15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut (Naga) Jolokia Red – bardzo ostra, czerwone owoce

Papryka ostra Bhut (Naga) Jolokia Red jest jedną z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce w kształcie nieregularnego stożka są proste lub lekko zagięte. Skórka jest błyszcząca, chropowata na całej powierzchni, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na czerwony kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut (Naga) Jolokia Chocolate – bardzo ostra, brązowe owoce

Papryka ostra Bhut (Naga) Jolokia Chocolate jest jedną z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce w kształcie nieregularnego stożka są proste lub lekko zagięte. Skórka jest błyszcząca, chropowata na całej powierzchni, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na brązowy kolor z delikatnym pomarańczowym odcieniem.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut Neyde Orange Black – ostra, pomarańczowe owoce z ciemnymi smugami

Papryka ostra Bhut Neyde Orange Black tworzy owoce wydłużone, stożkowate, o zaokrąglonej końcówce. Skórka pomarszczona i błyszcząca, początkowo fioletowo-zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na pomarańczowo i pokryta jest ciemnymi, prawie czarnymi smugami.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Lanterna Giallo – ostra, żółte owoce w kształcie latarenki

Papryka ostra Lanterna Giallo to odmiana pochodząca z Włoch, określana jako średniopóźna. Owoce mocno żebrowane o ciekawym kształcie przypominającym latarenkę lub lampion. Skórka jest błyszcząca, początkowo zielona, stopniowo przechodzi w żółty.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Datil Red – ostra, brązowo-czerwone, małe owoce

Papryka ostra Datil Red to odmiana pochodząca prawdopodobnie z Balearów (Minorka) lub Kuby. Owoce wydłużone, walcowate, przypominają kształtem daktyle i stąd też wywodzi się nazwa odmiany. Skórka jest chropowata, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na głęboki czerwono-brązowy kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Habanero White Giant – ostra, biało-żółte owoce

Papryka ostra Habanero White Giant ma mocno pofałdowane, pękate, o czworokątnym kształcie i długości owoce. Skórka jest gładka i błyszcząca, początkowo zielona, w fazie pełnej dojrzałości kremowo-żółta lub w odcieniach zbliżonych do koloru biało-żółtego.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany UFO Purple – ostra, małe stożkowe owoce w kolorze czerwonym

Papryka ostra UFO Purple ma małe owoce w kształcie stożka. Skórka gładka i błyszcząca, początkowo fioletowa, stopniowo w miarę dojrzewania przebarwia się na różne odcienie pomarańczowego, czerwonego, kremowego, w fazie pełnej dojrzałości czerwona.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Padron (Herbón) – ostra, zielone i czerwone owoce

Papryka ostra Padron (lub Herbón) to odmiana pochodząca z Hiszpanii. Owoce małe lub średniej wielkości, o stożkowatym kształcie. Skórka w miarę dojrzewania przebarwia się na czerwono. Cechą charakterystyczną odmiany jest to, że nigdy nie wiadomo jak ostre będą zerwane owoce.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Bhut (Naga) Jolokia Peach – bardzo ostra, pomarańczowe owoce

Papryka ostra Bhut (Naga) Jolokia Peach to odmiana pochodząca z Indii. Jest jedną z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce w kształcie nieregularnego stożka są proste lub lekko zagięte. Skórka jest błyszcząca, chropowata, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na brzoskwiniowy (jasnopomarańczowy) kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Apocalypse Scorpion Chocolate – bardzo ostra, brązowe owoce

Papryka ostra Apocalypse Scorpion Chocolate to jedna z najostrzejszych papryk na świecie. Owoce beczułkowate lub wydłużone, niektóre mają zaostrzony czubek (jak ogon skorpiona), a inne bardziej zaokrąglony. Skórka chropowata i pomarszczona na całej powierzchni, początkowo zielona, w miarę dojrzewania przebarwia się na brązowy kolor.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Laylak – słodka, stożkowa lub walcowata, bordowa

Papryka słodka Laylak to wczesna odmiana. Owoce mają stożkowy lub bardziej walcowaty kształt o mniej lub bardziej zaostrzonej końcówce. Są proste lub lekko wygięte. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z jasnofioletowego, poprzez fioletowo-żółty, brązowy, ciemnowiśniowy, aż po bordowy w fazie pełnej dojrzałości.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Sweet Palermo – słodka, wydłużona, brązowa

Papryka słodka Sweet Palermo to odmiana średniowczesna. Owoce długie, poskręcane z głębokimi żłobieniami. Skórka jest błyszcząca, cienka, początkowo zielona, w trakcie dojrzewania zmienia kolor na brązowy.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Oleńka – słodka, spłaszczona, karbowana

Papryka słodka Oleńka to wczesna odmiana. Owoce są żebrowane, silnie spłaszczone, mają okrągły kształt. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z ciemnozielonego na intensywnie czerwony.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Ramiro – słodka, stożkowa, czerwona

