Zwalczanie ślimaków – uwaga na metaldehyd. Ostrożnie z nim!
26 kwietnia, 2024Zwalczanie ślimaków – preparaty na bazie żelaza
29 kwietnia, 2024Przezorny zawsze się zabezpiecza
Ochrona roślin to ważny zabieg w uprawie roślin w ogrodzie, gdyż pozwala uratować wysokość i jakość plonu. W ogrodach hobbystycznych stosuje się tak naturalne, jak i chemiczne środki ochrony roślin. Stosując je, zawsze trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo (zwłaszcza przy stosowaniu chemii) tudzież także o swoją odzież, aby nie uległa poplamieniu np. biopreparatem. To z tego powodu tak ważne jest odpowiednie ubranie się. Jest ono ważne także wówczas, gdy w ogrodzie stosujemy opryskiwanie roślin nawozami – naturalnymi bądź syntetycznymi.
Jak się ubrać do zabiegów ochrony roślin? - podstawowe wskazówki
Ubierz się !
BHP przy zabiegach ochrony roślin i dolistnym nawożeniu to podstawa, bo nasze zdrowie jest najważniejsze. O ile przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin jest to konieczność z uwagi na stosowanie niebezpiecznych substancji, tak przy biopreparatach nie zawsze tak jest, bowiem mogą a mieć one różną postać. Biopreparaty w większości przypadków są dla człowieka w pełni bezpieczne, acz niektóre np. wyciągi roślinne mogą u wrażliwych osób choćby wywołać reakcję alergiczną, stąd przy opryskach warto także przywdziać odpowiedni strój. Tak samo warto postąpić, gdy stosuje się choćby opryskiwanie roślin biostymulatorami bądź nawozami dolistnymi. Poza tym odpowiednie ubranie się do zabiegów pozwala ochronić własną odzież.
Standardowy strój do wykonywania działań opryskujących rośliny w ogrodzie ma zabezpieczać naszą skórę przed bezpośrednim kontaktem z cieczą, a także przed wdychaniem mikrokropelek bądź wpadaniem ich do oczu.
Typowy ubiór chroniący nas przed stosowanymi preparatami obejmuje:
- nieprzemakalny kombinezon na całe ciało (jednorazowy bądź wielokrotnego użytku),
- nieprzemakalne obuwie, najlepiej kalosze bądź w pełni zabudowane półbuty,
- okulary przeźroczyste bądź gogle chroniące oczy,
- maskę ochronną na twarz (najlepiej z filtrem powietrza),
- długie rękawice gumowe (jednorazowe bądź wielokrotnego użytku).
Ubierając się do zabiegu należy pamiętać o takich kwestiach jak:
- kombinezon ma przykrywać rękawiczki, aby ciecz nie spływała po kombinezonie do wnętrza rękawiczki,
- kombinezon ma być nałożony na buty, aby ciecz nie spływała do ich wnętrza,
- rękawiczki ściągamy na samym końcu rozbierania się, aby gołymi rękoma nie dotykać ubrania, które może być pokryte stosowanymi preparatami.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)