Strąkowiec fasolowy – jak się go pozbyć z domu i ogrodu?
13 stycznia, 2021Olej rydzowy do ekologicznej ochrony roślin przed szkodnikami
16 stycznia, 2021Środki ochrony roślin muszą być stosowane racjonalnie
Preparaty do ochrony roślin to specyficzne produkty. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z produktem oznaczonym jako ekologiczny, czy nie, ich stosowanie wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Ich prawidłowe użycie wymaga także bezwzględnego stosowania się do zaleceń zawartych w etykiecie-instrukcji dołączonej do każdego opakowania oraz proekologicznego podejścia.
Prawidłowo stosowane środki ochrony roślin nie szkodzą
Trzeba wiedzieć, że prawidłowo stosowane środki ochrony roślin (śor) nie szkodzą człowiekowi i środowisku. Preparaty zastosowane nieprawidłowo (na przykład w zbyt dużej dawce, na roślinę która nie jest wymieniona w etykiecie, zbyt blisko zbiorników wodnych lub pasiek) mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.
Z punktu widzenia zdrowia człowieka, prawidłowe stosowanie śor również jest istotne. Jeśli w instrukcji mamy polecenie „chronić oczy” – załóżmy gogle. Jeśli w instrukcji mamy wyraźne polecenie ochrony dróg oddechowych – użyjmy profesjonalnej maseczki z odpowiedniki filtrami. Obecnie dostępne śor nie są tak toksyczne jak kiedyś, niemniej zatrucia wśród rolników i ogrodników, szczególnie w krajach mniej rozwiniętych, zdarzają się. I zawsze ma to związek z NIEPRAWIDŁOWYM stosowaniem preparatu.
Ś.o.r. są przebadane lepiej niż leki dla ludzi. Producenci doskonale wiedzą, jak działa dany preparat i zgodnie z tą wiedzą przygotowują etykietę- instrukcję użytkowania. Dlatego jej zapisów trzeba bezwzględnie przestrzegać.
Kolejna sprawa to pozostałości śor w żywności. Każdy preparat po oprysku ulega w określonym czasie rozkładowi. Zgodnie z tą wiedzą ustala się okresy prewencji i karencji. Jeśli zastosujemy preparat „na oko”, w zbyt dużej dawce, nie zdąży on się rozłożyć w czasie podanym w etykiecie. Dlatego ważne jest nie tylko zachowywanie terminu karencji, ale też precyzyjne odmierzanie preparatu.
Zanim zastosujesz środek ochrony roślin
Zanim zastosujesz śor, za każdym razem przeczytaj całą etykietę-instrukcję dołączoną do opakowania. Etykieta ta, podobnie jak w przypadku leków które zażywamy, zobowiązuje nas do bardzo konkretnego sposobu stosowania środka. Przeczytanie instrukcji to obowiązek każdego użytkownika śor.
Podczas lektury etykiety możesz mieć wrażenie, że wszystkie informacje znajdujące się na etykiecie są jednakowe dla wszystkich produktów. Nie ulegaj temu złudzeniu – pamiętaj, że tu chodzi nie tylko o ochronę roślin, ale także ochronę środowiska i naszego zdrowia.
Podczas lektury etykiety-instrukcji:
Pamiętaj też, że jednym z elementów bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania śor jest ich prawidłowe przechowywanie.
Bezpieczeństwo w czasie zabiegu ochrony roślin
Opryski wykonuj wyłącznie sprawnym opryskiwaczem posiadającym aktualne świadectwo obowiązkowych badań sprawności technicznej. Niezależnie od badań, przed każdym opryskiem zadbaj o sprawność techniczną opryskiwacza, w szczególności upewnij się czy żaden element nie przecieka.
Zawsze sprawdzaj jakie warunki meteorologiczne panują lub będą panowały podczas oprysku. One wpływają zarówno na bezpieczeństwo zabiegu, jak i na jego skuteczność:
Prędkość wiatru możemy ocenić obserwując przyrodę, co widać w poniższej tabeli.
Źródło tabeli: G. Doruchowski, R. Hołownicki, A. Godyń, 2013: Poradnik Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. Zapobieganie zanieczyszczeniu wody w wyniku znoszenia środków ochrony roślin, Skierniewice, ISBN 978-83-60573-68-6)
W czasie oprysku nie jedz, nie pij i nie pal papierosów, w tym e-papierosów. Nie spożywaj alkoholu w przeddzień, w dniu oprysku oraz w dniu następnym.
Pamiętaj także, że osoby postronne oraz zwierzęta muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od miejsca oprysku - w trakcie zabiegu ochrony roślin i po jego zakończeniu.
Ochrona osoby wykonującej oprysk
Informacje na temat ochrony podczas stosowania śor znajdziesz w etykiecie-instrukcji. Temu tematowi poświęciłam osobny artykuł, który jest dostępny TUTAJ. Warto jednak przypomnieć, że strój ochronny nie może być wykonany z materiałów chłonących ciecz. Podczas oprysku trzeba mieć na sobie certyfikowane (z symbolem deklaracji zgodności CE) elementy odzieży ochronnej.
Najważniejsze elementy odzieży ochronnej to:
Dbajmy o siebie i środowisko
Na koniec chciałam przypomnieć o dwóch rzeczach, o których – jak wynika z moich obserwacji – często zapominamy. Po pierwsze, o szkodliwości danego preparatu do ochrony roślin decydują jego dawka oraz toksyczność właściwa dla danej substancji. Nawiasem mówiąc, toksyczność posiada praktycznie każda substancja, nawet sól kuchenna, ocet i woda, to dawka decyduje czy coś nam zaszkodzi. Nie ma znaczenia czy jakiś preparat jest zatwierdzony do stosowania w uprawach ekologicznych, ma dopisek „naturalny”, „eko” czy „bio”. Często preparaty ekologiczne lub para-ekologiczne mają wysoką toksyczność i niezbędne przy ich użyciu jest stosowanie pełnego stroju ochronnego. Dlatego czytanie etykiety i stosowanie się do jej instrukcji jest obowiązkowe.
Po drugie, środki ochrony roślin są ostatnie w całym szeregu metod zwalczania chorób i szkodników. Współczesne środki są biodegradowalne i nie kumulują się w środowisku, niemniej zawsze są dla środowiska obciążeniem, z którym mikroogranizmy glebowe muszą sobie poradzić. Dlatego dobra praktyka i proekologiczne podejście nakazują, aby w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią odmianę rośliny, zapewnić jej najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, zadbać o różnorodność w ogrodzie i gospodarstwie oraz o obecność organizmów pożytecznych. A w razie wystąpienia szkodnika lub choroby w pierwszej kolejności zastosować metody niechemiczne. Środki ochrony roślin powinny być ostatecznym rozwiązaniem.