Melon odmiany Crane – średniopóźny, nakrapiany owoc
20 kwietnia, 2024Melon odmiany Jenny Lind – wczesny, historyczna odmiana z 1840 roku
3 sierpnia, 2024Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Krajowa odmiana
Junior F1 to odmiana wyhodowana w Polsce. Jest to jeden z najwcześniejszych melonów dostępnych w kraju, zatem uda się na południu i na północy Polski. W warunkach południowo-wschodniej Polski zbiory tej odmiany (uprawiana w gruncie) zaczynają się zwykle od pierwszej połowy sierpnia i trwają do września, czasem października. Celem uzyskania dużych owoców dobrze jest pozostawić na jednej roślinie 3-4 zawiązki, a resztę usuwać. W uprawach pod osłonami owoce tej odmiany DIONP zbierał już od końca lipca przy siewie wprost do gruntu w drugiej połowie maja. Odmiana ta z uwagi na wczesność może być też uprawiana jako poplon.
Jest to odmiana polecana do uprawy polowej i pod osłony. Producent wskazuje, że jest to odmiana tolerancyjna na mączniaka rzekomego dyniowatych. Cechuje się umiarkowanym wzrostem.
Owoce są owalne. Osiągają zwykle masę do 0,8-1,0 kg. Pierwszy owoc zwykle jest największy. Skórka owocu jest początkowo zielona. Dojrzewający owoc zaczyna stopniowo żółknąć, w tym po potarciu skórki wyczuwalny jest piękny melonowy zapach. W pełni dojrzały owoc przybiera barwę żółto-pomarańczową, w tym pojawia się na skórce delikatna siateczka, choć mogą się trafić owoce niemal gładkie. Dojrzały owoc sam odchodzi od łodyżki, niemniej warto nie czekać aż owoc będzie całkowicie żółty, bo może dojść do jego przejrzenia i wówczas nie jest zbyt smaczny.
Skórka jest dość gruba, a wewnątrz miąższ jest pomarańczowy z komorą nasienną o jasnych nasionach. Miąższ jest soczysty i słodki, jednakże nie jest to odmiana wybitnie słodka, jeżeli ktoś takie uprawiał. Jest to smaczny melon, aromatyczny.
Faktycznie odmiana ta w uprawie DIONP była tolerancyjna na mączniaka rzekomego. Dość dobrze radziła sobie także z antraknozą dyniowatych.