Papryka słodka Ramiro to średniowczesna odmiana występująca w kilku wersjach kolorystycznych: czerwonej, żółtej, pomarańczowej i zielonej. DIONP uprawiał czerwoną. Owoce mają kształt wydłużonego stożka. Skórka jest błyszcząca, cienka, początkowo zielona, w trakcie dojrzewania zmienia kolor na czerwony.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Ornela – słodka, stożkowa na kształt rogu, żółta

Papryka słodka Ornela to odmiana średniowczesna o owocach typu „Kapia”. Owoce są wydłużone, mają stożkowy kształt przypominający lekko zakrzywiony róg. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z zielonego na ciemnożółty.
15 stycznia, 2023

Papryka odmiany Rewia – słodka, w typie blok, żółta

Papryka słodka Rewia to odmiana wczesna. Owoce w kształcie wydłużonego bloku o prawie prostokątnym przekroju. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z zielonego na ciemnopomarańczowy.
8 stycznia, 2023

Papryka odmiany Reychela – słodka, stożkowa, fioletowo-żółto-pomarańczowa

Papryka słodka Reychela to odmiana średniowczesna o bardzo ciekawych fioletowo-żółtych owocach. Owoce mają stożkowy lub walcowaty kształt o łagodnie zaokrąglonej końcówce.
8 stycznia, 2023

Papryka odmiany Marconi Purple – słodka, stożkowa, fioletowo-czerwona

Papryka słodka odmiany Marconi Purple to wczesna odmiana papryki. Owoce mają stożkowaty kształt, są wąskie i długie, o mniej lub bardziej zaostrzonej końcówce. Skórka jest błyszcząca, początkowo zielona, następnie ciemnofioletowa, w miarę dojrzewania staje się czerwona, przechodząc w burgund.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Owen F1 – słodka, pomarańczowa, stożkowa, mini-papryka (Syngenta)

Papryka słodka odmiany Owen F1 (Syngenta) to szybkorosnąca i plenna odmiana o małych owocach, określana jako mini papryka. Owoce o stożkowym kształcie są proste lub lekko wygięte, mają intensywny pomarańczowy kolor i grube ścianki.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Royston F1 – słodka, czerwona, stożkowa, mini-papryka (Syngenta)

Papryka słodka odmiany Royston F1 (Syngenta) to szybkorosnąca i plenna odmiana o małych owocach, określana jako mini papryka. Owoce o stożkowym kształcie są proste lub lekko wygięte, mają intensywny czerwony kolor i grube ścianki.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Groote F1 – słodka, żółta, stożkowa, mini-papryka (Syngenta)

Papryka słodka odmiany Groote F1 (Syngenta) to szybkorosnąca i plenna odmiana o małych owocach, określana jako mini papryka. Owoce o stożkowym kształcie są proste lub lekko wygięte, mają intensywny żółty kolor i grube ścianki.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Ivanca F1 – słodka, żółta, w typie blok (Yuksel Seeds)

Papryka słodka odmiany Ivanca F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wczesna. Owoce typu blok mają nasycony, głęboki żółty kolor i grube ścianki. Skórka początkowo zielona.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Felicita F1 – słodka, czerwona, w typie blok (Yuksel Seeds)

Papryka słodka odmiany Felicita F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wczesna. Owoce typu blok mają 3-4 komory, nasycony, głęboki czerwony kolor i grube ścianki. Skórka początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się czerwona, błyszcząca.
7 stycznia, 2023

Papryka odmiany Elmas F1 – słodka, stożkowy, jasny owoc (Yuksel Seeds)

Papryka słodka odmiany Elmas F1 (Yuksel Seeds) to odmiana dla profesjonalistów, wczesna, szybkorosnąca. Owoce w kształcie stożka są wyrównane, mają kremowo-żółty kolor i średnio-grube ścianki.
31 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany Thunder Moutain Longhorn – długie owoce

Thunder Moutain Longhorn to jedna z najdłuższych papryk świata, pochodząca z Chin z prowincji Guizou. Owoce są poskręcane, wąskie i bardzo długie, potrafią osiągać nawet ponad 30 cm długości. Skórka pomarszczona i błyszcząca, początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się czerwona.
26 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany De Cayenne Red – czerwone owoce w kształcie sopli

Papryka ostra De Cayenne Red tworzy owoce wąskie, podłużne osiągające do 10-12 cm długości. W kształcie papryki, proste lub lekko łukowato wygięte z zaostrzonym czubkiem. Skórka gładka i błyszcząca, początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się intensywnie czerwona.
26 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany PCR – stożkowe owoce czerwono-pomarańczowe

Papryka ostra PCR wytwarza stosunkowo duże, zbliżone wielkością owoce o długości 10-12 cm w kształcie regularnego odwróconego stożka. Skórka gładka, początkowo kremowo-biała, stopniowo w miarę dojrzewania przebarwia się na pomarańczowo-czerwony kolor.
26 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany Siberian (Syberian) House – małe stożkowe owoce

