Ochrona wód – zapobieganie skażeniom miejscowym
27 września, 2021Jak to się robi na działce, czyli zasady zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin
11 października, 2021Znoszenie środków ochrony roślin to nic innego jak przemieszczanie rozpylonej cieczy użytkowej przez wiatr i inne prądy powietrza poza obszar jaki mieliśmy zamiar opryskiwać. Znoszenie to zjawisko, które praktycznie zawsze towarzyszy opryskom i zawsze powoduje negatywne konsekwencje, dlatego trzeba mu przeciwdziałać.
Negatywne skutki znoszenia
Znoszenie podczas oprysku widzimy pod postacią „obłoku” lub „mgiełki”. Ciecz rozpylona na bardzo drobne krople jest unoszona przez prądy powietrza. Choć wśród wielu osób nadal panuje przekonanie, że dobrze zrobiony oprysk powinien być dobrze widoczny, w rzeczywistości jest odwrotnie. Jeśli widzimy wyraźnie ciecz, która pod ciśnieniem wydostaje się z opryskiwacza i unosi w powietrze, a nie tylko opada na rośliny, jest to dowód na nieprawidłowe wykonywanie oprysku. Na przykład – na zbyt wysokie ciśnienie w opryskiwaczu lub zbyt silny, nieodpowiedni do wykonywania oprysku wiatr.
Akademia PSOR – Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin - Zapobieganie znoszeniu
Trzeba pamiętać, że znoszenie nigdy nie polepsza skuteczności zabiegu, a jedynie przynosi szereg negatywnych konsekwencji, wśród których możemy wymienić:
Jak ocenić ryzyko znoszenia?
Przed przystąpieniem do oprysku zawsze trzeba rozeznać się w aktualnych warunkach pogodowych oraz uprawowych. Na podstawie takiego rozeznania jesteśmy w stanie ocenić ryzyko znoszenia i dobrać najbardziej odpowiednią technikę opryskiwania, czyli rozpylacze i ustawienia opryskiwacza.
Taką ocenę można przeprowadzić intuicyjnie, biorąc pod uwagę dobrą praktykę ochrony roślin i nasze subiektywne odczucia oraz doświadczenie. Można też ją przeprowadzić na podstawie obiektywnych, sprawdzonych i naukowo udokumentowanych danych. Aby wyeliminować subiektywną, często nietrafną ocenę, opracowano proste w obsłudze, interaktywne narzędzie – aplikację internetową dostępną w trzech wersjach: dla upraw polowych i sadowniczych oraz winnic. Wszystkie wersje można pobrać i używać w trybie offline: TUTAJ.
Dobre praktyki w ograniczaniu znoszenia
Ryzyko znoszenia należy ograniczać wszelkimi dostępnymi metodami. Lista metod jest bardzo długa i są to zarówno praktyki wynikające wprost z przepisów prawa oraz zapisów w etykiecie-instrukcji jak i dobre praktyki w ochronie roślin.
Poniżej przedstawiam najważniejsze metody, a szczegółowe informacje zamieszczone są w materiałach do pobrania podlinkowanych na końcu artykułu. Aby zapobiegać znoszeniu:
- a) od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu: 1 m – przy użyciu opryskiwaczy polowych oraz 3 m – przy użyciu opryskiwaczy sadowniczych,
- b) od pasiek: 20 m przy użyciu sprzętu naziemnego,
- c) od dróg publicznych, z wyłączeniem gminnych i powiatowych: 3 m przy użyciu wszystkich rodzajów opryskiwaczy.
- a) wiatr w kierunku przeciwnym do obszarów wrażliwych
- b) prędkość wiatru nieprzekraczająca 4 m/s
- c) temperatura poniżej 25°C
- d) wilgotność powietrza powyżej 50%
Prędkość wiatru możemy ocenić obserwując przyrodę, co widać w poniższej tabeli:
Źródło: G. Doruchowski, R. Hołownicki, A. Godyń, 2013: Poradnik Dobrej Praktyki Ochrony Roślin. Zapobieganie zanieczyszczeniu wody w wyniku znoszenia środków ochrony roślin, Skierniewice, ISBN 978-83-60573-68-6
Materiały do pobrania
Pobierz bezpłatne materiały, aby dowiedzieć się więcej na temat zjawiska znoszenia oraz metod jego ograniczania:
Niniejszy artykuł stanowi część cyklu poświęconemu ochronie wód przed skażeniem. W ramach cyklu ukazały się następujące artykuły: