12 lipca, 2024

Brązowe plamy na owocu pomidora? – sucha zgnilizna wierzchołkowa

Nie każda plama na owocu pomidora to choroba grzybowa wymagająca użycia chemicznych środków ochrony roślin. Najlepszym tego przykładem jest sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu pomidora. To choroba fizjologiczna związana z niedoborem wapnia (Ca).
19 kwietnia, 2024

Czy trzeba nawozić rozsadę warzyw? Czy sadzonki na oknie wytrzymają bez nawożenia?

Kto produkuje własne sadzonki lub kupuje gotowe może stanąć przed dylematem czy ma je nawozić w domu czy poczekać aż zostaną posadzone w grunt i dopiero wówczas to zrobić. Jest to złożony temat i nie ma jednego rozwiązania.
2 listopada, 2023

Narośla na korzeniach bobu i innych roślin bobowatych? – bakterie brodawkowe

Na niektórych roślinach bobowatych uprawianych w ogrodach można zauważyć pojaw brodawek na korzeniach. Nie są to oznaki choroby ani szkodnika, lecz objaw wejścia korzeni we współpracę z bakteriami wiążącymi azot z atmosfery. To bardzo pożądane zjawisko.
14 października, 2023

Obornik w ogrodzie – warto go stosować

Obornik to cenny nawóz odzwierzęcy, który istotnie poprawia jakość gleby. Pozyskuje się go od różnych zwierząt. Jego skład i dawkowanie różnią się w zależności od nawozu. Można stosować świeży lub granulowany obornik, ale można i go kompostować tworząc ziemię gnojową.
26 lipca, 2023

Dlaczego cukinia gnije na końcu owocu? – sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu

Gdy gniją kwiaty, zawiązki owoców oraz młodsze i starsze owoce cukinii od strony końca, gdzie był kwiat to może to być choroba fizjologiczna zwana suchą zgnilizną wierzchołkową, którą wywołuje niedobór wapnia w roślinie. Żaden środek ochrony roślin na to nie pomoże tylko dostarczenie wapnia np. w postaci saletry wapniowej poprzez opryskiwanie.
24 stycznia, 2022

Jakie pH gleby pod zioła? – lista roślin z optymalnym pH dla rozwoju

pH gleby (odczyn, kwasowość) ma bardzo duży wpływ na rozwój ziół. Trzeba zatem na bieżąco badać pH, aby zapewnić roślinom dobre warunki. W materiale przedstawiamy listę wybranych ziół i roślin przyprawowych i optymalne dla ich rozwoju pH gleby.
24 stycznia, 2021

Nawożenie roślin w ogrodzie – na co zwracać uwagę, aby nie robić tego z zamkniętymi oczami?

W małych ogrodach uprawia się niekiedy kilkadziesiąt gatunków roślin o różnych wymaganiach pokarmowych. W wielu ogrodach jest mało próchnicy i nie w każdym stosuje się nawozy organiczne. Ponadto w większości z nich nawozy stosuje się na oko.
4 kwietnia, 2020

Jak zbadać glebę w ogrodzie? – analiza w Stacji Chemiczno-Rolniczej

Gleba to warsztat pracy ogrodnika. Nnależy dbać o to, aby była żyzna, w tym o dużej zawartości materii organicznej. Musi być bogata w życie biologiczne, a skład mikro i makrolemenetów, zawartość metali ciężkich i wartość pH zbadają nam profesjonalne laboratoria. Trzeba umieć zatem pobrać próbkę z ogrodu.
4 kwietnia, 2020

Analiza gleby – gdzie wykonać?

Jednostkami, które w Polsce w sposób profesjonalny i urzędowy zajmują się badaniem m.in. jakości gleby są Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze (OSCHR) działające na obszarze całej Polski, w każdym województwie. Obok nich są także prywatne labolatoria. Bada się m.in. zasobność gleby w mikro i makroelementy, wartość pH, zawartość materii organicznej.