Ogórek odmiany Gergana – pod osłony i do gruntu
25 marca, 2024Ogórki szklarniowe – 11 odmian
25 marca, 2024Jak uprawiać ogórki gruntowe?
Podstawowe informacje o wymaganiach ogórka przy uprawie gruntowej co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Bogactwo odmian jest ogromne
Panuje podział odmian ogórków na te, które można uprawiać w gruncie oraz na te, które najlepiej uprawiać w szklarniach i tunelach. Są i takie odmiany, które producenci polecają i tu i tu. W ogrodnictwie hobbystycznym bardzo często z powodzeniem stosuje się jednak eksperymenty i uprawia pod osłonami typowe odmiany gruntowe, a w gruncie typowe odmiany szklarniowe. Zwykle się to udaje, choć przy odmianach szklarniowych, które tworzą długie owoce lepiej stosować podpory, w tym mogą wymagać wyższej temperatury, a zwłaszcza jej stabilizacji.
W gruncie można na wiele sobie pozwolić dzieki bogactwu odmian. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak się zastanowić czy chcemy ogórki o gładkiej skórce czy brodawkowe. Jak jesteśmy miłośnikami sałatek to warto pomyśleć o odmianach sałatkowych. Gdy konserwujemy bądź kisimy ogórki to poszukajmy takich odmian, które do tego celu są rekomendowane. Wiele odmian jest uniwersalnych pod kątem kulinarnym.
Poniżej znajduje się przykład 23 odmian ogórka, które z powodzeniem uprawialiśmy w okolicach Rzeszowa w gruncie. Opisy odmian znajdują się TUTAJ.