają ok. 2,5-3 cm średnicy, skórka ma kolor biały. Miąższ również jest biały, jednolity i chrupiący, łagodny w smaku. Nie ma skłonności do pękania i parcenia.
5 lutego, 2023

Szkodniki glebowe w ogrodzie – jakie gatunki spotkamy i jak je ograniczać?

Szkodniki glebowe są trudne do ograniczania. Są też groźne jak się liczniej pojawią. Potrafią zniszczyć uprawy w gruncie, pod osłonami, a niektóre nawet spotkamy w doniczkach. Najbardziej znane szkodniki glebowe to: nicienie, drutowce, pędraki, rolnice, lenie, gryzonie, mrówki, śmietki, połyśnice, niektóre pluskwiaki.
2 lutego, 2023

Kukurydza GMO w Polsce – czy jej nasiona są w sprzedaży?

Część Ogrodników, która chce w swoich ogrodach rozwijać ekologię boi się się uprawy kukurydzy. Pojawiaja się obawy, że nasiona dostępne w Polsce mogą zawierać kukurydzę GMO czyli kukurydzę zmodyfikowaną genetycznie. Czy tak jest? Opisujemy sytuację w 2023 roku.
30 stycznia, 2023

Kard (karczoch hiszpański) odmiany Bianco avorio – jadalne łodygi

Kard odmiany Bianco avorio to roślina wieloletnia, jednak w naszym kraju uprawiana jest jako jednoroczna, ponieważ w kolejnych latach ogonki liściowe tracą walory kulinarne, stają się suche i twarde. Kard nazywany jest również karczochem hiszpańskim.
29 stycznia, 2023

Cebula biała odmiany White Snowball – średniowczesna, uprawiana zwykle z dymki

Cebula odmiany White Snowball uprawiana jest głównie z dymki dostępnej w handlu. Jest to odmiana średniowczesna o delikatnym smaku. Tworzy kuliste, dość duże, twarde cebule. Łuski są białe. Miąższ biały, soczysty.
29 stycznia, 2023

Lampy do uprawy roślin w domu – czy warto je stosować?

Specjalistyczne lampy do uprawy roślin w domu dzięki odpowiedniemu źródłu światła zastępują słońce. Pomagają doświetlać rośliny, a niektóre urządzenia całkowicie zastępują słońce. Dziś są to głównie lampy LED, które mniej energii potrzebują.
28 stycznia, 2023

Owady – obiekt zainteresowań entomologa „stosowanego”

Entomologia to nauka o owadach, które są kluczowym elementem całego życia na Ziemi. Jednym z jej działów jest entomologia stosowana, która jest wyjątkowo praktyczna bo stosowana niemal na codzień. Warto zagłębić się w tej tematyce bo owady otaczają nas z każdej strony.
21 stycznia, 2023

Por odmiany Golem – na letni i jesienny zbiór

Por Golem to odmiana wczesna, która jest przeznaczona na zbiór letni oraz jesienny. Golem tworzy długie, białe łodygi rzekome, które mogą mierzyć do 40-50 cm długości, a ich średnica może dochodzić do 2-3 cm.
21 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Surprise (Surpriz) – zielony owoc w paski, żółto-pomarańczowy miąższ

Arbuz Surprise to pochodząca z Rosji, wczesna odmiana arbuza. Owoce są okrągłe lub lekko owalne, średniej wielkości. Skórka jest gładka, cienka, zielona z widocznymi nieregularnymi jaśniejszymi paskami. Miąższ jest żółto-pomarańczowy, słodki, soczysty.
21 stycznia, 2023

Jak zbudować studnię na wodę powierzchniową? – przykład naszej inwestycji

Zmiany klimatu pociągają za sobą coraz częstsze pojawy suszy. Woda pitna z wodociągu staje się coraz droższa. Czym zatem podlewać rośliny? Skąd wziąć wodę w ogrodzie, gdy nie ma się ujęcia? Na naszej działce wybraliśmy opcję budowy płytkiej studni.
21 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Orangeglo – podłużny owoc w paski, pomarańczowy miąższ

Arbuz Orangeglo to pochodząca z USA, średniowczesna odmiana arbuza o nietypowym kolorze miąższu. W Polsce jest to odmiana późna. Owoce są wydłużone, owalne, duże. Skórka jest gładka, ciemnozielona, z widocznymi nieregularnymi jaśniejszymi paskami. Miąższ jest pomarańczowy, bardzo słodki, soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Cream of Saskatchewan – jasnozielona paskowana skórka, jasnożółty miąższ

