Jak ograniczyć spływ powierzchniowy i wymywanie środków ochrony roślin do wód
14 października, 2021Czy można kompostować liście orzecha włoskiego? – uwaga na juglon
24 października, 2021Płynne pozostałości to nic innego jak ciekłe odpady - roztwory zawierające środki ochrony roślin, powstające na przykład podczas mycia opryskiwacza. Takich roztworów o nieokreślonym składzie i nieznanej koncentracji nie można wylewać do kanalizacji czy do rowu. Można je gromadzić w specjalnie przygotowanych zbiornikach, po to by następnie je zneutralizować lub przekazać specjalistycznym firmom. Wykorzystuje się tutaj naturalne procesy, takie jak bioremediacja i dehydratacja.
Akademia PSOR – Neutralizacja płynnych pozostałości środków ochrony roślin
Systemy do bioremediacji
BIOREMEDIACJA polega na wykorzystaniu naturalnych procesów rozkładu substancji czynnych, czyli ich biodegradacji. Biodegradację prowadzą mikroorganizmy: glony, grzyby i bakterie żyjące w glebie. Stąd, w stanowiskach bioremediacyjnych wykorzystuje się glebę, wzbogaconą np. słomą i torfem, by stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju mikroorganizmów. Dobrze skomponowana mieszanka zapewnia efektywność biodegradacji na poziomie nawet 95-99%.
Przykładem stanowisk bioremediacyjnych jest BIOBED oraz jemu pochodne: PHYTOBAC, BIOFILTER czy VERTIBAC (patrz Rys. 1). Stanowiska te mają otwarty na odparowanie wody zbiornik wypełniony substratem. Nadmiar cieczy, który przesącza się u dołu zbiornika, jest do niego zawracany, aż do całkowitej likwidacji. Zaletą bioremediacji jest lokalne i kompleksowe rozwiązanie problemu pozostałości płynnych, bez ryzyka ich uwolnienia do środowiska. Użytkowanie stanowisk wymaga jedynie systematycznego mo¬nitorowania stanu podłoża i okresowego jego napowietrzania.
W umieszczonym na końcu artykułu poradniku znajdują się szczegółowe instrukcje pozwalające na samodzielne wykonanie tego typu systemu.
Stanowiska do dehydratacji
DEHYDRATACJA to odparowanie lub oddzielenie czystej wody z popłuczyn, a następnie bezpieczna utylizacja pozostałego po odparowaniu osadu. Oznacza to spalenie go w specjalistycznej spalarni odpadów niebezpiecznych. W ten sposób duże objętości popłuczyn redukuje się kilkaset razy do osadów w ilości łatwej do transportu i utylizacji.
Przykładem obecnie oferowanych stanowisk dehydratacyjnych są: RemDry, HELIOSEC oraz SMOFILM (patrz str. Rys. 2). Ich główną zaletą jest brak wrażliwości na wyższe stężenia substancji chemicznych, ropopochodnych węglowodorów oraz azotu. Ponadto stanowiska dehydratacyjne nie wymagają dodatkowych urządzeń zużywających energię, są bardzo proste w konstrukcji, a przebiegający w nich proces dehydratacji nie wymaga żadnej obsługi.
Z punktu ochrony wód, prawidłowe zagospodarowanie płynnych pozostałości po opryskach jest zagadnieniem kluczowym. Neutralizacja zanieczyszczeń w gospodarstwie jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem ich zagospodarowania.
Materiały do pobrania
Niniejszy artykuł stanowi część cyklu poświęconemu ochronie wód przed skażeniem. W ramach cyklu ukazały się następujące artykuły: