3 lipca, 2021

Nie dajmy się cenom żywności – uprawiajmy własne warzywa i owoce

Ceny żywności rosną. Klimat się zmienia. Zmieniają się uwarunkowania ekonomiczne. Czekają nas trudne czasy w niestabilnej pogodzie. Warto jednak próbować uprawiać własne owoce i warzywa, aby nie być w pełni zależnym od przemysłu rolno-spożywczego. To zupełnie inny smak ale i pełna kontrola nad uprawą. Nawet mały ogród pozwala zebrać większe bądź mniejsze plony.
12 stycznia, 2021

Jak suszyć zioła zebrane z własnego ogródka lub balkonu?

Ogród, balkon, taras a nawet parapet okienny, pozwalają na uprawę własnych ziół. Warto je wykorzystywać w kuchni, w tym zbierać i suszyć na późniejszy czas.
3 stycznia, 2021

Czosnek niedźwiedzi w ogrodzie – czy warto go uprawiać?

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) jest spokrewniony z czosnkiem i cebulą, ale także np. z narcyzem. Jest to roślina cebulowa, wieloletnia. Występuje naturalnie w lasach liściastych, ale uprawiany jest też w ogrodach. Warto go poznać.
21 listopada, 2020

Imbir w doniczce – uprawa w domu

Imbir to znana roślina w kuchni, medycynie naturalnej i kosmetyce. Bez problemów można ją uprawiać w warunkach domowych uzyskując plon świeżych, smacznych i odżywczych kłączy.
11 lipca, 2020

Kupne zioła w doniczce – na co zwracać uwagę?

Nie wszyscy z nas mają możliwość (bez wnikania w powody) uprawy ziół we własnych mieszkaniach czy też domach. Wiadomym jest jednak, że zioła powinny gościć w naszej diecie cały rok, a w szczególności zimą. Rozwiązaniem może być zakup gotowych sadzonek. Co zrobić, żeby dłużej nam służyły i były zdrowe?
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
19 maja, 2020

Pokrzywa zwyczajna – cenny surowiec zielarski

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) dla jednych jest parzącym chwastem, a dla innych cennym surowcem leczniczym i o znaczeniu kulinarnym. Od dawnych lat stosowana jest w tradycyjnej medycynie ludowej. Warto z niej zacząć korzystać.
12 maja, 2020

Mniszek lekarski w ogrodzie warto mieć

Mniszek lekarski/Mniszek pospolity to roślina wieloletnia, bylina, należąca do rodziny astrowatych, powszechnie występująca w Polsce. Jest uznawany za chwast i jest zwalczany np. na trawnikach. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta ma dużą rolę do spełnienia w okresie wiosennym.
1 kwietnia, 2020
Dziki szczypiorek choć przypomina trawę ma od niej zupełnie inne liście

Dziki szczypiorek – występowanie, uprawa oraz właściwości

Dziki szczypiorek to roślina naturalnie występująca w polskich lasach, starych parkach, na polanach. W stanie zdziczałym pojawia się także w innych miejscach. Cechuje go wspaniały czosnkowo-cebulowy smak, duża wytrzymałość na warunki pogodowe, ale i choroby i szkodniki.