1 października, 2022

Pomidor odmiany Leyenda F1 – czerwono-czekoladowy okrągły owoc (Yuksel Seeds)

Leyenda F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce kuliste, koloru czerwono-brązowego, o masie do 170 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
1 października, 2022

Pomidor odmiany Gusto Pink F1 – malinowy, duży owoc (Yuksel Seeds)

Gusto Pink F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce kuliste z lekkim żeberkowanem, koloru różowego, o masie do 320 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
1 października, 2022

Pomidor odmiany Phil’s Two – żółte owoce na kształt narośli

Pomidor odmiany Phil's Two to pomidor średniowczesny. Owoce małe i średnie, składające się z wielu mniejszych cząstek połączonych u nasady. Każdy owoc przyjmuje nieregularny i niepowtarzalny kształt, osiągając wagę ok. 100 g. Skórka gruba i mocna, w kolorze żółto-zielonym, miąższ zielony, mięsisty i soczysty, z niewielką ilością nasion. Odmiana dobrze radzi sobie zarówno w gruncie, jak i w szklarni lub tunelu.
1 października, 2022

Pomidor odmiany Striped Cavern – czerwonożółte owoce, paprykowaty kształt

Pomidor odmiany Striped Cavern to pomidor średniowczesny, wysokorosnący, wymagający podwiązywania. Owoce średniej wielkości, o ciekawym, pudełkowatym kształcie przypominającym paprykę. Skórka cienka, czerwona, pokryta nieregularnymi żółtymi paskami. Komory nasienne prawie puste, z niewielką ilością nasion i prawie pozbawione soku. Pojedyncze owoce osiągają wagę ok. 100-150 g.
1 października, 2022

Pomidor odmiany Des Andes – wydłużone, czerwone owoce

Pomidor odmiany Des Andes to pomidor późny, wysokorosnący, wymagający podwiązywania. Owoce masywne, wydłużone. Skórka cienka, czerwona, komory nasienne prawie puste z niewielką ilością soku i nasion, piętka duża. Owoce osiągają wagę ok. 150-200 g. Odmiana polecana do uprawy gruntowej, ale także w szklarniach i tunelach.
1 października, 2022

Kukurydza cukrowa super słodka: Strongstar F1, Sweet Spirit F1, Accentuate F1

Kukurydza cukrowa super słodka odmiany: Strongstar F1, Sweet Spirit F1 oraz Accentuate F1 to profesjonalene odmiany uprawiane pod cele handlowe m.in. do produkcji konserw i mrożonek, w tym do spożycia po ugotowaniu. Cechuje je bogaty smak, wspaniały zapach i wysokie wartości odżywcze.
1 października, 2022

„Czarna” kukurydza popcorn – odmiana Dakota Black

Dakota Black to amerykańska odmiana kukurydzy pękającej (popcorn). Cechuje się ciemnofioletową, niemal czarną barwą ziarniaków na kolbach. Po uprażeniu ukazuje się białe bielmo, zatem popcorn jest biały, a nie fioletowy.
30 września, 2022

Pomidor odmiany Solar Eclipse – żółto-fioletowe owoce

Pomidor odmiany Solar Eclipse to pomidor średniowczesny, wymagający podwiązywania. Skórka w kolorze czerwonym z fioletowymi naciekami (kolor indygo). Owoce osiągają wagę do 250 g. Odmiana polecana do uprawy pod osłonami i w gruncie.
29 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Reisetomato – zrośnięte czerwone owoce

Pomidor odmiany Reisetomato to pomidor średniowczesny. Jego się kocha albo nienawidzi. Owoce składają się z kilku lub kilkunastu mniejszych tworzących jedną całość. Wyglądają jak narośl. Odrywa się je pojedynczo. Skórka w kolorze czerwonym. Owoce osiągają wagę do 200 g. Odmiana polecana do uprawy pod osłonami i w gruncie.
28 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Aladdin’s Lamp – pomarańczowe owoce w kształcie gruszki

Pomidor odmiany Aladdin’s Lamp to pomidor średniopóźny. Owoce średniej wielkości, przypominające kształtem sakiewkę/gruszkę. Skórka w kolorze intensywnie pomarańczowym. Owoce osiągają wagę do 350 g. Odmiana plenna, polecana do uprawy pod osłonami i w gruncie.
28 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Berkeley Tie-Dye Green – wielokolorowe, paskowane owoce

Pomidor odmiany Berkeley Tie-Dye Green to pomidor średniowczesny. Owoce wielokolorowe, średniej wielkości i duże, w kształcie lekko spłaszczonej kuli. Skórka z nieregularnymi żółto-pomarańczowymi paskami na całości, w miarę dojrzewania paski przebarwiają się na czerwono. Owoce do 500 g. Nadaje się do uprawy w gruncie, w szklarniach i tunelach.
28 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Pink Furry Boar – różowe, okrągłe owoce, matowa skórka

Pomidor Pink Furry Boar to odmiana późna, wysokorosnąca, o różowo-czerwonych okrągławych owocach. Skórka jest matowa. Owoce mają masę do 150 g. Do uprawy pod osłonami i w gruncie. Smaczna odmiana, ale nie do przechowywania.
28 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Big Rainbow – średniopóźny, trójkolorowe owoce

