Melon Giallo da Inverno – późna odmiana o jasnym miąższu i żółtej skórce
10 grudnia, 2022Melon Zatta – średniopóźny, smaczny melon włoski
10 grudnia, 2022Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Hiszpański smak na polskim stole
Melon Piel de Sapo to plenna odmiana pochodząca z Hiszpanii. W kraju pochodzenia bywa nazywana melonem bożonarodzeniowym lub melonem świętego Mikołaja z uwagi na możliwość długiego przechowywania. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza „skóra ropuchy” i nawiązuje do wyglądu skórki, która jest zielona, delikatnie pomarszczona, twarda, pokryta na całości zielonymi plamkami przypominającymi brodawki. Skórka w trakcie dojrzewania przebarwia się na żółto, ale trzeba w drodze praktyki wyczuć moment dojrzenia owocu, aby nie przejrzał. Czekanie na żółtą skórkę może mylić, bo melon ten może być dojrzały w pełni jak ta skórka jest właśnie zielona, z lekkimi tylko smugami żółci. Jest to odmiana zagraniczna, z innego klimatu, dlatego w warunkach Polski samemu trzeba dojść do praktyki w ustalaniu dojrzałości zbiorczej.
Owoce o owalnym kształcie osiągają wagę do 2 kg, w uprawie DIONP były mniejsze i osiągały 1-1,2 kg. Miąższ gruby, kremowy lub jasnożółty, soczysty i słodki, w smaku miodowy z orzechową nutą. Zaliczany do odmian wczesnych w Hiszpani, jednak w uprawie DIONP zaczął dojrzewać dopiero we wrześniu, co wskazuje, że to odmiana w naszym klimacie jest średniopóźna.
Melon ten udał nam się w uprawie gruntowej w południowo-wschodniej Polsce. W rejonach chłodniejszych rekomendowalibyśmy jednak jego uprawę pod osłonami jeżeli okres wegetacji jest krótszy, a siewy opóźnione z uwagi na wiosenne chłody.
Melon tej odmiany, tak jak i inne melony był uszkadzany głównie przez mączniaka rzekomego. W naszej uprawie był dość podatny na tą chorobę. Nie był chroniony przed chorobami, zatem kto chce mieć większe plony powinien to rozważyć.