20 października, 2020

Chryzantema – roślina o wszechstronnym zastosowaniu

Chryzantema to nie tylko roślina cmentarna. To wspaniała ozdoba ogrodu, balkonu ale i mieszkania. Dzięki bogactwu odmian o różnym terminie zakwitania zdobi już od lata do późnej jesieni.
20 października, 2020

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – wrzesień 2020

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej znajduje się w Wasilikowie tuż koło Białegostoku. Obejmuje obszar ok. 30 ha. Można tu znaleść ok. 50 zabytków z tego regionu, w tym czasowe wystawy. Muzeum to wizytowaliśmy we wrześniu 2020 roku (czas pandemii COVID-19).
19 października, 2020

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) – jak rozpoznać?

Biedronka azjatycka (arlekin) to gatunek inwazyjny ale zadomowiony w Polsce. Ma wiele form kolorystycznych chrząszczy, co utrudnia jej rozpoznanie. Nie ma obecnie statusu szkodnika roślin w Polsce, lecz pomaga zwalczać mszyce.
18 października, 2020

Palmiarnia miejska w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach zajmuje obszar 0,2 ha. Znajduje się na terenie Parku im. Chopina. Składa się z pięciu pawilonów z ponad 5500 roślinami, w tym palmami mającymi ponad 100 lat. Są tu też obecne różne zwierzęta, zwłaszcza ryby, ale także niektóre ptaki, gady oraz owady.
16 października, 2020

Jak odkazić szklarnię lub tunel w ogrodzie?

Prowadzenie uprawy amatorskiej pod osłonami nie jest łatwe, ale gdy się regularnie dba o glebę i o rośliny, to można zapanować nad organizmami szkodliwymi jakie się tu pojawiają. Profilaktyka to jednak klucz do sukcesu, stąd też bardzo ważne jest po zakończonym sezonie uprawy „odkażanie tunelu/szklarni”, ale rozumiane raczej jako niechemiczne ograniczanie obecności materiału infekcyjnego patogenów (wirusy, bakterie, grzyby) i stadiów rozwojowych niektórych szkodników obecnych w uprawach pod osłonami.
13 października, 2020

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu – wrzesień 2020

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego rodziny Starzeńskich. W skansenie zgromadzono 43 zabytkowe obiekty. W ramach skansenu warto zwiedzić Muzeum Pisanki, Muzeum Chleba, Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego, Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne.
12 października, 2020

Pieczona dynia – test różnych odmian 2020

O ile dynie w typie hokkaido np. znana Uchiki Kuri większość z nas zna i ceni za smak po upieczeniu, tak inne typy i odmiany są mniej znane. Zrobiliśmy mały test smaku tych odmian, które wysialiśmy na działce w 2020 roku.
11 października, 2020

Muzeum Wsi Lubelskiej – wrzesień 2020

Skanseny to miejsca, w których czas się zatrzymał, ale zarazem miejsca, które zmieniają nie o różnych porach roku. We wrześniu 2020 roku wizytowaliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to dość duży skansen położony na uboczu miasta Lublina.
10 października, 2020

Odmiany dyni do uprawy w ogrodzie

Dynie to wspaniałe warzywa. Każda dynia jest jadalna, nawet ozdobna, ale pod cele kulinarne uprawia się te dedykowane z uwagi na walory smakowe. W naszych testach sprawdzamy różne odmiany - krajowe i zagraniczne.
8 października, 2020

Szukają schronienia na zimę – nie zabijaj ich!

Od września, przez październik do listopada do naszych domów i mieszkań na wsiach i w miastach zaczynają wchodzić różne owady i pajęczaki. To naturalne zjawisko. Niektóre jak np. biedronka azjatycka masowo migrują, inne pojedynczo. Odpowiedzialna osoba za przyrodę nigdy nie będzie wzywała do ich zabijania. Polecamy budowanie hoteli dla owadów, które staną się dla nich alternatywnym miejscem zimowania.
7 października, 2020

Biedronka mączniakówka (kroszela) zjada grzyby w ogrodzie

Ciekawym gatunkiem, o którym jednak niewielu ogrodników słyszało jest biedronka mączniakówka zwana kroszelą (Psyllobora vigintiduopunctata), która odżywia się grzybami, zwłaszcza pasożytniczymi należącymi do workowców, w tym wywołującymi znane mączniaki na roślinach ozdobnych, warzywnych i owocowych. .
6 października, 2020

Pikantny sos z pomidorów i papryki

Paprykę słodką i ostrą (najlepiej z własnego ogrodu) można wspaniale połączyć z pomidorami. Powstaje wówczas gęsty sos, który jest idealny jako dodatek do różnych potraw, w tym ryżu, makaronów i mięs. Warto spróbować.
6 października, 2020

Jakie ziemniaki wybrać? – charakterystyka 25 odmian

Na rynku jest wiele odmian ziemniaków jadalnych, różniących się kolorem skórki, miąższu, wielkością bulw, a zwłaszcza smakiem, w tym różnym typem przydatności kulinarnej. W 2020 roku wysadziliśmy 25 odmian, należących do typu użytkowego od A do C.
3 października, 2020

Profesjonalny a nieprofesjonalny użytkownik środków ochrony roślin

W Polsce obowiązuje obecnie podział użytkowników środków ochrony roślin na dwie kategorie - profesjonalny i nieprofesjonalny. Profesjonaliści muszą przechodzić specjalistyczne szkolenia ale za to mogą kupować i stosować środki dla nich przeznaczone, w tym mają szereg obowiązków, których złamanie grozi konsekwencjami karnymi. Nieprofesjonaliści (głównie działkowcy, ogrodnicy przydomowi, użytkownicy domowi) powinni stosować tylko te preparaty, które mają zapis na etykiecie, że są dla nieprofesjonalnych użytkowników.
2 października, 2020

Rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży

Rezerwat znajduje się na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Jego rodowód sięga 1929 r. Obecnie ma powierzchnię około 30 ha. Na wybiegach spotkać: żubry, koniki polskie, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, rysia i wilki.
1 października, 2020

Salsa verde mexicana – zielony sos z miechunki pomidorowej

Miechunka pomidorowa (Physalis philadelphica) to podstawowy składnik do salsa verde mexicana. Można ją uprawiać w Polsce bez problemu, a następ[nie przetworzyć w salsę wykorzystywaną choćby do przekąsek.
27 września, 2020

Susza w ogrodzie – jak jej przeciwdziałać?