Arbuz Cream of Saskatchewan to odmiana średniowczesna. Owoce mają okrągły kształt. Skórka jest gładka, cienka, ma jasny, zielony kolor z widocznymi ciemniejszymi paskami. Miąższ ma kremowo-biały lub jasnożółty kolor, jest słodki i soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Desert King – jasnozielona skórka, żółto-pomarańczowy miąższ

Arbuz Desert King to średniowczesna odmiana. Owoce mają lekko owalny lub okrągły kształt. Skórka jest gruba, ma jasnozielony kolor z delikatnym marmurkowym wzorem i płytkimi wgłębieniami. Miąższ jest żółtopomarańczowy, słodki, soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Scaly Bark – zielona, cętkowana skórka, czerwony miąższ

Arbuz Scaly Bark to amerykańska odmiana o średniej wczesności. Owoce mają okrągły kształt. Skórka jest gruba, ma zielony kolor z delikatnym cętkowaniem i płytkimi wgłębieniami. Miąższ jest czerwony, słodki i delikatny, soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Sweet Siberian – zielona, marmurkowa skórka, żółto-pomarańczowy miąższ

Arbuz Sweet Siberian to odmiana średniowczesna, pochodząca z Rosji. Owoce mają wydłużony, walcowaty kształt. Skórka jest gładka, cienka, ma zielony kolor z marmurkowym wzorem. Miąższ ma jasny, pomarańczowy (morelowy) kolor, jest bardzo słodki i soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Gift Of The Sun (Podarok Solnca)- żółta skórka, czerwony miąższ

Arbuz odmiany Gift Of The Sun to wczesna odmiana rosyjskiego arbuza o zwartym, kompaktowym pokroju. Owoce są okrągłe, średniej wielkości. Skórka jest gładka, złocistożółta. Miąższ jest jasnoczerwony, bardzo słodki, soczysty.
20 stycznia, 2023

Fasolka „po bretońsku” z ogrodowych składników

Własne pomidory, własna fasola...to podstawowe składniki do stworzenia domowego przysmaku w postaci "fasolki po bretońsku" zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i mięsnej. Smak oparty o własne warzywa niezapomniany.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut (Naga) Jolokia Red – bardzo ostra, czerwone owoce

Papryka ostra Bhut (Naga) Jolokia Red jest jedną z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce w kształcie nieregularnego stożka są proste lub lekko zagięte. Skórka jest błyszcząca, chropowata na całej powierzchni, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na czerwony kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut (Naga) Jolokia Chocolate – bardzo ostra, brązowe owoce

Papryka ostra Bhut (Naga) Jolokia Chocolate jest jedną z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce w kształcie nieregularnego stożka są proste lub lekko zagięte. Skórka jest błyszcząca, chropowata na całej powierzchni, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na brązowy kolor z delikatnym pomarańczowym odcieniem.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut Neyde Orange Black – ostra, pomarańczowe owoce z ciemnymi smugami

Papryka ostra Bhut Neyde Orange Black tworzy owoce wydłużone, stożkowate, o zaokrąglonej końcówce. Skórka pomarszczona i błyszcząca, początkowo fioletowo-zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na pomarańczowo i pokryta jest ciemnymi, prawie czarnymi smugami.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Lanterna Giallo – ostra, żółte owoce w kształcie latarenki

Papryka ostra Lanterna Giallo to odmiana pochodząca z Włoch, określana jako średniopóźna. Owoce mocno żebrowane o ciekawym kształcie przypominającym latarenkę lub lampion. Skórka jest błyszcząca, początkowo zielona, stopniowo przechodzi w żółty.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Datil Red – ostra, brązowo-czerwone, małe owoce

Papryka ostra Datil Red to odmiana pochodząca prawdopodobnie z Balearów (Minorka) lub Kuby. Owoce wydłużone, walcowate, przypominają kształtem daktyle i stąd też wywodzi się nazwa odmiany. Skórka jest chropowata, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na głęboki czerwono-brązowy kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Habanero White Giant – ostra, biało-żółte owoce

Papryka ostra Habanero White Giant ma mocno pofałdowane, pękate, o czworokątnym kształcie i długości owoce. Skórka jest gładka i błyszcząca, początkowo zielona, w fazie pełnej dojrzałości kremowo-żółta lub w odcieniach zbliżonych do koloru biało-żółtego.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany UFO Purple – ostra, małe stożkowe owoce w kolorze czerwonym

Papryka ostra UFO Purple ma małe owoce w kształcie stożka. Skórka gładka i błyszcząca, początkowo fioletowa, stopniowo w miarę dojrzewania przebarwia się na różne odcienie pomarańczowego, czerwonego, kremowego, w fazie pełnej dojrzałości czerwona.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Padron (Herbón) – ostra, zielone i czerwone owoce

