
Kolorowa papryczka chilli – Piramida
9 sierpnia, 2020
Pomidor White Beauty – żółtokremowy owoc
14 sierpnia, 2020Grusza Faworytka (Klapsa)
Opis odmiany
Odmiana pochodzi z USA. Często szczepiona na gruszy kaukaskiej. Drzewo rośnie silnie osiągając od 3,5 do 4,5 metra wysokości. Korona jest stożkowata. Odmiana jest średnio wytrzymała na mróz. Jest to odmiana obcopylna. Dobrze jest ją uprawiać w pobliżu zapylaczy, którymi są następujące odmiany gruszy: Konferencja, Bera Hardy, Bonkreta Williamsa, Komisówka, Paryżanka, Hortensja. W sadzie DIONP zapylaczem dla Faworytki jest rosnąca tuż obok Konferencja.
Odmiana ta zazwyczaj obficie plonuje co drugi rok, ale w każdym sezonie zwykle daje dobry plon. W lata wysokiego plonowania, czasami mogą się łamać gałęzie jeżeli drzewo ma nieregulowaną koronę. Widząc dużą ilość zawiązków, można je ręcznie redukować, co wpłynie na odciążenie drzewa, które tym samym wykarmi mnie owoców, ale które będą większe i często smaczniejsze. Owoce Faworytki są duże, zielonkawożółte lub żółte, ze średniej wielkości, pomarańczowo-czerwonym rumieńcem. Miąższ jest soczysty, kwaskowato-słodki, masłowy, bardzo smaczny. Odmiana dojrzewa w połowie sierpnia. Odmiana deserowa i do przerobu. Nie nadaje się do długiego przechowywania.
Wymagania do stanowiska
Preferuje stanowisko słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów oraz silnego mrozu (wytrzymuje do -30 stopni Celsjusza). Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna.
Choroby i szkodniki
Odmiana jest podatna na parcha gruszy, o którym piszemy TUTAJ. W lata wilgotne może być również silniej porażana przez brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych na gruszy (monilioza gruszy) o której jest obszerny materiał TUTAJ. Coraz większym zagrożeniem jest również rdza gruszy, co w dużej mierze związane jest z powszechną uprawą jałowców w ogrodach, które są żywicielem dla patogen wywołującego tą chorobę.
Spośród szkodników szczególnie groźne są te o kłująco-ssącym aparacie gębowym, a więc mszyce i miodówki. Często w okresie wiosennym i letnim powodują silne skręcanie się blaszek liściowych o czym pisaliśmy TUTAJ. O miodówce gruszowej czerwonej był duży materiał dostępny TUTAJ. W owocach gruszy można spotkać również i gąsienice owocówek.
Autor: dr hab. inż. Paweł K. Bereś, mgr Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl


