Ogórki gruntowe – 23 odmiany
25 marca, 2024Jak uprawiać ogórki?
Podstawowe informacje o wymaganiach ogórka co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Odmiany pod osłony
Hodowcy odmian ogórków wypuszczane przez siebie na rynek odmiany klasyfikują jako szklarniowe, gruntowe bądź uniwersalne pod kątem miejsca, w którym mają być wysadzane/wysiewane. Większość odmian ogórków szklarniowych tworzy długie owoce, dłuższe niż te gruntowe. Zwykle są to odmiany w typie sałatkowym. Z tego powodu rekomenduje się ich uprawę na podporach, aby owoce uzyskały odpowiedni kształt i równomierne wybarwienie. Nie oznacza to jednak tego, że takich odmian nie da się uprawiać w gruncie na zewnątrz. Większośc odmian się da. Podobnie to działa w drugą stronę - ogórki gruntowe pod osłonami także da się uprawiać. Warto zatem eksperymentować, ale zwłaszcza czytać opisy odmian, bo tu producenci podają najwazniejsze informacje.
Pod osłonami można spobie pozwolić na te odmiany ogórków, które wymagają ciepła, stabilności temperatury i dłuższego okresu wegetacji. Grunt nie zawsze takie warunki daje. Do dyspozycji sa odmiany o gładkiej bądź brodawkowatej skórce, a także o różnej długości owoców, włącznie z takimi co mają niemal 0,5 metra.
Poniżej znajduje się przykład 11 odmian ogórka, które z powodzeniem uprawialiśmy w okolicach Rzeszowa w szklarniach i tunelach. Opisy odmian znajdują się TUTAJ.
2 Comments
Capricorn najlepszy 🙂
Bardzo dużo osób go chwali 🙂