Papryka ostra Padron (lub Herbón) to odmiana pochodząca z Hiszpanii. Owoce małe lub średniej wielkości, o stożkowatym kształcie. Skórka w miarę dojrzewania przebarwia się na czerwono. Cechą charakterystyczną odmiany jest to, że nigdy nie wiadomo jak ostre będą zerwane owoce.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut (Naga) Jolokia Peach – bardzo ostra, pomarańczowe owoce

Papryka ostra Bhut (Naga) Jolokia Peach to odmiana pochodząca z Indii. Jest jedną z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce w kształcie nieregularnego stożka są proste lub lekko zagięte. Skórka jest błyszcząca, chropowata, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na brzoskwiniowy (jasnopomarańczowy) kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Apocalypse Scorpion Chocolate – bardzo ostra, brązowe owoce

Papryka ostra Apocalypse Scorpion Chocolate to jedna z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce beczułkowate lub wydłużone, niektóre mają zaostrzony czubek (jak ogon skorpiona), a inne bardziej zaokrąglony. Skórka chropowata i pomarszczona na całej powierzchni, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na brązowy kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Laylak – słodka, stożkowa lub walcowata, bordowa

Papryka słodka Laylak to wczesna odmiana. Owoce mają stożkowy lub bardziej walcowaty kształt o mniej lub bardziej zaostrzonej końcówce. Są proste lub lekko wygięte. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z jasnofioletowego, poprzez fioletowo-żółty, brązowy, ciemnowiśniowy, aż po bordowy w fazie pełnej dojrzałości.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Sweet Palermo – słodka, wydłużona, brązowa

Papryka słodka Sweet Palermo to odmiana średniowczesna. Owoce długie, poskręcane z głębokimi żłobieniami. Skórka jest błyszcząca, cienka, początkowo zielona, w trakcie dojrzewania zmienia kolor na brązowy.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Oleńka – słodka, spłaszczona, karbowana

Papryka słodka Oleńka to wczesna odmiana. Owoce są żebrowane, silnie spłaszczone, mają okrągły kształt. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z ciemnozielonego na intensywnie czerwony.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Ramiro – słodka, stożkowa, czerwona

Papryka słodka Ramiro to średniowczesna odmiana występująca w kilku wersjach kolorystycznych: czerwonej, żółtej, pomarańczowej i zielonej. DIONP uprawiał czerwoną. Owoce mają kształt wydłużonego stożka. Skórka jest błyszcząca, cienka, początkowo zielona, w trakcie dojrzewania zmienia kolor na czerwony.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Ornela – słodka, stożkowa na kształt rogu, żółta

Papryka słodka Ornela to odmiana średniowczesna o owocach typu „Kapia”. Owoce są wydłużone, mają stożkowy kształt przypominający lekko zakrzywiony róg. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z zielonego na ciemnożółty.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Rewia – słodka, w typie blok, żółta

Papryka słodka Rewia to odmiana wczesna. Owoce w kształcie wydłużonego bloku o prawie prostokątnym przekroju. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z zielonego na ciemnopomarańczowy.
8 stycznia, 2023

Papryka odmiany Reychela – słodka, stożkowa, fioletowo-żółto-pomarańczowa

Papryka słodka Reychela to odmiana średniowczesna o bardzo ciekawych fioletowo-żółtych owocach. Owoce mają stożkowy lub walcowaty kształt o łagodnie zaokrąglonej końcówce.
8 stycznia, 2023

Papryka odmiany Marconi Purple – słodka, stożkowa, fioletowo-czerwona

Papryka słodka odmiany Marconi Purple to wczesna odmiana papryki. Owoce mają stożkowaty kształt, są wąskie i długie, o mniej lub bardziej zaostrzonej końcówce. Skórka jest błyszcząca, początkowo zielona, następnie ciemnofioletowa, w miarę dojrzewania staje się czerwona, przechodząc w burgund.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Owen F1 – słodka, pomarańczowa, stożkowa, mini-papryka (Syngenta)

Papryka słodka odmiany Owen F1 (Syngenta) to szybkorosnąca i plenna odmiana o małych owocach, określana jako mini papryka. Owoce o stożkowym kształcie są proste lub lekko wygięte, mają intensywny pomarańczowy kolor i grube ścianki.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Royston F1 – słodka, czerwona, stożkowa, mini-papryka (Syngenta)

Papryka słodka odmiany Royston F1 (Syngenta) to szybkorosnąca i plenna odmiana o małych owocach, określana jako mini papryka. Owoce o stożkowym kształcie są proste lub lekko wygięte, mają intensywny czerwony kolor i grube ścianki.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Groote F1 – słodka, żółta, stożkowa, mini-papryka (Syngenta)