Pomidor Big Rainbow to odmiana wysokorosnąca, o żółto-pomarańczowo-czerwonych okrągławych owocach. Owoce mają masę do 500-900 g. Do uprawy pod osłonami i w gruncie. Smaczna odmiana, ale nie do przechowywania.
27 sierpnia, 2022

Melon Oliwin – wczesna odmiana melona o jasnym miąższu

Melon odmiany Oliwin to odmiana wczesna. Owoce do 1,0 kg wagi. Są okrągłe lub lekko wydłużone. Skórka żółtawa, gładka. Miąższ jasnozielony. Polecana pod osłony i do gruntu.
27 sierpnia, 2022

Melon odmiany Melba – smaczny, krajowy melon drobnoowocowy

Melon odmiany Melba to krajowy melon znany od lat 90. XX wieku. To odmiana wczesna, ale wolno dojrzewająca. Owoce drobne, do 0,7 kg wagi. Są okrągłe lub lekko owalne. Skórka kremowa, niewielkie siatkowanie. Miąższ pomarańczowy. Polecana pod osłony i do gruntu.
27 sierpnia, 2022

Thai Musk Melon – żółto-zielony, podłużny melon rodem z Azji

Melon odmiany Thai Musk Melon (Vietnam Dua Gang Musk Melon) to odmiana średniowczesna. Polecana do pod osłony, choć w gruncie w lata upalne też się udaje. Tworzy owoce o wadze do 2-3 kg. Owoce są podłużne i przebarwiają się na żółty kolor z paskami. Miąższ jasny, smaczny, niezbyt słodki.
27 sierpnia, 2022

Turkish Leopard – żółto-zielony melon z Turcji

Melon odmiany Turkish Leopard to odmiana średniowczesna. Polecana do pod osłony, choć w gruncie w lata upalne też się udaje. Tworzy owoce o wadze do 2-4 kg. Owoce są okrągławe lub wydłużone i przebarwiają się na żółty kolor z ciemnozielonymi cętkami. Miąższ jasny, smaczny, niezbyt słodki.
25 sierpnia, 2022

Melon odmiany Kajari – polecany na lekko zacienione stanowiska

Kajari to melon tworzący okrągłe, lekko żeberkowane owoce, o pasiastym zabarwieniu. Owoce o masie do 0,8-1,2 kg. Smak miąższu melonowy, lekko słodki.
22 sierpnia, 2022

Melon odmiany Sweet America Ibrido F1

Melon odmiany Sweet America F1 to odmiana średniowczesna. Polecana do gruntu i pod osłony. Tworzy owoce o wadze do 1,6 kg. Owoce są sinozielone i przebarwiają się na żółty odcień. Miąższ pomarańczowy, bardzo smaczny.
21 sierpnia, 2022

Dlaczego róże kalafiora białego są żółte? Załamywanie liści, gumkowanie lub szycie kalafiorów

Część róż odmian kalafiora białego żółknie, stając się nieapetycznymi. Żeby temu zapobiec stosuje się ich osłanianie przed światłem. profesjonalni ogrodnicy do tego celu stosują załamywanie liści, gumkowanie lub szycie. Na rynku są odmiany odporne na światło.
21 sierpnia, 2022

Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce

Śliwa wiśniowa czyli ałycza (Prunus cerasifera) odmiany „Nigra” występuje jako małe drzewo osiągające do 10 metrów wysokości, krzew lub jako forma szczepiona na pniu. Jest to roślina ozdobna, ale o jadalnych, smacznych owocach przypominających wiśnie lub czereśnie.
21 sierpnia, 2022

Marchew wczesna Aron F1 – krótki, gruby korzeń w typie nantes

Marchew Aron F1 to odmiana bardzo wczesna. Sieje się ją wiosną lub późną jesienią (jako siew ozimy). Korzeń krótki, do 10 cm, gruby przy naci i zaokrąglony na końcu. Skórka i miąższ pomarańczowe. Miąższ soczysty, słodki, bogaty w karoten.
21 sierpnia, 2022

Rzodkiew Runder Weisser o białym korzeniu

Rzodkiew Runder Weisser tworzy biały korzeń o białym miąższu. W uprawie DIONP największy korzeń miał 5 cm średnicy i wagę 42 g. Miąższ jest jędrny, chrupiący. Smak lekko ostry. Plonuje w lecie lub jesienią w zależności od terminu siewu.
20 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Banana Legs – żółte, walcowate owoce z końcówką

Pomidor Banana Legs to odmiana średniopóźna, średniorosnąca, o jaskrawo żółtych walcowatych owocach z wystająca końcówką. Owoce mają masę do 100 g. Do uprawy pod osłonami i w gruncie.
20 sierpnia, 2022

Jak zebrać nasiona z pomidorów? Kilka słów o nasionach F1

Pomidory ale i wiele innych warzyw można rozmnażać z własnoręcznie zebranych nasion z ogordu, czy też z kupnych owoców. Trzeba pamiętać jednak o odmianach pokolenia F1 oraz o licencjach. Lepiej nie wprowadzać na rynek własnych nasion bez zgody organów państwowych.
20 sierpnia, 2022

