Fasola na suche nasiona odmiany 1500 Year Old Cave
7 stycznia, 2024Fasolnik chiński odmiany Sperling’s Liane – zielone strąki
14 stycznia, 2024Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Odmiana tyczna o zielono-czerwonych strąkach
Fasola szparagowa Jimenez to nic innego jak rodzaj fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris). Cechuje się tym, że jej strąki są szerokie i płaskie, a przy tym dwukolorowe (zielone z różowo-czerwonymi smugami) i prawie całkowicie pozbawione są włókien. Można je wykorzystywać w całości, gdy są zielone i jeszcze nie wypełnione nasionami lub poczekać aż nasiona dojrzeją i w takiej formie zbierać.
Wewnątrz strąków znajdują się białe fasolki pokryte nieregularnymi smugami w kolorze różowym lub czerwonym. Po wysuszeniu nasion smugi stają się ciemniejsze, bardziej bordowe. W tej formie jest to typowa fasola na nasiona, bardzo atrakcyjna wizualnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że te kolorowe refleksy bledną z chwilą ugotowania fasoli i wówczas już się tak nie wyróżnia od „tradycyjnej”. Dotyczy to także strąków zjadanych jako typową szparagówkę.
Jest to roślina pnąca, wymaga stosowania podpór (lub sznurków) z uwagi na długie, wiotkie pędy osiągające nawet do 3 m długości. Kwiaty są białe. Strąki są płaskie, długie i szerokie, zazwyczaj proste lub lekko zagięte, w kolorze zielonym z większą bądź mniejszą ilością nieregularnych różowo-czerwonych smug. Są bezwłókniste, mięsiste, bardzo smaczne.
Rośliny nie są odporne na mróz, nasiona kiełkują w temperaturze ok. 12-15 st., dlatego wysiewa się je od połowy maja, najczęściej do połowy czerwca. Plony zbiera się zwykle od lipca do września. Fasola lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione, w cieniu rośnie gorzej. Zwykle uprawiana jest w gruncie, ale równie dobrze radzi sobie w donicach np. na balkonie lub tarasie.
Pod kątem kulinarnym wykorzystuje się młode zielone strąki oraz dojrzałe nasiona, które można zjadać po ugotowaniu jako samodzielne danie, w sosie (fasolka po bretońsku), w zupach, czy też jako dodatek do sałatek. Poza tym z nasion przyrządza się pasztety, pasty do smarowania pieczywa, kotlety, a nawet ciasta.