Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych na gruszy, monilioza gruszy
9 sierpnia, 2020Jak chronić własne zdrowie podczas oprysku?
18 sierpnia, 2020Bakterie Bacillus thuringiensis subspecies kurstaki oraz aizwai przeciwko ćmie bukszpanowej
Bakteria glebowa Bacillus thuringiensis to najpowszechniej stosowana bakteria w ochronie roślin na świecie. Historia jej stosowania to ponad pół wieku nauki i praktyki, co pokazuje jak ogromne ma ona znaczenie. Posiada niesamowite właściwości owadobójcze, które człowiek nauczył się praktycznie wykorzystywać. Poznano wiele podgatunków tej bakterii, które są mocno wyspecjalizowane. Jedne doskonale sobie radzą z gąsienicami motyli (np. podgatunek kurstaki opisany przez Polaka prof. Edwarda Kurstaki byłego pracownika Instytutu Ochrony Roślin, czy też podgatunek aizwai), larwami chrząszczy (np. podgatunek tenebrionis), czy też larwami muchówek (np. podgatunek israelensis).
Podgatunek "kurstaki" i "aizwai" może mieć różne szczepy, które w różny sposób oddziałują na gąsienice motyli. Przykładowo jeden ze szczepów podgatunku kurstaki stosowany do zwalczania najgroźniejszego szkodnika kukurydzy jakim jest omacnica prosowianka (Ostrinia nobilalis), bardzo dobrze sobie radzi także z niektórymi szkodnikami warzyw np. bielinkiem kapustnikiem (Pieris brassicae) ale także i szkodnikiem roślin ozdobnych jakim jest ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis).
Wszystkich miłośników ekologicznej ochrony roślin zachęcamy do zapoznania się z pożytecznymi mikroorganizmami, które pomagają nam walczyć z groźnymi szkodnikami roślin. Materiał filmowy z tej tematyki znajdziecie tu: Organizmy pożyteczne w naszych ogrodach - część 1 - mikroorganizmy szkodnikobójcze
Jak ekologicznie zwalczyć ćmę bukszpanową?
Organizmy pożyteczne w naszych ogrodach - część 1 - mikroorganizmy szkodnikobójcze
Ćma bukszpanowa wytępi bukszpany w Polsce?
Ćma bukszpanowa pokazała, że zmiany klimatu to nie przelewki. Polska doczekała się gatunku tak groźnego, że gdyby go puścić samopas (bez jakiegokolwiek zwalczania) to w ciągu 10 lat zniknęłyby doszczętnie bukszpany w całym kraju. To nie ironia - bukszpany już są gatunkiem zagrożonym wyginięciem w Polsce, tym bardziej, że ćma opanowała już niemal cały kraj i zrobiła to zaledwie w ciągu 9 lat (od 2012 roku). Mapę zasięgu występowania ćmy bukszpanowej w Polsce do roku 2019 pokazaliśmy w artykule: Ćma bukszpanowa - występowanie w Polsce. O szkodliwości ćmy nie ma co się rozpisywać, gdyż na ten temat był nasz obszerny artykuł: Ćma bukszpanowa – groźny szkodnik bukszpanów.
Bakterie owadobójcze przeciwko ćmie bukszpanowej
Zwalczanie biologiczne ćmy bukszpanowej polega na użyciu biopreparatów zawierających bakterie Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, lub podgatunek aizwai, które stosuje się zwykle w dawce 1 kg/ha. Odstęp miedzy zabiegami to co najmniej 7 dni, a liczba dopuszczalnej liczby zabiegów w danym roku to 3 opryskiwania roślin. Biopreparat na bazie Bt zawiera kryształy białka bakteryjnego (tzw. białka Cry) i powoduje, że kryształy upośledzają układ pokarmowy gąsienic poprzez tworzenie w nim perforacji (otworów). Szkodnik przestaje żerować i ginie po kilku dniach z głodu (biopreparat nie zabija szkodnika natychmiastowo o czym należy pamiętać). Ciało gąsienicy czarnieje, mięknie i stopniowo rozpływa się. Aby gąsienice zginęły, liście bukszpanu muszą być dokładnie pokryte cieczą roboczą biopreparatu, w tym wnętrze krzewu także musi być opryskane. Od dokładności opryskania roślin zależy efekt owadobójczy.
Ponieważ kryształy białka z bakterii szybko ulegają dezaktywacji pod wpływem promieni słonecznych warto zaraz po zabiegu cały krzew bukszpanu nakryć gęstą czarną lub białą włókniną ogrodniczą tak, aby jak najmniej promieni słonecznych dotarło do liści. Taką włókninę należy ściągnąć po 2-3 dniach po zabiegu. Takie działanie znacząco podnosi skuteczność biologicznego zwalczania. Należy też pamięć, że zabieg opryskiwania roślin musi być wykonany wieczorem, ewentualnie w pochmurny dzień. Nigdy w pełnym słońcu !!!
Nie można absolutnie zapominać o tym, że ćma bukszpowa rozwija kilka pokoleń w ciągu roku, zatem zwykle jeden zabieg nie wystarcza. O tym kiedy zwalczać ćmę pisaliśmy w artykule: Kiedy zwalczać ćmę bukszpanową?
Aktualnie (stan na sierpień 2020 roku) zarejestrowane do zwalczania ćmy bukszpanowej są następujące biopreparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis (podgatunek kurstaki lub aizwai): Lepinox Plus, BioBit, Dipel DF, Florbac, Xentari WG, Xtreem.