Papryka słodka odmiany Groote F1 (Syngenta) to szybkorosnąca i plenna odmiana o małych owocach, określana jako mini papryka. Owoce o stożkowym kształcie są proste lub lekko wygięte, mają intensywny żółty kolor i grube ścianki.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Ivanca F1 – słodka, żółta, w typie blok (Yuksel Seeds)

Papryka słodka odmiany Ivanca F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wczesna. Owoce typu blok mają nasycony, głęboki żółty kolor i grube ścianki. Skórka początkowo zielona.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Felicita F1 – słodka, czerwona, w typie blok (Yuksel Seeds)

Papryka słodka odmiany Felicita F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wczesna. Owoce typu blok mają 3-4 komory, nasycony, głęboki czerwony kolor i grube ścianki. Skórka początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się czerwona, błyszcząca.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Elmas F1 – słodka, stożkowy, jasny owoc (Yuksel Seeds)

Papryka słodka odmiany Elmas F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wczesna, szybkorosnąca. Owoce w kształcie stożka są wyrównane, mają kremowo-żółty kolor i średnio-grube ścianki.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Snake of Mugla – fioletowe owoce na kształt węża

Bakłażan odmiany Snake of Mugla pochodzi z Turcji. Owoce zwieszają się na roślinie na kształt wijącego się węża. Są wąskie i długie, osiągają 30-40 cm długości. Skórka jest fioletowo-różowa, cienka, błyszcząca. Miąższ jest jasny zielonkawy lub biały, delikatny, bez goryczki.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Cambodian Green Giant – jasnozielone owoce z paskami

Bakłażan odmiany Cambodian Green Giant pochodzi z Kambodży. Owoce zwieszają się na roślinie, są duże, lekko wydłużone, pękate. Osiągają ok. 15-18 cm długości. Skórka w nietypowym kolorze jest jasnozielona, z ciemniejszymi nieregularnymi pasami i plamkami, tworzącymi marmurkowy wzór na owocach. Miąższ jest jasny, beżowy, jednak szybko ciemnieje po przekrojeniu.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Clara F1 – duże, biało-kremowe owoce

Bakłażan odmiany Clara F1 pochodzi z Włoch. Owoce zwieszają się na roślinie, są duże, mają cylindryczny kształt. Osiągają ok. 13-18 cm długości. Skórka jest biała lub kremowobiała, błyszcząca, cienka i delikatna. Miąższ jest biały, delikatny w smaku.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Big Green – duże, zielone owoce

Bakłażan odmiany Big Green rozwija duże owoce, które mają gruszkowaty kształt. Osiągają ok. 15-18 cm długości i wagę ok. 300-400 g. Skórka jest jasnozielona, intensywnie wybarwiona, błyszcząca, cienka. Miąższ jest jasny, biało-zielony, delikatny w smaku, z lekko wyczuwalną goryczką.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Don Quixote (Don Kihot) – wydłużone, fioletowe owoce

Bakłażan odmiany Don Quixote to odmiana pochodząca z Rosji. Owoce są wydłużone, lekko wygięte, szersze w środkowej części, mają wąskie zaostrzone czubki, kształtem przypominają krótką szablę. Skórka jest ciemnofioletowa, błyszcząca.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Pyatachok – kuliste, fioletowe owoce

Bakłażan odmiany Pyatachok pochodzi z Rosji. Owoce są kuliste, o jasnofioletowej błyszczącej skórce, osiągają wagę do 300-320 g. Miąższ jest biały, delikatny, bardzo dobry w smaku, pozbawiony goryczki. Do owoców dość mocno przylegają liście okrywowe, a same owoce osadzone są na długich szypułkach.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Icicle F1 – białe, podłużne owoce

Bakłażan (oberżyna) odmiany Icicle F1 pochodzi z USA. Owoce zwieszają się na roślinie jak sople lodu, są długie i wąskie, o cylindrycznym kształcie. Osiągają ok. 15-18 cm długości i wagę 150-200 g. Skórka jest biała, błyszcząca, cienka, nie wykazuje tendencji do żółknięcia. Miąższ jest biały.
6 stycznia, 2023

Bakłażan odmiany Tsakoniki – maczugowate owoce, fioletowe w białe paski

Bakłażan (oberżyna) odmiany Tsakoniki pochodzi z Grecji. Owoce zwieszają się na roślinie, mają wydłużony, maczugowaty kształt. Osiągają ok. 17-22 cm długości i wagę ok.120-150 g. Skórka o bardzo atrakcyjnym wyglądzie jest fioletowa, pokryta na całej powierzchni nieregularnymi białymi paskami, błyszcząca, cienka.
31 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany Thunder Moutain Longhorn – długie owoce

