
Musztardowiec odmiany Red Frills – wąskie, fioletowo-bordowe, silnie karbowane liście, ostry smak
8 maja, 2023
Ćma bukszpanowa – czym zwalczać? – preparaty zarejestrowane w 2023 roku
14 maja, 2023Różne są powody skręcania liści grusz
Dostajemy zapytania od Czytelników, co może stać za zwijaniem się liści grusz w okresie wiosennym? Niektóre blaszki liściowe są silnie zdeformowane i nie rozwijają się.
Przyczyn skręcania się blaszek liściowych grusz (głównie najmłodszych) może być kilka. Nie każdą da się rozpoznać z przesyłanych fotografii, dlatego każdego ogrodnika zachęcamy do samodzielnej obserwacji roślin i szukania tych objawów, na które wskażemy, aby wstępnie zdiagnozować problem.
Uwaga na miodówki, mszyce i szpeciele
Za skręcaniem się blaszek liściowych, poza suszą, a także innymi czynnikami pogodowymi mogą i zwykle stoją szkodniki.
Najczęściej skręcenie się liści notuje się na tych liściach, na których znajdują się jaja i larwy pluskwiaków zwanych miodówkami. Substancje wydzielane przez samice skłądające jaja, a także późniejsza ślina wtłaczana przez żerujące larwy do tkanek może powodoować deformacje blaszek liściowych. Żeby to zweryfikować należy dokładnie obejrzeć liść i szukać na nim malusieńkich żółtawych jaj lub ruszających się larw. Dobrze jest mieć lupę. Osobniki dorosłe także da się zaobserwować, bo są większe. O miodówkach na gruszy jest osobny artykuł TUTAJ.
Na fotografiach pokazujących skręcenie liści zamieszczonych w tym tekście mamy do czynienia z miodówkami, głównie miodówką gruszową czerwonawą, ale można też spotkać na roślinach miodówkę gruszową plamistą i miodówkę żółtą.
W okresie pełni wiosny i na początku lata młode przyrosty grusz także mogą się skręcać na kształt pastorału. Trzeba sprawdzić wówczas, czy pod liśćmi nie żerują zielonkawe mszyce. Ich obecność zdradzają bardzo częśto mrówki, które je bronią.
Innymi szkodnikami, które deformują liście w okresie wiosennym są pajęczaki mikroskopijnych niemal rozmiarów zwane szpecielami. Żeby je zauważyć potrzebny jest mikroskop, ale uszkodzenia tkanek jakie powodują są dość charakterystyczne, stąd wiadomo, że sprawcami mogą być pajęczaki. Przykładem jest choćby szpeciel zwany wzdymaczem gruszowym, ale dość często pojawia się też podskórnik gruszowy.
Zwalczając szkodniki grusz trzeba pamiętać, że miodówki zwalcza się insektycydami, bo to owady, a szpeciele z użyciem akarycydów, bo to pajęczaki. Warto z uszkodzonymi liśćmi udać się do dobrego sklepu ogrodniczego, gdzie doradca potwierdzi problem i poleci skuteczny preparat.