Fasolnik chiński odmiany Sperling’s Liane – zielone strąki
14 stycznia, 2024Fasolnik chiński odmiany Chinese Red Noodle – bordowe strąki
14 stycznia, 2024Odmiana o długich żółtawych strąkach
Fasolnik chiński to ciekawa roślina podobna do fasoli o niezwykle długich strąkach. Bywa nazywany wspięgą, fasolnikiem wężowym lub fasolą jardową. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych i pochodzi prawdopodobnie z Afryki, gdzie po raz pierwszy został udomowiony. Drugie udomowienie nastąpiło w Azji, skąd gatunek rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Obecnie fasolnik chiński uprawiany jest w wielu rejonach świata, w tym hobbystycznie również w Polsce.
Karłowe rośliny fasolnika odmiany Splendor charakteryzują się wzniesionym pokrojem, osiągają ok. 40 cm wysokości. Kwiaty mają purpurową i różową barwę. Cechą charakterystyczną odmiany są długie i wąskie strąki, które mogą osiągać ok. 30-40 cm długości, a nawet więcej w sprzyjających warunkach uprawy. Strąki są proste, bezwłókniste, początkowo jasnozielone i miękkie, w miarę dojrzewania stają się twardsze, a kolor zmienia się na żółtawy.
Pod kątem kulinarnym najlepiej wykorzystywać młode, jeszcze miękkie strąki fasolnika, które z uwagi na podobny smak można przygotowywać jak fasolkę szparagową (gotować, smażyć, dusić, konserwować i mrozić). Do jedzenia po ugotowaniu nadają się także suche nasiona fasolnika. W krajach azjatyckich i afrykańskich suche nasiona mielone są na mąkę lub pastę.
Splendor to odmiana bardzo plenna, odporna na suszę, przeznaczona do uprawy zarówno pod osłonami, jak i w gruncie. Dobrze radzi sobie uprawiany w donicach np. na balkonie lub tarasie. Jako, że jest to gatunek ciepłolubny, wymaga nasłonecznionego, ciepłego i zacisznego stanowiska. Rośliny nie są odporne na mróz, nasiona kiełkują w temperaturze ok. 12-15 st., dlatego wysiewa się je od połowy maja, najczęściej do połowy czerwca. Zbiory przeprowadza się stopniowo po około 60-70 dniach od siewu w okresie od lipca do września.