Thunder Moutain Longhorn to jedna z najdłuższych papryk świata, pochodząca z Chin z prowincji Guizou. Owoce są poskręcane, wąskie i bardzo długie, potrafią osiągać nawet ponad 30 cm długości. Skórka pomarszczona i błyszcząca, początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się czerwona.
30 grudnia, 2022

Cukinia odmiany Black Jack F1 – owoce podłużne o bardzo ciemniej skórce

Cukinia Black Jack F1 to odmiana zaliczana do odmian średniowczesnych. Owoce mają wydłużony, walcowaty kształt i jednolitą, błyszczącą, ciemnozieloną skórkę. Miąższ jest jasny, kremowy, z dużą ilością nasion.
30 grudnia, 2022

Cukinia odmiany Piccolo – owoce przypominają małe piłki

Cukinia Piccolo to odmiana wczesna. Owoce mają regularny kulisty lub delikatnie owalny kształt i błyszczącą, marmurkową, zieloną skórkę pokrytą ciemniejszymi, cienkimi paskami rozmieszczonymi wzdłuż owocu. Z wyglądu przypominają mini arbuzy.
26 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany De Cayenne Red – czerwone owoce w kształcie sopli

Papryka ostra De Cayenne Red tworzy owoce wąskie, podłużne osiągające do 10-12 cm długości. W kształcie papryki, proste lub lekko łukowato wygięte z zaostrzonym czubkiem. Skórka gładka i błyszcząca, początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się intensywnie czerwona.
26 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany PCR – stożkowe owoce czerwono-pomarańczowe

Papryka ostra PCR wytwarza stosunkowo duże, zbliżone wielkością owoce o długości 10-12 cm w kształcie regularnego odwróconego stożka. Skórka gładka, początkowo kremowo-biała, stopniowo w miarę dojrzewania przebarwia się na pomarańczowo-czerwony kolor.
26 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany Siberian (Syberian) House – małe stożkowe owoce

Papryka ostra Siberian House to odmiana średniopóźna do późnej. Owoce mają kształt stożka o zaokrąglonym czubku i osiągają ok. 3 cm długości. Skórka gładka i błyszcząca, początkowo zielona, w fazie pełnej dojrzałości intensywnie czerwona.
26 grudnia, 2022

Jak uprawiać bataty w ogrodzie?

Wilca ziemniaczanego, czyli bataty (słodkie ziemniaki) da się uprawiać z powodzeniem w Polsce, tak w ogrodach jak i na balkonach. Warto jednak wcześniej zrobić jego sadzonki. Materiał rozmnożeniowy można kupić w marketach spożywczych.
25 grudnia, 2022

Patison odmiany Polo F1 – owoce o białawej skórce

Patison Polo F1 to odmiana wczesna. Owoce mają regularny, okrągły kształt przypominający dysk o pofalowanych brzegach. Skórka jest matowa, biała, gładka. Miąższ jest jasny, w kolorze białokremowym.
25 grudnia, 2022

Patison odmiany Orange – owoce o żółtej skórce

Patison Orange to odmiana średnio wczesna. Średniej wielkości owoce są okrągłe, przypominają kształtem wypukły dysk o delikatnie powcinanych brzegach. Skórka jest gładka, błyszcząca, żółta, w miarę dojrzewania owoców staje się żółtopomarańczowa.
25 grudnia, 2022

Jak odróżnić larwy biedronki azjatyckiej od biedronki siedmiokropki?

Larwy biedronki azjatyckiej tak jak i biedronki siedmiokropki polują na różne szkodniki roślin, głównie mszyce. Nieraz obok siebie żeruje kilka gatunków biedronek. Jak odróżnić larwę siedmiokropki od azjatki?
25 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany Bishop’s Crown – czerwone owoce w kształcie dzwonka

Papryka ostra Bishop's Crown to odmiana o owocach kształtem przypominających biret biskupi (stąd nazwa), abażur lampy, dzwonek lub kielich kwiatu. Owoce początkowo jasnozielone, następnie czerwone. Miąższ czerwony, chrupiący, niezbyt gruby, średnio ostry.
18 grudnia, 2022

Rzodkiew Red Meat – biało-zielona z czerwonym miąższem

Rzodkiew Red Meat zwana rzodkwią arbuzową to odmiana pochodząca z Chin. Korzeń jest okrągły lub lekko spłaszczony. Skórka jest cienka, biało-zielona, natomiast miąższ zwykle różowo-czerwony, ale zdarza się, że pozostaje w większości biały.
18 grudnia, 2022