Zmiany klimatu postępują. Czasami są nieoczywiste, czasami zaskakujące, ale niestabilność pogodowa postępuje. Musimy być przygotowani nie tylko na wzrost temperatur, jej wahania, ale także na powodzie i suszę. Ten ostatni czynnik daje się ostatnimi czasy we znaki. jak sobie radzić z susza w ogrodzie?
27 września, 2020

Plaga gryzoni w 2020 roku

Gryzonie późnym latem zaatakowały naszą działkę produkcyjną. Przywędrowały z okolicznych pól i zarośli. Mocno uszkodziły nasze rośliny, w tym młode drzewka w sadzie. Nasze niechemiczne metody antyrgyzoniowe nie dały rady, więc sięgamy po dodatkowe sposoby.
26 września, 2020

Trufla meksykańska czyli jadalna choroba kukurydzy

Na plantacjach kukurydzy w Polsce coraz częściej spotyka się chorobę wywoływaną przez grzyb Ustilago maydis. Tworzy on charakterystyczne narośla na roślinach. Narośla te są przysmakiem choćby w Meksyku. Określa się je mianem Huitlacoche czyli truflą meksykańską dającą smak umami. Spróbowaliśmy ją zjeść.
25 września, 2020

Pomagamy pszczołom wiosną – sadzimy kwiaty cebulkowe

Kwiaty cebulkowe zakwitające od zimy do wiosny, odgrywają bardzo dużą rolę w ochronie owadów zapylających, w tym pszczół. Warto je sadzić w ogrodach, gdyż dają nektar i pyłek w okresach, gdy inne rośliny są jeszcze w pąkach.
22 września, 2020

Nie kupuj chorych cebulek i kłączy do ogrodu

Jesień oraz wczesna wiosna to czas, gdy kupujemy cebulki, kłącza lub bulwy różnych roślin do ogrodu. Niekiedy korzystamy z okazji cenowych. Czy jednak sprawdzamy jakość tego za co płacimy? Czy zawsze wsadzamy zdrowe rośliny? A może ryzykujemy? warto poczytać ten tekst.
21 września, 2020

Zmiany klimatu a nowe gatunki w Polsce – wywiad na Newsweek Polska

Miło nam poinformować, że współzałożyciel DIONP był jednym z czterech profesorów, którzy udzielili wywiadu pani red. Katarzynie Burda na temat wpływu zmian klimatu na pojaw nowych gatunków organizmów w Polsce i zmian zachodzących w przyrodzie. Materiał ukazał się w Newsweek Nr 39/2020 na stronach 72-74.
18 września, 2020

Robaczywe owoce są zdrowe bo niepryskane?

W internecie można znaleść komentarze i zachętę do tego, żeby jeść robaczywe owoce. Rzekomo to oznaka tego, że są ekologiczne i zdrowe, bo bez chemii. Czy polecanie ich jedzenia jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Czy robaczywe owoce faktycznie świadczą o jakości?
16 września, 2020

Szkodniki marchwi – mszyca głogowo-marchwiana

Gdy niedaleko upraw marchwi i innych roślin selerowatych rosną głogi, to rośliny może licznie opanować mszyca głogowo-marchwiana (Dysaphis crataegi). Jest to groźny szkodnik m.in. marchwi, pietruszki, selera, kopru, pasternaku i innych, który rozwija kilka pokoleń w ciągu roku. Warto poznać tego owada i metody jego zwalczania.
15 września, 2020

Placindy mołdawskie – szybka przekąska

Placindy mołdawskie to prosty i szybki sposób na przekąskę. Kaloryczność zależy w dużej mierze od nadzienia, jednak raz na jakiś czas nie zaszkodzi skosztować wersji serowej lub z nadzieniem mięsno-warzywnym lub owocowym.
13 września, 2020

Ogrodnik to strateg i wojownik

Chwasty, choroby i szkodniki jeżeli licznie się pojawią i nic z nimi się nie robi w ogrodzie mogą uszkodzić rośliny, a także obniżyć wysokość oraz jakość plonu. To z tego powodu wdraża się niechemiczną bądź chemiczną ochronę roślin, aby temu zapobiec. Ochrona roślin nigdy nie powinna być prowadzona w ciemno, bez wiedzy o zagrożeniu, bez analizy przypadku, bez obserwacji rozwoju sytuacji.
12 września, 2020

Minecraft uczy ogrodnictwa i rolnictwa

Minecraft to gra komputerowa, w którą gra spora część dzieci. Jest to gra wykorzystywana także do nauki programowania. Warto ją wykorzystać praktycznie do nauki ogrodnictwa i rolnictwa, zwłaszcza, że częśc zjawisk jakie gra generuje ma faktycznie przełożenie na to co się dzieje w świecie rzeczywistym.
12 września, 2020

Pędraki w trawniku – jak je zwalczać?

