Melon Oliwin – wczesna odmiana melona o jasnym miąższu
27 sierpnia, 2022Melon Piel De Sapo – średniopóźna odmiana o zielono-żółtej skórce
10 grudnia, 2022Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Późna odmiana o smacznym miąższu
Melon Giallo da Inverno (Giallo d’Inverno w dosłownym tłumaczeniu znaczy „żółty zimą”) pochodzi prawdopodobnie z Włoch, bywa nazywany melonem zimowym z uwagi na późny termin dojrzewania owoców oraz dobrą trwałość podczas przechowywania. Owoce owalne, kształtem przypominają piłkę do rugby. Są delikatnie żeberkowane, o gładkiej, żółtej, stosunkowo cienkiej, ale twardej skórce. Początkowo skórka jest zielona, żółknie stopniowo, gdy owoc dojrzewa. Odmiana późna, dojrzewa we wrześniu.
Owoce tej odmiany osiągają masę nawet do 2,5 kg, jednak w uprawie polowej DIONP było to 1-1,2 kg. Miąższ gruby, koloru kremowego, słodki (jednak nie w takim stopniu, jak w przypadku melonów o pomarańczowym kolorze miąższu), zwięzły, soczysty, o miodowym posmaku. Cechą charakterystyczną tego typu melonów jest to, że uwalniają zapach dopiero po przekrojeniu.
Melon ten udał nam się w uprawie gruntowej w południowo-wschodniej Polsce. W rejonach chłodniejszych rekomendowalibyśmy jednak jego uprawę pod osłonami jeżeli okres wegetacji jest krótszy, a siewy opóźnione z uwagi na wiosenne chłody.
Melon tej odmiany, tak jak i inne melony był uszkadzany głównie przez mączniaka rzekomego. W naszej uprawie był dość podatny na tą chorobę. Nie był chroniony przed chorobami, zatem kto chce mieć większe plony powinien to rozważyć.