Cukinia odmiany Tapir – podłużna o centkowanej skórce

Cukinia Tapir to odmiana wczesna, charakteryzująca się bardzo dekoracyjnymi owocami. Owoce mają wydłużony, cylindryczny kształt i ciemnozieloną skórkę pokrytą wzdłuż jasnozielonymi, nieregularnymi paskami/prążkami.
18 grudnia, 2022

Cukinia odmiany Astra Polka – znana i ceniona wśród hobbystów

Cukinia Astra Polka to polska odmiana zaliczana do odmian wczesnych. Owoce mają wydłużony, maczugowaty kształt i ciemnozieloną skórkę pokrytą drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Miąższ jest jasny, kremowy.
18 grudnia, 2022

Cukinia odmiany One Ball F1 – owoce w kształcie kuli

Cukinia One Ball F1 to odmiana wczesna. Owoce mają regularny kulisty kształt i intensywnie żółtą, błyszczącą skórkę pokrytą drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Zdarza się, że na końcówkach pojawiają się zielone „plamy”.
18 grudnia, 2022

Łąka kwietna z makami

Łąki kwietne mają za zadawnie wspierać bioróżnorodność. W ich skład wchodzi wiele gatunków roślin, w tym znay mak polny. Obok jednak tego konkretnego gatunku maku można w mieszankach spotkać także tzw. maki ozdobne o pięknych kolorach i różnej budowie kwiatu.
17 grudnia, 2022

Pomidory warto uprawiać. Przetwory z pomidorów warto samodzielnie robić

Warto uprawiać własne pomidory i je przetwarzać na pyszne produkty spożywcze. Tego koloru, zapachu i smaku nie kupi się w sklepach. Uprawa roślin jadalnych to synonim zaradności. Nie trzeba wszystkiego kupować! DIONP dąży do samowystarczalności na ile się to da. Propagujemy ten kierunek.
17 grudnia, 2022

Dynia Tonda Padana – owoce z wyraźnym żeberkowaniem

Dynia Tonda Padana to włoska odmiana. Cechą charakterystyczną dla tej odmiany są okrągławe owoce, lekko spłaszczone, które posiadają wyraźne żeberkowanie po obwodzie. Kolor żeberkowania jest zwykle żółto-pomarańczowy. Miąższ mączny, żółtopomarańczowy.
17 grudnia, 2022

Dynia Makaronowa Warszawska – owalne owoce, długie włókna miąższu

Dynia Makaronowa Warszawska to odmiana krajowej hodowli. Owoce są zielone ale przebarwiają się na żółto. Osiągają wagę do 1-1,5 kg. Miąższ kremowy, o delikatnym smaku, po ugotowaniu/upieczeniu rozpada się na cienkie włókna przypominające makaron spaghetti.
17 grudnia, 2022

Dynia Nelson F1 – dynia szara, lekko spłaszczona

Dynia Nelson F1 to przykład tzw. dyni szarej. Owoce są okrągłe, lekko spłaszczone. Skórka owocu jest delikatnie marmurkowa w kolorze szaroniebieskim. Owoce mają wagę do 3-5 kg.
17 grudnia, 2022

Dynia Flat White Boer – płaska i biała niczym talerz

Dynia Flat White Boer rozwija owoce okrągłe, spłaszczone niczym talerz, lekko żebrowane, w kolorze kremowo-białym. Osiągają wagę do 13 kilogramów. Miąższ w kolorze pomarańczowym, zwarty, kremowy, intensywny w smaku.
17 grudnia, 2022

Dynia Marina Di Chioggia – płaska niczym turban, zielona z naroślami

Dynia Marina Di Chioggia rozwija płaskie owoce koloru zielonoszarego z naroślami. Waga owoców to zwykle 4,5 kg. Miąższ jest pomarańczowy, smaczny. Nasiona jasne. Dobrze się przechowuje
17 grudnia, 2022

Dynia Cabello De Angel – odmiana figolistna, centkowane owoce

Cabello De Angel to dynia figolistna, której blaszki liściowe przypominają wyglądem liście figowca pospolitego. Owoce są owalne, o wadze do 8 kg. Skórka ma bardzo ciekawy kolor, rzadko spotykany wśród dyń – jest marmurkowata, zielona z białymi paskami i plamami. Miąższ jasny.
17 grudnia, 2022

Dynia odmiany Australian Butter – owoce walcowate, spłaszczone

Dynia Australian Butter to bardzo ciekawa odmiana dyni wywodząca się z Australii o niespotykanym kształcie. Przypomina on kształtem walec, który jest lekko spłaszczony. Skórka jest pomarańczowa, tak jak i miąższ. Bardzo smaczna odmiana i długo się przechowuje. Owoce osiągają do 6 kg wagi.
16 grudnia, 2022