Pędraki są to larwy chrabąszczowatych. Najczęściej spotyka się larwy chrabąszcza majowego, ale gatunków jest wiele. Problemem jest to, że większość pędraków żyje w trawniku przez kilka lat, stąd są w stanie poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć darń. Jak radzić sobie z nimi? O tym w naszym materiale.
6 września, 2020

Pesto z liści selera naciowego

Seler naciowy to wspaniałe warzywo o charakterystycznym, wyrazistym smaku. Jest doskonałym surowcem do produkcji zdrowego pesto, które nie jest poddane żadnej obróbce termicznej, zatem zachowuje wszystkie cenne składniki odżywcze.
6 września, 2020

Jesienno-wiosenne opryskiwanie drzew owocowych mocznikiem

Mocznik (Azot 46%) to nic innego jak nawóz azotowy w formie amidowej. jest powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie do nawożenia roślin, w tym drzew i krzewów owocowych. Ma wiele zalet ten nawóz. Odgrywa także ogromną rolę w profilaktycznym zwalczaniu chorób roślin, a w szczególności parcha. Kiedy i jak go stosować? O tym w naszym materiale.
2 września, 2020

Czy tuje są szkodliwe dla człowieka?

Oskarża się żywotniki (tuje), że zawarty w ich olejku eterycznym tujon jest groźny dla ludzi. Sęk w tym, że tuj się zwykle nie wącha, a już tym bardziej nie zjada. Co zatem zrobić z fantem, że tujon jest też obecny też w ziołach, które człowiek zjada lub robi z nich różne napary i maści np. w mięcie lekarskiej, piołunie. Czy te zioła należy zatem zwalczać?
2 września, 2020

Ćwikła do słoików na zimę – prosty przepis

Buraki ćwikłowe (czerwone) to doskonały surowiec do produkcji przetworów na zimę w postaci ćwikły. Nadają się do jej produkcji zarówno odmiany o okrągłym jak i podłużnym korzeniu.
31 sierpnia, 2020

Uśmiechnij się! – ogrodnictwo to cudowne hobby

Ogrodnictwo to wspaniałe hobby, które choć wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, to daje także ogrom satysfakcji. Praca w ogrodzie to najlepszy środek na odstresowanie się. Cieszmy się zatem, że mamy ogrody, balkony, tarasy, ale także i zwykłe parapety - rośliny można uprawiać prawie wszędzie.
31 sierpnia, 2020

Mus z Antonówek bez cukru na zimę

Antonówka to stara odmiana jabłoni idealnie nadająca się do przetwórstwa. Jej charakterystyczny, kwaskowaty smak warto zachować w słoiku jak najdłużej, dlatego też polecamy, aby nie dodawać do niej cukru. To właśnie niepowtarzalny smak tej odmiany sprawia, że jest tak poszukiwanym surowcem kulinarnym.
31 sierpnia, 2020

Jabłoń Antonówka Zwykła – stara odmiana, która wraca do ogrodów

Antonówka Zwykła to stara rosyjska odmiana jabłoni, która ma wielu zwolenników. Nadal jest starodrzewia można spotkać w kraju, w tym sadzi się nowe, na różnych podkładkach. Jest to wyjątkowo mrozoodporna odmiana, choć zmienna w plonowaniu. Ceniona za owoce, które są przetwarzane na różne sposoby.
30 sierpnia, 2020

Czy tuje są trujące? – wycinać je?

Trujące rośliny są wokół nas - w domu, w ogrodzie, w lesie, na łące. Jedne zjadamy jako pokarm (bakłażan np. zawiera groźną solaninę), a z innymi mamy tylko okazyjny kontakt (np. oleander, złotokap, difenbachia). Nie inaczej jest z żywotnikiem zachodnim zwanym potocznie tują, który zawiera tujon. Czy jednak trzeba niszczyć tuje jak radzą niektóre wpisy w internecie? Zapraszamy do lektury naszego materiału.
29 sierpnia, 2020

Pomidor koktajlowy Indygo Kumquat

Indygo Kumquat to amerykańska odmiana koktajlowa (typ cherry) o pięknie wybarwionej żółto-mandarynkowej skórce z naciekami w kolorze indygo i o żółtawym miąższu.
28 sierpnia, 2020

Sos z pieczonych pomidorów

Pomidory to odżywcze i prozdrowotne warzywa pełne likopenu, który ma działanie odżywcze i antynowotworowe. Te o ciemniejszej skórce zawierają mnóstwo antocyjanów. Warto i trzeba je jeść. Dzisiaj prezentujemy przepis na sos z pieczonych pomidorów.
28 sierpnia, 2020

„Pasztet” z cukinii – wegetariański przysmak

Cukinia to wspaniałe warzywo. Uwielbiamy je pod różnymi postaciami. Dzisiaj prezentujemy kolejną odsłonę, która zamienia tą roślinę w pyszny, wegetariański przysmak noszący nazwę "pasztetu". To zdrowa, smaczna przekąska, którą od wielu lat się zachwycamy i nie mamy dość. Polecamy.
27 sierpnia, 2020

Pomidor Clackamas Blueberry – ciemny owoc

Pomidor Clackamas Blueberry to bardzo ciekawa, ciemna odmiana powstała z krzyżówki z dzikimi pomidorami z wyspy Galapagos. Odmiana wywodzi się z USA. Jest odmianą zawierająca dużo antocyjanów.
27 sierpnia, 2020

Leczo warzywne do słoików (na zimę)

Leczo z warzyw to nic innego jak smak lata z własnego ogrodu zamknięty w słoiku. Pomidory, cukinia, parka i cebula oraz kilka przypraw i powstaje prawdziwa mieszanka smaku i zapachu. Pyszny i zdrowy. Jedzony samodzielnie lub jako dodatek. Zero konserwantów, zero polepszaczy smakowych, zero barwników. Plony z własnego ogrodu gwarantują też bezpieczeństwo jeżeli uprawa prowadzona była z głową.
27 sierpnia, 2020

