Melon Piel De Sapo – średniopóźna odmiana o zielono-żółtej skórce
10 grudnia, 2022Melon odmiany Hale’s Best Jumbo – średniopóźny
19 kwietnia, 2024Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Choć wygląd nie zachwyca, to smak już tak
Melony (Cucumis melo) podobnie jak arbuzy to warzywa, choć z uwagi na ich słodycz, kolor i zapach aż chce się je przypisać do grupy typowo owocowej do której należą choćby jabłka, gruszki, czy też śliwy. Wykorzystanie kulinarne także ku temu by skłaniało, zatem jedni je przydzielają (słusznie) do warzyw, a inni do typowych roślin owocowych.
Melon odmiany Zatta to melon pochodzący z Włoch, gdzie był uprawiany już w XVII wieku. W swojej ojczyźnie bywa nazywany "Brutto ma Buono", co można przetłumaczyć jako "Brzydkie, ale dobre", właśnie z uwagi na specyficzny wygląd. Owoce są żeberkowane, o grubej, szarozielonej, chropowatej skórce pokrytej brodawkami.
Początkowo skórka jest ciemnozielona, z czasem przebarwia się na żółto-pomarańczowo-zielony kolor. Zaliczany do odmian średnio wczesnych, jednak w uprawie DIONP zaczął dojrzewać dopiero we wrześniu. W takim przypadku można uznać tą odmianę za średniopóźną.
Owoce osiągają masę do 1,5 kg. W uprawie DIONP w warunkach polowych ich masa nie przekraczała 0,8 kg, ale trafił się rok suchy. Miąższ jest intensywnie pomarańczowy o zwartej konsystencji, słodki, soczysty i pachnący, bardzo smaczny, typowo melonowy.
Melon ten udał nam się w uprawie gruntowej w południowo-wschodniej Polsce. W rejonach chłodniejszych rekomendowalibyśmy jednak jego uprawę pod osłonami jeżeli okres wegetacji jest krótszy, a siewy opóźnione z uwagi na wiosenne chłody.
Melon tej odmiany, tak jak i inne melony był uszkadzany głównie przez mączniaka rzekomego. W naszej uprawie był podatny na tą chorobę. Nie był chroniony przed chorobami, zatem kto chce mieć większe plony powinien to rozważyć.