Fasola szparagowa karłowa odmiany Purple Teepee – fioletowe strąki

Fasola szparagowa Purple Teepee to odmiana karłowa o fioletowych strąkach. Jest to odmiana średniowczesna, dobrze plonująca, smaczna. Po ugotowaniu strąki tracą fioletowe zabarwienie. Poleca się ją siać na kilka terminów.
20 sierpnia, 2022

Melon odmiany Seledyn F1 – polska odmiana melona o zielonym miąższu

Melon odmiany Seledyn F1 to krajowa odmiana, wczesna. Polecana do gruntu i pod osłony. Tworzy owoce o wadze do 1,5 kg. Dojrzałe mają żółtą skórkę, a wewnątrz jest zielonkawo-kremowy miąższ. Bardzo smaczny.
20 sierpnia, 2022

Uprawiamy własne jedzenie – czyli dlaczego warto mieć własne warzywa i owoce?

DIONP jest zwolennikiem uprawy ziół, warzyw i owoców w ogrodach obok roślin ozdobnych. Choć małe ogrody nie wyżywią nas w 100%, to pozwalają poznać smak wielu gatunków, w tym dają satysfakcję, że ma się plony, o których wiemy wszystko - nazwę odmiany, czym była nawożona, kiedy i czym chroniona, a potem możemy testować smak i różne przetwory z roślin ogrodowych. To jest przyszłość.
19 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Fahrenheit Blues – czerwono-fioletowe (indygo) okrągłe owoce

Pomidor koktajlowy Fahrenheit Blues to odmiana wysokorosnąca, o czerwono-fioletowych (kolor indygo) okrągłych owocach. Rośliny osiągają do 200 cm wysokości. Owoce mają masę 10-12 g. Do uprawy pod osłonami, a w gruncie na własne ryzyko.
19 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Monile F1 – malinowy owoc, kształt wydłużony (Syngenta)

Monile F1 (Syngenta) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce malinowego koloru, wydłużone na kształt śliwki o masie 10-30 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
19 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Evil Olive – oliwkowozielono-pomarańczowe owoce

Evil Olive to pomidor średniopóźny. Owoce małe, okrągłe lub lekko owalne, rosną w gęstych gronach. Skórka oliwkowozielono-pomarańczowa. Cechą charakterystyczną są zielone paski tworzące na skórce u góry owocu wzór krzyżyka. Owoce osiągają wagę do 20-50 g. Odmiana plenna polecana do uprawy gruntowej oraz w szklarniach i tunelach.
19 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Chick F1 – pomarańczowy owoc, wydłużony z żeberkowaniem (Yuksel Seeds)

Chick F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce pomarańczowe, wydłuzone z lekkim żeberkowaniem, o masie 30-35 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
19 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Tahiti F1 – czerwono-brązowy owoc, kształt śliwkowy (Syngenta)

Tahiti F1 (Syngenta) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce czerwono-brązowe, okrągłe na kształt śliwki o masie 15-17 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
19 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Taiko – żółte owoce, kształt wydłużony

Pomidor koktajlowy Taiko to odmiana wysokorosnąca, o żółtych owocach, walcowatego kształtu. Rośliny osiągają ponad 150 cm wysokości. Owoce mają masę 20-40 g. Do uprawy w gruncie i pod osłonami.
19 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Red Pear Cherry – czerwone owoce, kształt gruszkowaty

Pomidor koktajlowy Red Pear Cherry to odmiana wysokorosnąca, o czerwonych owocach, gruszkowatego kształtu. Rośliny osiągają ponad 150 cm wysokości. Owoce mają masę 15-30 g. Do uprawy w gruncie i pod osłonami.
18 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Ananas Noir – oliwkowo-żółto-zielone, duże owoce

Pomidor odmiany Ananas Noir to pomidor średniowczesny, wielkoowocowy. Owoce średniej wielkości i duże, mięsiste, okrągłe o lekko spłaszczonym kształcie. Skórka oliwkowo-żółto-zielona z odcieniami czerwieni w momencie dojrzenia.Owoce o masie do 300-700 g. Nadaje się do uprawy w gruncie, w szklarniach i tunelach.
18 sierpnia, 2022

Ogórek odmiany Ekol F1 – pod osłony i do gruntu

Ogórek Ekol F1 to odmiana wczesna, partenokarpiczna (nie wymaga zapylania), równomiernie plonująca przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny średniej wielkości, zwarte, pędy cechują krótkie międzywęźla, dlatego przybiera pokrój bardziej krzaczasty. Na roślinie przeważają kwiaty żeńskie.
18 sierpnia, 2022

Ogórek gruntowy Octopus F1

Ogórek gruntowy Octopus F1 to przykład ogórka, którego hobbyści podpatrzyli u profesjonalistów i zaczęli też uprawiać. Pojawiły się małe opakowania nasion. To odmiana średniowczesna o silnym wzroście, równomiernie plonująca przez cały sezon wegetacyjny.
18 sierpnia, 2022