Pomidor w kształcie cytryny – Citrina

W teście DIONP pomidor gruntowy wysoki odmiany Citrina bez problemu udał się w uprawie gruntowej i szklarniowej, choć wymagał ochrony przed zarazą ziemniaka. Owoce pięknie się wybarwiły na żółto i przybrały kształt cytryny. Były bardzo smaczne. Pomidor nosi nazwę koktajlowego, co w naszym przekonaniu nie pasuje do tej odmiany z uwagi na to, że owoce nie należą rozmiarowo do tej grupy odmian.
26 sierpnia, 2020

Dlaczego warto uprawiać własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
24 sierpnia, 2020

„Owocowy papier” – czyli jak stworzyć zdrowe słodycze

Przydomowy ogród dostarcza nam wielu wspaniałych plonów owoców. Agrest, porzeczki, maliny, jeżyny, jabłka, gruszki, śliwy i wiele innych. Owoce świeże, mrożone, ale także ich pozostałości po wyciskaniu soków można przemienić w pyszną, zdrową przekąskę o dłuższym okresie przechowywania. Ta przekąską jest owocowy papier często określany także jako owocowa skórka.
24 sierpnia, 2020

Pomidor gruntowy odmiany Bobcat F1

W teście DIONP pomidor Bobcat F1 był uprawiany zarówno w gruncie jak i w szklarni. W roku 2020, gdy zaraza ziemniaka niszczyła uprawy wykazał się mniejszą podatnością na tą chorobę, choć wymagał także ochrony. Cechą wyróżniającą tą odmianę na tle innych są bardzo duże owoce o kulistym kształcie. Są one wyrównane, a część z nich przekroczyła masę 500 gramów.
22 sierpnia, 2020

Ogławianie roślin – sposób na przyśpieszenie wzrostu i dojrzewania owoców

Kiedy rośliny zbyt mocno się rozrastają (zwłaszcza mocno nawożone azotem) i tracą energię na rozwój pędów, tworzenie nowych kwiatów i zawiązków owoców, zamiast na wzrost i dojrzewanie tych owoców, które już są i którym grozi, że nie dojrzeją przed końcem wegetacji, to można ten proces przerwać i przekierować siły witalne na rozrost plonu i przyśpieszenie jego dojrzewania. Tą metodą jest sierpniowe ogławianie pędów
20 sierpnia, 2020

Ketchup z cukini do kanapek

Cukinie różnych odmian i kolorów, to wspaniały surowiec do różnych przetworów. Hitem ostatnich lat jest ketchup na ich bazie. Co jednak powstanie, gdy tego ketchupu się nie zblenduje? - powstaje pyszny sos ketchupów na kanapki ale i pod inne cele według uznania. Polecamy.
20 sierpnia, 2020

Chutney ze śliwek – jak zrobić?

Śliwy letnie ale i jesienne warto uprawiać, w tym część plonu przerobić na pyszny chutney, który doskonale nadaje się do wszelakiego rodzaju mięs, serów, pieczywa ale nie tylko. Dzięki własnym preferencjom co do ostrości papryczek chilli można regulować smak całości.
20 sierpnia, 2020

Pustowatość bulw ziemniaka – skąd się bierze?

Uprawiasz ziemniaki w ogrodzie? A może kupujesz je na bazarze, w warzywniaku lub markecie? Nie jest ważne miejsce pochodzenia ziemniaków, aby natknąć się na ciekawą chorobę fizjologiczną jaką jest pustowatość bulw. Wiele osób odkryło tą chorobę już na talerzu, gdy ugotowanego ziemniaka zaczęli jeść. Warto dowiedzieć skąd się to bierze.
19 sierpnia, 2020

Wtyk straszyk na owocach jeżyny

Wtyk straszyk, straszyk szczawiowiec (Coreus marginatus) uszkadza coraz więcej roślin w Polsce, w tym liście i owoce jeżyny, malin i wielu innych. Pluskwiak w ramach obrony wytwarza śmierdzący płyn, który psuje smak owoców. Jeden owoc z wydzieliną owada psuje smak reszty w przetworach.
18 sierpnia, 2020

Jak chronić własne zdrowie podczas oprysku?

Zagadnieniem ochrony operatora Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zajmuje się od 2008 roku, prowadząc Inicjatywę bezpiecznego i zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochronny”. Partnerem Inicjatywy jest DIONP, a honorowy patronat nad Inicjatywą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
17 sierpnia, 2020

Pomidor Gargamel – trójkolorowy owoc

Gargamel to bardzo ciekawa, amerykańska odmiana o wydłużonym kształcie. Ma czerwono-fioletowo-żółtawą skórkę i czerwony miąższ. Niedojrzały przybiera fioletowo-zielony kolor, czasem padający niemal w czerń. Bardzo dobrze sobie radzi w gruncie i pod osłonami. Jest dość tolerancyjny na zarazę ziemniaka.
17 sierpnia, 2020

Co zrobić z wodą z basenu ogrodowego?

