Melon odmiany Ha’Ogen – średniopóźny
19 kwietnia, 2024Melon odmiany Rich Sweetness – średniopóźny, owoce jak paskowana piłka
19 kwietnia, 2024Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Wydłużony owoc
Melon Banana to odmiana średniopóźna w Polsce. Jest znany w USA od 1885 roku, gdy został wymieniony w katalogu J. H. Gregory'ego, w którym napisano: „Kiedy dojrzeje, przypomina dużego, przerośniętego banana”. Dojrzałe owoce zbiera się po 90 dniach od siewu.
Jest to odmiana przeznaczona do uprawy zarówno w szklarni jak i w gruncie. Przy uprawie pod osłonami można spodziewać się szybszych zbiorów. W uprawie DIONP melon ten był wysiewany w gruncie i zaczął dojrzewać od sierpnia.
Melon ten rozwija pędy przekraczające 1,5 metra, na których sukcesywnie rozwijają się kolejne owoce. Jako że jest to odmiana późniejsza to rekomendujemy, aby każdą roślinę prowadzić na 1-3 owoce, a wszystkie nadmiarowe kwiaty i zawiązki usuwać. To pozwoli poprawić dojrzewanie tych owoców, które roślina wytworzy najwcześniej. Polecamy też w okresie lata ogławiać pędy, aby rośliny skupiły siły witalne na rozwoju już zawiązanych owoców, a nie na dalszym rozwoju pędów z kwiatami. Zwykle największy jest pierwszy owoc. Pozostałe są mniejsze.
Owoce tej odmiany są mocno wydłużone na kształt banana (stąd nazwa odmiany). Przypominają lekko zagiętego rogala. Owoc osiąga długość do 20-45 cm, a waga może dojść do 12 kg, choć zwykle w Polsce waha się w granicach 2-5 kg przy uprawie w gruncie. Skórka początkowo jest zielona, ale wraz z dojrzewaniem przebarwia się na żółtozielony kolor. Skórka jest gładka.
Miąższ u tej odmiany jest różowo-pomarańczowy, soczysty, słodko-pikantny. Zapach jest aromatyczny. Komora nasienna zawiera jasnobrązowe nasionka.
W naszej uprawie była to odmiana podatna na mączniaka rzekomego.