Preparaty silikonowe na szkodniki – na jakiej zasadzie działają?
5 lutego, 2021Dziury w liściach drzew owocowych – co je powoduje? Dziurkowatość liści drzew pestkowych
14 lutego, 2021Nicienie pożyteczne pomagają walczyć ze szkodnikami
Nicienie to nic innego jak zwierzęta bezkręgowe. Najwięcej ich zamieszkuje środowisko glebowe. W biologicznej ochronie roślin zazwyczaj bazuje się na nicieniach należących do dwóch rodzajów: Steinernema oraz Heterorhabditis, które są wykorzystywane przeciwko szkodnikom, głównie owadom, ale także częśc z nich pozwala zwalczac ekologicznie ślimaki.
Biopreparaty zawierające nicienie mają zwykle postać stałą. Zawierają nicienie w postaci przetrwalnikowej, które uaktywniają się po wymieszaniu z wodą. Powstaje wówczas zawiesina, którą opryskuje się glebę lub liście roślin w zależności od środka, bądź podlewa się np. konewką miejsca licznego występowania szkodników.
Biopreparaty z nicieniami mają krótki okres ważności
Biopreparaty oparte na nicieniach pożytecznych nie da się długo przechowywać, co je odróżnia choćby od chemicznych środków ochrony roślin. Muszą też niestety więcej kosztować, bo ich produkcja jest droższa - trzeba namnożyć, ocenić żywotność i kondycję, wprowadzić w stan hibernacji, a następnie zapakować i wysłać do dystrybucji. Nie jest to łatwe i proste, dlatego nie ma się co dziwić, że i cena musi być wyższa. Na każdym opakowaniu pisze data produkcji i data przydatności do użycia, a zwłaszcza warunki przechowywania po zakupie środka - trzeba się do nich bezwzględnie stosować jeżeli chce się, aby produkt był skuteczny. Dodatkowo trzeba stosować się do zaleceń producenta wskazujących na czynniki wpływające na powodzenie biologicznego zwalczania.
Nie można również zapominać o tym, że biopreparat musi być dobrany pod konkretny problem - jedne szkodniki zwalcza się przez opryskiwanie bądź podlewanie gleby, a inne przez opryskiwanie liści roślin. Trzeba zatem wiedzieć z jakim szkodnikiem chce się walczyć. Wykaz biopreparatów zawierajacych pożyteczne nicienie jakie udało nam się znaleść w Polsce (nie wymagają rejestracji, stąd nie ma ich ministerialnego wykazu) podaliśmy TUTAJ.
Co wpływa na skuteczność biopreparatów zawierających nicienie?
- wilgotność gleby (gleba musi być wilgotna przed, w czasie i do 10-14 dni po aplikacji biopreparatu),
- temperatura gleby (musi być powyżej 5-10 stopni Celsjusza w zależności od biopreparatu ale nie wyższa niż 33 stopnie),
- temperatura wody (przy rozrabianiu biopreparatu potrzebna jest woda w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza),
- woda musi być bez chloru, nawozów i innych dodatków,
- promieniowanie UV (zabieg musi być wykonany wieczorem, promienie UV niszczą nicienie),
- dawka (musi być zgodna z zaleceniami producenta, oszczędzanie nic nie da, nadmiar także),
- termin zwalczania (musi być związany z cyklem rozwojowym szkodnika),
- miejsce aplikacji musi być określone (trzeba wiedzieć, gdzie są szkodniki w ogrodzie, w tym czy w glebie czy na liściach),
- aplikacja biopreparatu (musi być wykonana sprzętem opryskującym lub podlewającym pozbawionym filtrów, aby zawiesina z nicieniami wydostała się na zewnątrz a nie była zatrzymywana).
- po zakupie, biopreparat warto przechowywać w lodówce. Gdy zostanie otwarty i pozostanie część dawki na drugą aplikację, też należy ją przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu (nie mrozić!),
- po rozrobieniu biopreparatu z wodą nie można go już go przechowywać na później - trzeba zużyć.