Baseny ogrodowe są coraz popularniejsze. Te duże i bardzo duże zawierają setki lub tysiące litrów wody, stąd też po zakończeniu sezonu kąpielowego powstaje pytanie co z nią zrobić? Czy chemia basenowa jest bezpieczna? Czy witamina C jest bezpieczna? O tym w naszym materiale.
15 sierpnia, 2020

Jak ekologicznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) zagraża istnieniu bukszpanów w Polsce. Szkodnik rozwija kilka pokoleń w ciągu roku, stąd też uszkadza rośliny od marca/kwietnia do nawet listopada. Można ją zwalczać ekologicznie za pomocą bakterii Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki zawartych w specjalnych biopreparatach przeznaczonych do opryskiwania roślin.
14 sierpnia, 2020

Pomidor White Beauty – żółtokremowy owoc

Pomidor White Beauty to odmiana o żółtokremowym, dużym, żeberkowanym owocu i jasnym miąższu. Jest to odmiana wysokorosnąca, stąd wymaga podpory.
10 sierpnia, 2020

Grusza Faworytka (Klapsa) – smaczna odmiana do ogrodu

Grusza Faworytka to odmiana polecana do przydomowego sadu. Owoce mają wysoką wartość smakową i przerobową. Choć długo się nie przechowują, to dostarczają niesamowitego smaku i zapachu w okresie lata. Odmiana podatna na parcha gruszy.
9 sierpnia, 2020

Kolorowa papryczka chilli – Piramida

Papryczka chilli odmiany Piramida to bardzo ciekawy okaz dla miłośników atrakcyjnych roślin. Może być uprawiana w gruncie, jak również i na balkonie/tarasie. Na okres zimy może być przeniesiona na parapet okienny i pędzona przez zimę. Cechuje się tym, że na jednej roślinie są owoce o różnych kolorach (odcieniach) od zielonego, przez żółty, pomarańczowy, czerwony po fioletowy. Owoce są jadalne i zawierają dużo kapsaicyny.
9 sierpnia, 2020

Jak przyśpieszyć dojrzewanie owoców w domu?

Czasami się zdarza, że celem ratowania plonu warzyw i owoców np. z powodu silnego pojawu chorób i szkodników trzeba je przedwcześnie zebrać zanim dojrzeją lub też same opadają np. wskutek pojawu nawałnic lub silnych wiatrów. Żeby nie stracić cennego plonu można próbować przyśpieszyć dojrzewanie owoców w sposób w 100% naturalny. Wykorzystuje się do tego celu etylen (eten).
9 sierpnia, 2020

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych na gruszy, monilioza gruszy

Monilioza gruszy lub brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych to określenia na tą samą chorobę grzybową, która pojawia się na drzewach grusz. Chorobę wywołuje grzyb Monilia fructigena. Patogen ten niszczy owoce, które nie nadają się do spożycia, ale również powoduje uszkodzenia pędów i gałęzi. Ta sama choroba występuje także na jabłoniach.
5 sierpnia, 2020

Pieczone owoce do słoików na zimę

Letnie owoce jak jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, maliny, jeżyny i inne można upiec i zakonserwować w słoikach jako dodatek choćby do deserów. Pasteryzacja pozwala na długie przechowywanie.
31 lipca, 2020

Chipsy z bobu czyli bób pieczony

Bób to doskonały surowiec do stworzenia z niego zdrowej przekąski - chipsów. Odpowiednio doprawiony ziołami i upieczony w piekarniku w niczym nie przypomina formy wyjściowej. Ma niesamowity smak, który można regulować poprzez dodawanie mniejszej bądź większej ilości ostrych przypraw, takich jak choćby papryczki chili. Polecamy.
28 lipca, 2020

Sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora

Nie każda plama na owocu pomidora to choroba grzybowa wymagająca użycia chemicznych środków ochrony roślin. Najlepszym tego przykładem jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora. To choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia (Ca) w roślinie. Nie wymaga stosowania ochrony roślin lecz nawozu.
23 lipca, 2020

Monitoring omacnicy prosowianki

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis Hbn.) to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy (zwyczajnej, słodkiej, popcorn i ozdobnej) w Polsce. Może uszkadzać też inne rośliny np. jabłonie, maliny, chmiel, proso, sorgo, rabarbar, paprykę, pomidora, fasolę, winorośl, buraka i wiele innych. Dla potrzeb jej zwalczania biologicznego lub chemicznego prowadzi się jej monitoring występowania i sygnalizację terminu zwalczania. warto znać techniki monitoringowe jakie są wykorzystywane do obserwacji tego szkodnika. Centrum Uprawy, Nawożenia i Ochrony Roślin (CUNIOR) od 2020 roku prowadzi własny monitoring tego owada.
19 lipca, 2020

Pomarszczone owoce borówki amerykańskiej – dlaczego zasychają?

Zdarza się czasami, że owoce borówki amerykańskiej nagle tracą na etapie dojrzewania jędrność, kurczą się, marszczą, a nawet zasychają na roślinie. Może im towarzyszyć zamieranie całej rośliny lub jej części albo też pojawiają się plamy na liściach i nekrozy na pędach albo sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdy cały krzew wydaje się zdrowy. Oto kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
16 lipca, 2020

Carpaccio z kolorowych buraków ćwikłowych

Buraki ćwikłowe nie muszą być czerwone (buraczkowy kolor). Na rynku jest wiele odmian o ciekawych kolorach np. żółte, białe, różowe. Są dość proste w uprawie, więc można je mieć na własnych grządkach. Ugotuj je lub upiecz, pokrój w plastry. Dodaj ocet balsamiczny, ser feta, pieprz, sałatę/rukolę a następnie ciesz się smakiem i zachwycaj znajomych.
14 lipca, 2020

Chutney z wiśni z octem balsamicznym

Lipiec to miesiąc zbioru wiśni. Warto z części dojrzałych owoców przygotować chatney, który później idealnie nadaje się do serów i mięs.
13 lipca, 2020

Środki ochrony roślin są przebadane lepiej niż leki

Obawiasz się stosować środki ochrony roślin? Stosowanie środków ochrony roślin wymaga wiedzy i doświadczenia. Wymaga też uważności i odpowiedzialności. Sposób postępowania z produktem określa etykieta-instrukcja dołączona do opakowania. Czy wiesz, że opracowanie nowego środka ochrony roślin trwa około 11 lat i obejmuje ponad 150 różnego rodzaju badań – od podstawowych testów chemicznych i fizycznych po badania toksykologiczne i ekotoksykologiczne?
13 lipca, 2020

Chutney z czerwonej porzeczki z rozmarynem

Porzeczka czerwona nadaje się idealnie do bezpośredniego spożycia, jak również mrożenia, suszenia oraz przerobu termicznego. To idealny surowiec do stworzenia chutney'a. Powstaje wówczas słodko-kwaśny, lekko pikantny sos z dodatkiem przypraw do mięs lub serów. Polecamy
11 lipca, 2020

Kupne zioła w doniczce – na co zwracać uwagę?

