1 stycznia, 2025
Przy uprawie pomidora w warunkach domowych, w tym po wsadzeniu roślin do gruntu, mogą się niekiedy ich liście przebarwiać na fioletowo - albo punktowo, albo całkowicie. Oto najczęstsze przyczyny tego zjawiska.
13 grudnia, 2024
Odczyn gleby, czyli kwasowość (pH) to bardzo ważny parametr, który wpływa na kondycję roślin. Zmienia się w ciągu roku, stąd trzeba go stale mierzyć w ciągu sezonu wegetacyjnego.
24 listopada, 2024
W małych ogrodach uprawia się niekiedy kilkadziesiąt gatunków roślin o różnych wymaganiach pokarmowych. W wielu ogrodach jest mało próchnicy i nie w każdym stosuje się nawozy organiczne. Ponadto w większości z nich nawozy stosuje się na oko.
23 lipca, 2024
Gdy owoce warzyw dotknie sucha zgnilizna wierzchołkowa to rozwiązaniem na ten problem jest podanie im wapnia (Ca), najlepiej w postaci saletry wapniowej, zwłaszcza w postaci opryskiwania całych roślin
4 maja, 2024
Popiół drzewny (czysty) to bardzo cenny składnik w ogrodzie m.in. służący do nawożenia roślin. Jest bogaty w wapń, fosfor, potas, magnez i inne składniki. Ma działanie podnoszące pH gleby.
19 kwietnia, 2024
Kto produkuje własne sadzonki lub kupuje gotowe może stanąć przed dylematem czy ma je nawozić w domu czy poczekać aż zostaną posadzone w grunt i dopiero wówczas to zrobić. Jest to złożony temat i nie ma jednego rozwiązania.
2 listopada, 2023
Na niektórych roślinach bobowatych uprawianych w ogrodach można zauważyć pojaw brodawek na korzeniach. Nie są to oznaki choroby ani szkodnika, lecz objaw wejścia korzeni we współpracę z bakteriami wiążącymi azot z atmosfery. To bardzo pożądane zjawisko.
14 października, 2023
Obornik to cenny nawóz odzwierzęcy, który istotnie poprawia jakość gleby. Pozyskuje się go od różnych zwierząt. Jego skład i dawkowanie różnią się w zależności od nawozu. Można stosować świeży lub granulowany obornik, ale można i go kompostować tworząc ziemię gnojową.
16 sierpnia, 2023
Sucha zgnilizna wierzchołkowa arbuza zwana zgnilizną końca kwiatu arbuza (z ang. Watermelon blossom end rot) to tzw. choroba fizjologiczna. Choroba ta związana jest z niedoborem wapnia (Ca) w roślinie/glebie.
2 sierpnia, 2023
Pojaw gnijących miejsc na końcu owocu patisona w miejscu z którego wcześniej wyrastał kwiat może być oznaką, że to sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu czyli choroba fizjologiczna związana z niedożywieniem rośliny wapniem (Ca).
26 lipca, 2023
Gdy gniją kwiaty, zawiązki owoców oraz młodsze i starsze owoce cukinii od strony końca, gdzie był kwiat to może to być choroba fizjologiczna zwana suchą zgnilizną wierzchołkową, którą wywołuje niedobór wapnia w roślinie. Żaden środek ochrony roślin na to nie pomoże tylko dostarczenie wapnia np. w postaci saletry wapniowej poprzez opryskiwanie.
19 lutego, 2022
Odczyn czyli pH gleby ma kluczowy wpływ na rozwój wielu roślin. Rośliny kwaśnolubne wymagają niskiego pH. Jak go osiągnąć w ogrodzie? W naszym materiale opisujemy różne sposoby obniżające wartość pH, ale też apelujemy o stosowanie kwasomierzy.
1 lutego, 2021
Ziemia okrzemkowa (diatomit) powstała z pancerzyków mikroskopijnych okrzemek zasiedlających dawne zbiorniki wodne. Jest to surowiec naturalny. Zawiera głównie krzem. Pomaga niechemicznie walczyć z niektórymi szkodnikami roślin w ogrodzie
5 maja, 2020
Mocznik (Azot 46%) to nawóz powszechnie stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie, którego celem jest dostarczenie roślinom azotu. Dobrze na niego reagują rośliny, ale trzeba pamiętać, że są i przeciwskazania do jego użycia.
4 kwietnia, 2020
Gleba to warsztat pracy ogrodnika. Nnależy dbać o to, aby była żyzna, w tym o dużej zawartości materii organicznej. Musi być bogata w życie biologiczne, a skład mikro i makrolemenetów, zawartość metali ciężkich i wartość pH zbadają nam profesjonalne laboratoria. Trzeba umieć zatem pobrać próbkę z ogrodu.
4 kwietnia, 2020
Jednostkami, które w Polsce w sposób profesjonalny i urzędowy zajmują się badaniem m.in. jakości gleby są Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSCHR) działające na obszarze całej Polski, w każdym województwie. Obok nich są także prywatne labolatoria. Bada się m.in. zasobność gleby w mikro i makroelementy, wartość pH, zawartość materii organicznej.