Melon odmiany Montreal Market – odmiana z 1684 roku przywrócona do życia
20 kwietnia, 2024Melon odmiany Ahlam F1 – średniopóźny, siatkowany owoc
20 kwietnia, 2024Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Melon z brodawkami
Melon Prescott Found Blanc wywodzi się z Francji. To odmiana średniopóźna w Polsce. Owoców można spodziewać się po 90-95 dniach od siewu. Jest to odmiana przeznaczona do uprawy zarówno w szklarni jak i w gruncie. Przy uprawie pod osłonami można spodziewać się szybszych zbiorów. W uprawie DIONP pierwsze owoce w uprawie gruntowej zbierano od drugiej połowy sierpnia.
W XIX wieku była to odmiana popularna na francuskim rynku, a owoce były wykorzystywane w świeżych i gotowanych przetworach. Francuscy hodowcy faworyzowali tę odmianę ze względu na jej tolerancję na suszę i możliwość dobrych zbiorów w gorących i suchych regionach.
Obecnie odmiana Prescott Fond Blanc nie występuje w produkcji komercyjnej i jest głównie uprawiana przez entuzjastów melonów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Melon Prescott Fond Blanc jest ceniony ze względu na gęsty, soczysty i słodki miąższ i czasami jest mylony z dynią ze względu na brodawkowatą, żeberkowaną skórkę. Melon ma wszechstronny smak, dzięki czemu nadaje się do słodkich i pikantnych potraw.
Melon ten rozwija pędy przekraczające 1,8 metra, na których sukcesywnie rozwijają się kolejne owoce. Rekomendujemy, aby każdą roślinę prowadzić na 1-3 owoce, a wszystkie nadmiarowe kwiaty i zawiązki usuwać. To pozwoli poprawić dojrzewanie tych owoców, które roślina wytworzy najwcześniej. Polecamy też w okresie lata ogławiać pędy, aby rośliny skupiły siły witalne na rozwoju już zawiązanych owoców, a nie na dalszym rozwoju pędów z kwiatami. Zwykle największy jest pierwszy owoc. Pozostałe są mniejsze.
Owoce tego melona ważą średnio od 2 do 4 kilogramów. W uprawie DIONP największy owoc ważył 2,2 kg. Są okrągławe i spłaszczone. Przez skórkę przebiega mocne żeberkowanie oraz pojawiają się brodawki i marszczenia, co sprawia, że melon ten można pomylić z dynią brodawkowatą. Skórka jest gruba, twarda i teksturowana. Młode owoce są niebieskozielone, a następnie wraz z dojrzewaniem stają się bladożółte a następnie słomkowe. Zabarwienie owoców nie jest jednorodne. Na skórce pojawiają się różne odcienie żółci i zieloności.
Miąższ jest pomarańczowy, gęsty, delikatny, soczysty i miękki. Po dojrzeniu owoc uwalnia miodowy, kwiatowy aromat i ma bogaty, słodki i piżmowy smak z subtelnymi ziemistymi nutami. W komorze nasiennej są jasne nasiona.
W naszej uprawie była to odmiana podatna na mączniaka rzekomego. Niestety dopadła ją antraknoza dyniowatych.