Nie wszyscy z nas mają możliwość (bez wnikania w powody) uprawy ziół we własnych mieszkaniach czy też domach. Wiadomym jest jednak, że zioła powinny gościć w naszej diecie cały rok, a w szczególności zimą. Rozwiązaniem może być zakup gotowych sadzonek. Co zrobić, żeby dłużej nam służyły i były zdrowe?
10 lipca, 2020

Ogrodniku – nie zabijaj kretów fosforowodorem

Kret choć odgrywa ogromną, pożyteczną rolę w przyrodzie, w tym wspomaga rolników i ogrodników w walce z wieloma szkodnikami potrafi doprowadzić do spadku dekoracyjności ogrodu, ale także i do utraty niektórych roślin na skutek podkopywania ich korzeni bądź tworzenia kopców. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie kretów. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin jakimi są działkowcy i ogrodnicy przydomowi nie mogą zgodnie z prawem stosować środków ochrony roślin dla profesjonalistów, bez posiadania stosownych kursów. Tak samo jest z tabletkami zawierającymi fosforowodór zabijającymi krety i choćby szereg gryzoni. Te mogą stosować tylko wyszkolone ekipy deratyzacyjne.
10 lipca, 2020

Kiszone czereśnie

Kiszenie warzyw to znany sposób konserwacji żywności, ale też wydobycia z nich nowego smaku w procesie fermentacji mlekowej, w tym cennych wartości odżywczych. Obok warzyw procesowi kiszenia poddaje się także owoce, w tym czereśnie.
9 lipca, 2020

Kiełki nasion – jak założyć kiełkownik w domu krok po kroku?

Kiełki różnych roślin nasiennych to wspaniały smak i dawka naturalnych, wysoko przyswajalnych składników odżywczych dla naszych organizmów. Nie na darmo są określane super żywnością z uwagi na bogactwo witamin, składników mineralnych oraz różnych związków biologicznie aktywnych. Zamiast kupować gotowe kiełki można je samodzielnie wytwarzać w domu, dzięki czemu będą zawsze świeże i pyszne. Jak to zrobić? Na co uważać? - o tym w naszym materiale.
8 lipca, 2020

Kiełki nasion – „super food” na naszych talerzach

Kiełki to młodociane rośliny, które od starszych różnią się tym, że są bogate w cenne i unikalne składniki odżywcze. To super żywność uznana naukowo. Są obecne w sklepach na półkach ze zdrową żywnością, ale są banalne proste do stworzenia w warunkach domowych. Poleca się je jeść przez cały rok, ale szczególnie są przydatne do wzmacniania organizmu w okresach jesienno-zimowo-wiosennych. Jak poprawnie kiełkować, na co uważać, dlaczego warto to robić? - o tym w naszym materiale.
8 lipca, 2020

Licinek tujowiaczek i licinek jałowcowiaczek – groźne szkodniki żywotników, cisów i jałowców

W Polsce narasta od kilku lat problem zasychania ulistnienia żywotników (tuj), cisów i jałowców, przez co tracą walory dekoracyjne. Pojawia się coraz więcej chorób grzybowych, a dodatkowo pogoda nie sprzyja roślinom (np. susza glebowa) i też mogą zamierać. Niestety, ale nasila się również problem szkodników, a zwłaszcza dwóch gatunków uszkadzających ulistnienie - licinka tujowiaczka i licinka jałowcowiaczka.
8 lipca, 2020

Majkowate – coraz rzadsze pasożyty pszczół

Majkowate inaczej oleicowate (Meloidae) charakteryzują się nie tylko ciekawym wyglądem, co zwłaszcza niesamowitym cyklem rozwojowym. Są one zaliczane do pasożytów niektórych pszczół samotnic. W Polsce występuje 18 gatunków majkowatych, z czego 11 uznano za ginące i zagrożone wyginięciem, więc jak spotkacie majkowate u siebie w ogrodzie to czujcie się jako nieliczni jacy ją zobaczyli.
7 lipca, 2020

Humus z bobu

Bób to specyficzne warzywo, o charakterystycznym smaku, a ugotowany również o zapachu, który nie każdy lubi. To nie stroi na przeszkodzie napisać, że to bardzo zdrowa roślina, podobnie jak inne strączkowe. Warto z bobu białego lub karmazynowego (lub ich mieszanki) zrobić pastę do kanapek zwaną humusem. Podajemy przepis na ten prosty dodatek.
5 lipca, 2020

Kapusta Pak choi – uprawa i wykorzystanie

Kapusta biała Pak choi (Pak choy) nosi wiele innych nazw, z których pierwsza jest najbardziej popularna. Określana bywa także mianem kapusty chińskiej, bok choi, pok choi i kilkoma innymi. Jest dostępna w niektórych marketach, ale bez większego problemu udaje się w uprawie w ogrodzie, a nawet na balkonie. Jest rośliną dnia krótkiego, stąd też polecana jest albo do uprawy wczesno wiosennej albo od późnego lata. W warunkach dnia długiego, zwłaszcza przy wzroście temperatur roślina szybko rozwija kwiatostan zamiast cennych spożywczo liści.
4 lipca, 2020

Dżem z wiśni i mięty

Lipiec to miesiąc zbioru wiśni. Warto z części dojrzałych owoców przygotować chatney, który później idealnie nadaje się do serów i mięs.
4 lipca, 2020

