Ziemia okrzemkowa, czyli diatomit – dlaczego warto stosować w ogrodzie?
1 lutego, 2021Jak wygląda biopreparat zawierający pożyteczne nicienie?
8 lutego, 2021Silikony działają na podobnej zasadzie jak oleje
Obecnie dąży się w ogrodnictwie hobbystycznym do jak największego ograniczania chemicznych środków ochrony roślin na szkodniki, zwłaszcza, że wiele roślin służy do bezpośredniego spożycia na bieżąco.
Dla takich osób rynek oferuje coraz więcej rozwiązań. Obok preparatów mikrobiologicznych opartych na grzybach i bakteriach pożytecznych, czy też na różnych wyciągach i olejach, od kilku lat dużą popularność zdobywają preparaty stworzone na bazie związków silikonowych.
Kariera związków silikonowych w ochronie roślin zaczęła się wcześniej, ale ogrodnicy-hobbiści zaczęli się im przyglądać z chwilą, gdy coraz większym problemem stały się w ogrodach kleszcze. Temat niesamowicie trudny, zważywszy na to, że w ogrodach się przebywa, dzieciaki biegają gdzie popadnie, zatem załapanie kleszcza jest bardzo proste, a jego zwalczenie trudne bez użycia preparatów chemicznych. Ponieważ jednak część osób nie chce świadomie stosować chemii w ogrodzie z różnych względów, dlatego szukali alternatywy i obok olejów znaleźli preparaty równie bezpieczne.
Zgodnie z opinią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, preparaty oparte o związki silikonowe nie są środkami ochrony roślin.
Zasada działania silikonów
Preparaty silikonowe działają dokładnie na takiej samej zasadzie jak oleje naturalne oraz mineralne stosowane w niechemicznej ochronie roślin. Działanie to polega na tym, że warstwa silikonu naniesiona na żerujące szkodniki pokrywa je cienką warstwą powłoki tzw. filtrem (po wyschnięciu nie widać tej warstwy). Owady znajdujące się pod spodem mają zatkane przetchlinki, które służą im do oddychania i giną przez uduszenie. Preparaty silikonowe mogą mechanicznie zwalczać jaja, larwy i osobniki dorosłe różnych szkodników przeciwko którym są stosowane. Zatrzymują ich mobilność i aktywność rozrodczą.
Kiedy stosować preparaty silikonowe?
Podobnie jak w przypadku preparatów opartych na oleju rydzowym (TUTAJ) preparaty silikonowe można stosować wielokrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego, gdyż są środkami bezpiecznymi. W etykietach niektórych preparatów producent podaje niekiedy, ile zabiegów i co ile dni wykonać przeciwko danemu szkodnikowi, co ma na celu pomóc ogrodnikowi w skutecznym pozbyciu się problemu. Oczywiście nie można przesadzać, gdyż konsekwencją będzie zatkanie aparatów szparkowych roślin i wówczas zamiast im pomóc to się im szkodzi. Wszystko musi być robione z umiarem.
Preparaty silikonowe warto użyć wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja na pnie oraz gałęzie pozbawione liści. Po bardzo dokładnym opryskaniu roślin można zwalczyć zimujące w zakamarkach kory czy pąków jaja bądź osobniki dorosłe szkodników np. mszyc, ochojników, tarczników, miseczników, miodówek itp.
W czasie pełni wegetacji roślin preparaty silikonowe stosuje się wówczas, gdy stwierdzi się występowanie szkodników w dużej liczebności, ewentualnie, gdy obserwuje się uszkodzenia przez nie powodowane.
Szkodniki zwalczane za pomocą silikonów
Dokładny wykaz szkodników przeciwko którym stosuje się poszczególne preparaty zawsze znajduje się na etykietach ich stosowania, z którymi należy się zapoznać. Do szkodników mechanicznie zwalczanych za pomocą związków silikonowych zalicza się te, które nie są aktywne ruchowo i bardzo często tworzą kolonie na pędach, liściach, kwiatach, a czasem i owocach. Preparaty olejowe służą zatem do zwalczania różnych stadiów rozwojowych następujących szkodników:
Jak już wskazano, wielu ogrodników preparaty silikonowe stosuje do ograniczania pojawu kleszczy w ogrodach.
Jakie dawki stosować?
Preparaty silikonowe mają zwykle postać koncentratu, który miesza się z wodą. Większość środków dostępnych na rynku stosuje się w stężeniu 0,15-0,20%, co oznacza, że 15-20 ml preparatu rozpuszcza się w 10 litrach wody.
Środki ostrożności
Preparaty silikonowe mają więcej restrykcji stosowania niż preparaty oparte o olej rydzowy, ale warto się stosować do obostrzeń, żeby wiedzieć, kiedy trzeba uważać. Za każdym razem należy spojrzeć na etykietę produktu, gdzie wszystko jest pokazane. Czasami, gdy coś jest niejasne, gdy mamy w ogrodzie egzotyczne rośliny, mniej znane, nowe odmiany, wówczas warto na kilku liściach zrobić próbę co się dzieje po użyciu danego preparatu.
Przykłady preparatów silikonowych
Do najbardziej znanych zalicza się Siltac EC oraz Silcol (TUTAJ).