Fasola na suche nasiona odmiany Black Turtle – czarne nasiona
7 stycznia, 2024Fasola mung na suche nasiona – uprawa z nasion na kiełki
7 stycznia, 2024Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Fasola adzuki - uprawa z nasion na kiełki
Fasola adzuki lub fasola japońska adzuki, nazywana także czerwoną fasolą mung, pochodzi z Dalekiego Wschodu, gdzie jest powszechnie uprawiana m.in. w Japonii, Chinach i Korei. Została udomowiona w czasach prehistorycznych, prawdopodobnie w Azji Wschodniej, choć nie zostało to jednoznacznie potwierdzone. Obecnie fasolę adzuki uprawia się na cele jadalne, ale także na paszę dla zwierząt oraz zielony nawóz. Poza Azją, plantacje towarowe można spotkać w obu Amerykach oraz w Nowej Zelandii i Afryce. Najbardziej popularne odmiany wytwarzają nasiona w jednolitym czerwono-bordowym kolorze, ale spotyka się też odmiany o nasionach białych, czarnych, szarych i cętkowanych. Oprócz form udomowionych, istnieją także formy dzikie. W zależności od odmiany, rośliny fasoli adzuki osiągają wysokość 30-90 cm i mogą mieć pokrój wzniesiony lub długie płożące się lub pnące pędy.
Nasze doświadczenia wskazują, że fasolę adzuki można uprawiać także w Polsce. Nasiona do siewu pozyskaliśmy z torebek z nasionami przeznaczonymi na kiełki, dlatego nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaką odmianą dysponowaliśmy. Rośliny plonowały jednak dobrze i osiągnęły wysokość ok. 30 cm. Charakteryzowały się wzniesionym pokrojem z mocno rozgałęzionymi pędami. Kwiaty były żółte, a wąskie i proste lub lekko zagięte strąki początkowo były zielone, a gdy dojrzewały i zasychały przybierały beżowy kolor. Strąki osiągają do ok. 10 cm długości. Zdarza się, że pękają po dojrzeniu. Drobne nasiona są twarde i błyszczące, mają cylindryczny lub bardziej okrągły kształt i czerwono-bordowy kolor skórki. Miąższ jest jasnożółty, słodkawy. Zbiory przeprowadzaliśmy kilkukrotnie, gdyż strąki dojrzewają partiami.
Fasola adzuki nie jest mrozoodporna. Nasiona kiełkują w temperaturze ok. 12-15 st., dlatego wysiewa się je od połowy maja, najczęściej do połowy czerwca. Zbiory przeprowadza się stopniowo, gdy strąki zasychają i stają się beżowe. Fasola lubi miejsca zaciszne, ciepłe i nasłonecznione, w cieniu rośnie gorzej. Zwykle uprawiana jest w gruncie, ale równie dobrze radzi sobie w donicach np. na balkonie lub tarasie. Rośliny fasoli adzuki rosną wolno, więc należy szczególnie dbać o odchwaszczanie.
Pod kątem kulinarnym wykorzystuje się dojrzałe nasiona, które po ugotowaniu mogą stanowić dodatek do ryżu, sałatek i innych potraw. Poza tym z nasion przyrządza się wegetariańskie kotlety, różnego rodzaju pasty, nadzienia. W krajach Dalekiego Wschodu fasola adzuki często stanowi składnik różnego rodzaju słodyczy, w tym lodów. W Polsce nasiona wykorzystuje się do produkcji kiełków i w takiej formie stanowią dodatek do sałatek.