Marchew wczesna fioletowa Purple Sun F1

Marchew Purple Sun F1 to odmiana wczesna. Sieje się ją wiosną lub późną jesienią (jako siew ozimy). Korzeń do 25 cm, ostro zakończony. Skórka i miąższ fioletowy. Miąższ soczysty, dość słodki.
18 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Bambelo F1 – wysoki, owoc pomarańczowożółty, walcowaty (Syngenta)

Pomidor koktajlowy Bambelo F1 to odmiana wysokorosnąca, o pomarańczowożółtych owocach, walcowatego kształtu. Rośliny osiągają ponad 190 cm wysokości. Owoce mają masę 10-11 g. Do uprawy pod osłonami. Na własną odpowiedzialność w gruncie.
17 sierpnia, 2022

Melon Emir F1 – polska odmiana o pomarańczowym miąższu

Melon odmiany Emir F1 to krajowa odmiana, średniowczesna. Polecana do gruntu i pod osłony. Tworzy owoce o wadze do 1,4 kg. Owoce są sinozielone i przebarwiają się na pomarańczoy odcień. Miąższ pomarańczowy, bardzo smaczny.
15 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Green Bumblebee – wysoki, owoc zielony w paski

Pomidor koktajlowy Green bumblebee to odmiana wysokorosnąca, o zielonych, okrągłych owocach z paskowaniem. Rośliny osiągają do 200 cm wysokości. Owoce mają masę 20-30 g. Do uprawy w gruncie i pod osłonami.
15 sierpnia, 2022

Domowy ketchup z pomidorów i śliwek z własnego ogrodu

Pachnące, dojrzałe pomidory z własnego ogrodu o cudownym smaku, do tego śliwy z sadu i własne zioła. To podstawa pysznego ketchupu, który ubogaci niejedną potrawę.
15 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy karłowy Balconi Yellow – żółty, okrągły. Idealny do doniczek

Pomidor koktajlowy Balconi Yellow to odmiana wybitnie karłowa, o żółtych, okrągłych owocach. Idealna do doniczek np. na balkony. Rośliny osiągają do 20-30 cm wysokości. W dobrych warunkach obsypują się kwieciem, a potem pysznymi owocami.
15 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Cherrola F1 – czerwony owoc, okrągły

Cherrola F1 to pomidor koktajlowy, wysokorosnący. Tworzy owoce czerwone, okrągłe o masie 15-25 g. Odmiana udała się w naszej uprawie hobbystycznej w gruncie oraz szklarni i tunelu nieogrzewanym.
15 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Figiel – pomarańczowy owoc, kształt śliwkowaty

Pomidro koktajlowy odmiany Figiel tworzy lekko wydłużone owoce o jaskrawo pomarańczowej barwie. Waga owoców to 25-35 g. Odmiana udała się w naszej uprawie hobbystycznej w gruncie oraz szklarni i tunelu nieogrzewanym.
15 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Ivorino F1 – żółty owoc, kształt śliwkowy (Syngenta)

Ivorino F1 (Syngenta) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce jasnożółte, wydłużone na kształt śliwki o masie 10-12 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
15 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Angelle F1 – czerwony owoc, kształt śliwkowy (Syngenta)

Angelle F1 (Syngenta) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce czerwone, wydłużone na kształt śliwki o masie 10-12 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
14 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Dunistar F1 – czerwony owoc, kształt truskawki (Syngenta)

Dunistar F1 (Syngenta) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce czerwone w kształcie truskawek o masie 18-25 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
14 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Edioso F1 – czerwony owoc, kształt papryczki (Syngenta)

Edioso F1 (Syngenta) to odmiana dla profesjonalistów, wysokorosnąca. Tworzy owoce czerwone w kształcie papryczek/truskawek o masie 20-30 g. Udała się w naszej uprawie hobbystycznej w szklarni i tunelu nieogrzewanym.
14 sierpnia, 2022

Fasola szparagowa tyczna odmiany Melissa – fioletowe strąki do 30 cm długości

Fasola szparagowa Melissa to odmiana pnąca przeznaczona na tyczki. Jest to odmiana średniopóźna o długich, fioletowych strąkach. W dobrych warunkach strąki osiągają do 30 cm długości.
14 sierpnia, 2022

Wtyk straszyk – coraz większy problem w ogrodnictwie

Wtyk straszyk, straszyk szczawiowiec (Coreus marginatus) uszkadza coraz więcej roślin w Polsce, w tym liście i owoce jeżyny, malin i wielu innych. Pluskwiak w ramach obrony wytwarza śmierdzący płyn, który psuje smak owoców. Jeden owoc z wydzieliną owada psuje smak reszty w przetworach.
14 sierpnia, 2022

Ciekawe odmiany pomidorów koktajlowych do uprawy w ogrodzie – test DIONP 2022

W 2022 roku testowaliśmy 18 odmian pomidorów koktajlowych. Sami je sialiśmy, robiliśmy sadzonki i wsadzaliśmy w grunt i do szklarenki. Jak można zobaczyć kształt i kolor owoców jest niesamowity. Różnią się także smakiem.
12 sierpnia, 2022