Dynia odmiany Hubbard Large Blue

Dynia Hubbard Large Blue tworzy owoce o masie do 18 kg. Kształt owoców jest bulwiasty. Skórka jest gruba, jasnoniebieska lub szaroniebieska. Miąższ jest żółtopomarańczowy z dużą zawartością karotenu, bardzo smaczny, słodki, aromatyczny.
16 grudnia, 2022

Dynia odmiany Sweet Dumpling – małe, bardzo słodkie owoce

Dynia odmiany Sweet Dumpling tworzy małe owoce o średnicy do 12 cm. Waga owoców do 0,5 kg. Skórka w kolorze kremowym z zielonymi pasami. Bardzo słodka odmiana dyni.
16 grudnia, 2022

Dynia bezłupinowa odmiany Miranda

Miranda to odmiana dyni bezłupinowej. Jej nasiona są pozbawione twardej okrywy pod warunkiem, że się nie przepylą z inną dynią. Owoce o masie do 4 kg, barwy pomarańczowej z paskami zielonymi.
16 grudnia, 2022

Dynia Uchiki Kuri w typie Hokkaido – znana i ceniona

Uchiki Kuri to dynia w typie Hokkaido. Tworzy owoce o masie do 1,5 kg. Są gruszkowatego kształtu, pomarańczowo-czerwone. Miąższ ciemno pomarańczowy, bardzo smaczny. Odmiana znana i ceniona.
16 grudnia, 2022

Wsypywanie śniegu do tuneli i szklarni ma wielki sens. Podlewanie gleby w zimie ma sens – warto to robić!

Zimą gleba w tunelach i szklarniach silnie wysycha. To niekorzystne zjawisko. Śnieg, lód ale i woda w stanie ciekłym ją nawodnią. Warto to robić! To utrzyma żyzność w glebie, w tym jej życie biologiczne.
16 grudnia, 2022

Odśnieżanie tuneli i szklarni zimą – warto to robić, byle ostrożnie!

Śnieżne zimy nie odeszły w niepamięć. Nadal występują. Gdy jednak pojawią się wielkie czapy śnieżne na naszych altanach, tunelach i szklarniach w okresie zimowym lepiej je ściągnąć, bo nie każda z tych budowli wytrzyma duży ciężar śniegu, zwłaszcza jak jest mokry.
16 grudnia, 2022

Jarmuż odmiany Sympatic – średniopóźny, kędzierzawe fioletowe liście

Jarmuż odmiany Sympatic to odmiana średniopóźna o wyprostowanym pokroju. Liście są długie, ale stosunkowo szerokie, kędzierzawe, powcinane, w kolorze ciemnofioletowym z odcieniami zieleni.
16 grudnia, 2022

Jarmuż odmiany Nero di Toscana – średniopóźna, zielone i wydłużone liście,

Jarmuż Nero di Toscana to odmiana w typie toskańskim, średniopóźna, pochodząca z Włoch. Wydłużone wąskie liście w kolorze ciemnozielonym wyrastają z grubej, mocno ulistnionej łodygi tworząc gęstą rozetę. Przypominają fakturą skórę krokodyla.
16 grudnia, 2022

Jarmuż odmiany Fizz – wczesny, zielone liście, silnie powcinane

Jarmuż odmiany Fizz to odmiana wczesna o wyprostowanym pokroju. Liście wyrastające z grubej łodygi są stosunkowo szerokie, gładkie, głęboko powcinane (wyglądają jak poszarpane), przybierają zielony kolor ze srebrno-szarym odcieniem.
16 grudnia, 2022

Fioletowy jarmuż – odmiana Scarlet, średnio późna, karbowane liście

Jarmuż odmiany Scarlet to odmiana średniopóźna o wyprostowanym pokroju. Liście wyrastają z grubej łodygi, są stosunkowo szerokie, kędzierzawe, powcinane, w kolorze zielono- lub bladofioletowym po intensywnie fioletowy.
11 grudnia, 2022

Fasola na nasiona tyczna – odmiana Piękny Jaś – znana i ceniona przez hobbystów

Fasola Piękny Jaś występuje w formie tycznej i karłowej. Jest to odmiana dość późna. Tworzy duże nasiona o białym zabarwieniu.
11 grudnia, 2022

Fasola na nasiona – odmiana Appaloosa, biało-brązowo-ciemnopurpurowe nasiona

Fasola Appaloosa to odmiana wczesna, karłowa, uprawiana na suche ziarno. Nasiona są niewielkie, wyrównane, owalne, trójkolorowe
11 grudnia, 2022