Dżem z poziomówki indyjskiej

Poziomówka indyjska (Potentilla indica) choć jest inwazyjna i uważana za chwast, to ma jednak owoce przypominające poziomki. Choć są one bez smaku, to można im ten smak nadać tworząc różne miksy z innymi owocami. Prezentujemy nasz przepis na dżem na bazie poziomówki.
2 lipca, 2020

Witamina C do basenu jest groźna dla środowiska

Witamina C czyli kwas L-askorbinowy w ostatnich latach jest masowo dodawana do wody basenowej, bo ktoś uznał, że ma super właściwości oczyszczające (klarujące wodę) oraz że ją dezynfekuje. Ten ktoś jednak nie do końca się znał na sprawie, bo pominął fakt, że witamina C nie odkaża wody i zapomniał wszystkim dodać, że nie ulatnia się z wody, zatem dostaje się do środowiska w ogromnych ilościach, obciąża je i może niszczyć życie biologiczne.
28 czerwca, 2020

Poziomówka indyjska – inwazyjny chwast, który można jeść

Poziomówka indyjska (Potentilla indica) to bylina. Roślina ta należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Indii i Azji Wschodniej, skąd się rozprzestrzeniła na Europę, Afrykę czy też Amerykę Północną - była przywożona jako roślina ozdobna i jak to zwykle bywa znalazła bardzo dobre warunki do rozwoju w nowych warunkach i wymknęła się spod kontroli. DIONP próbuje z nią walczyć - zjadając ją. Smacznego !!
28 czerwca, 2020

Ciasto truskawkowe na kefirze

Czerwiec to tradycyjnie miesiąc truskawkowy, chociaż krajowe owoce można już kupić w maju jak i w lipcu, nie wspominając o truskawkach z exportu. Owoce te nie dość, że są smaczne, to są bardzo zdrowe i niemal każdy z nas wyczekuje rozpoczęcia się sezonu ich zbioru. Mając truskawki warto je oczywiście przerabiac na późniejsze miesiące, ale na bieżąco warto je wykorzystać choćby jako skladnik ciast.
23 czerwca, 2020

Jak zrobić chipsy z jarmużu?

Jarmuż raczej każdy zna. Często się mówi na niego - pomarszczona kapusta - coś w tym w sumie jest. Jest to warzywo znane z charakterystycznego smaku, który nie każdy lubi, ale nie da się ukryć, że jest to bardzo odżywcza roślina. Jest wiele pomysłów na wykorzystanie liści jarmużu. Jedną z opcji jest zrobienie z nich chipsów o posmaku ziół jakie sami preferujemy. W doborze mieszanki ziołowej musimy poeksperymentować, gdyż tyle ile ludzi tyle smaków.
22 czerwca, 2020

Fioletowy groszek cukrowy i kalarepa

Mając działkę lub ogródek przydomowy warto eksperymentować z różnymi gatunkami i odmianami roślin, w tym warzywnych. W 2020 roku na naszej działce zagościły różne warzywa, w tym o różnej kolorystyce. Lubimy się bawić kolorami i kształtami roślin. Tym razem prezentujemy fioletowe odmiany grochu siewnego (groszku cukrowego) oraz kalarepy fioletowej versus ich zielone odpowiedniki.
22 czerwca, 2020

Morwa w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Morwa (Morus spp.) to wysokie drzewo liściaste z rodziny morwowate osiągające nawet do 10-15 metrów wysokości, które wywodzi się z Azji, a w Europie jest w uprawie od XI wieku. Obok odmian wysoko rosnących są odmiany karłowe, w tym zwieszające się do małych ogrodów. Morwa biała, czarna, czerwona ma pyszne owoce, ale również jej liście, kora i korzenie są wykorzystywane w medycynie naturalnej.
21 czerwca, 2020

Parch gruszy – jak zwalczać?

Parch gruszy to groźna choroba grzybowa, której sprawcą jest grzyb Venturia pirina. Infekcji roślin sprzyja wysoka wilgotność (zwilżenie liści minimum 9 godzin) oraz temperatura w granicach 17-23 stopni Celsjusza. Gdy odmiana jest bardzo podatna, a pogoda sprzyja rozwojowi parcha to straty w plonach owoców mogą sięgnąć 50%. Warto więc poznać tę chorobę i metody zapobiegania jej silnemu pojawowi.
21 czerwca, 2020

Ploniarka zbożówka – szkodnik traw i warzyw

Osoby uprawiające kukurydzę, proso zwyczajne, sorgo, a także mający ogródki z trawnikiem oraz trawami ozdobnymi np. miskantami, kostrzewami, życicami, trawami pampasowymi, rozplenicami, prosem rózgowatym, turzycami i innymi roślinami z rodziny wiechlinowate mogą spotkać zamierające rośliny na skutek żerowania znanego szkodnika - ploniarki zbożówki.
20 czerwca, 2020

Chlebek pita – jak samodzielnie go zrobić?

Chlebek pita własnoręcznej roboty to wspaniała baza pod różne dodatki. Może być podany samodzielnie albo z nadzieniem mięsnym, warzywnym lub mieszanym. Wspaniałym rozwiązaniem jest jego samodzielne wypełnianie przez zaproszonych gości według preferencji smakowych.
12 czerwca, 2020

Usuwanie pędów bocznych pomidorów – dlaczego warto to robić?

Większość odmian pomidorów karłowych, średnio i wysoko rosnących obok pędu głównego wytwarza w kątach liści sporo pędów bocznych. Są to pędy, które mogą zawiązywać owoce. Problemem jest jednak to, że im więcej roślina wytworzy pędów, tym słabiej i później będzie owocowała, a same owoce będą mniejsze, w tym mogą być mniej smaczne. Należy bowiem pamiętać o tym, że całą roślinę karmi tylko jeden system korzeniowy, który ma ograniczone rozmiary oraz swoją wydolność.
11 czerwca, 2020

Jak pogodzić ochronę roślin z ochroną zapylaczy?

