Świdośliwa czyli gołębia jagoda – niedoceniana roślina w ogrodzie
3 czerwca, 2022Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce
29 sierpnia, 2023Winorośl odmiany Nero - polecana hobbystom
Winorośl odmiany Nero jest odmianą pochodzenia węgierskiego polecaną do upraw profesjonalnych i hobbystycznych w gruncie, ale również nadaje się pod osłony. Powstała ze skrzyżowania odmian Medoc Noir i Csaba Gyoengye, a więc jest hybrydą międzygatunkową.
Odmiana ta bardzo dobrze radzi sobie w warunkach klimatu Polski. Cechuje się wysoką mrozoodpornością (-25oC, a niektórzy podają, że nawet do -30oC). Porady producentów materiału szkółkarskiego tej odmiany wskazują, że warto ją sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od silnych wiatrów. Lubi gleby żyzne, miarkowanie wilgotne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Można też spotkać zalecenia, żeby odmianę tą sadzić w glebie lekko kwaśnej. W uprawie DIONP winorośl ta rośnie nam na glebie o pH 6,5 i sobie ładnie radzi. Pod kątem pielęgnacji nie wymaga silnego cięcia.
Poleca się, aby przed zimą obsypywać krzewy ziemią (torfem) jako zabezpieczenie zimujących oczek przed nieprzewidywalną pogodą w czasie spoczynku. zabezpieczamy po kilka najniżej położonych oczek.
Winorośl odmiany Nero
Odmiana ta cechuje się szybkim, intensywnym wzrostem, dobrze wspina się po konstrukcji za pomocą wąsów czepnych. Może osiągać do 3-5 metrów długości. Jest to odmiana wczesna, która zwykle dojrzewa w pierwszej połowie września, choć termin dojrzewania może przypadać wcześniej bądź później w zależności od przebiegu pogody, w tym miejsca uprawy. W uprawie DIONP prowadzonej na Podkarpaciu odmiana ta faktycznie dojrzewała w pierwszej dekadzie września, ale w lata upalne i dość suche była gotowa do zbioru już pod koniec sierpnia. Podaje się, że ilość dni do dojrzewania to 125 dni.
Przy tej odmianie zwraca się uwagę, aby zbyt długo nie przetrzymywać gron na roślinie z chwilą, gdy już są dojrzałe, gdyż odmiana ta jest podatniejsza na szarą pleśń, ale jednocześnie jest słabiej porażana przez mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego w słabszym stopniu. Możemy z naszej obserwacji DIONP potwierdzić, że faktycznie odmiana ta słabiej była porażana przez mączniaki w uprawie bez stosowania środków ochrony roślin, ale szara pleśń szybko opanowywała m.in. owoce. Wskazuje się, że kto chroni rośliny to zwykle 1-2 zabiegi ochronne powinny wystarczyć na mączniaki. W lata sprzyjające rozwojowi szarej pleśni trzeba tą odmianę objąć dobrą obserwacją, aby odpowiednio wcześnie rośliny ochronić przez patogenem. Podaje się niekiedy, że to odmiana „odporna” na choroby, ale nie jest to prawdą – może być tolerancyjna, czyli słabiej porażana, ale nie jest w 100% odporna jak by wskazywały opisy przy sadzonkach sprzedawanych w różnych szkółkach. Potwierdzamy, że dobrze sobie radzi z chorobami, zwłaszcza mączniakami, ale nie jest tak, że nie jest porażana!
Nero jako odmiana deserowa plonuje zwykle obficie. Jagody (owoce) są owalne, zebrane zwykle w duże grona. Skórka dojrzałych jagód przybiera granatowy kolor i ma woskowy nalot. Jagody zwykle o wadze 3,3-5 g, a całe grono może osiągać masę 200-500 g. Grona są tzw. stożkowe, w tym mogą tworzyć tzw. boczne skrzydło. Miąższ jest smaczny, słodki, delikatny. Wewnątrz znajduje się 1 lub 2 pestki.
Nero to odmiana ogólnieużytkowa. Jej owoce można spożywać na bieżąco, stosuje się je do przetworów, wina, mrożenia, na soki oraz soliter.