Fasolnik chiński odmiany Splendor – żółtawe strąki
14 stycznia, 2024Fasolnik chiński odmiany Thai Solider – nakrapiane strąki
14 stycznia, 2024Odmiana o bordowych strąkach
Fasolnik chiński to ciekawa roślina podobna do fasoli o niezwykle długich strąkach. Bywa nazywany wspięgą, fasolnikiem wężowym lub fasolą jardową. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych i pochodzi prawdopodobnie z Afryki, gdzie po raz pierwszy został udomowiony. Drugie udomowienie nastąpiło w Azji, skąd gatunek rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Obecnie fasolnik chiński uprawiany jest w wielu rejonach świata, w tym hobbystycznie również w Polsce.
Fasolnik chiński Chinese Red Noodle to jednoroczne pnącze, którego pędy mogą osiągać 2-3m długości, dlatego uprawiany jest przy podporach wokół których owija się. Kwiaty fasolnika są dość duże i mają jasnofioletową barwę. Cechą charakterystyczną odmiany są bardzo długie i wąskie strąki, które mogą osiągać ok. 40-90 cm długości w zależności od warunków uprawy. Strąki są proste, bezwłókniste, rosną parami. Skórka jest błyszcząca, ma bordowy kolor, natomiast wnętrze jest zielone. Początkowo strąki są miękkie, jednak w miarę dojrzewania stają się grubsze i twardsze, wypełniają się nasionami i nie są już tak smaczne. Warto wiedzieć, że strąki nie od razu są bordowe, początkowo mają zielony kolor z bordowymi przebarwieniami.
Pod kątem kulinarnym najlepiej wykorzystywać młode strąki fasolnika, które można przygotowywać jak fasolkę szparagową (gotować, smażyć, dusić, konserwować i mrozić), gdyż mają podobny smak. Ciekawe jest to, że nie tracą czerwonego koloru podczas gotowania. Do jedzenia po ugotowaniu nadają się także suche nasiona fasolnika.
Chinese Red Noodle to odmiana bardzo plenna, odporna na suszę, przeznaczona do uprawy zarówno pod osłonami, jak i w gruncie. Dobrze radzi sobie uprawiany w donicach np. na balkonie lub tarasie. Jako, że jest to gatunek ciepłolubny, wymaga nasłonecznionego, ciepłego i zacisznego stanowiska. Rośliny nie są odporne na mróz, nasiona kiełkują w temperaturze ok. 12-15 st., dlatego wysiewa się je od połowy maja, najczęściej do połowy czerwca. Zbiory przeprowadza się stopniowo po około 60-70 dniach od siewu w okresie od lipca do września.