Ochrona wód – zapobieganie znoszeniu środków ochrony roślin
11 października, 2021Jak ograniczyć spływ powierzchniowy i wymywanie środków ochrony roślin do wód
14 października, 2021Jesień to czas porządków na naszych działkach i w ogrodach. Warto więc pamiętać o właściwej segregacji śmieci. Stosowanie ogólnych zasad segregacji na frakcje (zgodnie z zasadami panującymi na terenie, gdzie znajduje się działka) sprawia, że więcej śmieci trafia do recyklingu, a to oznacza mniejsze zużycie surowców naturalnych. Wystarczy więc „przenieść” dobre praktyki stosowane w domu na działkę lub teren ogrodu. Ale co ze śmieciami tzw. nietypowymi, jak stłuczona żarówka, baterie czy np. zepsuty mebel ogrodowy? Te śmieci wymagają specjalnego traktowania.
Część z nich powinna trafić do tzw. PSZOK-ów, gdzie można je nieodpłatnie zdać i nie przejmować się ich dalszym zagospodarowaniem. Inaczej jest z opakowaniami po środkach ochrony roślin. W trakcie sezonu na pewno korzystacie ze środków ochrony roślin walcząc ze szkodnikami lub chorobami roślin, lub z uciążliwymi chwastami. Niezależnie czy jest to produkt oznaczony jako ekologiczny, czy nie – jego stosowanie wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Nie inaczej jest z opakowaniami po tych środkach – tutaj też wymagają one właściwego postępowania. Część produktów ma na swoich etykietach oznaczenia piktogramami, a to oznacza, że opakowania po nich powinny trafić do sklepów. Po zakupie i użyciu należy zwrócić puste opakowania do punktu sprzedaży, a punkty sprzedaży – muszą je od nas odebrać.
Pierwszym krokiem jest więc sprawdzenie etykiety produktu. To tam znajduje się informacja, jak postąpić z opakowaniem. Jeśli na etykiecie widnieje choć jeden z poniższych piktogramów – należy je zwrócić do sklepu, w którym taki środek kupiliśmy.
Pamiętaj, aby najpierw opróżnić opakowania, czyli całkowicie wykorzystać produkt. Produkt musi wpierw zostać całkowicie wykorzystany, a opakowanie wypłukane. Jak wypłukać opakowanie? Trzeba to zrobić w trakcie przygotowywania oprysku. Napełniasz opakowanie do ¼ objętości wodą, zakręcasz, wstrząsasz energicznie, a następnie wlewasz do opryskiwacza i wykorzystujesz do oprysku. Czynność płukania najlepiej powtórzyć 3 razy, za każdym razem napełniając opakowanie do ¼ objętości, a popłuczyny wlewając do opryskiwacza. Nie wolno takich popłuczyn wylewać do kanalizacji!
Drugim krokiem jest zwrot opakowania do sklepu. I tyle. Nie trzeba mieć żadnych paragonów ani faktur. Sklep ma obowiązek przyjąć od nas takie opakowania. A jeśli nie będzie chciał, warto mu o tym przypomnieć, powołując się na ustawę o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Zwrócone opakowania po środkach ochrony roślin zgodnie z zasadami, czyli: trzykrotnie wypłukane, oddane do sklepu, zostają poddane recyklingowi. W ramach prowadzonego przez producentów środków ochrony roślin Systemu PSOR, już od 17 lat realizowana jest Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta. Materiał uzyskany z przetworzonych opakowań wykorzystywany jest do produkcji rur osłonowych do światłowodów. W 2020 roku aż 67 proc. zebranych opakowań w ramach Systemu PSOR poddano recyklingowi.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o działaniu Systemu PSOR zapraszam na na naszą Stronę.