Liście gruszy zwijają się – co powoduje taki objaw?
14 maja, 2023Pęcherze (narośla) na liściach gruszy – co je wywołuje? – uwaga na podskórnika gruszowego
15 maja, 2023Czym zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie w 2023 roku?
W naszych materiałach wspomnieliśmy już o metodach ograniczania ćmy bukszpanowej, tak niechemicznych, jak i chemicznych. Cały artykuł na ten temat jest TUTAJ.
Czym jednak konkretnie zwalczać gąsienice ćmy na bukszpanach w 2023 roku? Poniżej prezentujemy nazwy preparatów, które są zarejestrowane do zwalczania szkodnika. Należy jednak pamiętać o tym, że prezentujemy wykaz preparatów według rejestru z maja 2023 roku. Zawsze trzeba sprawdzić czy dany preparat jeszcze ma rejestrację na ćmę, czy już nie. Może pojawiły się nowe – zawsze trzeba to sprawdzić np. pytając doradcę w sklepie ogrodniczym. Aktualny wykaz środków ochrony roślin podaje Monisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej wyszukiwarce (wpisz w miejsce agrofaga: ćma bukszpanowa i pojawi się wykaz preparatów na szkodnika) - TUTAJ.
Trzeba też pamiętać, że ogrodnik-hobbysta bez odpowiedniego przeszkolenia nie może stosować preparatów dla profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Musi stosować tylko takie, na których opakowaniach pisze, że preparat jest dla nieprofesjonalnych użytkowników. Czasami dodaje się na opakowaniach dodatkowe informacje, że produkt dla hobbystów lub amatorów.
Zawsze i bezwzględnie przed zastosowaniem preparatu należy przeczytać jego etykietę. Większość preparatów dostępnych na rynku jest dla profesjonalistów np. szkółkarzy.
Przed zakupem środka w sklepie ogrodniczym prośmy doradcę o porady czy dany preparat można użyć, kiedy i jak. Doradca ma obowiązek pokazać nam etykietę produktu przed jego zakupem, abyśmy się z nią zapoznali.
1. Preparaty biologiczne bakteryjne
2. Preparaty na bazie naturalnych substancji
3. Preparaty chemiczne
Trzeba pamiętać o tym, że są lata, że ćma bukszpanowa rozwija trzy pokolenia gąsienic w ciągu roku. Im cieplej tym większe ryzyko. To powoduje, że zwykle jeden zabieg nie wystarcza. Czasami trzeba wykonać 2 lub 3 opryskiwania roślin. Kiedy zwalczać ćmę? - trzeba szukać gąsienic na roślinach, ale też obserwować lot motyli w pułapkach feromonowych o czym piszemy TUTAJ. O terminach zwalczania szkodnika informujemy TUTAJ, ale trzeba pamiętać, że te terminy nie są stałe, co zalezy od pogody - w lata chłodne rozwój gatunku trwa dłyżej, w upalne - szybciej. Bez monitoringu szkodnika ani rusz.
Można szkodnika zwalczać tylko biologicznie (TUTAJ), ale można też stosować walkę chemiczno- biologiczną stosując naprzemiennie raz środek ekologiczny, a kolejnym razem chemiczny, a potem znów biologiczny.