Papryka słodka odmiany Marconi Yellow – stożkowa, żółta
23 sierpnia, 2024Papryka słodka odmiany Barbórka – blokowa, czerwona
23 sierpnia, 2024Jak uprawiać paprykę słodką?
Podstawowe informacje o wymaganiach papryki słodkiej co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Najpierw fioletowa a potem czerwona
Papryka słodka Nokturn nazwę zawdzięcza kolorowi owoców, które na etapie niedojrzałości przebarwiają się na ciemny, prawie czarny kolor a raczej ciemnofioletowy. To zasługa dużej zawartości antocyjanów.
Owoce w kształcie sopla lodu grubszego u nasady, są średniej wielkości. Osiągają długość ok. 10-12 cm i masę ok. 50-90 g. Gładka i błyszcząca skórka o barwie ciemnofioletowej (określanej mianem czarnej), a w pełnej dojrzałości ciemnowiśniowej sprawia, że papryka wygląda bardzo dekoracyjne w zestawieniu z innymi odmianami. Miąższ jest zielony, niezbyt gruby, lekko słodki.
Papryka Nokturn zawiera cenne antocyjany, świetnie sprawdza się jako dodatek do kolorowych sałatek. Najlepiej zjadać ją przede wszystkim na świeżo, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zmienia kolor na ciemnozielony. Owoce można zbierać na różnym etapie dojrzałości, stąd też choćby potrawy są wielokolorowe.
Jest to średniowczesna odmiana, rośliny plonują obficie i dorastają do ok. 80 cm, zdarza się, że wymagają podpór. Polecana do uprawy pod osłonami i w gruncie.