Ogórek odmiany Pasalimo F1 – pod osłony i do gruntu

Pasalimo F1 to odmiana średniowczesna, partenokarpiczna (nie wymaga zapylania), równomiernie i obficie plonująca przez cały sezon wegetacyjny. Owoce wąskie, proste, wyrównane, nie wykazują tendencji do przerastania i gorzknienia.
11 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Maskotka – czerwone, okrągłe owoce

Pomidor koktajlowy Maskotka to odmiana średniowysoka (50-70 cm), o czerwonych, okrągłych owocach. Owoce mają masę 2-4 cm średnicy i wagę do 30-50 g. Do uprawy w gruncie i pod osłonami, w tym do doniczek.
10 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy karłowy Balconi Red F1 – czerwony, okrągły. Idealny do doniczek

Pomidor koktajlowy Balconi Red F1 to odmiana wybitnie karłowa, o czerwonych, okrągłych owocach. Idealna do doniczek np. na balkony. Rośliny osiągają do 20-30 cm wysokości. W dobrych warunkach obsypują się kwieciem, a potem pysznymi owocami.
9 sierpnia, 2022

Pomidor koktajlowy Goldkrone – wysoki, żółty, okrągły

Pomidor koktajlowy Goldkrone to odmiana wysokorosnąca, o żółtych, okrągłych owocach. Rośliny osiągają do 180 cm wysokości. Owoce o masie od 10 do 30 g. Odmiana do gruntu i pod osłony.
9 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Purple Heart (typ dwarf) – malinowo-brązowe sercowate owoce

Pomidor odmiany Purple Heart to pomidor średniowczesny, w typie dwarf. Owoce średniej wielkości i duże o sercowatym kształcie (w typie bawole serce). Skórka w kolorze malinowo-czekoladowym. Owoce o masie do 150-250 g, ale zdarzają się cięższe o masie do 500 g. Odmiana plenna, polecana do uprawy w gruncie, w szklarni lub tunelu.
8 sierpnia, 2022

Fasola szparagowa karłowa odmiany Tytania – żółte, lekko spłaszczone strąki

Fasola szparagowa Tytania to odmiana karłowa o żółtych, lekko spłaszczonych strąkach w typie mamut. Jest to odmiana wczesna, dobrze plonująca, smaczna. Poleca się ją siać na kilka terminów.
5 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Brad’s Atomic Grape – małe fioletowo-zielone owoce z paskowaniem

Pomidor odmiany Brad’s Atomic Grape tworzy owoce owalne albo wydłużone o masie do 20 g. Skórka jest fioletowo-zielona, pokryta nieregularnymi paskami w kolorze pomarańczowym, żółtym, rdzawym i czerwonym. Odmiana do tunelu i gruntu.
4 sierpnia, 2022

Ogórek gruntowy Chinese Slangen o długich owocach

Chinese Slangen to ogórek gruntowy, który można prowadzić też pod osłonami. Ma długie, gładkie owoce, które mogą być proste lub wężowato się wyginać. Podaje się, że niektóre mogą osiągać do 30-50 cm.
2 sierpnia, 2022

Melon Srebrna Gwiazda F1 (серебряная звезда F1) – rosyjski melon o białej skórce

Melon odmiany Srebrna Gwiazda F1 to melon rosyjski uprawiany w różnych krajach. To odmiana wczesna. Owoce do 1,8-2,3 kg wagi. W naszej uprawie były dużo mniejsze. Są okrągłe lub lekko wydłużone. Skórka biaława, gładka, z zielonymi cętkami. Miąższ białawy. Polecana pod osłony i do gruntu.
1 sierpnia, 2022

Pomidor odmiany Black from Tula – średniopóźny, czerwono-brązowe owoce

Pomidor Black from Tula to odmiana wysokorosnąca, o czerwono-brązowych okrągławych, lekko spłaszczonych i delikatnie żeberkowanych owocach. Owoce mają masę do 300-700 g. Do uprawy pod osłonami i w gruncie. Smaczna odmiana, ale nie do długiego przechowywania.
31 lipca, 2022

Jak uprawiać pomidory w ogrodzie? – tak uprawia je DIONP

Pomidory można uprawiać w gruncie pod chmurką, pod osłonami, ale także na grządkach podwyższanych, czy też w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można je uprawiać mniej lub bardziej intensywnie, co wpływa też na koszty, ale i na uzyskiwane plony. Można prowadzić je ekologicznie lub w sposób tradycyjny. Pokazujemy uprawę pomidorów na naszym przykładzie.
30 lipca, 2022

Ogórek Burr – ciekawostka do ogrodu, którą zaskoczysz znajomych

Ogórek Burr (niekiedy określany jako Burr Gherkins, gdzie drugi człon oznacza korniszon) to jadalny ogórek o ciekawych owocach. Jest to pokrewny gatunek do tradycyjnego ogórka. Owoce są małe, lekko brodawkowe na długich szypułkach. Nie wymagają obierania ze skórki. Liście tego gatunku przypominają liście arbuzów.
30 lipca, 2022