Czy są na rynku preparaty do ochrony roślin, które nie szkodzą pszczołom? Na takie pytanie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Upraszczając – tak, są takie preparaty które nie szkodzą zapylaczom. Co nie oznacza, że przy ich stosowaniu nie trzeba przestrzegać pewnych zasad i ograniczeń, które zawarte są w etykiecie-instrukcji stosowania. Bo trzeba jasno powiedzieć, że pszczoły nie giną przez opryski jako takie, ale przez nieprawidłowo wykonywane opryski.
7 czerwca, 2020

Grządki podwyższane (wzniesione)

Grządki podwyższane (wzniesione) to nie tylko modne rozwiązanie do każdego ogrodu, ale także praktyczność użytkowania. Wykorzystywane są głównie pod warzywa, rośliny jagodowe i zioła, a także pod niektóre rośliny ozdobne. Doskonale sprawdzają się w ramach tzw. upraw współrzędnych. Są szczególnie polecane w ogrodach, których właściciele nie chcą kopać grządek warzywno-zielarskich np. w trawnikach, a zarazem chcą zacząć przygodę z ich uprawą. Sprawdzą się w ogrodach, w których nie ma wiele miejsca na uprawy.
6 czerwca, 2020

Pesto z liści rzodkiewki i melisy

Wiosną i wczesnym latem często sięgamy po rzodkiewkę, która jest bardzo popularną nowalijką. Liście zwykle wyrzucamy. Można je jednak jeść i wykorzystać do przygotowania pysznego pesto, na które przepis podajemy. Jest banalnie prosty.
31 maja, 2020

Czy obrywać kwiaty rododendronów i azalii?

Chyba każdy ogrodnik chciałby mieć piękne krzewy rododendronów i azalii, które są zwarte i wspaniale obsypują się kwieciem co roku. Oprócz dobrej gleby i stanowiska pod kątem termiczno-świetlnym, a także nawożenia, podlewania i ochrony roślin dobrze jest wspomóc rośliny zabiegiem obrywania przekwitłych kwiatów oraz zamarłych pąków. Może ten zabieg wygląda drastycznie, ale ma duży wpływ na ukształtowanie pięknego pokroju rośliny oraz jej obfite kwitnienie w kolejnym sezonie.
31 maja, 2020

Plamistość liści rododendrona

Plamistość liści rododendrona to choroba grzybowa, którą może powodować wiele gatunków grzybów chorobotwórczych. Podaje się w literaturze, że do takich grzybów należą choćby różne gatunki z rodzaju Septoria, Cercospora i inne. Plamistość liści zmniejsza atrakcyjność dekoracyjną roślin, osłabia fotosyntezę, oddychanie i transpirację i może nawet spowodować zamieranie rośliny jeżeli nie podejmie się ochrony roślin.
31 maja, 2020

Kompetencje i uczciwość sprzedawców sadzonek roślin

Osoby kupujące czy to rośliny ozdobne, czy też warzywne lub owocowe liczą na to, że sadzonki jakie nabywają są tymi za które płacą. Wiele osób rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem, ale także tych, które nie zagłębiają się w sprawy botaniczne, nie zawsze są w stanie zweryfikować co sprzedawcy oferują, zwłaszcza na etapie sadzonki, gdy roślina nie wykształciła jeszcze pewnych cech charakterystycznych. Uczciwość i kompetencje sprzedawca są zatem tym, czego oczekuje się w takiej sytuacji.
30 maja, 2020

Doniczka ze skrzynki na owoce lub warzywa

Drewniane skrzynki na owoce to już nie tylko element kojarzący się z sadownictwem i warzywnictwem, do których umieszcza się zebrane plony. Coraz łatwiej je spotkać w domach np. jako stoliki, krzesełka, wiszące meble, ale także zdobywają również ogrody oraz balkony. Niewielkim kosztem można z nich zrobić meble ogrodowe, ale i choćby duże donice na różne rośliny.
28 maja, 2020

Ciasto i pikle z rabarbaru

Rabarbar niejedno ma imię. Można go wykorzystać na różne sposoby w kuchni, począwszy od kompotu, przez dodatek do ciast, dżemów, chutney aż po pikle w zalewie słodko-kwaśnej. Pomysłów jest wiele, tak samo jak przepisów, stąd każdy znajdzie coś dla siebie i pod swój smak. Warto mieć w ogrodzie choć jedną roślinę na cele kulinarne, ale nie da się ukryć, że rzewień jest również dekoracyjny.
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
25 maja, 2020

Własna rozsada warzyw i kwiatów – dlaczego warto?

Wśród ogrodników jest grono osób, które są zdecydowanie przeciwne siewowi, pikowaniu i eksperymentowaniu z tworzeniem rozsady warzyw i kwiatów w warunkach domowych, uważając że lepiej jest kupić gotowe (mniej pracy, mniej nerwów, lepsza sadzonka, a cenowo często taniej). Niektórzy tylko mają w tym rację, ale jest to związane tylko z tym, że nie w każdym domu czy mieszkaniu jest dobre miejsce na taką produkcję, zwłaszcza pod kątem dostępności światła słonecznego. Osobiście jesteśmy zwolennikami tworzenia własnej rozsady, gdyż nie każdą odmianę da się kupić, a ogrodnictwo ma być także zabawą i eksperymentowaniem. Przykładem są nasze eksperymenty odmianowe pomidorowo-paprykowe na rok 2020 - większości sadzonek testowanych odmian nie da się kupić np. w centrum ogrodniczym, czy na bazarze.