Melon odmiany Prescott Found Blanc – średniopóźny, przypomina dynię brodawkowatą
20 kwietnia, 2024Melon odmiany Kiku Chryzanthemum – średniowczesny, mały owoc
20 kwietnia, 2024Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Melon siatkowany
Melon Ahlam F1 to melon ananasowy. Znana jest to odmiana w uprawie profesjonalnej, jednak jej sadzonki można kupić w sprzedaży dla hobbystów. To odmiana średniopóźna. Owoców można spodziewać się po 85-90 dniach od siewu. Jest to odmiana przeznaczona do uprawy zarówno w szklarni jak i w gruncie. Przy uprawie pod osłonami można spodziewać się szybszych zbiorów. W uprawie DIONP pierwsze owoce w uprawie gruntowej zbierano od połowy sierpnia. Wskazuje się, że odmiana ta jest wysoce odporna na wirusa nekrotycznej plamistości melona (MNSV) oraz cechuje się pośrednią tolerancją na mączniaka prawdziwego.
Melon ten rozwija pędy przekraczające 1,9 metra, na których sukcesywnie rozwijają się kolejne owoce. Rekomendujemy, aby każdą roślinę prowadzić na 2-4 owoce, a wszystkie nadmiarowe kwiaty i zawiązki usuwać. To pozwoli poprawić dojrzewanie tych owoców, które roślina wytworzy najwcześniej. Polecamy też w okresie lata ogławiać pędy, aby rośliny skupiły siły witalne na rozwoju już zawiązanych owoców, a nie na dalszym rozwoju pędów z kwiatami. Zwykle największy jest pierwszy owoc. Pozostałe są mniejsze.
Owoce mają owalny kształt. Osiągają wagę do 2-3 kg. W uprawie DIONP owoce przekraczały wagę 2 kg. Skórka początkowo jest zielona, jednak z chwilą dojrzewania przybiera barwę żółto-brązową, w tym pokrywa się bardzo gęstą siateczką tworzącą dekoracyjny wzór. Miąższ jest białożółty, soczysty, słodki. Wskaźnik Brix mówiący o zawartości cukru wynosi u tej odmiany 13-15%. W komorze nasiennej jasnobrązowe nasiona.
W naszej uprawie była to odmiana średnio podatna na mączniaka rzekomego. Dość długo zachowała dobrą kondycję pomimo braku jakiejkolwiek ochrony przed chorobami.