20 kwietnia, 2024

Melon odmiany Crane – średniopóźny, nakrapiany owoc

Melon odmiany Crane to odmiana znana w USA. Owoce ogą być owalne lub wydłużone ze zwężeniem na końcu. Ich masa dochodzi do 4,5 kg. Skórka żółto-pomarańczowa. Z chwilą dojrzewania na skórce pojawiają się ciemne plamki. Miąższ jest pomarańczowy.
20 kwietnia, 2024

Melon odmiany Kiku Chryzanthemum – średniowczesny, mały owoc

Melon Kiku Chryzanthemum wywodzi się z Japonii. Owoce tej odmiany są okrągłe i lekko żeberkowane. Ich masa to zaledwie 200-300g. Skórka jest białożółta. Nieco ciemniejsze są wgłębienia biegnące przez cały owoc. Miąższ jest białożółty.
20 kwietnia, 2024

Melon odmiany Ahlam F1 – średniopóźny, siatkowany owoc

Melon Ahlam F1 to melon ananasowy. Owoce mają owalny kształt. Osiągają wagę do 2-3 kg. Skórka początkowo jest zielona, jednak z chwilą dojrzewania przybiera barwę żółto-brązową, w tym pokrywa się bardzo gęstą siateczką. Miąższ jest białożółty.
20 kwietnia, 2024

Melon odmiany Prescott Found Blanc – średniopóźny, przypomina dynię brodawkowatą

Melon Prescott Found Blanc to odmiana średniopóźna w Polsce. Owoce tego melona ważą średnio od 2 do 4 kilogramów. Przez skórkę przebiega mocne żeberkowanie oraz pojawiają się brodawki i marszczenia. Miąższ jest pomarańczowy.
20 kwietnia, 2024

Melon odmiany Montreal Market – odmiana z 1684 roku przywrócona do życia

Melon Montreal Market to odmiana średniopóźna w Polsce. Najwcześniejsze wzmianki o tym melonie pochodzą z 1684 roku. Producent poleca zbiór owoców, gdy te mają masę do 3-5 kg. Skórka jest cienka, zielona, pokryta delikatną siateczką. Miąższ jest zielony.
19 kwietnia, 2024

Melon odmiany Rich Sweetness – średniopóźny, owoce jak paskowana piłka

Melon Rich Sweetness to odmiana średniopóźna w Polsce. Owoce przypominają małą piłkę o średnicy 7-10 cm. Ich waga to zwykle 113-200 gram. Są okrągłe lub lekko owalne. Skórka jest w brązowo-czerwone i żółtozłote pasy. Miąższ jest biało-żółty.
19 kwietnia, 2024

Melon odmiany Banana – średniopóźny, wydłużony kształt

Melon Banana to odmiana średniopóźna w Polsce. Owoce są mocno wydłużone na kształt banana. Przypominają lekko zagiętego rogala. Owoc osiąga długość do 20-45 cm, a waga może dojść do 12 kg. Skórka żółtozielona. Miąższ różowo-pomarańczowy.
10 grudnia, 2022

Melon Piel De Sapo – średniopóźna odmiana o zielono-żółtej skórce

Melon odmiany Piel De Sapo (Pele De Sapo) pochodzi z Hiszpani. Tworzy owoce o owalnym kształcie osiągające wagę do 2 kg. Skórka jest zielona lub zielono-żółta z ciemnymi plamkami. Miąższ gruby, kremowy lub jasnożółty, soczysty i słodki, w smaku miodowy z orzechową nutą.
10 grudnia, 2022

Melon Giallo da Inverno – późna odmiana o jasnym miąższu i żółtej skórce

Melon Giallo da Inverno tworzy owoce owalne, kształtem przypominają piłkę do rugby. Są delikatnie żeberkowane, o gładkiej, żółtej. Początkowo skórka jest zielona, żółknie stopniowo. Odmiana późna, dojrzewa we wrześniu. Owoce osiągają masę nawet do 2,5 kg.
27 sierpnia, 2022

Melon odmiany Melba – smaczny, krajowy melon drobnoowocowy

Melon odmiany Melba to krajowy melon znany od lat 90. XX wieku. To odmiana wczesna, ale wolno dojrzewająca. Owoce drobne, do 0,7 kg wagi. Są okrągłe lub lekko owalne. Skórka kremowa, niewielkie siatkowanie. Miąższ pomarańczowy. Polecana pod osłony i do gruntu.
27 sierpnia, 2022

Melon Thai Musk – żółto-zielony, podłużny melon rodem z Azji

Melon odmiany Thai Musk Melon (Vietnam Dua Gang Musk Melon) to odmiana średniowczesna. Polecana do pod osłony, choć w gruncie w lata upalne też się udaje. Tworzy owoce o wadze do 2-3 kg. Owoce są podłużne i przebarwiają się na żółty kolor z paskami. Miąższ jasny, smaczny, niezbyt słodki.
27 sierpnia, 2022

Melon Turkish Leopard – żółto-zielony melon z Turcji

Melon odmiany Turkish Leopard to odmiana średniowczesna. Polecana do pod osłony, choć w gruncie w lata upalne też się udaje. Tworzy owoce o wadze do 2-4 kg. Owoce są okrągławe lub wydłużone i przebarwiają się na żółty kolor z ciemnozielonymi cętkami. Miąższ jasny, smaczny, niezbyt słodki.
2 sierpnia, 2022

Melon Silver Star F1 (серебряная звезда F1) – rosyjski melon o białej skórce

Melon odmiany Srebrna Gwiazda F1 to melon rosyjski uprawiany w różnych krajach. To odmiana wczesna. Owoce do 1,8-2,3 kg wagi. W naszej uprawie były dużo mniejsze. Są okrągłe lub lekko wydłużone. Skórka biaława, gładka, z zielonymi cętkami. Miąższ białawy.