Ogórek gruntowy Tessa F1 o gładkiej skórce, długi, przypomina szklarniowego

Tessa F1 to ogórek do uprawy gruntowej, ale uda się i pod osłonami. Ma długie, wąskie i gładkie owoce przypominające typowego ogórka szklarniowego. Dobrze sobie poradziła z mączniakami. Co ciekawe, można ją mrozić. Polecana do bezpośredniego spożycia.
29 lipca, 2022

Pomidor odmiany Lemon Ice (typ dwarf) – żółte owoce, sercokształtne

Pomidor odmiany Lemon Ice to pomidor średniowczesny, niski, o mocnych, grubych łodygach w typie dwarf. Owoce małe i średniej wielkości o sercowatym kształcie. Skórka jasnożółta. Owoce osiągają wagę do 200 g. Polecany do uprawy w gruncie, ale także w szklarniach i tunelach.
29 lipca, 2022

Pomidor odmiany Dawson’s Russian Oxheart – żółto-pomarańczowe owoce o kształcie serca

Pomidor odmiany Dawson’s Russian Oxheart (znany także jako Orange Russian 117) to pomidor średniowczesny, wielkoowocowy. Owoce średniej wielkości i duże, sercokształtne o masie do 700 g. Skórka żółto-pomarańczowa z czerwonymi przebarwieniami. Odmiana polecana do uprawy w gruncie, w szklarniach i tunelach.
28 lipca, 2022

Pomidor odmiany Reinhard’s Green Heart – wielkoowocowy, zielony, kształt serca

Pomidor odmiany Reinhard's Green Heart to pomidor średniowczesny, wielkoowocowy. Owoce średnie i duże w kształcie serca, o masie do 500 g. Skórka cienka, cały czas zielona, jedynie na czubku przybiera żółto-pomarańczowy odcień. Odmiana polecana do uprawy w gruncie, w szklarniach i tunelach.
24 lipca, 2022

Pigwa pospolita – dlaczego zamierają jej liście i czarnieją owoce?

Bakteria Erwinia amylovora wywołująca zarazę ogniową może porażać również pigwę pospolitą. Objawy w postaci brązowienia liści, pędów i czernienia owoców zdradzają pojaw tej groźnej choroby.
23 lipca, 2022

Komosa rózgowa (strawberry sticks) – uprawa w ogrodzie

Komosa rózgowa (Chenopodium foliosum) należy do rodziny komosowatych. Określana jest mianem truskawkoszpinaku. To roślina jadalna, jednoroczna. Liście je się podobnie jak szpinak. Owoce po dojrzeniu przypominają kształtem małe owoce morwy.
23 lipca, 2022

Sałatka z surowego kalafiora z koperkiem – banalnie prosta, a pyszna i zdrowa

Surowy kalafior nie dość, że jest bardzo zdrowy, to odpowiednio podany ujawnia swój cudowny smak. Polecamy banalnie prostą w wykonaniu sałatkę opartą na tym warzywie. Schłodzona jest idealna na upały.
19 lipca, 2022

Pomidor odmiany Lovely Lush – różowo-czerwone owoce z fioletowymi paskami

Pomidor odmiany Lovely Lush to pomidor średniopóźny. Owoce dwukolorowe, średniej wielkości, o nieregularnym kształcie lub o wyglądzie spłaszczonej kuli, lekko żeberkowane u nasady. Skórka błyszcząca, różowo-czerwona z ciemnymi przebarwieniami w kolorze fioletowym. Często na skórce pojawiają się zielono-złote paski. Owoce osiągają wagę do 200-300 g. Polecany do uprawy w gruncie, ale także w szklarni lub tunelu.
17 lipca, 2022

Jak uprawiać ogórki w ogrodzie? – opisujemy jak uprawia je DIONP

Ogórek (Cucumis sativus) to popularne warzywo tak do gruntu, pod osłony, jak i na balkony. Na rynku można spotkać bardzo dużo różnych odmian, w tym o ciekawym kształcie i kolorze. W materiale prezentujemy najwazniejsze informacje uprawowe bazujące na naszym doświadczeniu.
17 lipca, 2022

Ogórek Poona Kheera czyli ogórek siatkowy, ogórek indyjski, ogórek brązowy

Ogórki odmiany Poona Kheera są uprawiane na cele jadalne i dekoracyjne. Pochodzą z Indii. Po dojrzeniu mają ciekawy brązowy kolor skórki, którą pokrywa jaśniejsza siateczka powstała wskutek jej popękania. Uprawia się je identycznie jak inne dyniowate.
15 lipca, 2022

Jak ukorzenić wilki pomidorów? Tworzymy nowe sadzonki z odrostów

Pędy boczne tzw. wilki lub dziki wytwarza większość odmian pomidorów. Ogrodnik zwykle wybiera 1, czasem 2 lub 3 pędy owoconośne, a reszta jest usuwana. Wilki usuwa się przez cały czas uprawy roślin. Warto wiedzieć, że z odrostów można stworzyć dodatkowe sadzonki danej odmiany. Będzie to sadzonka wegetatywna, pełnowartościowa.
12 lipca, 2022

