Miodówka gruszowa czerwonawa – szkodnik grusz
30 kwietnia, 2021Pędraki w trawniku – jak je zwalczać?
5 maja, 2021Kolejny rok z gryzoniami w glebie
Wiosna 2021, to na naszej działce w Rzeszowie ponowna walka z gryzoniami. Znowu karczowniki ziemnowodne niszczą nam uprawy. Sytuacja jest poważna - straciliśmy cebulki i rośliny niemal wszystkich tulipanów, szafirków i hiacyntów. O dziwo nie posmakowały im narcyze.
Ptaki drapieżne i lisy, które mogłyby ograniczać ich populację nie wspominając o łasicach i kunach nie pojawiają w okolicy, więc mogą się namnażać w zaroślach i rowach.
Problem karczowników jest znany w Rzeszowie i mocno ujawnił się w 2020 roku.
Karbid na karczownika ziemnowodnego
2 Comments
W zeszłym roku na wiosnę też się zdziwiłam, że z kilkudziesięciu zasadzonych cebul tulipanów zakwitnęło kilka, odkryłam wzdłuż posadzenia korytarz większy niż robi kret, który prowadził do cebul lilii , te były kolejnym celem tego paskudnika, założyłam pułapkę w korytarzu prowadzącym do lilii i byłam szczęśliwie zaskoczona, że karczownik złapał się na następny dzień właśnie w drodze do cebul lilii. To pułapka zatrzaskowa na krety, udało się uratować chociaż lilie. To paskudny gryzoń wygląda jak szczur, nie wiedziałam w ogóle o takim szkodniku, pasł się całą zimę na mojej działce, W tym roku nowo posadzone cebule zakwitły. Dziękuję za wszystkie materiały.
Dobra wiadomość jest taka, że Pani się udało go złapać. Taka pułapka jest ciekawa. Faktycznie karczownik przypomina szczura. Okazuje się, że u nas na ROD w wielu ogrodach się zadomowił i gdy z jednego go wypłaszamy idzie do kolejnego i potem znów wraca. Bardzo mu sprzyjają zaniedbane rowy i takie w okolicy mamy. Z gryzoniami ogólnie ciężko jest walczyć, bo każdy z nas chciałby, żeby rośliny pozostawiły w spokoju, a niestety jest inaczej. Czeka nas zapewne jeszcze wiele starć z nim, a w okolicy nie ma typowych wrogów naturalnych, więc to człowiek musi sam działać. Pozdrawiamy