11 lipca, 2020

Kupne zioła w doniczce – na co zwracać uwagę?

Nie wszyscy z nas mają możliwość (bez wnikania w powody) uprawy ziół we własnych mieszkaniach czy też domach. Wiadomym jest jednak, że zioła powinny gościć w naszej diecie cały rok, a w szczególności zimą. Rozwiązaniem może być zakup gotowych sadzonek. Co zrobić, żeby dłużej nam służyły i były zdrowe?
26 maja, 2020

Ogród owocowo-warzywny na balkonie

Nie jest prawdą, że chcąc uprawiać warzywa czy też owoce potrzeba mieć ogród (działkę). Dla chcącego nie ma nic trudnego, dlatego DIONP stoi na niezmiennym stanowisku, że ogrodnikiem może być nawet osoba mająca parapet okienny. Oczywiście szczęśliwi ci co działki lub ogrody mają, niemiej kto ma balkon lub taras może stworzyć na nich małe namiastki grządek owocowo-warzywnych do czego serdecznie zachęcamy.
12 maja, 2020

Mniszek lekarski w ogrodzie warto mieć

Mniszek lekarski/Mniszek pospolity (Taraxacum officinale) to roślina wieloletnia, bylina, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae), powszechnie występująca w Polsce. Mniszek jest uznawany za chwast i jest zwalczany np. na trawnikach. warto jednak wiedzieć, że roślina ta ma dużą rolę do spełnienia w okresie wiosennym. Jest choćby pożytkiem dla wielu owadów. Poza tym suszony lub świeży wykorzystuje się w medycynie ludowej, ziołolecznictwie, w kuchni, jako paszę dla zwierząt, a także w kosmetyce.
1 kwietnia, 2020
Dziki szczypiorek choć przypomina trawę ma od niej zupełnie inne liście

Dziki szczypiorek – występowanie, uprawa oraz właściwości

Dziki szczypiorek to roślina naturalnie występująca w polskich lasach, starych parkach, na polanach. W stanie zdziczałym pojawia się także w innych miejscach. Cechuje go wspaniały czosnkowo-cebulowy smak, duża wytrzymałość na warunki pogodowe, ale i choroby i szkodniki.