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie

W 2021 roku otwarto Ogród Japoński w stylu Tsukiyama w Parku Śląskim w Chorzowie. Odwiedziliśmy ten ogród rok później - w lipcu 2022. Ogród w momencie naszej wizyty miał powierzchnię 12,5 tyś. metrów kwadratowych.
12 lipca, 2022

Chutney z zielonych pomidorów – dwie propozycje

Niedojrzałe pomidory (nie mylmy z odmianami zielonymi w pełni dojrzałości) to pełnowartościowe warzywa. Gdy mamy takie pomidory, to ich nie wyrzucajmy, lecz zróbmy z nich choćby chutney do różnych potraw. Podajemy dwa przepisy na to.
12 lipca, 2022

Skoczek kukurydziany (Zyginidia scutellaris)- nowy i coraz groźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce

Skoczek kukurydziany (Zyginidia scutellaris) to nowy i coraz groźniejszy szkodnik kukurydzy w Polsce. Licznie pojawił się na kukurydzy w 2022 roku na Podkarpaciu. W materiale pokazujemy jak uszkodził rośliny, ale też znaleźliśmy przy okazji jego pasożyta zewnętrznego.
11 lipca, 2022

Ogórek o białej skórce – odmiana White Wonder

Na rynku dostępne są odmiany ogórka o białawej skórce. Istnieją one już od 1893 roku w USA. Polecane są na świeżo, konserwowania i kiszenia. Przykładem białego ogórka jest odmiana "White Wonder", którą mieliśmy w testach.
11 lipca, 2022

Czarne liście gruszy – uwaga na zarazę ogniową (Erwinia amylovora)

Bakteria Erwinia amylovora to bardzo groźny patogen wywołujący trudną do zwalczania chorobę jaką jest zaraza ogniowa. Pojawia się ona na gruszach, jabłoniach i innych roślinach z rodziny różowate. Na gruszach wywołuje m.in. brązowienie lub wręcz czernienie liści, które wyglądają jakby były spalone.
7 lipca, 2022

Ogórek gruntowy – Śremski F1

Śremski F1 to odmiana stara i dobrze znana ogrodnikom. To przede wszystkim odmiana uprawiana w gruncie, ale radzi sobie dobrze pod osłonami. Silnie rośnie, owoce są brodawkowe.
7 lipca, 2022

Ogórek Spino F1

Spino F1 to odmiana polecana do uprawy w szklarniach, tunelach, a także w gruncie, w tym pod niskimi osłonami lub bez nich. Tworzy owoce o długości do 14 cm. Jest smaczna. Ma małą tendencję do gorzknienia w okresach suszy. Ma wyższą tolerancję na mączniaka.
6 lipca, 2022

Sok z natki pietruszki – zdrowie wprost z ogródka

Natka pietruszki to wspaniała, wyrazista i zdrowa roślina z naszego ogrodu. Warto ją spożywać nie tylko na świeżo, czy jako suszoną przyprawę, ale również wspaniale się sprawdzi jako składnik soku o właściwościach prozdrowotnych.
6 lipca, 2022

Pasta bobowo-groszkowa z jajkiem

Prezentujemy prosty przepis na pyszną pastę do kanapek, której głównymi składnikami są bób i groszek oraz gotowane jajko. Proponujemy własną uprawę bobu i groszku aby mieć kontrolę nad jakością plonu.
6 lipca, 2022

Oczko wodne w ogrodzie – jak wygląda w drugim roku od budowy?

W 2021 roku zbudowaliśmy na działce ROD oczko wodne kopane w gruncie, połączone ze skalniakiem i kaskadą. Nasze prace obejmują zagospodarowywanie okolicy i toni wodnej poprzez nasadzenia roślinne. Cały czas trzeba także walczyć o czystość wody. Nie żałujemy jednak tej decyzji. Oczko wodne to bardzo ciekawy element ubogacający ogród, a zwłaszcza bioróżnorodność.
6 lipca, 2022

Jak zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie? – 12 kroków

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) niszczy bukszpany w Polsce od 2012 roku. Obecnie występuje już w całym kraju. W tekście prezentujemy 12 kroków do jej skutecznego zwalczania. Im większy obszar zastosowania tych sposobów, tym wyższa skuteczność. Warto wspólnie z innymi ogrodnikami działać.
1 lipca, 2022

Ogrodniku – nie zabijaj kretów fosforowodorem

Krety odgrywa pożyteczną rolę w przyrodzie. Są sytuacje, że potrzebna jest akcja ich przepłoszenia, ale dyskusyjne jest zabijanie. Przypominamy, że nieprofesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin nie mogą stosować środków zawierających toksyczny fosforowodór w tabletkach (Quickfos)
24 czerwca, 2022

Pesto z pędów kwiatowych czosnku

Końcem wiosny bądź początkiem lata zwykle przystępuje się do zabiegu ogławiania kwiatów czosnku, tak aby nie kwitł, tylko zaczął zwiększać masę główek (ząbków). Pędów kwiatowych nie ma co wyrzucać - są pyszne, w tym można je choćby przemienić w zdowe pesto.
16 czerwca, 2022

Tuje czernieją – co to za objaw?