Papryka ostra Siberian House to odmiana średniopóźna do późnej. Owoce mają kształt stożka o zaokrąglonym czubku i osiągają ok. 3 cm długości. Skórka gładka i błyszcząca, początkowo zielona, w fazie pełnej dojrzałości intensywnie czerwona.
25 grudnia, 2022

Papryka ostra odmiany Bishop’s Crown – czerwone owoce w kształcie dzwonka

Papryka ostra Bishop's Crown to odmiana o owocach kształtem przypominających biret biskupi (stąd nazwa), abażur lampy, dzwonek lub kielich kwiatu. Owoce początkowo jasnozielone, następnie czerwone. Miąższ czerwony, chrupiący, niezbyt gruby, średnio ostry.
15 października, 2022

Papryka odmiany Telimena – słodka, trapezowata, żółta

Papryka słodka Telimena to średniowczesna odmiana. Owoce w kształcie trapezu. Skórka jest błyszcząca, w trakcie dojrzewania zmienia kolor z zielonego na ciemnożółty.
8 września, 2022

Papryka odmiany Black Horse – słodka, wydłużony blok, ciemnofioletowa (czarna)

Papryka słodka Black Horse to wczesna odmiana. Owoce w kształcie wydłużonego zwężającego się w górnej części bloku, mają głęboki, prawie czarny kolor i grube ścianki.
27 stycznia, 2022

Żółta papryka ostra (chilli) – Hungarian Yellow Wax Hot

Papryka ostra odmiany Hungarian Yellow Wax Hot tworzy owoce długie, osiągające do 12-15 cm. Są one wąskie w kształcie stożków. W początkowej fazie wzrostu są zielone, następnie jasnożółte, aż z chwilą pełnego dojrzenia przybierają odcień pomarańczowego.
19 stycznia, 2022

Papryka jasnożółta, słodka – Soroksari

Soroksari (Šorokšari) to pochodząca z Bałkanów słodka, średnio wczesna i szybko rosnąca odmiana papryki blokowej w kolorze jasnożółtym. Mozna ją uprawiać w gruncie i pod osłonami. Wymaga palikowania.
11 stycznia, 2022

Papryka słodka – Lombardo

Papryka słodka odmiany Lombardo choć wyglądem przypomina papryczkę chilii to jednak nie zawiera w sobie kapsaicyny. Można ją uprawiać pod osłonami oraz w gruncie, na stanowiskach słonecznych. Jest bardzo smaczna, w tym jako szybka przekąska na świeżo.
29 listopada, 2021

Papryka ostra Medusa Orange – ciekawa miniaturowa odmiana

Medusa Orange to bardzo ciekawa odmiana papryki średnio-ostrej w wersji miniaturowej. Owoce po dojrzeniu są pomarańczowe, stożkowe wzniesione do góry niczym pochodnie. Idealna odmiana do ogrodu, na balkony, tarasy, ale i w uprawie parapetowej. jest jadalna ale i dekoracyjna.
28 listopada, 2021

Papryka niczym skóra słonia – Elephantormany

Elephantormany to bardzo ciekawa odmiana papryki ostrej, której owoce pokrywa skórka przypominająca skórę słonia. Początkowo owoce są zielone, a następnie czerwienieją. To plenna odmiana, średnio ostra.
31 października, 2021

Ciekawe odmiany papryk ostrych i słodkich do uprawy w ogrodzie – test DIONP 2021

W 2021 roku testowaliśmy różne odmiany papryk słodkich i ostrych. W materiale opisujemy 14 odmian, które mieliśmy w bieżącym roku. Różnią się one kształtem, kolorem i smakiem. W roku 2021 lepiej sobie radziły odmiany w szklarni niż w gruncie z powodu niestabilnej pogody.
27 września, 2021

Papryka ostra (chilli) w kształcie dzwoneczków – AJI Fantasy

Papryka ostra odmiany AJI Fantasy tworzy małe, jasnokremowe owoce w kształcie dzwoneczków o cytrusowym aromacie. Jest to odmiana plenna, którą można uprawiać także w pojemnikach.
19 stycznia, 2021

Papryka ostra (chilli): jakie odmiany uprawiać w ogrodzie? – test DIONP 2020

W 2020 roku wysialiśmy odmiany papryki ostrej (chilli) o zmiennym kolorze, kształcie owoców, ale zwłaszcza o różnej zawartości kapsaicyny. Każda z odmian dojrzała w okolicach Rzeszowa, choć plon był zależny od wielkości owoców jakie roslina wydaje.
18 stycznia, 2021

Papryka: jakie odmiany uprawiać w ogrodzie? – test DIONP 2020

W 2020 roku wysialiśmy w gruncie i pod osłonami kilka odmian papryki słodkiej o różnym kształcie owoców i kolorze. Każda odmiana się udała.