Fasola na nasiona – odmiana Kreacja, czerwono-bordowe nasiona

Fasola Kreacja to odmiana późna, karłowa, uprawiana na suche ziarno. Nasiona są niewielkie, wyrównane, owalne, czerwono-brązowe.
11 grudnia, 2022

Fasola na nasiona – odmiana Nugetka, karłowa, jasnobrązowe nasiona

Fasola Nugetka to odmiana wczesna, karłowa, uprawiana na suche ziarno. Nasiona są niewielkie, wyrównane, owalne, jasnobrązowe.
11 grudnia, 2022

Biała marchew – odmiana Lunar White – biało-kremowy korzeń

Marchew Lunar White rozwija korzeń w biało-kremowym kolorze, z małym rdzeniem. Korzeń dorasta do 20 cm długości. Cechuje się delikatnym, słodkim, marchewkowym smakiem.
10 grudnia, 2022

Podłoże ogrodnicze – jakie dodatki warto do niego stosować?

Do podłoży ogrodniczych w celu rozluźnienia gleby, napowietrzenia jej, odprowadzenia nadmiaru wody, akumulacji wody, drenażu, dekoracji itd. często dodaje się m.in. żwirek kwarcowy, bazalt, chipsy kokosowe, keramzyt, zeolit, lawę wulkaniczną, pumeks.
10 grudnia, 2022

Kukurydza ozdobna tęczowa – odmiana Glass Gem (wielobarwna)

Kukurydza odmiany Glass Gem to roślina ozdobna o niesamowitych kolbach. Ziarniaki na jednej kolbie występują w kilku kolorach, od białego przez żółty, różowy, czerwony po ciemny fiolet. Jest to odmiana późna. Nie wszedzie dojrzeje. Nie jest to kukurydza GMO.
10 grudnia, 2022

Fasola szparagowa Red Swan – różowo-fioletowe strąki, zielone wnętrze

Fasola szparagowa Red Swan to bardzo ciekawa odmiana o różowo-fioletowo-czerwonych strąkach osiągających do 13 cm długości. Jest smaczna i plenna. Poleca się ją siać na kilka terminów. Kolor strąków zanika po ugotowaniu.
10 grudnia, 2022

Melon Zatta – średniopóźny, smaczny melon włoski

Melon odmiany Zatta pochodzi z Włoch. Tworzy owoce o owalnym kształcie. Owoce są żeberkowane o skórce pokrytej brodawkami. Skórka przebarwia się na żółto-pomarańczowo-zielony kolor. Zaliczany do odmian średnio wczesnych, jednak w uprawie DIONP zaczął dojrzewać dopiero we wrześniu.
10 grudnia, 2022

Melon Piel De Sapo – średniopóźna odmiana o zielono-żółtej skórce

Melon odmiany Piel De Sapo (Pele De Sapo) pochodzi z Hiszpani. Tworzy owoce o owalnym kształcie osiągające wagę do 2 kg. Skórka jest zielona lub zielono-żółta z ciemnymi plamkami. Miąższ gruby, kremowy lub jasnożółty, soczysty i słodki, w smaku miodowy z orzechową nutą. Zaliczany do odmian wczesnych w Hiszpani, jednak w uprawie DIONP zaczął dojrzewać dopiero we wrześniu, co wskazuje, że to odmiana w naszym klimacie jest średniopóźna.
10 grudnia, 2022

Melon Giallo da Inverno – późna odmiana o jasnym miąższu i żółtej skórce

Melon Giallo da Inverno tworzy owoce owalne, kształtem przypominają piłkę do rugby. Są delikatnie żeberkowane, o gładkiej, żółtej. Początkowo skórka jest zielona, żółknie stopniowo. Odmiana późna, dojrzewa we wrześniu. Owoce osiągają masę nawet do 2,5 kg.
9 grudnia, 2022

Burak ćwikłowy odmiany Tonda di Chioggia – okrągły korzeń, biało-różowy miąższ

Burak ćwikłowy odmiany Tonda di Chioggia pochodzi z Włoch. Tworzy okrągłe korzenie o białawej różowo-czerwonej skórce. Miąższ jest różowo-biały. Odmiana wczesna o średnio dużych korzeniach.
9 grudnia, 2022

Burak ćwikłowy odmiany Albino – biały, okrągły korzeń

Burak ćwikłowy odmiany Albino tworzy okrągłe korzenie o białawej skórce. Miąższ jest również biały, ale zachowuje smak buraka ćwikłowego. Odmiana wczesna o średnio dużych korzeniach.