Niekiedy się zdarza, że na żywotnikach (tujach) pojawiają się miejsca w których blaszki liściowe zmieniaja barwę na czarna lub czarno-brązową. Rzadko problem dotyczy całej rośliny. W miejscu zczernienia nie widać szkodników, ani typowych objawów chorobowych. Pojawia się wiele spekulacji na temat przyczyn tego problemu szpecącego rośliny.
16 czerwca, 2022

Lawenda wąskolistna – wymagania i uprawa w ogrodzie

Lawenda wąskolistna (Lavandula officinalis syn. Lavandula angustifolia) to zimozielona roślina pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego. Jest to roślina wieloletnia, wręcz długowieczna. Prezentujemy podstawowe informacje o jej uprawie w ogrodzie.
3 czerwca, 2022

Świdośliwa czyli gołębia jagoda – niedoceniana roślina w ogrodzie

Bez względu na nazwę (świdośliwa, świdośliwka, drzewo rodzynkowe, gołębia jagoda), jagody świdośliwy są warte tego, żeby krzew je rodzący znalazł swoje miejsce w ogrodach, w których uprawia się owoce o cennych walorach odżywczych. Jeżeli rośliny zabezpieczy się przed ptakami, to będzie mozna cieszyć się wspaniałymi owocami.
30 maja, 2022

Tuje w prywatnych ogrodach – nie ingerujmy w decyzje ogrodników

Tuje czyli żywotniki mają tyle samo zwolenników co przeciwników, ale hejtowanie ludzi, którzy je sadzą w swoich prywatnych ogrodach to brak kultury. Nie wolno obcym ludziom ingerować w wolnośc drugiego człowieka, gdy ten nie popełnia żadnego przestępstwa. Tuje są legalnymi roślinami na ten moment w Polsce i każdy może je sadzić.
30 maja, 2022

Szara pleśń na truskawce – jak ograniczać pojaw choroby bez chemii?

Szara pleśń (Botrytis cinerea) poraża różne rośliny, w tym truskawki. Potrafi zniszczyć cały plon. Nie każdy ogrodnik chce ją zwalczać chemicznie, stąd coraz popularniejsze są metody ekologiczne, ale tu trzeba wiedzieć, że profilaktyka to klucz do sukcesu. Trzeba zapobiegać jej pojawowi, bo gdy się licznie pojawi to zwalczanie eko jest bardzo trudne.
29 maja, 2022

Tujofobia i tujoagresja a niechęć do tuj – dwie różne reakcje człowieka na żywotniki

Czy można bać się żywotników czyli tuj? Czy strach do tuj może wywoływać w nas agresję do roślin i osób je uprawiających? Kiedy kończy się atak werbalny na tuje, a kiedy może dojść do ataku fizycznego? Nasza parodio-diagnoza osób, które śmią atakować ogrodników za to, że ci mają w swoich ogrodach żywotniki. Nie pozwalajmy sobie, aby obcy ingerowali w nasze ogrody i to co uprawiamy. Tuje są roślinami legalnymi! które ogrodnicy uprawiają w prywatnych ogrodach.
29 maja, 2022

Tunel stalowy w ogrodzie – 3 x 6 metra (18 m2)

W maju 2022 roku zainstalowaliśmy tunel foliowy (model Pawełek) o konstrukcji stalowej. To tunel przeznaczony do samodzielnego montażu. Wytrzymały na wiatry. Wybraliśmy opcję 3 x 6 metra (18 m2), ale producent daje możliwość manipulacji długością co 1,5 metra, bo taki jest rozstaw słupków.
27 maja, 2022

Dżdżownica kalifornijska – jak ją hodować?

W Polsce naturalnie występuje 32 dżdżownice. Zwierzęta te odgrywają ogromną rolę w przyrodzie. Odpowiadają za procesy próchnicotwórcze, a także za obieg materii i przepływ energii. W ogrodnictwie zwykle stosuje się gatunek obcego pochodzenia jakim jest dżdżownica kalifornijska (Eisenia fetida), którą się kupuje celem produkcji wermikompostu. Opisujemy w tekście co ta dżdżownica lubi i jak ją hodować.
22 maja, 2022

Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?

W sytuacji, gdy nie da się zgromadzić w beczkach dużych ilości wody do podlewania roślin trzeba zacząć ją gromadzić także w inny sposób – w glebie. Do tego celu stosuje się m.in. kompost, zeolit, wermikulit, perlit, naturalne ściółkowanie roślin oraz rośliny zadarniające. gdy problem suszy jest poważny, wówczas można wdrożyć hydrożel.
22 maja, 2022

Śmietka kapuściana – jak ją wyłapywać za pomocą pułapek zapachowych?

Śmietka kapuściana (Delia radicum) to jeden z najgroźniejszych szkodników warzyw kapustowatych w ogrodach. Rozwija do trzech pokoleń w ciągu roku. Do wyłapywania samic zanim złożą jaja warto wykorzystywać pułapki zapachowe.