Melon odmiany Ahlam F1 – średniopóźny, siatkowany owoc
20 kwietnia, 2024Melon odmiany Gediz F1 – wczesny, okrągły siatkowany owoc
20 kwietnia, 2024Jak uprawiać melony?
Podstawowe informacje o wymaganiach melonów co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Melon niczym mała piłeczka
Melon Kiku Chryzanthemum wywodzi się z Azji. Wskazuje się, że został wyhodowany w Japonii, a swoją nazwę zawdzięcza kwiatowi chryzantemy, który miał przypominać. Jest to odmiana średniowczesna w Polsce. Literatura podaje, że Kiku Chryzanthemum wywodzi się od starożytnego melona Makuwa Uri sprowadzonego do Japonii z Chin.
Pierwsze zbiory są możliwe po 75-80 dniach od siewu. Jest to odmiana przeznaczona do uprawy zarówno w szklarni jak i w gruncie. Przy uprawie pod osłonami można spodziewać się szybszych zbiorów. W uprawie DIONP pierwsze owoce w uprawie gruntowej zbierano od początku sierpnia.
Melon ten rozwija pędy przekraczające 1,2 metra, na których sukcesywnie rozwijają się kolejne owoce. Rekomendujemy, aby każdą roślinę prowadzić na 2-4 owoce, a wszystkie nadmiarowe kwiaty i zawiązki usuwać. To pozwoli poprawić dojrzewanie tych owoców, które roślina wytworzy najwcześniej. Polecamy też w okresie lata ogławiać pędy, aby rośliny skupiły siły witalne na rozwoju już zawiązanych owoców, a nie na dalszym rozwoju pędów z kwiatami.
Owoce tej odmiany są okrągłe i lekko żeberkowane. Ich masa to zaledwie 200-300 g. Takie same uzyskano w uprawie DIONP. Skórka jest białożółta. Nieco ciemniejsze są wgłębienia biegnące przez cały owoc. Miąższ jest białożółty, o kremowej konsystencji. Owoce są dość słodkie. Wskazuje się, że smak miąższu przypomina jogurt grecki z nutą liczi. Niekiedy przyrównuje się smak tego melona do gruszki. Komora nasienna dość duża wypełniona jasnobrązowymi nasionami.
W naszej uprawie była to odmiana średnio podatna na mączniaka rzekomego i antraknozę dyniowatych.